Game of Thrones !!! Spoiler içerir !!!

Başlatan nacho_grande, 29 Nisan, 2011, 00:32:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

:)

Sohbet için buradayız Emre, ediyoruz da. Birbirimzin fikrine katılırız katılmayız o başka ama en azından "adam gibi konuşuyoruz!". Ve :) Eminim benim kadar kafa şişireni yoktur burada şu anda...

Özgürlük... Hemen her sene kişisel olarak veya üye olduğum dernekler aracılığıyla tiyatro, kitap v.s. gibi sanatsal etkinlikler için uygulanan sansürlere karşı imza veriyor veya topluyorum. Her sene 8-10 tane. Geçen sene hatunun biri resim sergisinde lezbiyen sevişme izletti herkese, Polonya'da " tiyatrosu" segilendi hepsinin arkasındaydım. Sanatın sınırını çizecek olan kişiler olabileceğine bu bağlamda hiç inanmıyorum. İçinden ne alabileceğini bilen birinin sorun yaşamayacağına da inanıyorum.

Ancak... Ne politik söylem ne cinsiyet ne  ne anarşi ne başkaldırı ne eşcinsellik v.s. dile gelen çocuk cinselliğiyle aynı seviyede değildir diye düşünüyorum.

Kitabı tekrar okuyacağım kesinleşti. Ancak aynı sonuca varırsam kararım asla değişmeyecektir. Yazar, ressam, heykeltraş, çizgi romancı, bilmem ne... Hiç kimse masumiyetin ötesine geçen cinsellikle çocuk kavramını yan yana koymamalıdır! Bu eşik aşılırsa bunun geri dönüşü olamaz! Karşı durduğum nokta budur. Eminim hepimiz; ben kesin, bir kez daha düşüneceğiz bu konuyu. Hafife alınır bir mevzuu değil.

Ya, uzatıyorum ama hatırlarsınız BRATZZ kızları vardı bir ara. Şıllık gibi giyinen kızlar. Barbie karşıtı olarak çıkmıştıştı figürler ortaya. Bakın oyuncaklarını hoş buldum, çizgi filmini hoş buldum, filminde kızlar o derece sürtükçe giyindirilmemişlerdi ama ne demek istediğini harika vurguluyordu beğendim ama bizden geri zekalı bir giyim firmasının 12 yaşından küçük kızları sürtük gibi giydirip bir de (abartmıyorum) "şuh" pozlarla (elde şarap kadehi, dudaklar ilerde, bir diz sandalyede diğeri aşağıda, sandalyede ters oturma ve başı/saçları yana kaydırma gibi gibi) internette fotoğrafları paylaşınca çıldırdım. Nüans dediğim nokta bu. Hangi gerzek anne-baba izin verdi onlara bilmiyorum ama duyarsızlık ve sağduyudan uzaklık kısımları baş ağrıtıyor. iki maille o fotoğrafların sadeleri geldi olay bitti. Kostümler gene satıldı, çocuklar gene poz verdi, aileler para kazandı, herkes memnun. 

İncelik ksıımlarına bakmak lazım. Yukarıda heykeltraş ve ressam derken de bunu kast ettim. Hangimiz bir yetişkinle ilişki halindeki bir çocuğun resmine veya heykeline bakabiliriz tepki göstermeden? Yazıda olunca ve gözden uzak olunca iş değişmemeli bence. Sansür'e karşı olmak tamam ama... ama işte!

Ben de özür dileyeyim kafa şişirdiğim için. Konu hassas kaptırdım. Bu arada SVU'yu izliyorum rumar80. Kesinlikle sarsıcı bir dizi. Denk gelenler bir baksın derim ben de.

Bu konuyla ilgili değil ama kafa cimnastiği yaptığım bir başka fantastik eser DRİZZT dizisiydi. İlk kitaplarına adeta bayıldığım, bir ara fazla kurgu ve bunaltıcı olan yaratıcılıktan uzak ama sonra yeniden toparlayarak "ne olur bitmesin ama sonunu da öğreneyim" der hale getiren diziydi beni. Konuyu başka bir başlık altına açtım. İlginizi çeker de üzerinde konuşursak sevinirim:

Drizzt ve Faşizm
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3490.0.html

alan ford

SVU denk geldikçe severek izlediğim dizilerden benimde. Özellikle bazı bölümler varki insanı gerçekten sarsıyor, etkili bir beyin fırtınası yaratıyor.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

"Hangimiz bir yetişkinle ilişki halindeki bir çocuğun resmine veya heykeline bakabiliriz tepki göstermeden?"

Bu soruya "ben bakabilirim" diye cevap vermek istiyorum :)
Onun sanat eseri oldugunu biliyorsam, gercek bir aktivite olmadiginin farkindaysam bana koymaz bu. Yaraticisinin kafasi ilgincmis bu eserin derim gecerim, yasaklatmaya calismam.

Gectigimiz sene cikan bir film var, A Serbian Film diye, uzerine cok tartisildi, hayatimda gördugum en vahset iceren, en sapik filmlerden biri, icinde akliniza gelebilecek her turlu pislik var. Ama yönetmenine sorulunca adam benim burada anlatmaya calistigim savas zamani Sirbistan'in yasadiklari, ana karakter (basina filmde bir ton is gelen adam) Sirbistan'i temsil ediyor diyordu.

Bu adam bu yorumu yaptiktan sonra, icabinda isin icine cocuk prnsini sokarak savasi anlatiyorsa, bana buna karismak kalmaz, yönetmenin kendi yorumudur, izlerim veya izlemem, begenirim veya elestiririm ama film yasaklansin diye birsey hayatta agzimdan cikmaz.

Ki dusununce guclu bir metod bu aslinda, artik adam öldurmek, ekranlarda savas görmeyi o kadar normale indirdik ki, savas filmleri bizi etkilemiyor, istedigin kadar vahset koy seyirci yerinden kipirdamayacak hale geldi. Ölmek, öldurmek normal hale gelmis seyler. Adam da bunun aslinda ne kadar igrenc birsey oldugunu anlatmak icin seyirciyi en rahatsiz edecek yerinden vuruyor ve "Savas bu filmde görduklerinizden daha da pis birseydir" diyor.
Ve bence bu sanattir, bu tabulari yikmaktir, bu varolan durumu sorgulamaktir.

Ayni sey Gaspar Noe filmleri icin gecerlidir, icinde ensestinden, tecavuzune, prnsinden, siddete en sert sahneleri iceren filmleri ceker, ama onun da yorumu bunlar Fransa'nin öykusudur seklindedir. Her filmi beni iptal etmis, tokat yemise döndurmus, rahatsiz etmis, ulan niye izliyorum bu filmleri dedirtmis bir yönetmendir Gaspar Noe, ama o kadar guclu bir sinema dili var ki bu adam ne cekse izlerim. Filmleri toplumun %90'ini rahatsiz etse de, yasaklansin demem.

Tekrar Game of Thrones'a dönersek bir ek bilgi vermek istiyorum, Antik Yunan ve Roma'da ortalama insan ömru 28 yil. Ingiltere'de ancak 18. yy'da ortalama insan ömru 40'a yaklasmis. Kitabi yargilarken bu bilgileri akilda tutmamizin faydasi var. Kitapta da 13 yasinda oldugu söylenen Daenerys asla bizim aklimizdaki 13 yasinda bir cocuk gibi davranmiyor zaten, gucunun, asilliginin, prensesliginin, Ejderha irkindan geldiginin farkinda olan cok guclu bir karakter var, Khal Drogo'yu kendisine asik edip, ordularini ele gecirip, 7 kralliga savas acma planlari yapan bir karakter. Dolayisiyla ben bu karakteri asla cocuk olarak algilamadim, haliyle de sevismesinin detaylarina takilmadim. Bunu da belirtmek isterim. Sonra Emre cocuk prncisiymus diye laf cikmasin :)

cankazmaci

Listemde yer alan serilerden. Ama beni daha çok şuan Rizzoli & Isles heyecanlandırıyor. :)

ümitkr

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 15 Temmuz, 2011, 14:13:31
Sonra Emre cocuk prncisiymus diye laf cikmasin :)

Bunu söyleyen karşısında ilk beni bulur!

Bununla birlikte söylediklerinin hepsinin altına imzamı atarım ve seni haklı bulurum ama duyarlılık ve prensip noktasında "objektif" olabileceğimi sanmıyorum ve bu "sansürcü zihniyetimin" verdiğin örneklerdeki yetişkin cinselliğiyle bir ilgisi yok. Farkındaysan LEON filmini tartışmıyoruz veya benzerlerini. Nüanslar arasında dolanıyoruz vals ritmiyle :)

emre ozdamarlar

Verdigim örneklerde yetiskin cinselligi yok sadece abi. Game Of Thrones'da görup görebileceginin, hatta aklina getirebileceginin cok ötesinde sahneler iceriyor bu filmler.

Filmlere dair agir spoiler bundan sonrasi:

[A Serbian Film ve I Stand Alone'a dair spoiler]
A Serbian Film'de baba farkinda olmadan, kendi 7-8 yasindaki ogluna tecavuz eder.
Diger filmde ise bir kiz cocugun ilk sevistigi kisi babasidir.

[/A Serbian Film ve I Stand Alone'a dair spoiler]

hanac

Arkadaslar bazi kelimeleri acik acik yazmayalim.

Mesela cocuk prn si diyelim.

Yoksa yasakli listesine gireriz ve filtrelere takiliriz.

Sansuru tartisirken, tam sansurluk oluruz.  :)

emre ozdamarlar

Aklima bir baska örnek geldi Alman edebiyatinin en guclu yazarlarindan Thomas Mann'in "Venedik'te Ölum" adli romani.

Hikayesini cok kabaca özetleyecegim:
Venedik'e tatile gelen yazar Aschenbach orada hasta olur, yasam ölum uzerine takintili bir hale gelir. Kaldigi otelde kalan Tadzio adli erkek cocugun safligi, guzelligi, basitligi karsisinda cocuga hayran ve asik olur. Eserde asla cinsel bir sahne bulunmaz ama ölum, ask, hayata dair cocuk uzerinden felsefeler yapilir. Yazar mantigin tanrisi Apollo'yu cocuk mantiksizligin/deliligin tanrisi Dionysus'u temsil eder. Bu karsilastirmanin kökeni de Nietzsche'den geliyor.

Dedigim gibi asla bir sanat eserine karsi cikmam ama illa birsey yasaklansin diyeceksem oyum bu buyuk edebiyat eseri yasaklansin seklinde olur. Hicbir cinsel detay verilmez, adam ve cocuk arasinda tek bir temas bile olmaz ama bu isin felsefesi yapilir, birileri cocuk istismarciligini kaniksayacaksa kitap okuyarak, bu romanin bunu basarma ihtimali daha yuksek.

rumar80

Alıntı yapılan: ümitkr - 15 Temmuz, 2011, 11:56:01
:)

Bu arada SVU'yu izliyorum rumar80. Kesinlikle sarsıcı bir dizi. Denk gelenler bir baksın derim ben de.

Bu konuyla ilgili değil ama kafa cimnastiği yaptığım bir başka fantastik eser DRİZZT dizisiydi. İlk kitaplhttp://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3490.0.html

Biz hanımla beraber izlemeye başladık. Değişik olabilir dedik. Daha ilk bölümde vurdu. Bir de bakmışız 12 sezonu da devirmişiz. Sonbaharı 13. sezonu bekliyoruz.
  Bence de dikkatle izlenmesi gereken bir dizi

rumar80

Alıntı yapılan: cankazmaci - 15 Temmuz, 2011, 14:16:13
Listemde yer alan serilerden. Ama beni daha çok şuan Rizzoli & Isles heyecanlandırıyor. :)

Rizoli ve Isles aslında kendisi bir doktor olan Tess Geristen'in Cerrah ile başlayan bir seri polisiye romanlarının iki karakteridir.
Ben dizi uyarlamasını da başarılı buldum

ümitkr

Alıntı yapılan: rumar80 - 15 Temmuz, 2011, 16:28:30
Alıntı yapılan: cankazmaci - 15 Temmuz, 2011, 14:16:13

Rizoli ve Isles aslında kendisi bir doktor olan Tess Geristen'in Cerrah ile başlayan bir seri polisiye romanlarının iki karakteridir.
Ben dizi uyarlamasını da başarılı buldum

Ben geçen sezon cnbc-e sayesinde keşfettim, bakalım nasıl gidecek diyorum. Hoş ama bir türlü istediğim havayı yakalayamadım. Bu arada FX kanalında ingiliz polisiyeleri veriliyor sık sık. En anlaşılmazı "ashes to ashes". İnanılmaz kitç ama keyifli. Luther vardı kısa son derece acımasız. Yenilerde Thorne: Sleepehead sona erdi korkunçtu. İngilizler iyiler bu konuda...

rumar80

Ashes to ashes kadrosu ile (özellikle Gen Hunt karakteri ile mükemmel bir seyirlik. Kendisi daha önce 2 sezon yayınlanmış Life on Mars'ın bir tür devamı gibi.
   İngilizler dizi yaptı mı güzel ama kısa yapıyorlar

alan ford

Alıntı yapılan: rumar80 - 15 Temmuz, 2011, 19:41:49

İngilizler dizi yaptı mı güzel ama kısa yapıyorlar

Black Books'u verdi bir arkadaşım geçenlerde. Aynen yukarıdaki tarif gibi :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

CNBC-E yayınlayacağını açıkladı.

rumar80

Bu kadar yazının üzerine seyretmemek olmazdı. Bir çırpıda dört bölüm bitiverdi. Hedefim şu iki günde sezonu bitirmek. (Bu hafta nöbetçi olduğum için Hatay'dayım, evinden uzakta yalnız kovboy misali  :'()