Gitarın efendileri

Başlatan hennessy, 01 Mayıs, 2011, 22:26:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Jimmy Page

James Patrick Page OBE (d. 9 Ocak 1944), İngiliz müzisyen ve yapımcı. Led Zeppelin grubunun kurucusudur. Gelmiş geçmiş en büyük gitaristlerden biri olarak anılır.Jimmy Page, James ve Patricia Page çiftinin oğulları olarak Batı Londra'da bulunan Heston banliyölerinde dünyaya geldi. Babası bir sanayi çalışanı ve annesi ise bir sekreterdi. 1952'de Feltham'a ve daha sonra Page'in ilk gitarına rastgeldiği şehir olan Epsom'a taşındılar. Londra'nın güneybatısındaki Kingston yakınlarında birkaç ders alarak (fakat çoğunlukla kendi kendine öğrenerek) 13 yaşındayken gitar çalmaya başladı. İlk ilham aldığı müzisyenler arasında Elvis Presley için çalan rockabilly gitaristleri Scotty Moore ve James Burton vardı. Elvis Presley'nin "Baby Let's Play House" adlı şarkısı, ona gitar çalmaya başlamak konusunda ilham verdi. Page'in ilk gitarı ikinci el bir 1959 Futurama Grazioso'ydu, daha sonra bir Fender Telecaster ile değiştirdi. Page'in müzikal beğenisi blues ile rock karışımı bir nitelik gösteriyordu. Dinledikleri arasında Elmore James, B.B. King, Freddie King, John Renbourn ve Bert Jansch gibi müzisyenler vardı.Page, liseden sonra üniversiteye gitmek yerine Neil Christian & the Crusaders grubunun menajerinin teklifiyle bu gruba katılmaya karar verdi; ailesinin buna karşı çıkmasına rağmen. Bu grupla birlikte İngiltere'yi turladılar. Fakat Page ciddi bir hastalığa (enfeksiyöz mononükleoz) yakalandı ve grubu bırakmak zorunda kaldı. İyileşirken müziğe ara vermeye karar verdi. Resme yönelen Page, Surrey'deki Sutton Sanat Koleji'ne kaydoldu.Halen bir öğrenciyken The Marquee Club'ta sık sık Jeff Beck, Eric Clapton gibi gitaristlerle ve Cyril Davies' All Stars, Blues Incorporated gibi çeşitli gruplarla birlikte sahneye çıkıyordu. Bir gece Brian Howard & The Silhouettes grubundan John Gibb, Page'den "The Worrying Kind" şarkısını da içeren birkaç teklinin kaydına yardım etmesini rica etti.

kullandığı gitar

solo
http://www.youtube.com/watch?v=_bc9m7nbMC4
http://www.youtube.com/watch?v=9Q7Vr3yQYWQ

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Johnny Winter

günümüzde bastonlada olsa sahneye çıkan 1944 texas doğumlu blues gitaristi. sayısız albümü vardır. çoğu albümünde kardeşi edgar ve müthiş gitarist rick derringer'la çalar... kendisinin inkar ettiği söylensede hendrix ve morrisonla konser kayıtlarının olduğu dedikodusu yaygındır. muddy waters'ın pek çok albümünde çalmış ve prodüktörlük yapmıştır.stevie ray vaughan seven herkesin dinlemesi gereken başarılı, yüce insan.

kullandığı gitar

işte bluessssssss
http://www.youtube.com/watch?v=8Tyg5SJDpiQ

hennessy

Robert Cray

Robert Cray, (d. 1 Ağustos 1953, Georgia), ABD'li blues gitarist ve şarkıcı.Grubu ile beraber çeşitli yerlerde konserler düzenleyen Cray, grupca ilk albümleri Who's Been Talkin'? çalışmasını 1980 yılında yayınlamıştır. Ardından ikinci çalışması Bad Influence'ı 1983 yılında yayınlayan grup bu albümün ardından devam eden kariyerleri boyunca daima listelerde yer edinmişler ve başarılarını sürdürmüşlerdir. Halen müzik çalışmalarını sürdüren Cray ve grup arkadaşlarına ait 19 stüdyo albümü, 4 adet de derleme albüm ve 12 tekli çalışması vardır.2007 yılında çıkardıkları Live From Across The Pond albümü ile Bilboard listesinde ilk sırada yer alan grup, 2010 yılında Cookin' In Mobile isimli albümünü yayımlamıştır.

2008 : Live At The BBC
2007 : Definitive Collection
2006 : Live from Across the Pond
2005 : Twenty
2003 : Time Will Tell
2002 : The millennium collection
2001 : Shoulda Been Home
1999 : Heavy Picks
1999 : Take your shoes off
1997 : Sweet Potato Pie
1995 : Some Rainy Morning
1993 : Shame + A SIN
1992 : I Was Warned
1990 : Midnight Stroll
1988 : Don't Be Afraid of the Dark
1986 : Strong Persuader
1985 : False Accusations
1983 : Bad Influence
1980 : Who's Been Talkin'

kullandığı gitar

sevdiğim şarkısı
http://www.youtube.com/watch?v=Ra2Qndv_xeE
http://www.youtube.com/watch?v=yBilW9cPfDA

hennessy

Ronnie Earl

gerçek adı ronald horvath'tır. 1953 doğumlu amerikalı blues gitarcısı

kullandığı gitar

sevdiğim solosu
http://www.youtube.com/watch?v=_wLIOhnZkIM

nacho_grande

Johnny Winter Ve Robert Cray' i atlamışım yuh olsun bana. Winter ki Texas Blues' un babasıdır.

hennessy

Alıntı yapılan: nacho_grande - 05 Mayıs, 2011, 22:46:51
Johnny Winter Ve Robert Cray' i atlamışım yuh olsun bana. Winter ki Texas Blues' un babasıdır.

sevgili nacho_grande texas blues in babası Stevie Ray Vaughan gerisi onun çırağıdır :) tabi bu benim düşüncem

hennessy

Mikael Åkerfeldt

Lars Mikael Åkerfeldt 17 Nisan 1974 Stockholm İsveç doğumludur. Opeth'in vokalist,söz yazarı ve gitaristidir. 1988 yılında David Isberg ile 'Eruption' Death Metal grubunu kurmuştur ve 90'ların başında da Opeth grubuna gitarist olarak katılmıştır. Mikael'in gruba dahil olması diğer grup elemanlarının grubu bırakmasına yol açsa da; bu Mikael için önemli bir adım olmuştur. Müzik kompozisyonlarındaki yeteneği ve söz yazarlığındaki başarısı onu şimdiden bile efsanevi Metal Head'ler arasına sokmuştur. 15 Ağustos 2003'te kız arkadaşıyla evlenen Mikael,13 Eylül 2004'te doğan kızına Still life albümündeki baş karakter olan Melinda'nın adını vermiştir. 28 Ekim 2007'de ikinci kez bir kız babası olmuştur. Bugün 35 yaşında olan Mikael Åkerfeldt müzik yaşamında hala başarılı adımlarla ilerlemektedir. Katatonia adlı doom metal grubunun brave murder day adlı albümünde vokalleri üstlenmiştir.

kullandığı gitar

sevdiğim şarkısı
http://www.youtube.com/watch?v=4UQCqvkWdAs

nacho_grande

Alıntı yapılan: hennessy - 05 Mayıs, 2011, 22:49:41
Alıntı yapılan: nacho_grande - 05 Mayıs, 2011, 22:46:51

sevgili nacho_grande texas blues in babası Stevie Ray Vaughan gerisi onun çırağıdır :) tabi bu benim düşüncem

Ben de SRV' ı en başa koyarım şüphesiz, ama kronolojik olarak "Texas Blues" konseptini ilk ortaya koyan kişi Johnny Winter olarak görülür ve başta SRV olmak üzere, Walter Trout, Billy Gibbons, Buddy Whittington gibi nicelerine ilham kaynağı olmuştur.

Yoksa SRV' nin eşsiz ve özgün stili gibi henüz dünyaya gelmemiştir. ;)

Hayal Kahvem

hennessy, müthiş bir yazı dizisi olmuş. etkilenmemek mümkün değil. tebrikler..
durun bir ara bizim evdeki gitarların fotoğraflarını ekleyeyim ben de  :D

nacho_grande

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 06 Mayıs, 2011, 00:10:47

Sabırsızlıkla bekliyorum. Siz önden başlayın, ben de devamını getiririm. ;)

hennessy

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 06 Mayıs, 2011, 00:10:47

teşekkür ederim ilginiz için bende bir ara arkadaşımın fender strat eric ini tınlatırdım bir önceki sayfaya koydum bir arada vokalin efendilerini yapmaı düşünüyorum

Hayal Kahvem

nanananooommm... buyrunuz ilk ikisi...

nacho_grande

Sonic Blue Fender çok şıkmış. Biraz bilgi alabilir miyiz, MIA, MIM, MIJ vs ?

hennessy

Kirk Hammett

Tam adı Kirk Lee Hammett olan Kirk Hammett, Metallica'nın solo gitaristi ve şarkı yazarıdır.1983'te gruba katılmıştır.Metallica'dan önce Exodus grubunun kurucuları arasında yer almıştır. 2003'te Rolling Stone dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi sıralamasında 11. sırada yer almıştır.Metallica'nın menajeri Mark Whittaker,grubun solo gitaristi Dave Mustaine'in gruptan çıkartılmasından sonra Kirk Hammett'i gruba tavsiye etti. Grup, Whittaker'in tavsiyesiyle Hammett'a gruba katılması için teklif yaptı. Hammett, bu teklifi kabul ederek kurucusu olduğu Exodus'tan ayrılarak Metallica'ya katıldı.Grupla beraber ilk olarak Kill 'Em All albümünü çıkartan Hammett,ayrıca Joe Satriani'den özel gitar dersleri aldı.Ayrıca Jimi Hendrix'in tekniklerini de öğrenerek kendini geliştirdi. Grupla 1986'da Master of Puppets,1987'de Garage Days Re-Revisited,1989'da ...And Justice For All,1991'de Metallica,1996'da Load,1997'de Reload,1998'de Garage Inc.,2000'de S&M,2003'te St. Anger ve 2008'de Death Magnetic albümlerini çıkardı.Hammett,4 Nisan 2009'daki Hall of Fame'de yer ldı.Hammett,1986'daki Master of Puppets albümündeki riftleri ve soloları hazırlamıştır.Bu,onun ciddi anlamda yaptığı ilk katkıdır.Daha önce de Ride the Lightning albümündeki Creeping Death parçasının köprü riftini,Exodus'ta çalarken kullandığı bir riftten oluşturmuştur.Hammett,Metallica albümündeki Enter Sandman parçasının riftlerini bir otel odasında sabaha karşı 03:15'te oluşturmuştur ve bu parça,Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En İyi 500 Parçası sıralamasında 399. sırada yer almıştır.Hammett'in riftlerini ve sololarını hazırladığı albümler şunlardır:Ride The Lightning,Master of Puppets,...And Justice For All,Metallica,Load,Reload, S&M,St. Anger,Death Magnetic.Hammett,çalarken hızlı vuruşu ve palm mute tekniğini benimsemiştir.Sololarını ise wah-wah pedalı kullanarak hazırlamıştır.Wah-wah pedalı kullanarak hazırladığı soloları, özellikle Death Magnetic albümünde belirgin ve etkilidir.St. Anger albümünde ise hiç solo çalmamıştır.Bununla ilgili şunları söylemiştir:"Solo koymayı denedik ama onlar sonradan aklımıza gelen bir şeymiş gibi kulağımıza geldi,bu yüzden soloları çıkarttık."

kullandığı gitar

sevdiğim şarkısı
http://www.youtube.com/watch?v=f7N4P7ejddw

hennessy

Steve Harris

Steve Harris, (d. 12 Mart 1956, Leytonstone, Londra) Iron Maiden grubunun kurucusu, bas gitaristi, geri vokalisti ve baş bestecisidir. Ayrıca stüdyo kayıtlarında zaman zaman klavye de çalar. Grubu 1975 yılında kurmuştur. Dave Murray ile birlikte grubun ilk albümünde yeralan kadroda değişmeyen iki elemandan biridir. Bas gitar çalmayı kendi kendine öğrenmiştir. Kendisi fanatik bir West Ham United taraftarıdır.Bu dönemde müziğe olan merakı arttı. 14 yaşında aldığı ilk albüm toplama bir reggae plağıydı. Yakın bir arkadaşı vasıtasıyla Yes, Jethro Tull, Genesis, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin gibi grupların albümlerini dinlemeye başladı. Önceleri davul çalmayı istiyordu ancak fikir değiştirip eski bir akustik gitar aldı. Gitar çalmaya başladığında 17 yaşındaydı. Çok geçmeden 40 pound karşılığında Fender kopyası bir bas gitar aldı. On ay sonra okuldan arkadaşı Dave Smith'i bir grup kurmaya ikna etti. Gruplarının adı Influence idi. Grubun adı sonradan (Doğu Londra argosunda "çiş" anlamına gelen) Gypsy's Kiss olarak değiştirildi. Ancak grup bir süre sonra dağıldı ve Harris yaşça kendisinden daha büyük elemanlardan kurulu Smiler'a katıldı. Ancak yazdığı şarkıları diğer grup elemanlarına beğendirememesi üzerine kendi grubunu kurmak üzere Smiler'dan ayrıldı. 1975 yılının Noel'inde Iron Maiden'ı kurdu.

kullandığı gitar

sevdiğim şarkısı
http://www.youtube.com/watch?v=D3k6k7Be7A8