Acayip Havalar - Açık Radyo

Başlatan alan ford, 18 Ağustos, 2011, 15:30:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

İtkinin tezahürleri türlü çeşitli. Anketlerin birinde sevgili " pearljam"  Çizgilerle Evrenin Kısa Tarihi'nden bahsedince kitap sitelerini karıştırmaya başladım. Şimdiye kadar haberimin olmadığı "Acayip Havalar" karşılaşmam bu vesileyle. Halbuki 2007'de yayınlanan kitap şimdiye kadar 3. baskısını yapmış.  Altında "Tarihin İlk Küresel Isınma Çizgi Romanı" mottosunu da görünce dayanamayıp sepete ekleyiverdim. Bir nevi itkinin yan etkisi yani. Neyse iyi ki eklemişim.  Teşekkürler itki.

İnsanoğlu olarak dünya denen yaşayan organizmanın kanser hücreleri gibiyiz. Kontrolsüzce çoğalıyor, açgözlülükle tüketiyoruz, kendimizden başka hiç bir şeyi iplemiyoruz. Sınırlı kaynaklarla nereye kadar gideriz bilmem. Ama bu kitaba bakarsak , böyle giderse yolumuz uzun değil.   4. safhaya varmamıza az kaldı >:(

Yazar ve çizeri Kate Evans kendi tabiriyle "zamanını gezegenin haline endişelenmekle nüfus patlamasına katkıda bulunmak arasında gidip gelerek geçiren" çevreci bir karikatürist.  Bu konuda ( nüfus patlaması değil tabiiki, gezegenin hali hakkında ) yıllardır , dünyanın tüm seslerine ve renklerine AÇIK RADYO'da program yapan Ömer Madra yayıncılığa el atıp , maceraya bu kitapla başlamak isteyince , Kate Evans, kitabın yayınlanmasının kar amaçlı değil , politik bir eylem olduğunu düşündüğünden,  yayın haklarını asgari telif ücretleriyle  vermiş. Radyo'dan birileri ( Özlem Dalkıran) çeviriye el atmış , dinleyicilerden iki kişi sponsor olmuş,  Metis yayınevi lojistik destek sağlamış ve kitap yayınlanabilmiş.  Aslını isterseniz bu imece usülü yayın macerası bile benim için kitabı güzel kılmaya yeter. Yine de Evans'ın kitabı çok daha fazlasını vaadediyor.

Küresel Isınma , yok yok artık " Küresel İklim Değişikliği" , pardon " Küresel İklim Kaosu" hakkında.  İsimlendirmeler bile durumun gidişatını yeterince açık ediyor aslında. İşin şakaya gelir yanı yok . Geri dönüşü imkansız noktalara gelmemize çok az kaldı.  Buna rağmen neden bu kadar vurdum duymazız?.  Esere önsözünü yazan George Monbiot'a göre bunun iki nedeni var:

"İlki , savaşlar, suçlar ve terörizm ya da ekonomik krizlerin aksine, bu suç tamamen başkalarının üstüne atılamaz. Olanlardan hepimiz sorumluyuz ve hiç kimse en duyarlı olmaları beklenen iyi eğitimli , kozmopolit , çok gezmiş ve görmüş kişilerden daha suçlu değil.
  İkincisi, toplam küresel etkilerin feci olduğunu bilmemize rağmen , iklim değişikliğininen zengin , en ılıman ülkelerde yaşayan bizlere şimdiye kadar çok nazik davrandığının da farkındayız"

İkinci durum İngiltere için söylenmiş ama bizim ülkemize de uyar. İlk şık zaten hepimiz için.

Kate Evans'ın yaptığı işi değerli kılan durumun vahametini büyük bir açıklıkla ortaya koyarken , bilimsel gerçekleri de anlaşılır bir dille verebilmesi. Ve tüm bunları yaparken okurda " bende artık bir şeyler yapmalıyım" hissi uyandırabilmesi.

Küresel ısınma hakkında merak ettikleriniz varsa bu kitap başlamak için çok güzel bir kitap.  Küresel ısınma hakkında yeteri kadar bilginiz varsa , bilgileri pekiştirmek (üstelik çizgi roman olarak) için çok güzel bir kitap bu kitap.  Bu konulara hiç merakınız yoksa , kitabın alt başlığı sizin için : " İklim Değişikli Hakkında Bilmek İstemediğiniz Ama Muhtelemen Öğrenmek Zorunda Olduğunuz Her Şey  ;)

Kısacası Ömer Madra'nın deyişiyle bu " çok  komik, çok acıklı ve çok bilimsel " kitap hepimiz için

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Tanıtım için teşekkürler.

Kaç sahife, çizimler nasıl, baskı kalitesi nasıl, fiyatı kaç avro ?

Millet çevreci mesajlar veriyor, benim derdim ise başka  :)

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: hanac - 18 Ağustos, 2011, 15:40:29
fiyatı kaç avro ?

Millet çevreci mesajlar veriyor, benim derdim ise başka  :)

;D ;D ;D

alan ford

Etiket Fiyatı : 9 TL.

100 sahife , siyah beyaz , baskı güzel. Kapakta orijinal fontların Türkçeleştirilmesi diye bir şey var.  Anlaşılan orijinal fontlar kullanılmış. Meraklısına peşinen söyleyeyim. ;)

Kate Evans aslen bir çizgi romancı değil karikatürist. Çizgilerde de bu kendini belli ediyor.  Ben sevdim ama bu çizim işinden pek anlamadığımı peşin peşin söyleyeyim.

pearl jam

valla itki karşılıklı, ben de bu kitabı gördüğüm yerde alıcam da bir türlü göremiyorum  ;D

evrenin çizgi tarihini nasıl buldun bu arada? ( okuduysan tabi :) )

alan ford

Alıntı yapılan: pearljam - 18 Ağustos, 2011, 18:01:09
valla itki karşılıklı, ben de bu kitabı gördüğüm yerde alıcam da bir türlü göremiyorum  ;D

evrenin çizgi tarihini nasıl buldun bu arada? ( okuduysan tabi :) )

Sırada o var.

darkwood

Kapağından karikatür tarzı bir çizimi olduğu anlaşılıyor, ama konusu ilginç geldi. Kitabı bir incelemekte fayda var..
Darkwood Sakinleri..

kültürelgüncel

E dergide Acayip Havalar'ı anlatmıştım. Orada okumayanlar için aynı yazı şimdi blogda:
http://kulturelguncel.blogspot.com/2012/01/acayip-havalar-bisikletlerimize.html

Acayip Havalar: Bisikletlerimize atlamanın zamanı geldi de geçiyor!

Bir yılda ne kadar karbon kirliliği yaratıyoruz? Atmosferdeki sera gazlarının artması neye neden olur? Yıllardır hakkında herkesin bir şeyler söylediği "küresel ısınma" nedir, ne değildir? Üzerinde yaşadığımız mavi gezegende sizce de bir "acayip"lik hakim değil midir son zamanlarda?

Bunları hiç düşündük mü? Belki düşündük, ama sonra hiçbir şeyi değiştiremeyeceğimize kanaat getirip, bu konulardan uzak durmaya çalışmadık mı? Yine de bu konuda kafa patlatıp, insanları bilinçlendirmeyi görev edinenler de vardır şüphesiz. İşte onlardan biri de, çevreci bir karikatürist olan Kate Evans. (...)