Şövalye Rodo..

Başlatan V, 02 Eylül, 2011, 13:20:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Rodeo Kitap'tan geçtiğimiz ay,sessiz-sakin bir şekilde ilk sayısı

çıkan Roberto Diso'nun Şövalye Rodo'sunu alıp-okuyan var mı?

Yorumlarınızı bekliyorum...

Asil, çapkın ve atletik şövalyenin çağına hoşgeldiniz! Roberto Diso'nun bizzat yarattığı bu eksantrik kahraman, dünyada ilk kez kendi ismini taşıyan bir kitapta boy gösteriyor.

İtalyan çizgi romanının en büyük sanatçılarından biri olan Roberto Diso, bizzat yarattığı bir kahramanın ilk macerası ile karşınızda! "Gelecek zaman asilzâdesi" Şövalye Rodo, kısaca RAD olarak anılan Rodeo Albümler Dizisi'nin 5. kitabıyla yüksek kaliteli bir edisyonda boy gösteriyor.

Görsel kalitesiyle çizgi edebiyattaki bilim-kurgu başyapıtlarına meydan okuyan bu çok özel eser, geçmişte bazı İtalyan dergilerinde yayınlanmış da olsa, bugüne kadar hiçbir dilde salt kendine ait bir yayınla sunulmamıştı. Evet, dünyadaki ilk (ve şimdilik tek) Şövalye Rodo kitabı, Türkçe olarak çıktı!

Düşman şehir-devletler ve kontrolden çıkmış genetik manipülasyon gibi ilginç doneler barındıran ilk kitap, kahramanımızın atıyla aynı ismi taşıyor: Rampo!

R, D ve O'ların cirit attığı başlığımız, güzel bir tesadüfle olduğu kadar, sanatçının bilinçli bir göndermesiyle de açıklanabilir: Rodo'nun ismi yaratıcısının adındaki harflerden türemiş. Studio Rodeo'ya özel çalışmalara giriştiği bir dönemde, Diso'yu bir de bu az bilinen cevheriyle tanıtmak istedik. Hayranları fark edecektir ki, sanatçı, tamamen kendisine ait olan bu konsept üzerinde ince ince çalışırken formunun zirvesine çıkmış:

Çizmekten keyif alacağı sahnelerle kurduğu öykü, küçük ebatlı standart çalışmalarında rastlanamayacak türden zengin peyzajlar, geniş alanlara yayılmış aksiyon sahneleri ve son derece dinamik sayfa düzenleriyle akıyor. Diso'yu bugüne dek Mister No ve Tex gibi serilere katkısıyla tanımış okurların, Şövalye Rodo'daki yoğun emek ve farklı bakış açılarından etkileneceğine şüphe yok. Şövalye Rodo'nun dünyasına dair çok sayıda eskizle dolu zengin bir bölüm de içeren albüm, Ağustos ortasından itibaren Remzi, Dost, İnkılâp gibi kitabevi zincirlerinden; Kertenpelex.com'dan ve çizgi roman dükkanlarından temin edilebilir.

Diso sizleri, aksiyon, entrika, gizem ve erotizm dolu şaşırtıcı bir gerçekliğe çağırıyor! Önemle altını çizelim ki, bu ilk Şövalye Rodo kitabı, sanatçının Studio Rodeo bağlantılı çalışma ziyaretlerinden birine denk getirilecek şekilde özel imza günlerine de (pek yakında çıkacak diğer özgün eserleri ile beraber) konu olacak.

Şövalye Rodo'nun Türkçe edisyonu, dünya genelinde, konseptin tekrar göz önüne çıkmasına ve yeni maceralarla ilerlemesine yönelik çalışmalar kapsamında da kullanılacağı için, ülkemizde satışa çıkan nüshaların tükenme riski bulunabilir. En geç 2012 başlarında düzenlenmesi planlanan tanışma ve imza günlerine katılmayı düşünenler başta olmak üzere, tüm RAD takipçilerine kitabı kısa zamanda edinmelerini öneririz.

--Alıntı:Striphaber-----
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Engin bugün satın aldım. En kısa zamanda okuyup fikrimi yazacağım.

İlk izlenimim; Çizimler çok iyi (zaten diso'yu tanıyoruz)

Ayrıca alternatif bir kapak daha var, yeşil fonlu.

Ben onu beğendim ve satın aldım.

hanac

s.b

Şövalye Rodo deyince aklınıza klasik orta çağ şovalyeleri gelmesin. 

O bir uzay şovalyesidir diyebilmeyi de çok isterdim ama, bu ilk macerasında bunu da diyemiyorum.

Ne şovalyesi olduğunu anlayamadım ama, maceraya adını veren Rampo adlı bir tuhaf atı var.
Bu at robota benziyor ama bionikte olabilir... İncelemek lazım.

Bu ilk macerada kahramanımız doğaüstü mü yoksa bilimüstü mü desem, ne menem olduğunu anlayamadığım bir güç tarafından korunuyor. Öyle zannediyorum ki, Rodo ilk maceradan ziyade sonraki maceralarda kendini bulacak.

Sanki o tuhaf güç Rodo'yu bir şeylere hazırlıyor gibi. Ama, Roberto Diso bu çizgiromanın devamını henüz hazırlamamış olduğuna göre sonrasını bilemeyeceğiz.

Çizgilerine gelince, ben beğendim. Roberto Diso'nun o bilinen berrak ve sade çizgileri çok güzel duruyor. Tabi 23. sayfadaki Rodo'nun elinin olduğu yer hariç. O nasıl bir yer öyle yuvarlak muvarlak.

Değişik bir çizgiroman okumak isterseniz Rodo'yu okuyabilirsiniz. Hoşça vakit geçireceğinizden şüpheniz olmasın.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 17 Eylül, 2011, 17:59:56
Çizgilerine gelince, ben beğendim. Roberto Diso'nun o bilinen berrak ve sade çizgileri çok güzel duruyor. Tabi 23. sayfadaki Rodo'nun elinin olduğu yer hariç. O nasıl bir yer öyle yuvarlak muvarlak.

Ha ha ha, müthişsin Sami Abi.

Cildi satın alanlar 23. sayfaya baksınlar, o zaman durum anlaşılır.

Rodo'ya dönersek.

Diso bu karakteri 1987 yılında yaratmış, birçok yerde Star Wars'dan esinlendiği belli.

O zamanlar İtalya'da bir dergide yayınlanmış ve devamı gelmemiş.

Dolayısıyla devamı gelmeyen bir seri olunca yorum yapmanın bir anlamı yok.

Tıpkı Sally gibi olmuş, Diso'nun kafasında kimbilir neler varmış, bunu eskiz çalışmalarından görüyoruz.

48 sayfa büyük boy, + 8 sayfa eskizler.

Renkli olsa daha iyi olurmuş.

Rodeo'nun ne yapmak istediğini anlayan var mı ? Ken Parker dururken.

Neyse, sessiz sedasız yayın çıkarma da uzmanlaştılar.

yalcinerol345

Orijinalinde devamı olmayan bir kitap. Neden ?