Şeb-i Aruz Törenleri

Başlatan Hayal Kahvem, 13 Kasım, 2011, 21:11:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Bir şey sormak istiyorum.

Şeb-i Aruz törenlerine trenle gitmek istiyoruz.

Turlarla ilgili bilgisi olan var mı?
Trenle gitmece, bir gece konaklama şeklinde..

Yorum alabilirsem sevinirim. :)

kalidor

Bir Konya'lı olarak bayramın bir kısmını Konya'da geçirdim ve Mevlana Müzesini'de ziyaret ettim. Konya'da son 4-5 yıldır Şeb-i Aruz törenleri Mevlana Müzesi yakınında yapılan bir yerde düzenleniyor. Bu zamana kadar bu törenler kapalı spor salonunda yapılıyordu. Allah'tan utandılar da adam gibi bir yer yaptılar. Konya'ya Meram Ekspres ve Mavi Tren gidiyor. Öğrencilik yıllarımda trene çok biniyordum. Biz 13-14 saatte gidiyorduk. Şimdi biraz iyileştirme olsa da 12 saatin altına düşeceğini sanmıyorum. Bilet fiyatları 29-32  TL arası. Gidiş-dönüş alınırsa daha hesaplı oluyor. Otobüs biletleri ise 55-60 TL arası. İnternetten alınırsa biraz daha hesaplı olabiliyor. Ankara'ya kadar gidilip yeni açılan yüksek hızlı trenle de gidilebilir. Ben denedim oldukça konforlu ve 1,5 saatte gidiyor. Gidişi geliş alındığı takdirde 20 TL'ye geliyor. Tabi öğrenci, öğretmen vb. indirimleri de mevcut. TCDD'nin internet sitesi üzerinden de bilet alabiliyorsunuz. Pegasus ve THY'nin günde toplam 6 sefer uçuşu var. Pegasus biletleri oldukça makul fakat havaalanı çok uzak olduğu için Havaş'ı kullanmak gerek. Taksi çok pahalı olduğu için kesinlikle önermem.

Otel olaraksa Konya'da şu an 3 tane 5 yıldızlı otel var. Bunların biri gösteri yerine yakın. Bundan başka müze çevresinde irili ufaklı oteller mevcut. Uygun bir yer bulabilirsiniz. Konya düz bir yer olduğu ve merkez çok büyük olmadığı için her yere yürüyerek gidilebilir. Tura pek ihtiyaç yok. Ayrıca tramvay ve minibüslerle de istediğiniz yere tek vasıtayla rahatça gidebilirsiniz. Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi, Alaaeddin Tepesi, İnce Minareli Medrese 1-2 km'lik bir alanda ve birbirlerine çok yakın oldukları için yarım günde rahat rahat gezilebilir. Meram Bağları'na da kış olması sebebiyle biraz ıssız da olsa birkaç saat ayırabilirsiniz. Otel fiyatlarını gerçekten bilmiyorum. Konya'da olsam sizi seve seve misafir ederdim. Bunun dışında çeşitli yerlerde şubeleri olan Havzan Etliekmek, Bolu, Cemo veya Şifa Restaurant'ta Etliekmek, bamya çorbası, fırın kebap gibi Konya yemekleri yenebilir. Arabaşı, sacarası gibi daha spesifik ve ilginç yemekler, tatlılar içinse Mevlana Müzesi arkasında bulunan Konya Mutfağı tercih edilebilir.

Alaaeddin tepesinin karşı köşesinde İş Bankasının arkasında Rampalı Çarşı var. Burası Kitapçılar Çarşısı. Buradan zamanında çizgiroman alırdım :) Buraya bi bakılabilir belki.

Ayaklı Konya rehberi kalidor'dan şimdilik bu kadar ;)
Crom! Ölüleri Say...

Hayal Kahvem

Selam Kalidor,
Şahane bir bilgilendirme olmuş:) Teşekkür ederim.

Hımm.. Bu yazıyı okumam rahatlattı beni. Çünkü 6-7 kadın gideceğiz.
Ve organizasyon teklifini ben yaptığım için ihale benim üzerime kaldı:)

O halde önce tren biletlerine bakacağım.
Sonra öğretmen evi var mı diye bakacağım. İlla vardır diye düşünüyorum.
Öğretmenevinde öğretmen olmayanlar da kalabiliyor. hem temiz, hem güvenilir, hem ucuz oluyor.
Törene bilet nereden alacağım? Ona bir bakmalıyım...
Of! Yemekler var ya... Konya'nın her türlü yemeğine bayılırım.

Mevlana bu yıl çağırdı beni sanki... Öyle hissediyorum Kalidor.
Gitmeliyim. İnşallah nasip olur da giderim. Peşim sıra arkadaşlarımı da sürüklerim:)

Du bakalım... Teşekkür ederim Kalidor. Biraz tereddütlerim vardı. Rahatladım.

Alaaeddin tepesinin karşı köşesinde İş Bankasının arkasında Rampalı Çarşı varmış. Çizgi roman alırmışım.
Olmaz ki ben daha izmit'teki çizgi romancıya gitmedim. Neydi adı onu bile not etmemişim:) Feci biriyim!!!

altay1944

Kalidorun katkılarına ek ; bir konya sevdalısı olarak herkesin mümkünse her yıl değilse mutlaka ömründe bir kez şeb-i aruzu görmelerini öneririm.Hayal kahvem arkadaşım konyada konaklama sıkıntısı yoktur aslında ama şeb-i aruz dolayısıyla oteller tıka basa doludur.Önceden önlem alınmalı.Öğretmen evine gelince ;öğretmenevi tam merkezde (Sivil kişilerin kalmasında sakınca yoktur)alaaddin  tepesi civarında olup fiyat yazın tek kişi 35 tl idi(ben öğretmenim küçük bi inririm uygulandı.)Gurup giderseniz 20 -30 kişilik son katta bir oda var .yoktur.Oldukça uygun ama mutlaka rezerve edin.Ee belirtmeliyimki konyanın insanı sıcak kanlıdır ama hava soğuktur bilginize...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

kalidor

Öğretmenevi de merkezde. Yalnız elinizi çabuk tutmanız gerek, öğretmenevleri hemen dolar. Bu arada Hz. Şems'in de türbesini ziyaret etmeden geçmeyin. Yine Mevlana Müzesi'ne yakın Şerafeddin Cami arkasında Şems-i Tebrizi Cami'nin "içinde" türbesi var hazretin. Sonra Bedesten Çarşısı ve Kapu ve Aziziye Camiileri de görülmeli. Bütün bu saydıklarım; müzeler, camiler, medreseler vs vs. hepsi aynı mahalde olduğu için Konya'yı gezmek çok kolay:D
Crom! Ölüleri Say...

DAMPYR

Alıntı yapılan: kalidor - 14 Kasım, 2011, 13:36:25
Öğretmenevi de merkezde. Yalnız elinizi çabuk tutmanız gerek, öğretmenevleri hemen dolar. Bu arada Hz. Şems'in de türbesini ziyaret etmeden geçmeyin. Yine Mevlana Müzesi'ne yakın Şerafeddin Cami arkasında Şems-i Tebrizi Cami'nin "içinde" türbesi var hazretin. Sonra Bedesten Çarşısı ve Kapu ve Aziziye Camiileri de görülmeli. Bütün bu saydıklarım; müzeler, camiler, medreseler vs vs. hepsi aynı mahalde olduğu için Konya'yı gezmek çok kolay:D

belki birgün Kalidorun rehberliğinde oraları toplanıp ziyaret etme fırsatı buluruz nedersiniz.... :)

kalidor

İnşallah :D Bu bayramda 2 gün kalmak az gelmişti zaten ;)
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 14 Kasım, 2011, 12:30:50
Alaaeddin tepesinin karşı köşesinde İş Bankasının arkasında Rampalı Çarşı varmış. Çizgi roman alırmışım.
Olmaz ki ben daha izmit'teki çizgi romancıya gitmedim. Neydi adı onu bile not etmemişim:) Feci biriyim!!!

Fankitap  :)

Bayar arkadaşımız orayı işletiyor, o yoksa kızı orada.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3357.0.html

Hayal Kahvem

Selamlar, öğretmen evi dolmuş... Bilet yok gibi.. Du bakalım... Kısmet.. :)

Hayal Kahvem

Cemal Süreya der ya hani: " Anımsıyor musun Toros ekspresinden inmiştiniz... Biletlerinizden ibaretti ikinizin de kimliği." Allahım, bu dizeler şairin hangi şiirinde geçiyordu ki? Gene hatırlamıyorum. Ama neden bu dizeler hafızamın karanlık arşivinden çıkıp şimdi parmaklarımdan döküldü çok iyi biliyorum. Genelde bedeniyle değil ruhuyla sefere çıkmayı seven biriyim. Oturduğum yerde dünyayı dolaşır dönebilirim. Bu ruh seferlerimi, parayla değil de hayalle gerçekleştirdiğim için, canımın istediği vasıtayı kullanabilirim. En çok istediğim trenle bir şehirden diğerine gitmek. Çocukluğum tren yolunda geçtiği içindir belki. Trenin her şeyi bana büyüleyici gelirdi. Çok severdim gelip geçen trenleri seyretmeyi. İçindeki insanları hayal etmeyi. Tam tren geçerken... O esnada ev zangır zangır titrerken... Ben hemen pencereye koşardım. Önümden bir film şeridi gibi geçen trene hayranlıkla bakardım. Meçhûl bir çift göze denk gelirdim bazen... Gülümser, el sallardım... O güzelim türkümüzdeki gibi... Kalpten kalbe bir yol vardır görünmez... Gönülden gönüle yol gizli gizli denir ya hani...  Tren ve o meçhûl yolcunun  ardından bakarken, yüreğimin bir kırlangıç kanadı gibi çırpındığını hissederdim.  Yoo... Bazan yüreğim o trenin peşine takılıp giderdi. Ruhum sefere çıkmayı işte bu yolculuklarda öğrendi. Of! Oktay Rifat'ın o muazzam dizesi gene aklıma geldi. "Bir çekitaşı gibi üstümde zaman." İzmit o zamanlar içinden tren geçen şehirdi. Eskidendi. Çok eskiden...  Bir Sezen Aksu şarkısı misali... "Hani erken inerdi karanlık... Hani yağmur yağardı inceden... Hani okuldan, işten dönerken... Hani ay herkese gülümserken... Mevsimler kimseyi dinlemezken... Hani çocuklar gibi zaman nedir bilmezken... Hani şarkılar bizi henüz bu kadar incitmezken... Hani kimse bize ihanet etmemiş, biz kimseyi aldatmamışken... Hani hiç kimse ölmemişken... Eskidendi... Çok eskiden."  Hımm... Havada hüzün kokusu var galiba... Şimdi bu halimle Edip Cansever'e ilişmeden asla duramam.  "Ve zaman dediğimiz nedir ki Ahmet Abi?  Biz eskiden seninle istasyonları dolaşırdık bir bir... O zamanlar Malatya kokardı istasyonlar... Nazilli kokardı... Ve yağmurdan ıslandıkça Edirne postası... Kül gibi ince İstanbul yağmurunun  altında... Esmer bir kadın sevmiş gibi olurdun sen... Diyeceğim şu ki... Yok olan bir şeylere benzerdi o zaman trenler..." Az sonra hayal değil, gerçekten bir trene bineceğim. Bu kez hem bedenimle hem ruhumla sefere gideceğim. Bilirsin... Her yüreğin bir aklı vardır. Kendi meşrebince bir olgunluğu vardır ya hani.. Ben bilmediğim bir şehre gideceğim. Çünkü git dedi kalbim. Gideceğim. Belki de "ne olursan ol gel" denmiştir de o nedenle gidiyorumdur, kimbilir?  Tüm merakımla çıkıyorum bu esrarengiz yolculuğa... Dönüşüm nasıl mı olacak? Bilmem.

Binlerce kasırga aşkına!  Ve tabii ki Allah aşkına... Şeb i Aruz'a gidiyorum
:D

kalidor

İyi yolculuklar Hayal Kahvem, Konya'ya selamlar  ;)
Crom! Ölüleri Say...