TÜYAP 2011 - Gerekli Şeyler

Başlatan michel, 18 Kasım, 2011, 00:58:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

labirent

ümitkr isimli arkadaşımız çizgiromanları ekmekle özdeşleştirmiş. Benim için, ekmek, et, doğalgaz, elektrik vb. temel ihtiyaçlardan, çizgiroman ise keyif vericilerdendir. Temel ihtiyaçlar her zaman olmazsa olmazdır, keyif vericilerden vazgeçilir veya bir süre ötelenir.

Dünya ekonomik çalkantılar yaşıyor ve büyük bir krizin ayak sesleri geliyor. Böyle bir ortamda yayıncılar ve satıcılar ayakta kalmak istiyorlarsa fiyatlarını ve karlarını yeniden gözden geçirmeliler diye düşünüyorum.

alan ford

Bu işin kaymağını yiyen kısım yayınevinden ziyade dağıtımcımlardır. Dağıtımcılara hiç laf söylemeden ( ki kim olduklarını bile bilmiyoruz) yayınevine yüklenmek de bana pek hakkaniyetli gelmiyor. Yayınevi bastığı her kitapla bir risk alıyor.  Telifi , çevirisi baskısı çoğu peşin parayla ya da kısa vadeyle dönen işler. Dağıtımcı ise neredyse sıfır risk alıyor bu ortamda. Uzun vadeli çeklerle çalışıyorlar. Satmayan kitabı da geri iade ediyorlar. En son Alişan bey'de bundan çok şikayetçiydi fuarda. D&R'dan para beklerken Diabolik iadesi geliyor sürekli diyor.. Dağıtım sorunu ise bir türlü çözülemiyor. Umarım yakın zamanda bir çözüm bulunur ve daha uygun fiyatlarla çizgi roman okuma şansımız olur.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

ümitkr

Alıntı yapılan: labirent - 21 Kasım, 2011, 11:26:40
ümitkr isimli arkadaşımız çizgiromanları ekmekle özdeşleştirmiş. Benim için, ekmek, et, doğalgaz, elektrik vb. temel ihtiyaçlardan, çizgiroman ise keyif vericilerdendir. Temel ihtiyaçlar her zaman olmazsa olmazdır, keyif vericilerden vazgeçilir veya bir süre ötelenir.

Yok, olayın daha çok bütçe hesaplamaları kısmına dikkat çekmeye çalıştım şakayla karışık. Yukarıdaki sözlerinize katılmakla birlikte konu yanlışa sapmış ben derdimi tam anlatamayınca :)

Hani bir fiyat konuyor çr'nin üzerine ve bahsettiğim ve örneklediğim gibi onlarca faktör giriyor devreye. Dahası bu insanların varsa ev kiraları, harcamaları, yiyecekleri ekmeğin parayla alınıyor olması, yol parası, yaşamsal ihtiyaçları... Önemli olan kaç paraya basıldığı değil, basılma gerekçesi ve insanların hayatlarını idame ettirme zorunlulukları. Matbaa fiyatını biliyor olmak gerisini gözden kaçırmak anlamına gelmemeli... Ya da isteyen istediği gibi düşünsün olsun bitsin.

Saint2

Arkadaşlar;

1) Sanki kitaplar yüksek sayıda basılıyormuş gibi düşünüyoruz.
2) Sanki tüm basılan kitapların, satıldığı gibi bir fikre sahibiz.
3) Sanki yayınevinin kitabı piyasaya verir vermez parasını topladığını düşünüyoruz.
4) Sanki tüm yayınevlerinin ciddi bir sermayeye sahip olduğunu düşünüyoruz.

Size bir örnek...  Bir yayınevi, İlyas'a sattığı kitapların parasını alınca ancak kağıt parasını ödeyebildiğini itiraf etti.

Tabii ki fuarlarda kitaplar ucuz olur. Çünkü....

1) Fuara gelen herkesin iyi kötü fuar bütçesi vardır ve mesele sadece bu parayı kimin alacağı ile alakalıdır. Yani kimse aylak aylak gezerken, sinemaya giderken filmin başlamasına 10 dakika varken pavyonunuza gelmez.
2) Yayınevi kitabın maliyetinin üstünde sattığı her liradan kar eder.
3) Pavyon kirasını çıkarması gerekmektedir. O nedenle ne kadar satarsa kardır onun için.
4) Kitaplar fuara gelmiştir. Ne kadar kitap geri götürülürse o kadar kardır.
5) Stoktaki kitabın satılması için daha uygun bir ortam yoktur. Bkz: İlyas'ın 1 TL'ye sattığı kitaplar.
6) Ve aklıma gelmeyen sebepler....

kahramanlarsinemada

Fuarların tanıtım olduğuna katılıyorum. Çizgi romanlar açısından bakıcak olursak bence fuardan çizgi roman alarak bir anda çizgi roman hastası olan pek yoktur. Düzenli alım yapanlar (yani bizler) için fuarların bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Olumsuz tepkilerin sebebi; kitabın üzerinde 30TL yazıyor, piyasada 25-20TL oluyor. Fuarda 15TL oluyor. Fiyatlar böyle olunca da düzenli çizgi roman alanlar (ki buna ciddi paralar harcıyorlar) fuarlardaki fiyatlara tepki gösteriyorlar.

Benim düşüncem ise; fuarda eski yayınlar stok eritmek için ucuz olabilir ama güncel yayınların etiket/piyasa/fuar fiyatları arasında bu kadar farklar olmamalı.