Çizgi Roman Derneği TÜYAP İzlenimlerim

Başlatan ümitkr, 22 Kasım, 2011, 08:35:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Bir Çizgi Roman Derneği (ÇRD) Genel Kurul Üyesi olarak derneğin faaliyetleri ve TÜYAP etkinliği hakkında yorum ve özeleştiri yapmayı üzerime alıyorum.
Bilindiği üzere ÇRD 2009 yılında bir grup çizgi roman sever tarafından sessiz sedasız kuruldu ve neredeyse aynı sessizlikte yeni yönetim kuruluna yetkilerini devrederek yeni bir dönemi başlattı. ÇRD de her acemi STK gibi organizasyon, üye toplama, mekan edinme, yönetim, iş bölümü, etkinlik programı çıkarma noktalarında ciddi sorunları aşmaya çabalayarak yol almaya çalıştı, bir şeyler yaptı, başarısızlıkla tanıştı, hala da çabalıyor.
Bir kaç küçük etkinlikteki başarıyı saymazsak TÜYAP ciddi bir sınav oldu dernek için. Öncelikle dernek adına bir stant alındı, sonra dernek adına etkinlikler sunuldu fuar organizasyonuna ve bir panelde karar kılındı ve dernek ilk yayınını bastı...! Bu şekilde okuyunca son derece tutarlı, bütünlüklü ve başarılı bir süreç görülüyor ancak uygulama maalesef hüsranla sonuçlandı.

Her acemi STK gibi bir şeyler yapmak isteyen ÇRD hemen stant kiraladı ve tüm çizgi roman okurlarını, emekçilerini dernek üyesi olmaya çağırdı. Ama dernek yönetiminin organizasyon eksikliği sebebiyle bu uygulama için kiralanan stantta üye olmaya gelecekleri bekleyecek bir kişi ayarlanamadı. 1001 Roman yayıncılığın çabasıyla ara ara stantta biri durduysa da stant çoğunlukla yukarıdaki gibi göründü. Yan stant masamızı aldı, son günlerde de başka yazarlar kitap imzalamak için stantı mesken tuttu. Kendimin de içinde bulunduğu bu eksikliği paylaşmakta zarar görmüyorum. Çünkü dernek demek sadece yönetim demek değildir! Üyeler de en az yönetimi emanet olarak almış kişiler kadar sorumludur bu eksiklikten. Yukarıdaki manzara topyekün hepimizin eseridir. Şimdi düşünmek ve bunu düzeltmek için kafa patlatmak da aynı şekilde hepimize düşmektedir.

İmza gününde ÇRD etkinliğine katılacağı duyurulan Bedri Koraman ve Abdullah Turan ustaların rahatsızlıkları sebebiyle gelememeleri işin bu kısmını Suat Yalaz ustanın ve Tayyar Özkan'ın göğüslemesine neden oldu. İmzaya gelen onlarca okuru karşılayan sanatçılar zaman zaman yorgunluk çektiler.
Ama asıl ÇRD'yi zorlayan ve üzen, hayal kırıklığına uğratan şey "Cici Can" gibi bir eseri satın almaya ve hatta merak edip sormaya çok az kişinin gelmesi oldu. Bir eserin, bir tarihin tek kitapta toplanmasının ve son derece kaliteli bir baskıyla okura sunulmasının ilgi çekmemesi çok yadırgatıcıydı.

Dedim ya, Suat Yalaz usta imzayı sırtlayıp götürdü diye... İşte bu onu çok yordu. Bu sefer de panel sorunu çıktı ortaya. Bedri Koraman yok, Abdullah Turan yok, Suat Yalaz yorgun, Kutlukhan Perker yok, Rahmi Turan yok...

Panel yattı tabii...! Gerekçeler ortada olmakla birlikte yetersiz organizasyon ve iş paylaşımındaki aksaklıklar, iletişimsizlik ve sağlık sorunları bir "ilk"in gerçekleşmesini önledi. Bu ustalarla yan yana oturmaktan alacağım zevk bir yana dinleyiciler arasında oturup onları bir arada görecek olsaydım bile bu tarihi anı yaşamak isterdim ya kısmet olmadı.

Sonuç - Bana göre samimiyet ve içtenlik kısmından bakarsak ÇRD son derece ciddi bir sınavı başarısızlık gibi görünse de başarıyla atlatmıştır. İlk yayınını basmıştır, stant alarak varlığını onaylatma ve duyurma girişimini hızlandırmıştır, büyük bir tarihi fırsatı teperek de olsa bu etkinkliklerin yapılabileceğini en azından yönetimine, üyelerine, çizgi roman camiasına gösterebilmiştir. Yaklaşık 20 yıllık STK ve dernekçilik deneyimime dayanarak bunun bir başarı olduğunu söylemekten kaçınmıyorum. Sadece yayıncıların olduğu derneklerin yayın çıkaramadığına şahit oldum-oluyorum, son derece aktif bir çok derneğin stant alamadığını ve alsa da ancak üç-beş yılda toparlanıp o stantın başına birini koyabildiğini, birçok derneğin bunları hiç başaramadığını, etkinlik yapamadığını, tabelalarıyla ortalıkta dolaştıklarını gördüm-görüyorum... ÇRD, bu aksaklıkları ve eksikleri acemiliği geçtikçe aşacak ve toparlayacaktır inancındayım. Üzgünüm, ama inanıyorum ve aksaklıklarda payım olduğunu bilerek suçluluk da duyuyorum.

"Peki şimdi ÇRD'nin TÜYAP'ta yaşadığı başarısızlık değil de nedir?" sorusunu yine de soracaklaram kişisel görüşümü söyleyeyim: Çoğunlukla düşmeden kalkılamıyor... Dilerim bu düşüş ÇRD'nin tek düşüşü olsun ve yönetimden üyelere, çizgi roman camiasından üye olmayan tüm çrseverlere kadar herkes aksaklıkları düzeltecek yolları yöntemleri düşünerek bundan birlikte ders çıkarmamıza yardımcı olsun!

Yol uzun ve ÇRD'nin programında yapmayı tasarladığı daha çok şey var...

Onlar da sürekli düşülerek yapılmaz!

Düşen şeyler bir süre sonra kırılır!

Kırmayalım!

saygılarımla,
Ümit Kireççi
http://cizgiromandernegi.org.tr/

hanac

Ümit merhaba,

Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler.

Bende ÇR derneğinin bir üyesiyim ama bana aktivitelerle ilgili herhangi bir mail veya mesaj gelmedi.

Tamam biliyorum Facebook sayfası var, oradan takip edebilirim ama ben orada fazka aktif değilim.

Üyelerle iletişimi geliştirme üzerinde de biraz düşünülmeli.

ümitkr

Alıntı yapılan: hanac - 22 Kasım, 2011, 09:15:54
Ümit merhaba,
Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler.
Bende ÇR derneğinin bir üyesiyim ama bana aktivitelerle ilgili herhangi bir mail veya mesaj gelmedi.
Tamam biliyorum Facebook sayfası var, oradan takip edebilirim ama ben orada fazka aktif değilim.
Üyelerle iletişimi geliştirme üzerinde de biraz düşünülmeli.

Hasan merhana,

Site yeni tamamlandı, iletişim için görevlendirme yapılıyor bildiğim kadarıyla. Yine de aklında (üye olarak olası başkan adayı olarak) bir öneri varsa lütfen ilet.

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: gunessemerci - 22 Kasım, 2011, 09:29:16
Derneğe üye olursanız 30 TL,olmazsanız 50 TL.Bu dil,bu uslüp nedir allasen?Bu cümleye iyi bakın bu açıkca okuyucuyu TEHDİT etmektir.Eğer üye olmazsan bak 30 TL'lik kitabı sana 50 TL'ye satarım.Bana üye ol yoksa hııııııı.Diline biber sürerim demek değilde nedir?Ben üye olacak bile olsam o şantajdan sonra olmazdım.
Saygılarımla Güneş.

Derneğe üye değilim, kısa vadede de olmayı düşünmüyorum, ancak bir dernek üyesi ile ya da başkanı ile olan kişisel sürtüşmelerin, konu edilerek derneğe olumsuz bakılmasına da karşıyım. Ayrıca dernek bir yayın çıkarıyorsa bunu üyelerine daha uygun fiyatlarla ulaştırmasında her hangi bir anormallik görmüyorum. Örneğin TASEYAD uzun süre Sezgin Burak'ın Hayatı ve Eserleri adlı kitabı sadece dernek üyelerine sattı. Çok sonra piyasaya verdi. Dernekler yayınladıkları eserleri sadece üyeleri ile paylaşabilecekleri gibi, üyelerine daha avantajlı şartlarda sunabilirler. Ayrıca derneklerin üye sayılarını artırmaya yönelik  bazı tedbirler almaları da gayet normaldir. Bunu tehdit olarak algılamak ta bence yanlış. Bu nedenlerle Güneş'e katılmıyorum.

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: gunessemerci - 22 Kasım, 2011, 10:29:15
Telefon örneğine gelirsek.Telefon için ve tarifler için bu ülkede 50 milyın abone var.Sonuçta bu adamlar ticaret yapıyorlar ve birbirlerinin nüşterilerini kapmaya çalışıyorlar.Bakın burada ki en önemli ayrım REKABET.Adamlar para kazanmak için faliyet gösteriyorlar ve TİCARET'İN bütün kurallarını serbest piyasa ekonomisi içinde monopol veya kartel gibi oluşumlar gerçekleştirmeyecek şekilde herşeyi yapabilir.

O zaman sizin dediğinize göre siz TİCARET yapıyorsunuz ki bu hakkı kendinizde buluyorsunuz.Ben mi yanlış anladım.Eğer 30 tl bana üye olursun olmazsan 50 tl demek şantaj değilse.Dernek olduğunuz gerçeğini unutmamanız lazım.Dernek tanım olarak:

23.11.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5253 sayılı Dernekler Kanununun 2. maddesinde derneğin tanımı; " Dernek: Kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarını" olarak yapılmıştır.

Bence yanlış mantık üzerinden giden sizsiniz. :D

İki kişi arasındaki tartışmaya müdahil oluyor gibiyim ama bunu yazmadan edemeyeceğim:

"Bir teşekkülün dernek sayılabilmesi için gerekli en önemli şart, hiç kuşkusuz bu teşekkülün "kazanç paylaşımı gayesi dışında" kurulmuş olmasıdır. Hiçbir dernek kazanç paylaşımı gayesi ile kurulamaz, ancak dernekler amaçlarına ulaşmak için gerekli finansal kaynakları edinmek amacı ile kazanç getirici faaliyetlerde bulunabilir ve yine bu gaye ile işletme kurup, müteşebbis veya iştirakçi olabilirler."
Kısacası önemli olan çizgi roman derneğinin bastığı cici can isimli eserden kaynaklanan kazancı dernek amacı doğrultusunda kullanmasıdır. Yani Çizgi Roman derneği amaçlarına ulaşmak için yayınevi de kurabilir, kitap ta basabilir, perakende çizgi roman satış noktası da açabilir. Önemli olan kazancı üyeleri arasında paylaşmak gayesi olmamasıdır.

Jedmau

Benimde yazmak istediğim , paylaşmak istediğim çok fazla şey var ama bunların bir sonuca ulaşacağına inanmıyorum forum üzerinden.

Evet Ümit olsun yada diğer arkadaşlar olsun yüz yüze geldiğimde seve seve nacizane fikirlerimi paylaşmak isterim. Ama şu an burada yazılan sorunların çözümü hem çok basit hemde çok önemli sorunlar. Neyse...

Sevgiler
Ertan

tommikser

Yazışlarım tarafımdan silinmiştir.Ben şahıslar üzerinden değil durum üzerinden düşüncelerimi yazmaya çalışmıştım.Sürç-i lisan ettim sanırım kusura bakmayın.

Ancak yukarıdaki bağlam çerçevesinde baktığımızda senin yazdıkların aslında üzüntü veren ihbar zihniyetli bir "tehdittir", Güneş ve seninle ilişkim bir süre askıya alınmıştır üzülerek belirteyim!

Samimiyetine inandığım biriydin... Yapmanı beklediğim şey belki de yine de derneğin amacına inanarak, ben ve yönetim kurulunda etkinlikler altına imza atmış kişileri de, üyeleri de töhmet altında bırakabileceğini düşünerek, kimseyi rencide etmeyecek bir yöntemle olayını gündeme getirmen olurdu. Belki beni arayabilirdin bu mesajları yazmadan önce. Özelden yazışabilirdik. Hani olayı ört bas için değil en azından bu bağlamda tartışılmaya değer olup olmadığını konuşmak için. Sonuçta başlığın asıl içeriğini yok ediyorsun şu anda. Zarar verdiğin birçok kişiyi saymıyorum bile
.

Bu cümleleri de üzüntüyle okuduğumu bilmeni isterim abi.Askı olayında yapacak birşey sanırsam yok.

sefik

Olaya mudahil degiliz ama ,Umit bey sizin de yazdiklarinizi okuyup irdelemeniz gerekiyor bence.

Jedmau

bu arada Ümit , kitabı kim veya kimler finanse etti ?

ümitkr

Alıntı yapılan: Jedmau - 22 Kasım, 2011, 10:59:04
Benimde yazmak istediğim , paylaşmak istediğim çok fazla şey var ama bunların bir sonuca ulaşacağına inanmıyorum forum üzerinden.

Evet Ümit olsun yada diğer arkadaşlar olsun yüz yüze geldiğimde seve seve nacizane fikirlerimi paylaşmak isterim. Ama şu an burada yazılan sorunların çözümü hem çok basit hemde çok önemli sorunlar. Neyse...

Sevgiler
Ertan

Ertan merhaba,

Konuşulacak çok şey var ve sen gibi birçok değerli kişiyi dinlemeyi ve aklımdakileri paylaşmayı çok isterim.

Aceleyle devir teslim, el yordamıyla seçimler, etkinlik yapma kaygısı v.s. En kısa sürede geniş katılımlı toplantılar düzenleme kararı alındı. Muhtemelen yakında baş başa değil grup halinde konuşuyor oluruz, Ertan. Sonuçta her üye ve yönetim kurulu üyesinin kişisel fikri var ama bunlar kişisel sohbet üzerinden ilerlese de derneği bağlamaz, genel kurullara v.s. taşınsa da etkisiz kalır.

Önümüzdeki günler ekşına gebe, şimdiden kolay gelsin hepimize :O)

ümitkr

Alıntı yapılan: sefik - 22 Kasım, 2011, 11:05:55
Olaya mudahil degiliz ama ,Umit bey sizin de yazdiklarinizi okuyup irdelemeniz gerekiyor bence.

Nesini?

Somut bir şey sunabiliyorsanız seve seve. Hayatımı gözden geçirmemi bekliyorsanız o biraz zor :)

Tarkan Kurt

Ya bence burada ilişkileri askıya alacak, küsecek bir durum yok. Güneş'te samimi duygularını inandıklarını yazmış , olayın bu kadar gerilmesine gerek yok. Bence ana konuya dönüp derneği olumlu olumsuz yönleriyle değerlendirip, çizgi romana nasıl daha iyi hizmet edebilir bunun üzerinde durmamız lazım.

Tarkan Kurt

Bu arada Güneş iletilerini silmen tartışmanın anlam bütünlüğünü de ortadan kaldırıyor. Sonradan bu başlığa girip okuyanlar, hiç bir şey anlamıyor. Silinmesi gereken hakaret içeren bir mesaj yok bence.

pearl jam

Benim sormak istediğim Cicican'ın neden hiç tanıtımı yapılmadı? Cicican nedir ne değildir hiç bir fikrim yok açıkçası.

sefik

Alıntı yapılan: ümitkr - 22 Kasım, 2011, 11:10:21
Alıntı yapılan: sefik - 22 Kasım, 2011, 11:05:55

Nesini?

Somut bir şey sunabiliyorsanız seve seve. Hayatımı gözden geçirmemi bekliyorsanız o biraz zor :)
Hayatiniz beni ilgilendirmez,seve seve ayni sekilde devam edebilirsiniz :D Benim hayatimla uzaktan yakindan alakasi olmadigina eminim  ;)Ama ben yazdiklarinizdan rahatsiz oldum,bu aralar dernege uye olmazsan cr dunyasi birsey kaybetmez gibi,zaten cok kucuk olan bir camia da bir kisinin yoklugu bile buyuk kayip olur.Tabi dernek bizim,bosver derseniz o da baska.