Turk Cizgi Romani uzerine bir makale

Başlatan emre ozdamarlar, 28 Mart, 2012, 13:53:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Arkadaslar selam. Önemli bi konuda yardima ihtiyacim var.

Isvec'in en buyuk Cizgi Roman kulturu dergilerinden biri olan Bild & Bubbla dergisinde (http://bildobubbla.se/) Turk Cizgi romani uzerine bir makale hazirlama ihtimalim var. Senede 4 kez yayinlanan kapsamli bir dergi, simdiden önumuzdeki 2 sayi dolu durumdaymis, ancak sonbahara bos sayfalari varmis bu tarz bir makale icin.

Benim ilk aklima gelen modern cizgi romanlari tanitmakti, halen de agirligi bunlara vermeyi dusunuyorum. Benim en iyi bildigim, cocukluktan itibaren okudugum cizgi romanlar bunlar cunku. Bahsetmeyi dusundugum isimler Leman, Penguen, Uykusuz odakli olacak.

Illa ki Oguz Aral, ardindan Galip Tekin, Suat Gonulay, Oky, Yilmaz Aslanturk, Memo Tembelcizer, Ersin Karabulut ve Baruter (Ruhalti cizimleri)

Bunlarin yaninda eskilere uzanirsak Abdulcanbaz, Tarkan, Kara Murat ve Yuzbasi Volkan'dan bahsetmeyi dusunuyorum. Yer kalirsa En Kahraman Ridvan'a da deginecegim.

Simdi sizlere sorum, bunlar yeterli olur mu yoksa cok önemli ve unuttugum bir isim var mi. Eger var derseniz bu saydiginiz kisiler/karakterler hakkinda bana yardimci olursaniz da sevinirim.

Simdiden tesekkurlerimi sunarim.

rumar80

Suat Yalaz/Karaoğlan
  Türk çizgi roman dergileri
  Tengiz/Şahap ayhan

Benim ilk aklıma geliverenler Emre

alpi

oğuz aral ile galip tekin arasındaki dönemin en önemli isimlerinden engin ergönültaş..ve unutulmazı..''zalim şevki&kelek osman''..80 öncesi gırgır'dan ayrılıp mikrop'u çıkaran ekibin en önemli ismiydi..80 sonrası fransız çizgi roman ve mizah dergilerine işler yaptı..

alpi

bu arada mikrop'ta ''esse gesse''ye selam göndermişliği vardır..''kelek bilek-tom mikis'e karşı''isimli serüveni yazmış;hasan kaçan ve latif demirci'yle de çizmiştir...

kedidiro

sözkonusu dönem ve ekolün en önemli çizerlerinden biri de ilban ertem'dir. vicdan, üniversiteli mahmut gibi uzun soluklu işleri haftalarca mizah dergilerinin sarı sayfalardarında merakla beklenmiştir. bir süredir ihsan oktay anar'ın efsane romanı '' puslu kıtalar atlası''nı çizgi romanlaştırmakla uğraşmaktadır ki hem romanı hem çizeri iyi bilenler için ortaya çıkacak iş sabırsızlıkla beklenmektedir.

emre ozdamarlar

Yorum yapan arkadaslara sagolun varolun diyorum, ilerleyen gunlerde slorularimla geri dönecegim :)

alan ford

Eğer modern çizgi romanlar söz konusuysa , Çapa Çizgi Roman grubuna da değinilebilir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kültürelgüncel

Kaptan Venüs, Genç Mustafa ve Ümit Kaptan...

gamlıbaykuş

Çapa Çizgiroman Grubu' na değinilecekse, detaylı bir şekilde Yıldıray Çınar, Hakan Tacal, Mahmut A. Asrar' a değinilmelidir...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Hayal Kahvem

Selam Emre, bu kadar çizgi romancı varken bana laf düşmez biliyorum ama Levent Cantek'in kitaplarını okumanızı hararetle öneririm.
Size çok katkı yapacağını ve ufkunuzu çok açacağına inanıyorum. Belki de okudunuz bilmiyorum tabii..

Ben tüm külliyatını toplamaya çalışıyorum. Eksiklerim çok ama gene de fena değil. Kitapçılarda sadece Şehre Göçen Eşek adlı kitabı var. Popüler Kültür, mizah ve tarih hakkında.

Çizgili hayat Klavuzu adlı bir kitabı var bende. Türkiyedeki çizgi romanın umumi manzarasından başlıyor öyle söyleyeyim:)

Markopaşa, Karaoğlan hakkındaki deneme kitapları bende var ayrıca... Çok şanslıyım.  ;)

Levent Cantek'in bloğu bile başlıbaşına okuldur.  Bilmiyorsanız buyrunuz burada... http://derinhakikatler.blogspot.com/

Çizgi dünyasının araştırmacı dahisi bence Levent Cantek. Çok mühimserim yazdıklarını...

Ayrıca Serüven adlı çizgi roman araştırmaları dergisi var. Geçmiş yıllarda 10 adet basılmış. Gene Levent Cantek sayesinde basılmış.
Eksiklerim çok az... Çoğunu topladım. Müthiş dergiler.

Eğer isterseniz elimdeki kitapları emaneten size gönderebilirim Emre... Neden emanet diyorum... Valla feci kitap cimrisiyim  :)

Hayır şimdi yazınca farkettim. Ben epeyce çizgi roman işlerine dalmışım... Valla kendime hayret ettim. :o

emre ozdamarlar

Hmm dogru, Yildiray Cinar ve Mahmud Asrar'a deginmek lazim olabilir, her ne kadar ic piyasaya dair cok calismalari olmasa da milli gururumuz olarak neden tanitmayalim :)

Vildan Hanim cok tesekkur ederim önerdiginiz kaynaklar icin, mutlaka göz atacagim.

alan ford

Levent Cantek'in Türkiye'de Çizgi Roman ve  "Erotik ve Milliyetçi Bir İkon: Karaoğlan " kitaları da var ilaveten. İkincisini geçenlere Özer Sahaf'da bulup almıştım.  Uzun zamandır baskısı yok . Okuyamadım daha.

Ama Türkiye'de Çizgi Roman kitabı çok iyidir . Derli toplu bir çizgi roman tarihi için iyi bir başvuru kaynağıdır. Eğer ilgini çekerse ve bulamazsan ben de yardımcı olabilirim. Bir de "Çizgili Kenar Notları"' var ama o bendeki tek eksik.

Bu arada Hayal Kahvem  yanlış hatırlamıyorsam Karaoğlan ve Türkiye'de Çizgi Roman kitapları Özer Sahafta vardı bir kaç tane. Aklınızda olsun , yolunuz Kadıköy civarlarına düşerse 

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Hayal Kahvem

Ayıptır söylemesi Alan Ford, Türkiye'de Çizgi Roman, Karaoğlan var bende. Ayrıca... Cumhuriyetin Büluğ Çağı  var... 

Anadolu masalları var... Çizgili Kenar Notları var ki... Nefistir... Deli Gücük var...  :)

Çok değerli kitaplar.  Çok zenginim çookkk. Hazine gibi herbiri.. :)

kalidor

Levent Cantek TRT'de yayınlanan Mor Menekşe adlı dizinin de senaryosunu yazıyor.
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Arkadaslar Limon ve Girgir dergisi hakkinda bilgisi olan, elinin altinda birer örnegi olan varsa aramizda bi yardim istiycem.

Bu dergilerin sayfa sayisi nasildi, Leman, Uykusuz gibi 16 mydi? (leman uykusuz halen 16 mi bu arada? :) )

bir de bu dergilerin (limon,girgir) politik icerigi ne durumdaydi, yine leman gibi kapak+ilk 2 sayfa mi politikti sadece?
iclerinde politik makale, yazi var miydi acaba? vardiysa mesela hangi yazarlar katkida bulunuyordu bu dergilere?