Tüyap 17. İzmir Kitap Fuarı

Başlatan pearl jam, 16 Nisan, 2012, 19:52:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Fuardan izlenimler :

- Uykusuz yine %50 ye yakın ( bazı kitaplarda daha fazla ) indirimleriyle fuarda. Sanırım en çok indirimi onlar yapıyor, birinci elden tüketiciye ulaşma fırsatını iyi değerlendiriyorar bence. Sert kapaklı Tübitak, Rıdvanlar, Galip Tekin ve daha birçoğu neredeyse bir dergi fiyatına ( 7.5-TL ) satılıyorlar. Baskı kalitelerinin de son derece iyi olduğu düşünüldüğünde çok makul fiyatlar. Fuar eksikleri kapatmak için iyi bir fırsat oluyor her sene.

- Penguen' e gıcık oldum. Kenan Yarar'ın Hilal'ini tişörtlerlerden posterlerlere ve çantalara kadar her yerde kullanıyorlar ama kitabını basmıyorlar. Kitabı yok sadece hediyelik eşyası satılıyor yani. Zaten stand hediyelik eşya dükkanı gibiydi, çok az sayıda kitap vardı.  Penguen standı Uykusuz'un yanında çok sönük kalıyor. Keşke onlar da çizgi romana yatırım yapsalar biraz.

- Bu arada Hilal'in bir zamanlar kitabı basıldı ama kötü bir baskıydı hatırladığım kadarıyla ve artık pek bulunmuyor. Müthiş bir çzgi romandır bence, kaliteli bir baskıyı hakediyor.

- Baykuş Comics' den Levent beyi her gördüğümde aynı şeyi soruyorum her seferinde de aynı cevabı alıyorum. Kitap basmayı düşünmediğini hala bastıklarının parasını toplamaya çalıştığını söyledi. Zaten standdaki Bağdat'ın Aslanları albümlerinin sayısını görünce cevabı da tahmin etmiştim. Seneler önce basılan bu harika çizgi romanın hala tükenmemiş olması satışlar konusunda fikir veriyor. Yayımladıkları diğer iki kitap ( Öldüren Şaka, Ölüm Yaşamanın ağır Bedeli )  tükenmiş gerçi ama en umutlu olduğumuz kitap buydu dedi Bağdat'ın Aslanları için. Satmamasının nedenleri üzerine yapılan kısa bir sohbetin sonunda;  hayvanlar konuşmaya başlayınca Türk okuyucusunun o kitabı almadığına kanaat getirdik :)

- İthaki'nin standında da yıllar önce basılmış hellboy lardan bol bol vardı. Neyi sevsem satmıyor zaten :) 15-TL ye satıyorlar.

-  Gerekli şeyler şimdi ismini hatırlayamadığım bir yayıneviyle beraber ortak stand açmış. Alişan'la tanıştım çok sempatik bir adammış. Forum konularını konuştuk biraz. Girmiyorum forumlara hep yayıncıya sallıyorlar, okuyucuyken ben de yayıncıya sallıyordum ama işin içine girince zorluklarını gördüm dedi.  Ben de zaten foruma gelen belli bir süre sonra kaçıyor, sizi de yokluğunuzda güzel yad ediyoruz  ;D merak etmeyin dedim. 

- One piece ve naruto nun sonuna kadar gideceği konusundaki şüphelerimi söylediğimde kendinden emin konuştu. Beni ikna etti açıkçası :) Çok iyi değil ama iyi satıyorlarmış zaten. İkinci sayıların Japonlar yüzünden geciktiğini söyledi. Japonlar ilk sayıdaki ses efektlerinin çıkarılmasını istemiş Alişan' da orjinaline sadık kalmak için kalması yönünde ısrar etmiş. Bence Japonlar doğru düşünmüş dedim. Mangalarda kareler zaten küçük bir de her taraftan çıkan Japonca ses efektleri gözü çok yoruyordu bence.

- Nihayet Mayısta Sandman 1 ve 4 ün ikinci baskıları yapılacakmış.

- Bir kaç planından daha bahsetti ama kesin olmadığı için yazmamamı rica etti. Zaten belli bir süre sonra ropörtaj gibi oldu şunu yaz, bunu yazma :) En son benim hakkımda iyi şeyler yaz dedi :) Kendisi gerçekten iyi bir satıcıymış hiç aklımda yokken silver surfer ve one piece  sattı bana tebrik ediyorum :). İndirimler de güzeldi bu arada.

- Yine çok sevdiğim iki kitap Kick Ass ve Cenetteki Yabancılar da çok az satmış. Cennetteki Yabancıların üçüncü cildi için Ekim ayını tarih verdi. Toplam 6 kitapmış.   

ercoktay

Cennetteki yabancıların az satmasına üzüldüm. Ben çok sevmiştim. İnşallah 6. kitaba kadar yayınlayabilirler.

alan ford

Alıntı yapılan: pearljam - 16 Nisan, 2012, 19:52:19

- sempatik bir adammış. Forum konularını konuştuk biraz. Girmiyorum forumlara hep yayıncıya sallıyorlar, okuyucuyken ben de yayıncıya sallıyordum ama işin içine girince zorluklarını gördüm dedi.  Ben de zaten foruma gelen belli bir süre sonra kaçıyor, sizi de yokluğunuzda güzel yad ediyoruz  ;D merak etmeyin dedim. 

- One piece ve naruto nun sonuna kadar gideceği konusundaki şüphelerimi söylediğimde kendinden emin konuştu. Beni ikna etti açıkçası :) Çok iyi değil ama iyi satıyorlarmış zaten. İkinci sayıların Japonlar yüzünden geciktiğini söyledi. Japonlar ilk sayıdaki ses efektlerinin çıkarılmasını istemiş Alişan' da orjinaline sadık kalmak için kalması yönünde ısrar etmiş. Bence Japonlar doğru düşünmüş dedim. Mangalarda kareler zaten küçük bir de her taraftan çıkan Japonca ses efektleri gözü çok yoruyordu bence.

- Nihayet Mayısta Sandman 1 ve 4 ün ikinci baskıları yapılacakmış.

- Bir kaç planından daha bahsetti ama kesin olmadığı için yazmamamı rica etti. Zaten belli bir süre sonra ropörtaj gibi oldu şunu yaz, bunu yazma :) En son benim hakkımda iyi şeyler yaz dedi :) Kendisi gerçekten iyi bir satıcıymış hiç aklımda yokken silver surfer ve one piece  sattı bana tebrik ediyorum :). İndirimler de güzeldi bu arada.

- Yine çok sevdiğim iki kitap Kick Ass ve Cenetteki Yabancılar da çok az satmış. Cennetteki Yabancıların üçüncü cildi için Ekim ayını tarih verdi. Toplam 6 kitapmış.   

Ben de İstanbul kitap fuarında almayı düşünmediğim yayınları kucağımda buluvermiştim. Hala da okumadım. Öylece duruyorlar.  Alişan beyi tebrik etmek lazım.  Esnaflığı biliyor yani.

Bu arada yazıyı okurken aklıma geldi. Sandman nasıl basılıyor. Yani hani DC telifleri falan el yakıyordu. laika çatır çatır basmış işte hepsini. Baskısı bitenleri tekrar basıyor. Öte yandan Öldüren Şaka hala basılamıyor. Bu işten gerçekten bir şey anlamıyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pearl jam

Sandman' in çizgi roman okuyucusu dışında da bir kitlesi var gibi geliyor bana.

Öldüren Şaka meselesine gelince bildiğim kadarıyla bu telifler belli bir zamana kadar geçerli. Sormadım ama muhtemelen telif süresi dolmuştur diye düşünüyorum. Levent bey DC' nin teliflerinin Warner Bros DC'yi satın aldıktan sonra çok arttığını söyledi. Onlar telifler uçmadan önce almışlar. 5000 tane basıp satabilirsen ancak yayımlanabilir dedi. Eğer durum gerçekten böyleyse ( ki marmara çizgi'den İlke' de benzer şeyler yazmıştı ) bunu ancak büyük yayınevleri Batman gibi bilinen kahramanlar için yapabilir diye düşünüyorum.  Vertigo falan iyice zor gözüküyor.

Vicdansız Warner Bros !  ;D