Red Kit Türkiye Sergisi-2012

Başlatan yunusmeyra, 22 Mayıs, 2012, 01:01:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Red kit sergisi üzerine...
(bu yazı tanıtım,ipucu,olumlu ve olumsuz eleştiri v.b. içererir..aman diyim..  ;D )
Uzun seneler boyunca rastladığımız önemli etkinliklerden biriydi..(biliyorum daha önce Karaoğlan için hazırlanan bir 40.yıl sergisi vardı,kitap fuarlarında önemli etkinlikler yapıldı ve "büyük ferri" ile yapılan zagor etkinlikleri çok özeldi..  ;) )  "dünya çapında" bir fenomen olsada,ülkemizde nadir rastlanan bir şekilde, bir çizgi roman için ülkemizin en büyük yayınevlerinden biri tarafından istanbul'un merkezinde ve önemli bir sergi salonunda yapılan bu etkinlik bizi çok heyecanlandırdı..(tabii ki durduk yere yapılmadı yayıncıda aynı kuruluş..  ;) )eh uygun bir zamanda kalktık gittik tabii..girişten itibaren red kit karelerinden fırlayan poster,duvar uygulamaları,üç boyutlu "western" kasabası canlandırmaları ile belli başlı figürlerin "konutlarından" oluşan  küçük bir "kasaba" düşünün..mezarcı,bankacı, "saloon" hepsi birer "üç boyutlu" uygulama ile canlandırılmış..kafanızı uygun boşluğa getirip fotoğraf çektirebileceğiniz ,"red kit tiplemelerinden" oluşan panolar var... bir köşede "urgan"..bir köşede katran üzeri "tüye" bulanmış muhtemel bir "kumarbaz"..yanında "dörtlü çete" daltonlar,yer altı tünelinden kaçmaya çalışıyor..işte bir köşede bizim red kit alemine nadide katkılarımızın,red kit filmlerin afişleri ve "yerli üretim" katkımız olarak samanlı kağıda,"üç bant" olarak aydıngerden kopya edilerek kurgulanmış "minik boy" albümlerin ve fasiküllerin kapakları..(foto canım..) orijinal red kit albümleri "dargaud" ve "dupuis"'in de var..ancak çok eski tarihli örnekler değiller..hele ilk yayın dönemi 40'ların sonundan "spiru" dergisini biz göremedik..bir camekan içinde "erotik red kit korsanları var..üzerine red kit 45'liği ile sansürleme yapılmış..çizgi filmlerden ve yabancı çevrim filmlerden afişlerde var..duvarlardaki yazı ve görsel baskılı posterlerde red kit ve yazar-çizerlerinin başta morris ve gosciny olmak üzere hayat hikayeleri,anekdotları,çizgi roman sanatı üzerine düşünceleri ( ki meşhur olaydır yani morris'in çizgi romanlar için bir sergi gazetesindeki yazısında "9.sanat deyimini bulan ve kullanan kişi olması..),amerika'da ki maceraları,çizim hatıraları ve tabii ki son dönem ,yeni kuşak "üretim" ekibi hakkında bilgi ve görseller..bir de morris-gosciny ikilisinin kullandığı yan karakterlerin önde gelenleri hakkında bilgiler..bir yanda çizim sayfalarındaki "kalamity ceyn" bir tarafta gerçek insan olarak portresi...bill the kid,jesse James,sarah bernhardt..albümlerin orjinalleri ve Türk  edisyonları yan yana sergileniyor..ve tam sayfa bir red kit orjinali..tam görmeyi arzuladığımız gibi;35*50 cm.civarında çizim ....fırça ve tarama ucunun hareketlerini izleyebiliyorsunuz..yapılan bir çini hatasının beyaz guaj ile düzeltilmesi bile net görülüyor..ve birkaç renkli-suluboya renklendirmeli red kit ve daltonlar çizimi..orjinaller bunlarla sınırlı..bir de siyah beyaz ,balonları yazılmamış sayfa tıpkı basımları ile renklendirilmiş ve küçük boyutlu örnekleri yan yana..
     Başlı başına bir çizgi romana ayrılmış ve özgün tasarımıyla ilgi çeken sergi, sırf bu haliyle bile çizgi roman adına güzel bir adım..darısı ten ten'e diyelim..
     Şimdiiii..meraklısına buradaki görsel ve orijinal malzemenin yeterlikten uzak ve eksikli olduğunu hatırlatalım..dünyanı en ünlü ve ses getirmiş ressamlarının "orjinal" eserlerinin sergilendiği bir ülkede çizgi roman okurları daha dolu,orjinal ve ilgi çekici malzemenin bol kullanıldığı bir "red kit" sergisini hakkediyor..ilk dönem "spiru"ları olmalıydı..görüntülü "video" veya barkavizyon gösterileri,belgesel görüntüleri olmalıydı..yazar ve çizerlerin özel malzemeleri (kullanılan çizim mürekkebi,metinlerin sayfaları-taslakları,çizimlerde kullanılan malzemelerden örnekler,yerli red kit'lerin orijinal fasikülleri..) sergilenmeliydi..ve özel koleksiyonerler için beklide "orjinal" satışı olmalıydı..(gambit için orijinal çizim sayfalar mesela..,hem avrupadaki ve dünyadaki "fenomen" çizgi romanların orijinal malzemelerinin piyasasınıda öğrenmiş olurduk..)
          Morris ve gosciny'i saygıyla anıyoruz..

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hennessy

Gezip görmüş kadar olduk ellerine sağlık
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.

rumar80

Sergi bu arada ücretsiz arkadaşlar. Tek yapacağınız Beyoğlu'na Galatasaray lisesi'nin oraya gitmek. Gezmiş kadar olmayın gezin.

ginobili

Sergi güzel tasarlanmıştı, ama orjinal çizimlerin azlığı beni şaşırttı, yine gitmeli görmeli diyorum...

pizagor

İlk fırsatta 9 aylık kızımızı da alıp hanımla birlikte gitmeyi planlıyorum. Şimdiden çizgiromanı ufaklığa aşılamaya başlamalı :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

sheRa

tamam gezip görülmeli ama tamamen bir hayal kırıklığı orjinal bir kaç çizimin önünde dikildik.......çocuk kandırmak gibi oldu .  :(

hennessy

Bende bugün gezdim hayal kırıklığına uğradım Yapı Krediye yakışmamış akşam resimleri yüklerim

darkwood

Kızımı da yanıma alıp sergiyi gezmeyi düşünüyordum ama paylaşım ve izlenimlere göre Yapı Krediye hiç yakışmayan bir sergi olmuş.  ::)
Darkwood Sakinleri..

hennessy

hennessy

hennessy

hennessy

hennessy

hennessy