Gazze'nin Dipnotları - Joe Sacco - İthaki

Başlatan Büyülü Rüzgar, 14 Haziran, 2012, 15:10:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Büyülü Rüzgar

Filistin ve Gorazde'nin yazarı/çizeri, savaş muhabiri Joe Sacco'nun yeni albümü.

kedidiro

geçtiğimiz yıl fransa'da bu çizgi romanı görmüş önce ''filistin'' sanmıştım. ardından farklı olduğunu görünce heyecanlanmıştım...sevgili ilyas nasipse temmuz başlarında istanbul'dayım. bir tane at kenara...

Büyülü Rüzgar

kedidiro

Joe sacco bir çeşit savaş muhabiri.. filistin, bosna gibi dünyanın yaralı bölgelerinde halkın içinde yaşıyor, tanıklıklarını dinliyor, röportajlar yapıyor ve sonunda bunları çiziyor. başkalarının yazıyla, fotoğrafla veya kamerayla yaptığı işi o çizgiyle yapıyor. ve çok da güzel yapıyor. bir kere çizgileri çok başarılı. bazen büyük bir alanı en küçük detayıyla resmediyor bazen de yüzündeki çizgilere varasıya çizdiği insanları karşımıza getiriyor... daha önce yine ithaki yayınlarından çıkan filistin ve gorazde kitaplarını okumuştuk. bu kez 424 sayfalık ansiklopedi kıvamında bir eserle karşımızda.

Önceki iki kitabında olduğu gibi bu kitapta da filistin'den ( gazze şeridi'nden) gündelik insan hikayeleri görüyoruz. ancak bu kez sacco'nun farklı bir amacı var. yıllardır süren israil- filistin savaşı içinde neredeyse unutturulmuş, modern dünyanın gözünden kaçırılmış bir dönemin 1956 Kasımında Hanyunus ve Refah kasabasında yaşanmış ve 300 civarında insanın öldürüldüğü iki günün peşine düşünüyor. çoğu o dönem çocuk olan onlarca insanı buluyor, anlattırıyor, çelişkileri ve ortaklıkları ortaya koyuyor. yüzlerini çiziyor, o günkü yerlerde o insanları tekrar dolaştırıyor ve biz okurlarda tüm bu sürece tanıklık ediyoruz. öte yandan günümüzdeki dramı da ıskalamıyor. yıkılan evlar, açıkta kalanlar, yoğun israil kuşatması altında ezilen gazze halkı. önceki kitaplarında olduğu gibi bunda da zaman zaman tebessüm edilen, gülünen anlar var. herşeye rağmen sohbet etmekten, kurbanını kesip bayramını yapmaktan, gülmekten vazgeçmeyen bir halkın varlığını da daima duymamızı sağlıyor sacco...

Kitaba gazze'nin dipnotları isminin seçilmiş olması da çok etkileyici. evet orada birleşmiş milletler raporlarının sadece dipnotlarında görülebilen günlerde bile onlarca kişi ölüyor ve bunları sacco gibi tarafsız bir gözle anlatacak namuslu aydınlara ihtiyaç var.

Son olarak sacco'nun başyapıtı olarak hep gorazde kalacak belki ama gazze'nin dipnotları da okunmalı. çizgiyse derdiniz karşınızda unutamayacağınız kareler var. hikaye ise yakıcı bir hikaye var. ve bu hikaye oradakiler için gündelik hayat...

Her ne kadar asıl işleri çizgi roman yayıncılığı olmasa da son yıllarda okuduğum en değerli çizgi romanları basan ithaki ve versus yayınlarına bu vesileyle bir kez daha teşekkür edeyim.

konyalıconan

Kitap daha önce de dikkatimi çekmişti fakat yazını okuyunca, okuma isteğim katlandı. kesinlikle alacağım. bilgi için teşekkürler

emre ozdamarlar

Okumaya basladim, cok guzel bir eser. Joe Sacco'nun cizimleri de daha guzellesmis gibi geldi gözume.

TKnKT

1956 yılında yaşananlar, 2000'lerin başında gerçekleşen bir araştırma, 2009'da yayına sunulması, 2012'de Türkiye'de yayınlanması derken 2022'de benim okumam söz konusu olan bir eser. Ancak 66 yılda değişen pek de farklı bir şey olmadığı gerçeği. Ben kendimi bildim bileli Orta Doğu bir savaş ekosistemi. Gerekçeleri ayrı bir konuşma konusu lakin kanıksanmış ortak bir sonuç var ki o da bu bölgede savaşın, insanların katlinin sıradanlaştırılması. Bunu empoze edildiği bakış açısı ile değil, bu bölgede yaşan insanların da içselleştirdiği gerçekliğinden dile getiriyorum. Savaşın komşusu olan bizim için de durum farksız değil. Düşünsenize ülkenizin güney doğusundaki coğrafyada savaş eksik olmuyor ancak kuzeyinde yeni patlak veren bir savaş büyük bir tedirginlik, telaş ve şaşkınlık ile karşılanıyor. Hoş üzerinden bir ay geçmişken artık bu durum da alışılmış hale geldi ama halen savaş gerçeğinin yeryüzünün özünden sıyırılamadığı gerçeğini unutma hızımıza hayretler ediyorum. Savaş kavramı yeryüzünde global olarak nitelendirilebilecek nadir sosyal temsillerden biriyken, üç-beş güç sarhoşu bireyin peşine toplumlar nefretle doluyor ve bu olgudan vazgeçemiyor.

Gazze'nin Dipnotları'na dönecek olursak, esere dair olumsuz bulduğum yönler: kaligrafisi, yazıların konuşma "kutularına" yerleştirilme dengesizliği ve birkaç editoryal hata. Yani bir noktada kitabın Türkçe yayına hazırlanması ile alakalı. Eserin aktarımında ve temelinde pürüzsüz bir okuma deneyimi olduğunu dile getirebilirim. Aktarılanlarda eserin çizeri Joe Sacco'nun Gazze'nin iki bölgesinde (yayına hazırlandığı tarihle) 50 yıl öncesinde yaşananların, ciddiyetine nazaran, göz ardı edilmesi ile içinde alevlenen araştırma sürecine tanık oluyoruz. Olaylar ve anlatılanlar, resmi belgeler üzerinden teyit edilerek ilerleme çabası güdülse de görgü tanıklarının hatıralarına dayandırılarak tarihe gömülen sahnelerin canlandırılmasına dayanıyor. Joe Sacco'nun çizim karakteristiği kesinlikle aktarılanlar ile güzel uyum gösteriyor. Endişe, korku, nefret iklimi çizgi ile yansıtılabilir bir hâl alıyor. İşin ironik yanı ise Sacco geçmişe yönelik bu araştırma girişiminde sürekli olarak bir yandan günümüz (çizilen tarihi baz alırsak 20 yıl öncesinin) çatışmalarına ve devam eden şiddete de tanıklığını çizerek her jenarasyonun kendi döneminde bir kan ve vahşet içerisinde büyüdüğünü bize aktarıyor.

Kitabı daha önce bir kez alma girişimimde tedarik edilememişti ve peşini bırakmıştım. Şimdi tesadüfen Amazon üzerinde denk gelmişken ciltli versiyonunu aldım. Gerçekten ansiklopedi kıvamında bir eser ile karşılaşıyorsunuz. Günümüz eserlerinde muadilinin fiyatları düşünüldüğünde ben bu kitabı ilginç bir şekilde 46₺'ye aldım. Şimdi 54₺ gösteriyor. Eğer ki almaya yeltenirseniz bence halen fazlasıyla avantajlı bir fiyat.. Hele ki mevcut piyasada.
"The man who opens topics faster than his shadow"

Gabby

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok romanıyla yaklaşık dört yıllık bir zaman dilimine gönderme yapıyordu Erich Maria Remarque, oysa Filistin'de 1948'den beri "yeni bir şey yok"... dile kolay... Tüm dünyanın gözü önünde ha bire kanıyor ha bire kabuk tutuyor. Şu Joe Sacco çok delikanlı adam; birilerinin kuyruğuna bastığı için 1987'de katledilen çocuk Hanzala'nın babası meslektaşı Naci el-Ali gibi elinde fırça, kalem ve kağıttan başka silahı yok...

"Geçen ayın hatta geçen senenin hikayesini bugün olmuş gibi anlatabilirler. Kim anlayacak ki?"
(Kitaptan)