Flaneur Comics

Başlatan hanac, 30 Temmuz, 2012, 09:26:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Amerikalılar frankofon ve fumettiyi pek sevmiyor sanırım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

guneseral

Amerikan dünyasında maskeli kahramanlar ve manga hakim gözüküyor  , Kanada da Arsenal pulp
Press ingilizce frankafon yayınlıyor cok nadir olsa da ..
amerikan Dover  var onlarda arada bir yayınlıyor Francois Boucq Little Tulip yayınladı en son yanılmıyorsam..
Ingiltere de Self Made Hero var onlar yayınlıyor değerli eserler ama hiç Italyan örneğine rastlamadım Frankofon var bir iki tane ..chinese life ,rembrand gibi şükür Yky yayınladı rembrandt
IDW ve Fantagraphic  bu iki yayınevi ve humanoids başı çekiyor takip edebildiğim kadarı ile..

guneseral

Vertigo var bir de frankofon yayımlamasa da takip edilesi o dünyada, dark horse arada güzel sürpriz yapabiliyor

guneseral

Titan comics   var Enki Bilal basıyorlar londra kökenli bir yayınevi..

Düzeltme  Blazing combat bizde sadece hardcover basıldı  ,hardcover  olanı almışım  sadece doğal olarak.. Gibrat serisi soft ve hardcover olarak devam edecek  sanırım..

peder clemente

Arkadaşlar, Sergio Toppi'nin "the collector" ve "the enchanted world" adlı eserlerinden;
İngilizce konuşulan dünyada frankofon ve fumetti yayın bulmanın güçlüklerinden,
İngilizceye çeviri yaparak bu eserleri yayımlayan yayınevlerinden bahsetmişler çok iyi olmuş. Konu derinleşmiş. Özellikle guneseral arkadaşımız çok güzel bilgiler vermiş. Teşekkürler.
Çizgi romanda olduğu gibi sinemada da Avrupa yapımlarını izleme konusunda Türkiye, Amerika'ya göre daha şanslı. Fellini, Sergio Leone, Jean-Luc Godard, Visconti, Vittoria de Sica filmlerinin çoğu Türkiye'de sinemalarda gösterildi. Avrupa kültürüne ve moda akımlarına daha açıktık Amerikalılara göre.
Sharez-de'nin goodreads puanı 8.8/10'a denk gelen 4.44. Çok iyi.

Ayrıca SethT adlı yorumcu eseri çok ayrıntılı olarak yorumlamış.Eser için "muhteşem sanat koleksiyonu" diyor. Kendisi Web tasarımları yapan sanatçı, babası ise fiziksel eserler üreten gerçek bir kariyer sanatçısıymış. Yayımlanan iyi eserleri "okunmaya değer" diyerek facebook üzerinden birbirlerine gösterirlermiş. Sharez-de 2013'te İngilizce olarak yayımlanınca, hemen alıp Avrupa'da yaşayan babasına bir örneğini göndermiş ki şahsen ve fiziksel olarak dokunarak görebilsin diye. SethT adlı okur, ayrıntılı incelemesi sonucunda esere beş üzerinden dört yıldız vermiş.
Flaneur Books Genel Yayın Yönetmeni Servet İnandı'ya seçimleri için takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bir de Craig Thompson'ın "Blankets" adlı eserini yayımlasalar ne güzel olur.

nikopol

Ingilizce olarak yayimlanan BD sayisi, Turkcede yayimlananlarla kiyaslanmayacak fazla sayida. Son senelerde eserleri Ingilizce olarak (cogunlukla yeniden) basilan ve aklima bir cirpida gelen isimler: Moebius, Manara (Italyan), Druillet, Enki Bilal, Jodorowsky, Loisel, Tardi, Boucq, Chaboute, vs.

Bir de Europe Comics var ki, onlarca BD'yi online ve Ingilizce olarak okurlarla bulusturuyor. Comixology uzerinden Europe Comics'in yayimladigi eserlere bakabilirsiniz.

Flaneur, Karakarga, vb. yayinevlerinin Fransizcadan cevirdigi eserlerin cogunlugu daha once Ingilizce olarak yayimlanmis oluyor. Bunda yayinevlerimizde karar verici konumundaki isimlerin Ingilizce bilip Fransizca bilmemesinin rol oynadigini tahmin ediyorum.

Herhangi bir elestiri amaciyla yazmadim, sadece onceki yorumlara binaen paylasmak istedim.

guneseral

FLANEUR Gibrat in eserlerini  Pinokya hariç  ki o da Penthouse comic tarafindan uzun yıllar önce yayınlamıştı, ingiliz dunyasindan önce Türkçeye kazandırdı..misal Karga  ..
Karganin uçuşu kitabi belki aynı zamanda yayınlandı  tam tarihçe-i hatırlamıyorum Eurocomics  IDW daha geçenlerde Matteo nün ilk cildini yayınladı ve FLANEUR un önüne geçti.. ;)
Karakarga Gipi nın Oğulların Diyarı eserini ingilizce den önce Türkçeye kazandırdı..
First Second yayınevi Gipi nın 2 eserini yayınladı Karakarga ile başabaş mücadeledeler...
AYLAK CIZGI Ben Katıl bu eser henüz ingiliz  dünyasında yayınlanmadı..
Nikopol arkadaşın da belirttiği üzere Ingiliz dünyası bize göre bayağı önde  ama Karakarga FLANEUR 'den hoş sürprizlerde geliyor..
CHABOUTE MOBBY DICK DARK HORSE dan sonra Ayrıntı bizi sevindirdi ...Galery 13 muhteşem bir baskı kalitesi ile Park Bench ve Alone yayınladı.. Ateşi yakmak yeni ingilizceye çevrildi bizde bir kaç sene oldu yayınlamalı  yanlış hatırlamıyorsam..

guneseral

NBM  yayınevini unutmuşuz arada bu da esaslı frankofonlar yayınlayan abd kökenli bir yayınevi

guneseral

www.europeancomics.net   

Bu site ingilizce yayınlanan frankofonlarin  listesini  veren değerli bir kaynak

memospinoz

Flaneur Books'un yeni kitapları, "Woody Guthrie / ve Toz Çanağı Baladları" ve " Robert Johnson / Love in Vain" lansman gecesi!
"Uncle James & Nephew Burak" konseri
19 Ağustos,açılış:20:00 konser:21:00 Bant Mag. Bina/ Havuz

memospinoz

Gidecek olan varsa Allah rızası için birer adet de bana alsın kitaplardan, parası neyse gönderirim hemen.  :-*

KenParker

Flaneur az basmakla iyi yapmıyor sanki

Bloodslince

Alıntı yapılan: KenParker - 13 Ekim, 2019, 21:30:53
Flaneur az basmakla iyi yapmıyor sanki

Servet abi ile konuşmuştum ayak üstü bu konuyu. Bilerek öyle yaptıklarını ve tekrar baskı yapmayacaklarını iletmişti. Kısacası herkese değil de, bu türleri sevenlere basıyorlar. Flaneur'u seviyorum ve her çıkanı hızlıca alıyorum. HC'lar 200 den aşağıya pek çıkmıyor artık. En son Toppi 'yi HC almıştım.
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

KenParker

Alıntı yapılan: BLooDSLinCe - 13 Ekim, 2019, 21:37:49
Servet abi ile konuşmuştum ayak üstü bu konuyu. Bilerek öyle yaptıklarını ve tekrar baskı yapmayacaklarını iletmişti. Kısacası herkese değil de, bu türleri sevenlere basıyorlar. Flaneur'u seviyorum ve her çıkanı hızlıca alıyorum. HC'lar 200 den aşağıya pek çıkmıyor artık. En son Toppi 'yi HC almıştım.
Evet satış politikalarından haberim var. 666, 777 adet gibi rakamlarla basıyorlar. Ben doğru bulmuyorum. Şimdi 2010 yılında basılmış grafik romanı 2020 yılında okumak isteyen bulamayan kişinin ne suçu var? Diyelim Zifirname okumak istedin, Bütün Atlar Kaybetmeye Koşar okumak istedin piyasada bulamayacaksın. Sebep; yayıncı basmıyor.

Bloodslince

Alıntı yapılan: KenParker - 13 Ekim, 2019, 22:29:25
Evet satış politikalarından haberim var. 666, 777 adet gibi rakamlarla basıyorlar. Ben doğru bulmuyorum. Şimdi 2010 yılında basılmış grafik romanı 2020 yılında okumak isteyen bulamayan kişinin ne suçu var? Diyelim Zifirname okumak istedin, Bütün Atlar Kaybetmeye Koşar okumak istedin piyasada bulamayacaksın. Sebep; yayıncı basmıyor.

Ya o konuda biz okurlar fazlasıyla haklı olabiliriz ama Flaneur'unda kendine has tarzı bu. Böyle kabul etmek durumundayız. Ülkemizde özel zevklere hitap eden yayınlar basan nadir yayınevlerinden biri, keza sınırlı adet bir şekilde bitiyor, bir şeye sınırlı diyince okumayacağı varsa da alıyor insanlar...

Böyle demişken, bazı kitaplardan fazla fazla alan Sahaflar var, ikinci el kitapçılar var. Baskılar bitince kafalarına göre fiyatlar belirleyip satıyorlar, işte bu tam saçmalık.

Cehennemden Gelen'in HC'ı nadir de en son 750 idi. :)))
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]