Star Trek-Uzay Yolu'nun Yıl Dönümü Kutlanıyor

Başlatan ümitkr, 08 Eylül, 2012, 19:00:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Atılgan'ın uzay gemisinin muhteşem mürettebatı Kaptan Kirk, Mr. Spock, Dr. McCoy, Mr. Sulu, Mrs. Uhura'lı ilk Star Trek dizi film bölümü 8 Eylül 1966'da yayınlanmaya başladı. Bugün yıl dönümü kutlanıyor.

Dizinin yaratıcısı Gene Roddenberry diziyi Jonathan Swift'in klasik başyapıtı "Güliver'in Gezileri"nden esinlendiğini açıklamış. Daha doğrusu hazırladığı bir başka dizi, 1964 yılı itibariyle yayımlanmaya başlayan western-bilimkurgu "Wagon Train" adlı dizi film için söylemiş bu sözü. Ancak bu dizinin Star Trek'in bir tür hazırlık aşaması olması ve içeriği aynen devam ettirmesi Swift'i yine bu dizinin de atası yapıyor: Olağanüstü maceralar ve öğretici hikayeler.
Dizi, aslında 1960 ve sonrasını ele alarak izleyiciye uzay kurgusu içinde sorgulatıcı tarzda ulaştırmıştır: Savaş ve barış, sadakat, diktatörlük, emperyalizm, sınıf farkları, ekonomi, ırkçılık, din olgusu, insan hakları, cinsiyet ayrımcılığı, feminizm ve bunlarda teknolojinin rolü...
3. Dünya Savaşı sonrası uzaydaki diğer uygarlıklarla Birleşik Gezegenler Federasyonu çatısı altında toplanan insan ırkının mücadelesini anlatan dizi 1967 yılından itibaren çizgi romana da uyarlanmış.

Star Trek, Gold Key Comics, Marvel Comics, DC Comics,Malibu Comics, Wildstorm ve IDW Publishing tarafından defalarca yayınlanan çizgi romanı belki de en uzun ömürlü uyarlamalardan biridir.

mandrake66

Dizinin ülkemizde yayınlanması 1970 yılların ikinci yarısında olmuştu.

TV'nun tek kanallı ve siyah/beyaz olarak ülkemizde yayılmasına paralel olarak...

Tam olarak hangi yıl olduğunu maalesef hatırlayamıyorum.

Mr. Spock'un uzun kulakları ve "saf mantığı", bir Rus olan Çekov, o zamanlar tam olarak algılayamadığımız Çin veya Japon olan Sulu, zenci bir kadın Uhura, o güne kadar alışık olmadığınız "farklı" bir takımı yaratan sadece bir kaç öğeden biriydi.

Yayınlandığı günün ertesinde okulda ki tek konu olurdu!

A.B.D. içinde "fark yaratan" ve devamı ile "klasik" olan bir dizi!

Teşekkürler Gene Roddenberry...

DAMPYR

Dizisi çok güzeldi aslında bunun çizgi romanı Türkiyede bir yayınevi yayınlıyabilir... 8) :D ;)

Mister NO

Alıntı yapılan: mandrake66 - 08 Eylül, 2012, 19:15:22
Dizinin ülkemizde yayınlanması 1970 yılların ikinci yarısında olmuştu.

TV'nun tek kanallı ve siyah/beyaz olarak ülkemizde yayılmasına paralel olarak...

Tam olarak hangi yıl olduğunu maalesef hatırlayamıyorum.

TRT'de 18 ekim 1972'den itibaren çarşamba akşamları 21.05'te (haberler ve hava durumundan sonra) yayınlanmaya başlamıştı. İlk bölümümün adı: Charlie x.

mandrake66

Alıntı yapılan: Mister NO - 08 Eylül, 2012, 21:22:28

TRT'de 18 ekim 1972'den itibaren çarşamba akşamları 21.05'te (haberler ve hava durumundan sonra) yayınlanmaya başlamıştı. İlk bölümümün adı: Charlie x.

Teşekkürler,

merak ettim, bu bilgileri nereden buldunuz?

Mister NO

Alıntı yapılan: mandrake66 - 08 Eylül, 2012, 21:57:03
Teşekkürler,

merak ettim, bu bilgileri nereden buldunuz?

O akşam misafirler gelecekti hiç unutmamışım bu yüzden.  :P  :P

Elbette şaka.  ;)

Ben de o zaman ufak bir çocuktum ancak 1973-74 lerde yayınlandığını hatırlıyordum. Milliyet Gazatesinin arşivinden yaptığım bir araştırma ile bu bilginin doğruluğunu gördüm. İlk bilgiye ekşi-sözlükten ulaşmıştım. Milliyet arşivinden de gerekli incelemeyi yaptım.  :)  :)

Fotoğraf kopyalanamadığı için görsel ekleyemedim.  :(

ümitkr

Mister No, Milliyet'in bazı sayfalarında var o "kopyalama" engeli :( Yazılara da uyguluyorlar çok bozuluyorum.

Çok üzülüyorum, ben çok az izledim Uzay Yolu'nu. Anlama-seçme yaşına geldiğimde galiba yayından kalkmıştı. Aklımda sadece "ışınla beni Scotty" kalmış. Bir de Sadri Alışık versiyonunun her saniyesi :)

alan ford

Sadri Alışık'ın başrolünde oynadığı film dünyadaki ilk Uzay Yolu filmidir bu arada.  Hollywood işe uyanana kadar Turist Ömer çoktan ekibe katılır ve bütün seriler göz önüne alındığında bile Spock'un en dişli düşmanı olmayı becerir. ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Mister NO

yunusmeyra

Ümit'in yazısında değindiği tüm "ana konu" başlıkları ve "içerik" başlıkları bizim sonraki yıllarda seyredeceğimiz ve okuyacağımız bilim-kurgu türündeki ürünler için sağlam bir kılavuz olmuştu..bir çok yeni nesil kitap ve filmin ana temalarını "bir yerlerden hatırlıyor" gibiysek  ,bunu "star trek" izleyicisi olmamıza borçluyuz sanırım..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Pulluk

Google da bu önemli güne kayıtsız kalmadı. :)

Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

mandrake66

Alıntı yapılan: Mister NO - 08 Eylül, 2012, 21:22:28

Charlie X dizinin 2. bölümü imiş.

Dün akşam hanımla seyrettik.

:P

DAMPYR

Dizinin meraklılarına tüm sezonu seyretmek isterseniz ''sahibinden com''da Tüm sezon satılık uzay yolu yazın video satış yeri geliyor.... 8) :D ;)

alpi

TRT'de yayınlanmaya başladıktan bir yıl sonra Altın Kitaplar roman olarak ''Uzay Yolu'' serisine başlamıştı..toplam yedi sekiz kitap yanlış hatırlamıyorsam...

DAMPYR

Alıntı yapılan: alpi - 13 Eylül, 2012, 16:08:14
TRT'de yayınlanmaya başladıktan bir yıl sonra Altın Kitaplar roman olarak ''Uzay Yolu'' serisine başlamıştı..toplam yedi sekiz kitap yanlış hatırlamıyorsam...
Sonra kitaplar Uzay Yolu Genç Nesil adı altında bir süre devam etmişti.Ama kaç tane çıktı onu hatırlamıyorum.... ??? ::) ;)