Ustura Kemal - Elips

Başlatan haysat, 22 Kasım, 2012, 22:29:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

Elips Kitap Ustura Kemal serisinin 3. kitabınıda yayınladı.

İlk kez Temmuz 1972'de yaratıcısı Haldun Sevel tarafından çizilen bir öyküsüyle Gün Gazetesi sayfalarından okurla buluşan Ustura Kemal, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde gerçekten yaşamış cesur bir kabadayının hayatından esinlenilerek hazırlanan ve İşgal Kuvvetleri ile onların yaratığı bozuk düzene karşı verilen mücadeyi anlatan harika bir çizgi romandır.

Ref'i Cevad Ulunay ve Ahmet Rasim gibi bu dönemin atmosferini iyi yansıtmış edebiyatçılar gibi, yaşanmış gerçeklerden yola çıkarak oluşturduğu öyküleriyle Sevel, bu zorlu dünyayı tüm yönleriyle gözler önüne sermeyi başarmıştır. Dönemin atmosferini yakalayabilmek için kendi çektiği ve kadrajını ayarladığı fotoğraflardaki eski zaman evlerini, mahallelerini karelerine taşıyarak arka fonlarda değerlendiren Sevel, inanılmaz başarıyla kullandığı suluboya tekniğiyle dünyada benzeri az olan bir çizgiroman sunumu gerçekleştirmiştir.

Üsküdar'da yaşayan Ustura Kemal'in bir başka özelliği de şudur: Ana karakteri oluştururken kendi yüz anatomisinden yola çıkan çizer, maceralara konu olan yan tipler için de son dönemde bilhassa çalıştığı gazetenin genel yayın yönetmeninden köşe yazarına, tanıdığı arkadaşlarına kadar pek çok kişinin yüz hatlarını (örneğin: 'Bin Yaşa Gazi Paşa') devreye sokmuştur. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, İngiliz Generali Sir Charles Harrington; Yazı işleri Müdürü Fikret Ercan, Fransız Yüksek Komiseri General Pelle; Yazı işleri Müdürü Cafer Yarkent, Harbiye Nazırı Ziya Paşa; Sorumlu Yazı işleri Müdürü Doğan Satmış, Binbaşı Halil Kemal Bey ve Gündem Sayfaları Yönetmeni Doğaner Gönen, Himmetzade Hüsnü Bey...

1915-1920 yılları arasındaki mütareke döneminin İstanbul'unda vatanperver bir kabadayının maceralarını konu alan 'Ustura Kemal'in yayınlandığı ilk günlerde gördüğü ilgi yönetmen Mehmet Aslan'ın da dikkatinden kaçmadı. Senaryosunu da yazan Mehmet Aslan, Fikret Hakan, Yıldırım Gencer, Atilla Ergün ve Hüseyin Zan'ın başrollerini paylaştığı 'Ustura Kemal'i sinema filmi olarak 1972'de beyazperdeye uyarladı. O dönemde filmi de tıpkı çizgi roman gibi büyük ilgi gördü.

Ayrıca 1994 ve 1996 yıllarında ATV televizyonu tarafından kısa süreli bir televizyon dizisine uyarlanmış ve başrolünde oynayan Haldun Sevel, yarattığı kahramanını bizzat canlandırmıştır

Şimdi  'Ustura Kemal', 39 yıl aradan sonra  televizyon dizisi olarak Show tv'de yayınlanıyor.. Eylül 2012'de başlayan dizide başrolde ünlü oyuncu Oktay Kaynarca oynuyor.

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

haysat

Elips Kitap'dan çıkan 3 sayı

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

connyapku

bir kac ay once dikatimi cekip arastirmistim.merak ettigim bir cizgiroman.

İlhan Yılmaz

Sanıyorum kitap formatına uydurmak için olsa gerek panellerde daraltma yapılmış. Bu da resimlerde perspeltif bozulmalara sebep olmuş. Yani başka bir deyişle diyagonal bir ebatlandırma uygulanmamış. Kaliteli basmakla iş bitmiyor. Bir zaman Dünya(Globus) yayıncılık'ın bastığı siyah beyaz Tarkan serisinde de aynı hata yapılmıştı. Yazık olmuş. :( >:(

mutarad

Son çıkan kitap olan "Karanlığa sıkılan kurşun" daha önce "İşgal İstanbulu'nda İsimsiz kahramanlar" adıyla yayınlanan macera mı yoksa hiç yayınlanmamış yeni bir macera mı? Bilen var mıdır?
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

ferzan

İsim değişikliği biraz canımı sıktı benim...''Son Karakol'' adlı macerayı büyük bir hevesle aldım ama daha önce okumuş olduğum ''Şeref Sözü'' çıktı...Elimde bulunmuş oldu...Diyagonal oranlamama sorunu amatörlükten başka birşey değil,okurun sülalesine sövmekle eş değer benim için...Bu sebeple bant formatından sayfaya dönüştürülen ve ekleme-çıkarma yapılan her türlü eski-yeni yayından uzak duruyorum...Orijinalinde bant olarak çıkıp sayfa formatında yayınlanmadığı halde zorla 3 bantlık İtalyan formatında sunulan ve kare dizilimi göz zevkini bozan Kızılmaske ve Mandrake mesela...
    Öte yandan,Hürriyet'te tefrika edilen son macera ''Bin Yaşa Gazi Paşa'' niçin hala kitap olmadı,ısrarla soruyorum kendime de,üstadın kendisine de...Fi tarihinde 400-500 sayfalık o romanın bir fotokopisini gönderecekti Sevel usta,unuttu...Ben de ayıp olmasın diye hatırlatamadım...Bir an önce tefrika edildiği ismiyle o maceranın kitap halinde yayınlanmasını diliyorum...Gazeteden parça pinçik örnek sayfalarını toparlayabildiğim(sonradan kayboldular) müthiş bir öyküydü...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yunusmeyra

ferzan ve diğer arkadaşlar çok haklı.. "elin oğlu (kızı)"  ;) gazetede yayınlanan bantları hiç kayıp olmasın diye özel formatlarda basıyor,kayıp olmasın diye ebatlar ona göre uyarlanıyor v.s.
örnek gazete bantlarından "flash gordon" koleksiyon edisyonu;

gazetede yayınlanan bantlar,aşağıdaki formatta,özenlice basılıyor

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

mutarad

Alıntı Yapİsim değişikliği biraz canımı sıktı benim...''Son Karakol'' adlı macerayı büyük bir hevesle aldım ama daha önce okumuş olduğum ''Şeref Sözü'' çıktı...Elimde bulunmuş oldu...

Aynı aldatılmışlık duygusunu bende yaşadım. Hiç hoş değil. Artık yayıncıların böyle küçük oyunlar peşinde koşup insanları kazıklamaktan vazgeçmesi lazım.

İnsanı sevdikleri karakterlerden de soğutuyorlar...
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

s.b

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 23 Kasım, 2012, 23:29:37
ferzan ve diğer arkadaşlar çok haklı.. "elin oğlu (kızı)"  ;) gazetede yayınlanan bantları hiç kayıp olmasın diye özel formatlarda basıyor,kayıp olmasın diye ebatlar ona göre uyarlanıyor v.s.
örnek gazete bantlarından "flash gordon" koleksiyon edisyonu;

gazetede yayınlanan bantlar,aşağıdaki formatta,özenlice basılıyor

Bu verdiğiniz örnek çok iyi oldu. Böylece gazete tefrikalarının nasıl basılması gerektiği daha iyi anlaşılmış oluyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Büyülü Rüzgar

Ustura Kemal: Son Karakol - Karanlığa Sıkılan Kurşun - Yiğidi Bıçak Kesmez Büyülü Dükkan raflarında sahiplerini bekliyor...

SON KARAKOL

KARANLIĞA SIKILAN KURŞUN

YİĞİDİ BIÇAK KESMEZ

Büyülü Rüzgar

Caretta, abim senin Ustura Kemal'ini ayırdım.

mutarad

Karanlığa sıkılan kurşun adlı albüm daha önce büyük boy olarak yayınlanan "İşgal İstanbulu'nda İsimsiz kahramanlar" adlı maceranın isim değiştirilmiş yeniden küçük boy olarak basımı mı? Yoksa daha önce hiç yayınlanmamış bir macera mı? Bilgi verebilir misiniz lütfen..

Büyülü Rüzgar

Alıntı yapılan: mutarad - 10 Ocak, 2013, 17:04:22
Karanlığa sıkılan kurşun adlı albüm daha önce büyük boy olarak yayınlanan "İşgal İstanbulu'nda İsimsiz kahramanlar" adlı maceranın isim değiştirilmiş yeniden küçük boy olarak basımı mı? Yoksa daha önce hiç yayınlanmamış bir macera mı? Bilgi verebilir misiniz lütfen..
sanmıyorum kapaklar farklı

labirent

Arkadaşlar önceki sayılar elinizde olsun olmasın mutlaka alın derim (zaten fiyatları da çok ekonomik). Ben aldım ve çok beğendim. İnşallah devamı gelir.

Ayrıca Türk çizerlerin yarattığı hem de iyi bir senaryosu olan bir seri. Osmanlının son dönemini tarihsel olarak anlatıyor ve bakıyorsunuz ki günümüzden pek farklı değil. Demek ki tarihten hiç ders almıyoruz.

Mrtekin

23 sene kesintisiz yayınlanan efsane bir seriden bahsediyoruz.

Açıkçası hayatı Ustura Kemal'den farklı olmayan, çizeri Haldun Sevel gibi bir Ada'mdan bahsediyoruz.

Uzunca bir aradan sonra, aklıma takıldı ve Cinius Yayınlarından çıkan "Ustura Kemal İşgal İstanbul'unda İsimsiz Kahramanlar"ı aldım. İdefix'de satış dışı oluşuna bakmayın, bir yanlışlık sonucu öyleymiş, Kitapyurdundan sipariş verip, ertesi gün alabiliyorsunuz.

http://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=127596

Kitap, tarihimizin çok da incelenmemiş bir bölümüne, Kurtuluş Savaşı sürecinde, düşman işgali altındaki İstanbul'daki el konulmuş silah ve cephanelerin binbir taktik oyun, tehlike ve fedakarlıklarla Anadolu'ya (milli orduya) kaçırılma operasyonlarına odaklanmış. Esasen, tam bir belgesel kitap, kadın erkek yaşlı genç bu mücadelede Can'larını ve Canan'larına hiçe sayarak "Önce Vatan" diyen tüm kahramanlarımıza esaslı bir saygı duruşu, gözleriniz yaşararak okuyup, şehitlerimize Fatiha okuyarak bitiriyorsunuz.

Kesinlikle tavsiye ederim.

They drew first blood...