çizgi roman ve coğrafya

Başlatan kedidiro, 01 Ağustos, 2013, 14:34:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kedidiro

Bilen vardır, bendeniz coğrafya öğretmeniyim ve mesleğime değişeceğim tek iş tiyatroculuktur. Velhasıl coğrafyayı severim ve bu sevgi meslekle edinilmiş değil çocukluktandır. Zira biz kendi oyunlarını kendi kurmuş bir nesiliz. Atlastan bayrak , yer bulma yarışları yaptık, çizgi romanlar okuduk. Bu gün standart bir öğrencinin ancak onuncu sınıfta öğrenip ardından hemen unutacağı '' Büyük Göller Yöresi''nin yerini küçücükken Kaptan Swing'in Ontorio Kurtları'ndan, Zagor'un Huron gölündeki maceralarından öğrendik. Yaratıldığı ülkelerde bambaşka isimleri olan kahramanları biz coğrafi yer isimleriyle tanıdık; Ken Parker Alaska'ydı, Çelik Blek Teksas, Martin Mystre Atlantis... Bundan mıdır çocukluk hayallerimizde yollar, yolculuklar daima büyük yer tutmuştur. Bu konuda en etkilendiğim kahramanın Mister No olduğunu söyleyebilirim. İlerleyen yaşlarda Corto'yla tanışana kadar da öyle kaldı. Corto'ya birazdan yine döneriz ama Mister No çoğumuzu haritalarla ilk tanıştıran kişidir desem çok mu iddialı konuşmuş olurum? En güzel maceraları ilk sayfasında bizi kocaman bir haritayla karşılayanlarıdır desem? O ancak sağlam bir tekmeyle çalışan piper'ıyla Amazon havzasında dolaştıkça farkında olmadan coğrafya öğrenirdik. Örneğin; dokuzuncu sınıftaki öğrencilerim temelden getirdikleri düz mantıkla şöyle düşünürler: çöller çok sıcaktır, ekvatora güneş ışınları dik açıyla gelir. O zaman ekvator çok sıcaktır, dolayısıyla ekvatorda yağış olmaz,ekvator çöldür... Oysa ekvatorun dünyanın en yağışlı yeri olduğunu Mister No'dan öğrendiğimde belki de 9-10 yaşındaydım. İşin güzel tarafıysa okurken tek kaygımız eğlenmek,heyecanlanmak olurdu.
    Yine de çizgi romanda coğrafya denince Corto Maltese bunun en başarılı örneğidir bence. Her macerası dünyanın ayrı bir bölgesinde geçen denizcimiz bir bakarsın Gine körfezindedir, bir bakarsın Hindistan'da ya da Sibirya'da. Onu izledikçe hem tarihin hem coğrafyanın büyülü dünyasında  gezersiniz. Gerçi Hugo Pratt kendince bunların gerçekliği üzerinde irili ufaklı tahrifatlar yapmıştır ama ne gam. Zaten amaç coğrafya öğrenmek değildir ki. Sadece ilham verse, merak uyandırsa, açıp atlasa bakmamıza vesile olsa yeterlidir. Burada meramımın tam karşılığı olarak forumumuzda bir süre önce yayınlanmış Güneş Semerci'nin Manaus dosyasını tavsiye etmenin de zamanıdır. 
   Eskiler der ki ; '' Kimi kitaptan öğrenir alim olur, kimi topraktan öğrenir arif olur'' Velhasıl dostlar; çizgi roman okumaya devam edin, çocuklarınıza da okutun. Haritalara yakın durun,dursunlar. İster Mister No'daki Amazon haritası, ister Garden City şehir planı ister Orta Dünya ya da Yerdeniz'in haritası. Unutmayın ki iyi bir haritanız varsa asla kaybolmazsınız...

hanac

Alıntı yapılan: kedidiro - 01 Ağustos, 2013, 14:34:36
Unutmayın ki iyi bir haritanız varsa asla kaybolmazsınız...

Haritası olan çizgi romanlara bayılırım.

Bu konuda Conan'ı tek geçerim.

Her macerada o haritayı yeniden incelerim.

Bu arada Marmara Çizgi'den harita isteğimiz olmuştu ama cevap alamadık

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5036.0.html

tommikser

Yoğunluğumdan yeni gördüm ve cevabım geç geldi.Benim yazıma referans için çok teşekkürler abi.

Coğrafya benim için gerçekten çok önemliydi.Sosyal bilimlerde çocukluğumdan beri Coğrafya dersine çok büyük heyecanla girmiştim.Hala coğrafya konusunda heyecanlıyımdır.Sanırım denildiği gibi çr'ler bizim hayal gücümüze çok fazla etki etmişlerdir.Yani Mister No'nun etkilemediği kişi olabileceğini aklım almıyor.O yağmur ormanlarını anlatışı bence enfestir.Manaus'da gezmiş o barlarda onlarla kasaça kesin içmişizdir.

Çocuk olarak şanslı olduğum şeylerden biri zamandır sanırım.Beni çr'ler dışında en çok etkileyen ikinci şey daha doğrusu kişi Barış Maço'dur.7'DEN 77'ye programında Ekvator çizgisinde su içinde çöp döndürmesi ikisinin farklı yönde dönmesi beni çok etkilemişti.Kutuplara kadar gitmesi,Teksas'ı gezmesi vb her yere gitmesi beni mest etmişti.

Şanslıyız biz çr severek büyüdük.Roman okuduk farkında olmadan öğrendik sevdik.Gitmediğimiz yerlerin hayallerini kurduk,bilmediğimiz yerlerin coğrafyasında yürüdük.Şarlok Holms okurken hiç gitmediğimiz Londra'nın arka sokaklarını bildik.İtalya'nın neredeyse her yerini biz farkında olmadan öğrendik.Martin bize öyle güzel anlattık ki iyi bir Martin okuru sanırım İtalya'da farkında olmadan çok kolay gezer.Tex ile Nevada çöllerinde at sırtında susuz kaldık,Darkwood ormanında yaşayan hayvanlara şaşırdık.Ken Parker ile tüm kuzey Amerikayı keşfettik.Velhasıl biz hayallerimizde tüm dünyayı tanıdık.

Hiç olmayan Coğraflarda at koşturmamıza ne dersniniz .Hiborya çağında hangimiz kılıç sallamadı ki?Kim Kimerya aslında burası olabilir geyiği yapmadı ki?Biz farkında olmadan hem öğrendik hem sevdik hem hayal kurduk.Hayatımda bunun için bu iki şeye çok borçluyum.İyi ki hayaımın erken döneminde tanışmışım.Sen bu kadar şeyi nasıl biliyorsunun sorusu sadece kitap okumak değil.Okuduğum çizgi romanlarda orada yaşamak desem beni sadece siz anlayabilirsiniz.

Bence herkesin bu konuda kelamı vardır.Bu konuda konuşamazsak ne hakkında konuşabiliriz ki?Hayal kahvem,kadri kerem,kalidor,Sami abi neredesiniz?Sizin güzel yazılarınızda zaten bunlar var.Sizin coğrafya için fikirlerinizi az çok biliyorum.Biraz daha bilsem ne olur? Yazılarınızı herkesin yazısını duygularını fikirlerini merakla bekliyorum.Umarım yazarsınız...

tommikser

Bu konu daha çok su kaldırır arkadaşlar ;D

Bugün yeni Zagor 133.'ncü maceradan okumaya başladım.Maceranın adı Pleasant Point (keyif noktası).Zagor kadim dostu Çiko'nun elveda yazılı mektubunu klübelerine geldiğinde bulur.Bir anda şaşkına döner ve Çiko'nun imzasını tanımasına karşın anlam veremez.Çiko'nun peşinden takibe başlar ve ne olduğunu anlamaya çalışır.Geçmişte Çiko'ya yaptıklarıylada kendi kendine vicdan muhasebesi yapar.Çiko'yu en sonunda bir geminyatağında bulur.Gemi tam hareket etmektedir.Çiko'nun tam baş ucuna geldiğinde başına aldığı darbeyle herşey kararır.Zagor ve Çiko ezeli düşmanları Mortimer'in hayin planıyla yakalanmışlardır.

134. sayının başlığına bakar mısınız?Enfes gerçekten.Konuyu direkt anlatıyor.

Buraya kadar klasik bir Zagor macerası var karşımızda.Diyeceksiniz ki Coğrafyayla ne ilgisi var.Çok ilgisi var.Mortimer onları Haitiye giden bir gemiye bindirmiştir.Gemi Haiti'nin başkenti  Port-au-prince'e gitmektedir.

Bir anda sadece adını duyduğunuz Haiti'nin başkentini de öğrenmiş oluruz.Sadece bu mu ilk olarak kölelikten kurtulanve bağımsızlık mücadelesini kazanan.Uluslararası arenada uzun bir zaman kabul edilmeyen ve kabul edilmek için Fransa'ya rüşvet verdiklerini öğreniriz.Macera güzel ame coğrafyayla bu kadar bağlantılı olması daha da güzel oldu.Okudukça ne güzel konular çıkar bu başlığa kim bilir?

Hayalet

Ben tam Corto Maltese ve MisterNO diyecektim ki demişsiniz zaten.
Her ikisinde de hem harita hem de coğrafya bolca mevcut. Her ikisini de takip etmeye çalışıyorum.
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.