dean'in izledikleri

Başlatan dean, 19 Ağustos, 2013, 15:53:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Manchester by the Sea

http://www.imdb.com/title/tt4034228/

Manchester by the Sea, senenin yıldız filmlerinden bir tanesi. Altı Oscar adaylığının yanı sıra dolaşmadığı ödül töreni, festival kalmadı. Filmin en büyük özelliği gerçekçiliği. Yazın fragmanı izlediğimde ilk düşündüğüm şey şuydu; Hikaye olarak çok etkileyici durmuyor ama sinemasal anlatım dili çok etkileyici duruyor. Film de aynen öyle çıktı. Film boyunca kendinizi hikayenin içinde oradaki karakterlerin yanında hissediyorsunuz. Hepsinin sevincine, üzüntüsüne, acısına ortak oluyorsunuz.

Filmin aslında baya ağır bir hikayesi var. Türk filmlerinden alışık olduğumuz kadar acı yaşıyor karakterler. Lakin filmde ajitasyona yer verilmemiş. Zaten American filmlerin bu özellik hep göze çarpan bir gerçektir. Karakterler ne kadar acı yaşasa da, ne kadar aşağı çekilse de bir noktada umudun asla kaybedilmemesi gerektiği mesajı verilir.

Manchester by the Sea'den bahsedip Casey Affleck'ten bahsetmezsek olmaz. Casey Affleck, Affleck kardeşlerin oyunculuk genlerine sahip olanı, bunu bir çok kez gösterdi. Manchester by the Sea'de belki zirve noktası. Yukarıda filmin seyircisi hikayenin içerisine sokmasından ve karakterlerle yan yana hissettirmesinden bahsetmiştim. Casey Affleck o kadar gerçekçi ve inandırıcı bir oyunculuk sergilemiş ki filmi izlerken adamın omzunu tutasınız destek olasınız geliyor.

Sözün özü Manchester by the Sea çok kaliteli bir dram filmi. Yönetmenliğiyle, oyunculuklarıyla, gerçekçiliğiyle senenin en iyi işlerinden bir tanesi.

Nightrain

DVD'si çıksın, alacağım.

The Net, Paterson, Moonlight ve Fences'de DVD'sini beklediğim filmler arasında. Başka Sinema Seçkisi bunları da yayınlar sanırım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Şubat, 2017, 14:47:32
DVD'si çıksın, alacağım.

The Net, Paterson, Moonlight ve Fences'de DVD'sini beklediğim filmler arasında. Başka Sinema Seçkisi bunları da yayınlar sanırım.

Yayınlar büyük ihtimal. Bende şimdi Moonlight'ı merak ediyorum. En kısa zamanda onu izleyeceğim.

Nightrain

Bu tarz filmler ne yazık ki 5-6 yerde gösterime giriyor. Ancak DVD'den veya illegal yollardan izleyebiliyoruz.

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Şubat, 2017, 14:58:51
Bu tarz filmler ne yazık ki 5-6 yerde gösterime giriyor. Ancak DVD'den veya illegal yollardan izleyebiliyoruz.

Öyle maalesef. Geçen gün bir arkadaşımla Asghar Farhadi'nin The Salesman filmine gitsek mi diye konuşuyorduk. Ama vazgeçtik. Ne doğru düzgün bir yer ne de seans bulabildik. Dünya'da da sanat filmleri, diğer filmlere göre daha az seyrediliyor ama ülkemizde uçurum korkunç seviyede.

Nightrain

Salesman'i da merak ediyorum. Artık DVD'leri çıktıkça alırım. Blu-ray'leri gelirse daha iyi olur tabii.

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Şubat, 2017, 18:07:28
Salesman'i da merak ediyorum. Artık DVD'leri çıktıkça alırım. Blu-ray'leri gelirse daha iyi olur tabii.

Ülkedeki ev sineması algısı da çöktü. Çok küçük yaşlardan beri koleksiyonerim. Bu derece kötü zamanların olduğunu hatırlamıyorum. Special Edition diye bi'şey kalmadı. Yurtdışındaki koleksiyon setlerinden tek anladıkları koleksiyon setinin görselinden kartonet yapmak içine yine siyah plastik kutuları koymak. Blu-ray almak ise tam bir ızdırap. Tek disk mavi kutu filmler 60 tl oldu. 3D comboların en azı 80 tl. 60 tl'ye plastik kutu film almak artık dokunmaya başladı.

Üstelik zaman geçtikçe iyiye gitmesi gerekirken daha kötü oldu. Eskiden Blu-ray'ler direk ithal edilir üzerlerine dağıtımcı etiket basar disk içeriğiyle oynanmazdı. bu yüzden ilk çıkan filmler 2 disk ve kaliteli coverlara sahip olurdu. Özellikle Sony, Fox ve MGM filmleri ilk seferlerinde çok kaliteli ürünler ile geldi. Şimdi ise cover Türkçe, menü Türkçe ama baskı korkunç. İçerisinden ikinci diski alınanlar mı istersin, dünyanın en kalitesiz plastiğiyle satılan filmler mi üstelik fiyatta arttı.

Digibook filmler hayal oldu. Steelbook çıkan filmler ise alınacak fiyat değil. Disney filmlerinin Blu-raylerde Türkçe altyazı bile yok. Evdeki Star Wars: The Force Awakens ve Captain America: Civil War filmlerinde Türkçe altyazı yok. Üstelik ikisi de 60 tl. Yüksek ihtimal Doctor Strange'te de olmayacak. Son zamanlarda Blu-ray ve DVD almayı çok azalttım. Belli başlı serilerin devamını alıyorum o kadar. Son 30 yılında Oscar koleksiyonu eksiksiz var. (Bazıları DVD) Ama Spotlight'ı almadım. Tek disklik mavi plastik kutu filme 60 tl mi verilir.

Nightrain

Aynen bro. Ultra lüks oldu arşiv yapmak. Tiglon'un batması hiç iyi olmadi. En azından altyazisiz film gelmiyordu. Disney de nasil büyük bir sirket ise filmlere altyazi koymaya bbile tenezzül etmiyor.

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Şubat, 2017, 19:35:12
Aynen bro. Ultra lüks oldu arşiv yapmak. Tiglon'un batması hiç iyi olmadi. En azından altyazisiz film gelmiyordu. Disney de nasil büyük bir sirket ise filmlere altyazi koymaya bbile tenezzül etmiyor.

Tiglondan sonra toparlayamadılar haklısın. Zamanında Tiglon'u beğenmediğimiz oluyordu. Şimdi Tiglon'u arar olduk. Gelen gideni aratır derler ya.

dean

Inferno

http://www.imdb.com/title/tt3062096/

Dan Brown sevdiğim bir yazardır. Şimdiye kadar ki tüm kitaplarını okudum. Inferno ilk çıktığı zaman bir gün içerisinde okumuştum. Kitabı da beğenmiştim. Ama önemli bir nokta var ki Inferno kitabı diğer Robert Langdon hikayelerinden biraz farklı. Inferno kitabı gizem unsurunun altını birazcık kısan aksiyonu ön plana çıkaran bir kitaptı. Filmin de böyle olması beni şaşırtmadı.

Seriyi filmlerden takip eden çevrenin filmi öncekiler kadar beğenmemesini bu yüzden anlıyorum. Robert Langdon maceralarının kendine ait dokusu bu filmde ortadan kalkıyor. Lakin benim keyfimi kaçıran ana unsur kitap ile film arasındaki temel bazı farklılıklar oldu. Kitabı okuyan ve filmi izleyen arkadaşlar ne demek istediğim farkında tabi. Burada spoiler olmaması için bir şey demiyorum. Bu fark beni ciddi anlamda filmden soğuttu.

Yapım ekibi şu ana kadar üç filmde de kitapların sırasına uymadı. Normal şartlar altında The Lost Symbol'ün bu filmden önce gelmesi gerekiyordu. Belki bu kitap yerine The Lost Symbol uyarlansaydı önceki maceraların havasında seyirciyi daha memnun eden bir film çıkabilirdi. Inferno'nun kitaptaki cesur hareketleri yapamaması ve hikayeyi buna uygun olarak işleyememesi bence filmin sonu oldu.

dean

Lion

http://www.imdb.com/title/tt3741834/

Bu seneki Oscar adayları içerisinde henüz beğenmediğim ya da zayıf bulduğum film olmadı izlediklerim içerisinde. Lion da bunlardan biri. Film gerçek bir hikayeden uyarlanıyor. Ben film ile ilgili hiçbir şey bilmeden filmin başına oturdu ve çok keyif aldım. O yüzden hikayenin ne olduğunu spoiler vermemek adına söylemek istemiyorum.

Oyunculukların güçlü olduğunu söylemem lazım. Nicole Kidman, bu alandaki en ön plana çıkan kişi. Lakin benim favorim çocuk Saroo'yu oynayan Sunny Pawar oldu.

xmenac

Önceki sayfalara biraz göz attım, komedi filmi sayısı gözüme bir nebze az geldi, katkıda bulunmak istedim; izleme listende bir boşluk olursa araya Kingpin'i de sıkıştır. :)

Woody Harrelson ve Bill Murray filmlerini seven herkese öneririm.

dean

Alıntı yapılan: xmenac - 05 Şubat, 2017, 23:50:43
Önceki sayfalara biraz göz attım, komedi filmi sayısı gözüme bir nebze az geldi, katkıda bulunmak istedim; izleme listende bir boşluk olursa araya Kingpin'i de sıkıştır. :)

Woody Harrelson ve Bill Murray filmlerini seven herkese öneririm.

Hemen alıyorum listeme. Tamamen radarımdan kaçmış bu film. Teşekkür ettim tavsiye için.

dean

Son of Batman

http://www.imdb.com/title/tt3139072/

Son zamanlardaki DC Animasyon filmlerini çokça boşlamışım. Çok sayıda izlemediğim film birikmiş. Son of Batman ile eksiklere başladım. Film Justice League:The Flashpoint Paradox'un ardından şekillenen DC Animasyon film evreninin ikinci filmi. Genel olarak beğendim. İzlerken çok keyif aldım.

Yeni animasyon filmlerde Robin olarak Damian'ın tercih edilmesi ve Batman ile baba oğul ilişkilerinin irdelenmesi bence çok yerinde bir karar olmuş. İlerleyen filmlerde bunu takip etmek çok güzel olacağa benziyor. Ra's Al Ghul ve Deathstroke karakterleri de animasyona renk katmış.

dean

Lights Out

http://www.imdb.com/title/tt4786282/

Son of Batman'in ardından günün ikinci filmi Lights Out oldu. Lights Out, ilginç bir film. Ben son zamanlarda bu kadar üzerinde az düşünülebilecek bir film izlememiştim. Bu şu demek film o kadar olması gerektiği kadar bir film ki filmin üzerinde yorum dahi yapamıyorsunuz. Bir korku filmi olarak türün her klişesini kullanıyor ama o kadar olması gerektiği kadar kullanıyor ki sizi rahatsız etmiyor. Senaryo daha önce en az 1000 kere gördüğümüz bir senaryo. Ama bir şekilde ufak tefek bazı ayrıntılarla film boyu kendine bağlıyor. Tahmin edilebilirlik had safhada ama film bunu seyirciye iyi sunmayı başarıyor. Bunların üzerine "ama iyi filmdi" de diyemiyoruz.

Sanki her sene belli seviyede ne kötü ne de iyi bir korku filmi çekilecek diye bir kural ve şablon varmış bu senenin korku filmi de Lights Out'muş gibi hissettim. Sözün hemen izleyin diye tavsiye etmiyorum. Ama kısa süresinde vaat ettiklerini yapan bir film olduğu içinde film hakkında kötü konuşamıyorum. Özellikle izleyeyim diye aranacak olmasa da izlerken keyif veren bir film.