Infinity

Başlatan berkuralcan, 12 Aralık, 2013, 16:36:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkuralcan

Marvel'da senenin ikinci büyük hikayesi Infinity sona erdi.

Hikayeyi tek cümleyle özetlemek gerekirse, Avengers takımı bir taraftan evreni istila etmeye kalkan Builders ırkına karşı savaşırken, diğer taraftan kendilerinin yokluğunda dünyayı boş gören Thanos'la uğraşmak zorunda kalıyor.

Ama içerdiği detay seviyesi, kurgunun karışıklığı, güncel Avengers ve New Avengers serilerini okumadan takip etmenin neredeyse imkansız olduğu kurgusuyla, muhtemelen Marvel'ın bugüne kadar hazırladığı "büyük hikaye"ler içinde bizim okurumuza en uzak gelecek hikaye bu olacak. Açıkçası dean ve Umar Abi'de başka kimin ilgisini çeker bilmiyorum ama seriyle ilgili iki spoiler dolu yazı merak edenler için bu adreslerde :D

http://www.altevren.net/index.php/say-seri-ncelemeleri/marvel/632-infinity-1-6
http://www.altevren.net/index.php/say-seri-ncelemeleri/marvel/633-infinity-yorumlar-dueuenceler

rumar80

Berk,
   Her yazın gibi bu da ilgimi çekti. Bir süredir fasikül almaya "zorunlu" olarak (GON sağolsun) ara verdim. Artık cilt cilt devam edeceğim. Bu da bana seçim için zaman bırakıyor. Artık senin yazılarını referans olarak kullanırım.
   Şimdiden emeğine ve ellerine sağlık.

dean

Bende daha okumadım ama çok merak ediyorum. Ciltler çıkınca toplu okuyacağım.

hanac

Benim ilgimi çekiyor.

Paylaşım için teşekkürler.

mrex

Muhteşem bir hikaye. Büyük hikayelerden alışkın olmadığımız derecede ince bir kurgu ve yoğun ayrıntı içeren bir hikaye. İlk sayıda Galador şövalyelerini görür görmez efsane bir hikaye geliyor dedim.

Bendis dönemi Marvel mevzularından çok farklı olduğunu belirteyim. Bir sürü karakter gevezelik yapıp hikaye gideceği noktaya (genelde bir arpa boyu) gidince olay bitmiyor. Çok karakter var, pek çok farklı kolda hikayeler epey gelişip değişerek ilerliyor. Yani hızlı tüketime pek uygun değil. Karakterler bu hikayede süper kahraman değil, birer asker. Hepsinin kahramanlık anları var ama (özellike Thor ve Cap. için geçerli)

Görsel olarak söylenecek olumsuz bir şey yok. Böyle karmaşık bir hikayeyi aktarabilecek en yetenekli ve "temiz" çizerlerini ve renkçilerini görevlendirmiş Marvel.

Kısacası; bu Marvel alıştığınız Marvel değil. Biraz değişik, biraz zor ama ulaşılamaz değil. Oturaklı ve ciddi. Süper kahraman türünden çok bilim kurguya yakın ama Marvel evrenini bütünüyle seviyorsanız bu hikayeyi sevmemeniz için bir sebep yok.

(Çok şükür Bendis'ten kurtulmuşuz.)

dean

Infinity'i en sonunda okudum. Genelde sevdiğim çizgi romanlara büyük övgüler yağdırırım. Ama Infinity için övgüler çok az kalır. Infinity için şiirler yazmak, methiyeler düzmek istiyorum. Infinity'i çok ama çok beğendim. Kendimi bildim bileli Marvel okuyorum ve bu event bana sanki bütün Marvel'ın finaliymiş etkisi yarattı. Marvel'ın en tepe noktasıymış gibi hissettirdi açıkçası.

jonathan hickman muhteşem bir yazar. Fantastic Four'da neler yapabileceğini göstermişti zaten. Harika bir Avengers atmosferi kurmuş.

Yalnız Infinity tek başına alınıp okunabilecek bir macera değil. Zaten "bir" macera bile değil. Infinity'i anlamak için iki önemli nokta var. İlki Infinity öncesi Avengers'ın ve New Avengers'n Now dönemini okumak şart. İkincisi ise Marvel Cosmic Universe'e biraz hakim olmak. Yani Ronan kimdir ? Gladiator kimdir ? Annihilus kimdir ? Peter Quill'in babası olacak şey kimdir ? gibi.

Infinity sonu itibari ile de daha büyük hikayelerin habercisi. Devamını merakla bekliyorum.

dean

Checklist

Prologue

Infinity FCBD

Prelude

Avengers Vol. 5 #14-17
New Avengers Vol. 3 #8

Core miniseries

Infinity #1–6
Avengers   Vol. 5 #18–23
Avengers Assemble   #18–20

Tie-ins

Captain Marvel   Vol. 7 #15-16   
Fearless Defenders #10   
Guardians of the Galaxy Vol. 3 #8-9
Infinity: Against the Tide   #1-2
Infinity: The Heist #1-4
Infinity: The Hunt #1-4
Mighty Avengers Vol. 2 #1-3
New Avengers   Vol. 3 #9–12
Nova Vol. 5 #8-9
Secret Avengers Vol. 2 #10-11
Superior Spider-Man Team-Up   #3-4
Thunderbolts Vol. 2 #14-18
Wolverine and the X-Men   Annual #1

dean

rumar80

Nightrain

Avengers almayacağın dedikçe adamlar bombaları patlatıyor. Hayır biraz yavaş gitsinler, bu ne hız.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"