Teks Aylık Seri - Çizgi Düşler

Başlatan caretta, 17 Haziran, 2014, 17:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seastar1000

köstebek

18. sayıda Durango diye genç bir kanundışı kardeşimiz var. Mecbur kalmadıkça öldürmüyor güya, ama epey bir adam öldürmüşlüğü var.
Prestij'in Durangosuyla sadece isim benzerliği var gibi; en azından şu an için...

Teks ile bu ikinci macerası, ilk macerasını Caretta Bey bize elbette hatırlatacaktır. Bekliyoruz...
Not: Bir de 159. sayıda "Durango Şerifi" var, ama o değil...

Mrtekin

They drew first blood...

caretta

Evet Köstebek Bey sanki bir mucize oldu ve yeni yayınladığınız Teksler dün akşam elime geçti.Kadim dostum İlyas Kıbrıs'ta ve benim yaşadığım Gazi
Mağusa kentinde bir otelde kalıyor.Akşam görüştük ve bana kitapları getirdi.Aylık Teks 18.sayıya gelince."El Supremo"macerası sona eriyor.Bu
macerada birçok eski dost birarada.Montales,Tom Devlin,Lefty Potrero ve ekibi.Maceranın sonu sanki biraz aceleye getirilmiş.Gatlinglerle kurşun yağdıran Tiger Jack ile Kit Carson çok ilginçtiler.Meksika donanması savaş gemileriyle Sisler Adası'nda harekatta.
      Asıl ilginç olan yeni başlayan ikinci macera.İki eski tanıdığımız genç geri dönüyorlar.Mrtekin'in dediği gibi Oğlak 173-174 sayılarda genç Durango
ile tanışmıştık.Oklahoma Badlands'da Teks tarafından vurulmuştu.Diğer gencimiz ise Kid Rodelo.Oğlak Teks 163-166 sayılarda yayınlanan
"Acımasız Jack Thunder"macerasında karşımıza çıkıyordu.Hatta Teks'in oğlu Kit ile de iyi anlaşıyordu.Ağabey Durango (ikisi meğer kardeşmişler!)
kardeşini Yuma Cezaevi'nden kaçırıyor ve kanlı eylemlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.Sevimli biraderlerin bir de Dallas adlı kızkardeşleri var.
Merakla 19.sayıyı bekliyorum.Çizgi Düşler nickli dostumuz bu ay içinde yayınlanacağını duyurmuştu.Bu güzel macera Font çizimi.

köstebek

Kardeşlerin macerası asıl 19. ciltte anlatılıyor...
Asıl keyifli haber de 20. cildi Ortiz çizmiş. İnatçı veya yenilmez diye çevrilebilecek olan serüvende iki Apaçinin macerası anlatılıyor... Her western hayranı bilir ki ... intikam peşine düşmüş bir Apaçiden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir...

Mrtekin

18.cildin önemi benim için Kit Willer'in herkesten rol çalması oldu. Babasının tüm genlerini taşıdığını bu macerada ciddi bir şekilde belli etti.

Operasyon kısmı kolay bitti. Boselli sıksa en güzel yerinden bir sayı daha çıkardı sanki...

Angelo, Lefty, Mike gibi Teks'in dostları ile hukukunu öğrenebilmek için en iyisi Caretta abinin yazı dizisinin devamını beklemek...

They drew first blood...

Mrtekin

19. Ciltte Dillere Destan bir Düello bizi bekliyor.

Kit Carson, Kid Rorelo'ya,

Teks Willer, Durango'ya karşı.

Hızlı olan tüm hesabı kapatacak...

Boselli/Font'dan mükemmel bir usta işi daha...
They drew first blood...

hennessy

Alıntı yapılan: Mrtekin - 15 Ekim, 2015, 22:14:17
18.cildin önemi benim için Kit Willer'in herkesten rol çalması oldu. Babasının tüm genlerini taşıdığını bu macerada ciddi bir şekilde belli etti.

Operasyon kısmı kolay bitti. Boselli sıksa en güzel yerinden bir sayı daha çıkardı sanki...

Angelo, Lefty, Mike gibi Teks'in dostları ile hukukunu öğrenebilmek için en iyisi Caretta abinin yazı dizisinin devamını beklemek...

Son zamanlarda okuduğum en sağlam çizimlere sahip Tex...............
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Aylık Teks Sayı 18 sayfa 206.Kit Karson Huachuca kalesi kumandanı Binbaşı Morrow'a söyle hitap ediyor:"Her görüşümüzde rütbeniz yükseliyor.Bir
dahakinde albay olarak görürüz sizi."
      Kim bu binbaşı Morrow.Zeynep Hanım sayfa altına dipnot düşmemiş.Belki de orijinali de öyledir.Binbaşı Morrow'un kim olduğunu hatırlatayım:
Orijinal 271-273 sayılarda "Kayıp Devriye"adlı macerada yüzbaşı olarak karşımıza çıkıyordu .Tam adı George Morrow.Clark Morrow adlı bir de çavuş kardeşi var.Bu macera 186'lık Teks 161-164 sayılarda yayınlandı.Çok güzel kurgulanmış Ticci çizimi bir macera.Colorado'nun sarp dağlarında kış
kıyamet başlayan bu macera Meksika'nın Pequena Paraiso adlı haydut yatağı bir köyünde sona eriyordu.Tekrar okumak için ayırdım.Geniş bir özetini
Villa kartları desteğinde Çizgi Düşler Teks Klasik Seri başlığında paylaşmaya çalışacağım.

köstebek

Teks 19. cilt dün gece, boyut tartışmaları arasında elimden çıktı. Son sayfaya kadar gerçekten sürükleyici ve tempolu bir mevzu vardı. Son sayfada küçük bir ters köşeye yatırma olayı yaşandı bende. Bu sözümü unutmayın, okuduğunuzda bakalım aranızdan kaç kişi benim gibi terse yatıyor...

Yoğun spoiler içerir...
Öykü genel anlamıyla tam bir klasik sayılabilir... Kapitalizmin ibneliği yüzünden darmadağın olan bir aile, üçü de ele avuca sızmaz ateş gibi kardeşler, aşkının doruklarında sürüklenen duygusal bir kumarbaz (araya lezzet katan sevimli bir karakter), insanların hayatı nereye kadar yasal, nerede yasadışıdır sorusu... bu soruya cevap arayan dört arkadaşın farklı düşünceleri... bol bol kurşun üzerine hafif bir Jesse James sosu... Ve işte karşınızda son zamanlarda okuduğum en keyifli Teks serüvenlerinden biri: Genç Katiller...

Not: Bu arada Kaplan Jack'in yaşı kaç acaba... Bizim dörtlünün en yaşlısını Kit Carson sayarsak (kır düşmüş saçları yüzünden, yoksa gönlü daha çok genç: bir örnek vereyim, genç bir kızı kötü adamların elinden kementini savurarak kurtarmayı düşünecek kadar genç, ki bu düşüncenin gerçekleşme olasılığının verdiği keyif Teks'i bile gülümsetiyor...) Teks Willer da ona yakın sayılsa, Kit Willer en gençleri, tamam ama Kaplan Jack ile bizim ihtiyar develerin arasında kaç yaş vardır.... Metuşelah'ın sakalı adına...

caretta

Köstebek Bey Karson 62 yaşında.Teks ise 50'ye merdiven dayamış olmalı.Kit 20'lerde.Kaplan Jack Teks'den 5-6 yaş küçük sanırım.

xmenac

Yanlış hatırlamıyorsam, renkli serinin ilk sayısında geçmişe dönük sahnelere yer verildiği için Kit'in saçlarının beyazlamamış halini görmüştük. Acaba bu seri dışında, Tex'in ilk sayılarında Kit yine siyah saçlı mı yoksa hep bildiğimiz haliyle mi yer alıyor?

caretta

xemenac dostum Teks'in ilk dönem maceralarında Karson genç,siyah saç ve bıyıklı olarak görünüyor.Birkaç sayı sonra ise birdenbire yaşlanıyor.Bazı
maceralarda geçmişe dönük alıntılar yapıldığında Karson'un genç halini görüyoruz.Aylık Oğlak Teks dizisinin 7-9 sayılarında "Carson"adlı macerada
ve Çizgi Düşler Renkli Tex 1.sayı "Ve O Gün Geldiğinde"adlı macerda Karson genç haliyle görülüyor.Teks'in oğlu Kit'i de hiç 10-15 yaşındaki
haliyle görmedik.Onu küçücük bir çocukken Kit amcasının kafasındaki şapkayı ok ile uçururken görürüz.Birdenbire 20'li yaşlara gelir ve 20 yaş
ihtiyarlamış Kit amcası ile maceralarda görülmeye başlar.Aynı yaşlanma Teks'de pek azdır.Tiger Jack da öyle çok yaşlanmamıştır.
     Aslında ben Kit'in çocuk haliyle annesinin ölümünü nasıl karşıladığını merak ediyorum.Hiç Kit ve Lilyth'i anne oğul olarak bir macerada görmedim.
Annesi öldüğünde bile Kit bir manastırda eğitim görmekteydi.

xmenac

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Atilla Abi.

caretta

Aylık Seri Sayı 17.Yayın tarihi:Ağustos 2015.Aylık Seri Sayı 18.Yayın Tarihi:Ekim 2015.Eylül sayısı (sayıları!)buharlaşıvermiş.Ekimde 1 adet çıkmış.
Kasımı hiç kurcalama.Ayda 2 sayı (4 fasikül)çıkacak ve İtalya'yı yakalayacağız.Geçiniz efendim daha Oğlak Yayınlarınının düzenini yakalayamadık.
Varsın bu fuarda (ne tılsım varsa bu fuarda onu da anlamadım ya!) Aylık Teks de çıkmayıversin.