Teks Aylık Seri - Çizgi Düşler

Başlatan caretta, 17 Haziran, 2014, 17:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Fuarda bir tılsım Teks adına maalesef yok, Atilla Abi.

Aylık ve Klasik Ciltlerden, 1'er adet çıkartacaklarını açıkladılar, hepsi bu.
They drew first blood...

caretta

Aylık Seri 20.sayıdan biraz sözedelim.Bazılarınız "Yahu Caretta abi daha 19.sayı 3 gün önce çıktı.Bu ne acele ?"diyebilirsiniz.Olsun köstebek bey nefesimi ensesinde hissetsin!Ayda 2 aylık Teks çıkaracaklarını kendileri taahhüt etti.Kasım ayı ilk sayısı tamam.O zaman kasım ayı içinde ikinci sayıyı
da istemek hakkımız.
      20.sayı 643-644 sayıları içerecek.643.sayı L'İndomabile adını taşıyor.Bendeki İtalyanca sözlükte karşılığını bulamadım.Kızılderili Polis olabilir.644.sayı Fuga Disperata adını yani "Umutsuz Kaçış" taşıyor.San Carlos apaçi rezervinde görevli kızılderili polisler Nathan ve Dimas bir takım
içki kaçakçısının öldürülmesinden dolayı suçlanırlar.Florida'ya sürgün çin gönderildikleri trenden firar ederler.Nantan'ın Apaçi bölgesine geri dönerek
hesaplaşmayı tamamlaması üzerine bir öykü sanırım.Yüzbaşı Webster ve rehber bana tanıdık geldiler.Sanki eski bir macerada da vardılar.
      Asıl önemlisi Mayıs-Haziran 2014'de yayınlanan bu macera Jose Ortiz'in çizdiği son Teks macerası.Çizgilerin ustası 23 Aralık 2014'de vefat etti.
Maceranın ön okumasını yapacak olan Köstebek Bey'den öteki ayrıntıları alırız umarım.

köstebek

Abi, ilk ayrıntıyı isim mevzusunda vereyim... Yazdığını o kelimenin İngilizcesi "indomitable" anlamına geliyor, o da "inatçı, boyun eğmez, yenilmez, önlenemez" gibi anlamlara geliyor.
Maceranın konusu hepimiz için bir parça tanıdık aslında... Haksızlığa uğrayan ve intikam yoluna düşen bir Kızılderili yiğidinin başına gelenler...

hennessy

Okuduğum en kötü Tex hikayelerinden biri bitti. Durango, Kid ve Kız kardeşleri Dallas'ın peşine düşen bizim ekip onları banka soygunlarını yapmadan ele geçirmek istemektedir. Bu soygun arkasındaki intikam nedir.

Caretta abi Donna Parker kimdi? Senden cevap bekliyorum abim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Murat Bey Donna Parker Lena Parker ve Ray Clemmons'un kızı.Oğlak Aylık Seri 7.sayıda başlayan "Carson"adlı macerada karşılaşıyorduk.Kuvvetli
bir tahmine göre Donna aslında Kit Carson'un kızı.Bir başka macerada da Donna ,Kit Willer ile yakınlaşıyordu.

rumar80

Helltown macerası.

Bu karakterler de Boselli'nin armağanıdır.

hennessy

Alıntı yapılan: caretta - 15 Kasım, 2015, 21:05:21
Murat Bey Donna Parker Lena Parker ve Ray Clemmons'un kızı.Oğlak Aylık Seri 7.sayıda başlayan "Carson"adlı macerada karşılaşıyorduk.Kuvvetli
bir tahmine göre Donna aslında Kit Carson'un kızı.Bir başka macerada da Donna ,Kit Willer ile yakınlaşıyordu.

Şimdi hatırladım abim sağol bilgi için. Bu hikayede Kid arkadaşı Kit hala görüşüyor musunuz diyor ara sıra mektuplaşıyoruz diyordu çıkaramamıştım şimdi jeton düştü....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

Tüh, demeyin, beklentim büyük idi bu ciltten.
They drew first blood...

köstebek

Yarın Tex 20 okumaya geliyor, bi elime geçsin ayrıntıları aktarırım... Ortiz beyle hasret gidereceğiz...

caretta

Hennessy Murat dostuma Teks 19.sayı için kısmen katılıyorum.Macera gereksizce lastik gibi uzamış.Bankacı Gradson'un çanına ot tıkamak için
Rainey kardeşler ve kahramanlarımız neredeyse bütün Amerika'yı dolaştılar.Yarım adam haline gelen Kid Rodelo'yu kanuna teslim etmemek için yapılan
oylama 3-2 olmuştu.Mike'ın oyunu biliyoruz.Diğer lehte oy Kit Willer'in.Son karede Teks'in hitabı sanki üçüncü lehte oyun Tiger Jack'ın olduğuna
işaret ediyor.

köstebek

Evet, Caretta Abi,
20 sayıyı okudum, yarın teslim zamanı...
Öykü çok bilindik başlıyor, elleri kolları uzun bir çete var ve güçlerini daha da büyütmek istiyorlar. Bunun için bir tezgahla iki Apaçi polisini hapse attırıyorlar. Senin de şüphelendiğin gibi Yüzbaşı Webster ile bizimkilerin eskiden bir hukuku var. (Ama hangi macerada, nerede bulmak görevi senin, abi. Bir ip ucu vereyim: Bu Webster aynı zamanda San Carlos rezervasyonunun kızılderili ajanı...)
Webster durumu toparlayamayınca soluğu Navajoların merkez köyünde alıyor ve bizimkilerle birlikte hemen duruma müdahale etmeye geçiyorlar... Burada öykü ikiye ayrılıyor: İlk yol bizimkilerin çatur çutur girişerek çeteyi çökertmesi.. ikinci yol ise Nantan adlı Apaçi kardeşimizin onur ve intikam için savaş yoluna inmesi. Galiba maceranının adı olan "Pes Etmeyen" bu kardeşimizi ima ediyor. Nantan girdiği intikam yolunda epey zorlanıyor... Aslında çok soğukkanlı ve efendi bir abimiz, aslında Tiger Jack'in Chiricahua versiyonu... Arada hafiften bir aşk hikâyesi de var.

Boselli Bey, aralara küçük, güzel süslemeler atmış. Macera boyunca sürekli olarak beyazların adalet sorgulanıyor ve pek de övülmüyor aslında... Küçük bir kızıl, kara kardeşlik bölümü bile var (Beyaz Amerikalıların ne kadar kötü olduğunu gösteren).
Neyse uzun uzun yazmamayım, ama Ortiz farkıyla gerçekten güzel bir western olmuş. Hatta belki filmi bile vardır, yoksa da rahat yapılır...

Herkese saygılar, sevgiler, birazdan GS maçı başlayacak, Taffarel beyin teknik direktörlüğünde...

köstebek

21. sayıyla uğraşmaya başladım. Komançi Öfkesi adında standart bir macera. Önemli bir komançi savaşçısı darağacından kurtulur ve yeniden asi günlerine dönerek intikam alma çığlıkları atar. İşin kalanını Carson ve Teks halledeceklerdir...

Bu arada meraklıları için maceranın başladığı yer olan Forth Worth hakkında biraz bilgi...
Anlatıldığına göre Trinity nehrine bakan bir kale olarak kurulan şehir, sonrasında almış yürümüş... Kendilerini "Batının başladığı yer" olarak tanıtan kentin lakabı da Cowtown imiş... Daha ayrıntılı bilgi için bkz. https://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Worth,_Texas

haziran00

Alıntı yapılan: köstebek - 07 Aralık, 2015, 11:25:14
21. sayıyla uğraşmaya başladım. Komançi Öfkesi adında standart bir macera. Önemli bir komançi savaşçısı darağacından kurtulur ve yeniden asi günlerine dönerek intikam alma çığlıkları atar. İşin kalanını Carson ve Teks halledeceklerdir...

Bu arada meraklıları için maceranın başladığı yer olan Forth Worth hakkında biraz bilgi...
Anlatıldığına göre Trinity nehrine bakan bir kale olarak kurulan şehir, sonrasında almış yürümüş... Kendilerini "Batının başladığı yer" olarak tanıtan kentin lakabı da Cowtown imiş... Daha ayrıntılı bilgi için bkz. https://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Worth,_Texas

Çabuk oku Köstebek abi :) malum fuar yaklaşıyor gene 3-5 tane Teks çıkmalı bence

köstebek

İtalya'da 2014 yazında basılan macerayı Ruju yazmış Seijas çizmiş...

İnatçı ve acımasız bir Komançi savaşçısı olan Wasape, uzun uğraşların sonunda Teks ve Carson tarafından yakalanarak adalete teslim edilmişti. Askerî mahkeme Forth Worth'da asılmasına karar verir, ama kader ona birazcık farklı bir son hazırlamıştır.  Aslına bakılırsa bu konudaki en karanlık rolü üstlenen kader değil, her zamanki gibi hırsları sınır tanımayan beyaz adamlardır. Wasape yeniden beyaz çiftliklerine saldırıp etrafı yakıp yıkmaya başladığında, Teks ve Carson ne olup bittiğini anlamaya çalışırken elbette kendilerini bir kez daha oyunun içinde bulacaklardı. Komançi toprakları artık yeni bir "ölümsüz savaşçı" efsanesinin doğuşuna tanıklık ediyordu. Teks ve Carson'un peşine düştükleri Wasape hem ölümsüzlük çılgınlığı hem de kendisine katılan genç savaşçıların verdiği aşırı güven duygusuyla zalimliğini ve saldırganlığını sınır tanımaz noktalara dek yükseltmişti. Teksas çayırlarında yaşanan kanlı bir takip sonuna yaklaşırken kahramanlarımız sonunda içinde düştükleri belanın boyutlarını kavramaya başlamışlardı.

Kıssadan hisse: Beyaz adamın açgözlülüğü hiçbir zaman bitmeyecek...

köstebek

2016 yılının hemen başlarında Tito Faraci'nin yazıp Bruzzo'nıun çizdiği bir maceraya geliyor sıra: Slade'in Şantajı...
Efendim, Bonelli Bey'in sitesinde anlattığına göre maceraya adını veren Tom Slade tam bir zehirli yılan kıvamındaymış ve bizim Teks tarafından hapse tıkılmış; ki elbette içeride yatmaya da hiç niyeti yokmuş...

Şimdi bu Slade'in yakalanış ve içeri tıkılış mevzusu hakkında henüz bir bilgimiz yok. Belki Caretta Bey'in şaşmaz belleği, eski sayılardan bir yerden bu ismi yakalayabilir ya da mevzuyu öğrenmek için yeni yılı beklemek zorunda kalabiliriz. Bakalım, kader ağlarını nasıl örecek...

Not2 : 2016 yılının ikinci macerasıysa ...ki İtalyanlarda 2014 yılının son macerası oluyor... Boselli bey tarafından yazılıp Piccinelli tarafından çizilmiş olup en secdiğimiz adamnlardan birini yeniden karşımıza çıkarıyor: El Morisco... Evet, efendim, denildiğine göre, eski bir Maya efsanesine göre, insanoğlu yeryüzünde gezinmeye başlamadan çok önce, tanrılar başka bir ırkı bu topraklarda yaratmışlar.  Yılan adamlar diye adlandırılan bu ırk, Conan ve özellikle Kull okurları için hiç de yabancı değil, aslında...