Teks Aylık Seri - Çizgi Düşler

Başlatan caretta, 17 Haziran, 2014, 17:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Teks yeni maceramız elimize ulaştı: Derinliklerde Gizlenenler...  Üstelik işin üzücü yanı, macerada heyecan doruktayken, olayların çözümü bir sonraki sayıya kalıyor... Çözüm sayısının adı da ihtişamlı : Kanlı Ay... Görünen o ki el Morisco sağlam dönüyor

köstebek

Sevgili Baytekin,

Dediğim gibi önümüzde zaten 3, 5 aylık yeni maceralar stoğu kaldı. O yüzden bu Teks yeni sayı gecikmelerine bu kadar takılma, zaten yaz sıcağının ortasında kupkuru kalacaksın... Klasik seriye yönelmezsen olacağı bu.

hennessy

Alıntı yapılan: köstebek - 04 Şubat, 2016, 20:38:18
Sevgili Baytekin,

Dediğim gibi önümüzde zaten 3, 5 aylık yeni maceralar stoğu kaldı. O yüzden bu Teks yeni sayı gecikmelerine bu kadar takılma, zaten yaz sıcağının ortasında kupkuru kalacaksın... Klasik seriye yönelmezsen olacağı bu.

Geçen Köstebek abi ile çay içiyoruz benim gibi üzüntülü yakında okuyacak fumetti kalmayacak. Tex yakaladık öbürleri zaten yılda bir veya iki sayı ile geliyor. Zagor okumuyorum. Sanırım yakında içim dışım donlu kahraman olacak.

Onun için haftaya Martin ve Mister No'ya tekrar başlayacağım....... 
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

649 ve 650 sayılar ile 2014 kapanıyor.Köstebek Bey'in dediği gibi 2015 yılının 12 sayısı 6 Çizgi Düşler ediyor.Yaz aylarında bakalım ne olacak.Bana
göre hava hoş zira ben Klasik Seri'nin peşindeyim.Ağustos 2016'ya kadar ayda 2 adet Aylık Seri ile 2015'i kapatıp bu seriyi ya ayda bir sayı veya
2 ayda bir seriye çekebiliriz.Ama Klasik Seri mutlaka ayda 2 x2 'ye çıkmalı.Klasik Seri'nin 200'den sonraki sayılarında Galep ve Letteri gibi çizerlerin
çizdiği maceralar seyrekleşiyor.

Mrtekin

Klasiğe kaldık mı paşalar gibim.

Gözün kör olsun kader. :)
They drew first blood...

haziran00

Haftasonu Klasik 19 mahallede olacak gibi :)

köstebek

İlk olarak maceranın içeceklerinden söz edelim...
Bildiğiniz gibi el Morisco'lu serüvenlerin Teks okurlarının gözünde ayrı bir yeri var. Bu yüzden hepimizin yüzü o Mısırlı brujo'yu görünce bir aydınlanıveriyor...

Şimdi efendim, bu serüvende içecekler bir şekilde önem kazanıyor ve bu içeceklerinden birkaç tanesi özellikle öne çıkıyor:

a. Tisana veya tisane
Eusebio, akşam karanlık bastığında patronunun yanına her zamanki üzerinde tüten kocaman bir fincan bulunan tepsiyle gidiyor ve "Tisananız hazır" diyor. Şimdi bu tisana veya tisane denen şey, aslında bitki çayıymış. Benim onlarla hiç aram yoktur, lakin merak edenler için şöyle bir link vereyim...
https://www.google.com.tr/search?q=tisane+tea&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi79b2Vmt_KAhWLBSwKHZ10DXQQ_AUIBigB

B. Sangre de toro ... boğa kanı... kırmızı şarap
Efendim, her El Morisco macerasında olduğu gibi bizim dörtlü yine brujo'nun evine kurulmuş durumdalar ve Eusebio yine masayı donatmış... kit Carson uzun süredir görülmediği kadar keyifli bir halde ve Vahşi Batı'nın en iyi gurmelerinden biri olduğunu bir kez daha gösteriyor. Derken Morisco ayağa kalkıp sesleniyor: "Eusobio, bize şu sangre del toro'lardan bir tane daha getir." İşte orada Carson'un keyifle arkasına yaslandığında sandalyesinin gıcırdadığını duyabiliyoruz...
Küçük bir internet araştırması, gözüme bu nesnenin bitki çayından çok daha çekici görünmesini sağlası. Kolay değil, boğa kanı denilen, kaliteli bir kırmızı şarap... Linki hemen aşağıda...
https://www.google.com.tr/search?q=sangre+del+toro+wine&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiA3vz1l9_KAhXLOxQKHTzAAG4Q_AUIBigB&dpr=1#tbm=isch&q=sangre+del+toro+wine+review

C. Tekila
Şimdi efendim, kavşaklar bildiğiniz gibi yerel kara büyü inanışlarında önemli noktalar, şeytanla filan buluşulan seçkin yerler. Bu macerada da bir iki kavşak var ve bunların üstleri de etrafı mızraklarla çevrili ölü adaklarla süslenmiş durumda. Benim dikkatimi çeken şey se bu adakların yanında yerde bulunan iki boş tekila şişesiydi. Eh kara büyü işleri tekilasız çekilmez bence de, onca gerginliği bir şekilde bünyeden atmak lazım.
Kavşaklar ve şeytani mevzularla ilgili, ruhunu tam o noktada şeytana satanlardan (kavşaktaki boş tekila şişelerinin değerini bilenlerden) biri söylüyor : https://www.youtube.com/watch?v=3MCHI23FTP8

Mrtekin

Köstebeğin içesi gelmiş; tanıtım bahane :)
They drew first blood...

köstebek

Bir de bu serüvende mitolojik bir yaratıktan bahsediliyor: Hapikern.

efendim, Maya inanışlarına göre bu devasa bir yılan biçiminde tanrısal varlık; kötülüğün ağababası. Öyle ki dünyanın sonunu getirecek olan da bizzat o.
Daha ayrıntılı bilgiler için şöyle bir şey vaR: Hapikern An evil adversary-deity, He is a world-girdling serpent who is ever at war with Nohochacyum, and is fated to be slain by that God at the end of days. Note a rather startling parallel to Jormungand and a culture the Maya surely never had any contact with, the pre-Christian Scandinavians.

resmini filan aradım, ama bulamadım, isteyen ekleyebilir

seastar1000

Konu harici olacak kusura bakmayın
Köstebek bey bu haftasonu 100 kurşun cikarmi acaba bir bilgi varmi

köstebek

Alıntı yapılan: seastar1000 - 05 Şubat, 2016, 16:40:32
Konu harici olacak kusura bakmayın
Köstebek bey bu haftasonu 100 kurşun cikarmi acaba bir bilgi varmi
Çıkqacağı konusunda yoğun söylentiler var. yarına kesin cevap verebilirim...

seastar1000

caretta

Köstebek Bey ballandıra ballandıra bu Morisco'lu macerayı anlatıyorsunuz.Önokumayı yaptığınıza göre matbaaya doğru yola çıktı galiba?Yarın olmaz
ama önümüzdeki cumartesi filan mahallede dağıtılır umarım.

köstebek

köstebek

Artık küçük küçük mevzuya girelim. Olaylar bir gece vakti Chihuahua Çölünde deli gibi ast süren iki adamla başlıyor. İçlerinden biri ortayaşlı ve yakışıklı bir Meksikalı olan Doktor Eduardo Palacio, yanındaki de sadık hizmetkârı... Peşlerinde de siyahlar giymiş bir grup adam var.  Bu "men in black" esprisi Batı kültüründe çok yaygın; Mrtin Bey'in meşhur "Kara Adamlar"ı gibi...
Böylece bir gece vakti belanın ağababası bizim brujonun kapısının önünde bomba gibi patlıyor... Mısırlı brujomuz da bakıyor olmayacak, bizim meşhur dörtlüyü defansa çağırıyor... Aslında bu durum sadık Teks hayranları için çok bilindik bir "el Morisco macerası girişi"... ve sonrası olaylar olaylar... ne ararsanız var, bataklıklar, yılanlar, tarikatlar, her türlü zehir, kavşağa yerleştirilip çevresi kurukafalı mızraklarla çevrelenmiş kerçi leşleri, kar büyü, önden gülüp arkadan çakan ikiyüzlü düşmanlar, lüks tren yolculukları, vagon tepesinden uçuşan kurşunlar... mutsuz köylülerin oluşturduğu sosyal mesajlar, ne ararsanız var.
Uzun zamandır beklenen lezzette bir Teks serüveni... en az dört parmak kalınlığında bela ve yanında dağ gibi yığılmış kurşuınlar...