Teks Aylık Seri - Çizgi Düşler

Başlatan caretta, 17 Haziran, 2014, 17:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

şimdi efendim, geldik karakterlerimize dair birtakım ilginç notlara.

A. Eusebio: Bizim mezarlık bekçisi görünümlü sadık hizmetkârımızın damarlarında Maya kanı akıyormuş. Ve üstün aşçılık kabiliyetinin yanında hafif şaman yeteneklerine sahip. Bunu belirten de Tiger Jack, yani dikkate almamız gerekiyor. Eusebio'nun güçlü önsezilere sahip olduğunu belirtiyor.

B. Tiger Jack: Her zamanki gibi, hatta daha da beter bir suskunluk içinde. Dut yemiş bir bülbül gibi. Zaten pek konuşkan bir kardeşimiz değil, ama bu sefer tam suskunları oynuyor. Ekip sayfalar boyunca konuşuyor, geyiğin kralı çevriliyor, ama bizim Navajonun ilk cümlesi 61. sayfada duyuluıyor: "Teks, dikkat et!"

c. Kit Carson: Böyle büyü müyü işlerini hiç sevmediği için çok gergin ama Eusebio'nun yemeklerini yerken çocuk gibi kıkırdıyor. Yalnız bu serüvende ilginç bir özelliğini daha öğreniyoruz: Duvarında çirkin kadın tabloları olan bir odada tek başına uyuyamıyormuş; haklı tabi adamın bir tarzı var. Bir eğlenceli anektod daha: Manastıra kapanmak için giden bir vagon dolusu genç rahibeyi görünce, klasik bir Akdenizli erkek tepkisi veriyor: "Puah, yazık lan, israfa bak!" Kesinlikle damarlarına bir Akdenizli kanı bulaşmış durumda...

köstebek

Bir de sayın Caretta'ya bir sorum olacak...

Acaba Teks ve Küçük Şahin daha eski serüvenlerinde... bellerindeki çifte tabancıyı sıyırıp "bakın böyle ateş edilir mealinde" hiç silahşörlük gösterisi yaptılar mı?

caretta

Yok Köstebek Bey hiç hatırlamıyorum.Düello işleri zaten Teks'in tekelinde.İlk dönem klasik Galep çizimlerinde şöyle bir sahne aklımda kaldı.Teks,çift
tabancası ile bir saloondaki öküz kafasına ateş ediyor ve tam isabetle öküz kafasının gözlerini vuruyordu.Bir de ünlü Buffalo Bill ile yarıştığı bir macera vardı ama orada tabanca değil de tüfek kullanılıyordu.Kit Willer öyle pek aktif bir silahşör değil.Etkinliği Tiger Jack'ın bile gerisinde.Dörtlünün en etkisiz elemanı.
       Eusebio Meksika halkının ahfadından geliyor.El Morisco ile ilk tanıştığımız Oğlak Altın Teks 101-103 sayılarda okuduğumuz "Derinlerin Efendisi"adlı
macerada Aztek asıllı olduğunu açıkça belli ediyordu.Teks ve ekibinin çatkapı Morisco'yu ziyaret etmelerinden hiç hazzetmiyor."Bela göründü patron"
diye anonsunu yaparken hiç de iyi duygular beslemiyor.

köstebek

Birkaç mesaj önce bir hata yapmışım. Efendim Kanlı Ay, el Morisco'lu serüvenden sonra başlayacak olan maceranın adı olmalı... Bu kez Texas topraklarına dönüyoruz. Komançiler ve bir intikam savaşçısının ortalığı kana bulama  çabası gündemde... Zaten Komançi Ayı denilen bir terim de Teks okurlarının yabancı olmadığı bir şey...

Her neyse şimdilik ön bilgi olarak Komançilerle ilgili bir link veriyorum. bildiğiniz gibi at ve binicilikte en yetkin yerli kabilesi Komançiler. ve Komançilerin son isyanının nasıl bastırıldığı ve bunun için bin tane atın bir Albayın emriyle katledilişi hakkında bkz. http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/mart_2014/atlarin-insanlari/56

köstebek

Bir not daha düşeyim: Yazık ki El Morisco'dan itibaren bizim Çizgi Düşler'in tam maceralı teks sayılarına bir süre ara veriliyor; macera sonları hep bir sonraki sayıya sarkıyor.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

köstebek

el morisco haftasonuna gelir herhalde...

V

"İstemem,eksik olsun.."

hennessy

Villa dokturmus gene. Kitabı aldım ama daha okuyamadim

hennessy

Kapağından belli güzel bir korku hikayesi ve bitmeyen bir sonu var :). Çizimler nefis tek kelime ile harika. Konu artık kendini tekrarlayan Tex hikayelerinin dışında sıra dışı.

Keyif ile okudum. Hatta biraz daha seneryo güzel yazılsa olurdu diyorum. Bir evin içinde dev yılanlar ve entrikalar sizleri bekliyor....

köstebek

Alıntı yapılan: hennessy - 28 Şubat, 2016, 07:22:25
Kapağından belli güzel bir korku hikayesi ve bitmeyen bir sonu var :). Çizimler nefis tek kelime ile harika. Konu artık kendini tekrarlayan Tex hikayelerinin dışında sıra dışı.

Keyif ile okudum. Hatta biraz daha seneryo güzel yazılsa olurdu diyorum. Bir evin içinde dev yılanlar ve entrikalar sizleri bekliyor....

sonu da haftaya elinizde olacak efendim, bugün benden çıktı, mart ayının ikinci haftasonuna okursunuz artık...

caretta

Morisco'lu macera bitip Komançili macera başlıyor.Köstebek Bey bu Charvez de kim?

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 05 Mart, 2016, 22:08:20
Mefisto'lu macera bitip Komançili macera başlıyor.Köstebek Bey bu Charvez de kim?

sağlam, tuttuğunu koparan bir komançi savaşçısı. Yalnız bir kötü huyu var, yanında çalıştığı çiftliğin sahibinin sığırlarını filan arada serseri komançi dostlarına çaldırıyor, yemek vs olsun diye. Lakin beyaz adamlar tabii, mallarına çok değer veriyorlar ve çiftliğin sahibi "sen kimsin de benim sığırlarımı çalıyorsun" diye atarlanıyor. Chavez de buralarda bir zamanlar benim halkım yaşardı, şimdi etrafı çitlerle çevirdin diye her şey senin mi oldu, kafamı bozma, bütün malını mülkünü çalarım" bakışı atıyor. Çiftliğin sahibi de komnaçşleri çok köşeye sıkıştırmak, aşağılamak iyi bir şey değildir, diye yapılan uyarıları pek dikkate almayıp veriyor Charvez'e kırbaçı, sonra da çiftlikten kovuyor. Bizim koçyiğit komançi de buna çok bozuluyor tabii.
Eski Teks okurları bilir, dolunay'a "komançi ayı" denir. dolunay gecesi bir de fırtına, yağmur varsa, düşmanları arasında komançiler olan akıllı beyazların Texas civarında dolaşması pek hayırlı değildir. Ve yine öyle oluyor; bizim cahil çiftlik sahibi, fırtınalı bir dolunay gecesi, çiftliğinde şömine karşısında elinde viskisi takılırken Charvez dalıyor çiftlikten içeri. Karanlığın yardımıyla önüne geleni indiriyor. Bu çiftlik sahibinin bir de güzelliği dillere destan bir kızı var: Ada... Komançiler de yarım kan Türk oldukları için bildiğiniz gibi "at, silah, avrat" üçlemesine sahip çıkan kardeşlerimizden...
Sonuçta Charvez, çiftlikteki bütün atları, silahları ve güzeller güzeli kızı atıyor atının terkisine, vuruyor kendini dağlara bayırlara....
Ama Boselli Bey, beyaz olduğu için hikâyenin beyazlara dönük tarafını anlatıyor, lakin işin aslı benim size anlattığım gibi...

Şimdi Caretta Beyciğim geliyoruz işin civcivli yerine. Bu maceranın çok nadir görünen bir yanı var: Diyor ki, hemen başlarda, mevzu İç Savaş'tan kısa süre sonrasında geçiyormuş ve bizim Teks de daha yeni ranger olmuş bir delikanlıymış, hatta yanında Kit Carson yok, başka bir deneyimli ranger var. Genç Texin üstünde de genellikle Kit Carson'un giydiği o püsküllü ceketten var. Yani Teks'i geçmişine ait bir macera. G
Geçen gün sormuştun ve konuşmuştuk, hani Teks'in iç Savaş günleri vs hakkında. Bu maceraysa göre Teks İç Savaş'ın hemen sonrasında ranger olmuş ve daha yirmilerinde görünüyor...

caretta

Bu Charvez bayağı ilginç birisi imiş.

Bir de macera Teks'in ilk ranger olduğu yıllardanmış.

Öyleyse deymeyin keyfime.