Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

bu klasik serinin en büyük sorunlarından biri de okurun heyecanını gazlamak amacıyla belki de macerayı sayının sonunda bir türlü bitirmemeleri. Yine yarım kaldı........ Mecburen birazdan Ceylan yayınları 5 ve 6.yla devam edeceğim.

Bu arada keyifli birkaç ara not düşeyim buraya, Caretta Beyciğim okur nasıl olsa..
1. Fusco'nun çizimlerini daha bir beğenir oldum...

2. Yıllarca Ceylan çevirisinde Kubani Klanı diye bildiğimiz ekibin Kübalılar Klanı olduğunu öğrenmiş olduk. Bakarsınız yıllar sonra bambaşka bir isimle daha karşılaşırız, ha :) Aslında bu çevirmenler bi,ze hayatı gerçekten eğlenceli bir yer haline getiriyorlar...

rumar80

Biz de okuyoruz abi.
  Klasik Tex aldığım üç fumettiden biri. Diger ikisi zaten malum.

NIC

Forumdaki genel kanı Klasik Tekslerin senaryolarının yeni seridekinden çok daha iyi olduğu yönünde hal böyleyken bende biraz araştırma yapıp italyanın nabzını tutmak istedim. Şunu en başında belirtmeliyimki Teks orjinal 275-300 (türkiyede kim bastı bilmiyorum  ???) arası çok beğenilmiş Nizzi Monti Nolitta Fusco Civitelli Galep Bonelli Ticci o dönem baya bir çılğın atmışlar.
   Teksin en büyük forumunda, 200-300 arası hikayelerinden öne çıkanları bizde burada tartışalım isterim; (Kitapların hiçbirini okumadım türkiyede çıkan isimlerinide bilmiyorum orjinalinden çevirmeye çalıştım)

Kübalılar Klanı (229-232)(Bonelli-Fusco) Köstebeğin dediği gibi çok beğenilmiş. Missisippide çeteler, şantaj, adam kaçırma, kübalılar, vudu ve demir maskeli bir adam.
Şeytan Geçidi(233-236)(Bonelli-Ticci) Daha sonra da karşımıza çıkacak sarı Köpeğin yüz görümlüğü macerası
Satana'nın işareti(248/249)(Bonelli-Fusco)

Zalim Orman(250-252)(Nolitta-Ticci) Forumda en çok oy alan ikinci kikaye
Duman İşaretleri(259-261)(Bonelli-Ticci) Teksin yolu yine Kırmızı Bulut ile çakışır
Mefisto'nun Gölgesi (265/268)(Bonelli-Galep) Başyapıt olmasa da Teks için önemli bir hikayeymiş. Yanılıyor olabilirim ama sanırım Yama bu hikayeden 400 sayı sonra tekrar görünecek
Cornicero'nun Dönüşü (279/281)(Nizzi/Fusco) Nizzi'nin 2. Teks hikayesi güzel bir kapağı var

Kayıp Dünya (282/283)(Bonelli-Nicolo) Teksin en sıradışı macerası diye bahsediliyordu.Zagor hikayesini andırıyormuş.

Teksas Rançeri(285/287)(Nizzi-Letteri) Yine çok beğenilen bir hikaye daha
(287/289)(Nolitta-Galep) Kızılderili savaşları ile ilgili bir hikaye ismini tam çeviremedim ama kapağı çok komik Tiger Jack Incredible Hulk gibi çıkmış ;D

Dominators Vadisi (289/292)(Nolitta - Fusco) Zengin toprak ağaları ve kibar feyzolar arasında faşo Tex!!!
Anderville'den kaçış (297/299)(Nizzi-Ticci) Ve forumda en çok beğenilen/oy alan hikaye bu. "masterpiece" ifadesi defalarca kullanılmış hatta bir yazar çok gaza gelmiş senaryoyu "tanrı" yazdı diye eklemiş. Ha keza Ticci'nin çizimleride oldukça beğenilmiş. Nizzi'yi beğenmem ama ben bile meraklandım  :-*

caretta

Behzat Bey tam isabet bir liste. Kitapları raftan indirerek tekrardan okumam gerekecek.
En son yazılan macera Anderville'den Kaçış veya "Savaş Alevleri" dediğiniz gibi tam bir başyapıttır.
Daha ayrıntılı yazabiliriz. Maceralar, Villa kartlarında da canlandırıldı. Köstebek'in paylaştığı "Teks'in Dostları"diye bir
konu vardı. Orada 56 isim yer alıyordu. Matias 0'Sullivan, John Walcot bu maceralarda var.
Maceraların çoğu 186'lık ve 69'luk Ceylan Serilerinde yayınlandı.

NIC

Abi senin fikrini de çok merak ediyordum sende onayladigina göre bizi uzun soluklu bir şölen bekliyor demektir

caretta

NIC Behzat Bey dostum bu bahsettiğiniz Tekslerden okuma fırsatı bulduğunuz oldu mu?
259-261 sayılar 186'lık Ceylan Teks Serisi 82-84 sayılrda "Ölüm Festivali"adıyla yayınlandı.
Okumak için ayırdım.Ticci çizimi bir macera.Teks,gördüğü kötü bir rüyayı yorumlaması
için büyücü Kırmızı Bulut'a başvurur.Büyücü,kızılderilileri tehdit eden çok büyük bir tehlikeden
söz eder.Ama,hedef Navajolar değil de Apaçilerdir.Macerada Tucson şehri var.Cochise var.Mangas
Colorados var.
Kızılderililerin olduğu maceraları en güzel çizen Ticci ile macera daha da ilginç hale geliyor.

caretta

Klasik Seri 30.sayı 11 Şubatta Büyülü Dükkan'da satışa çıkmış.Bugün ayın 25'i ve 31.
sayı ortada yok.Yani niye 15 gün gecikiyor?Rutin bir tarihe bağlanarak düzenli yayınlanması
ne kadar iyi olur.

memospinoz

Alıntı yapılan: Büyülü DükkanTex klasik cilt 31 raflarda

caretta

Yeni sayıyı sanki "çağırdım da geldi"gibi oldu.Teşekkürler Çizgili Düşler.Galiba bu
Klasik Seri her ayın son cumartesi günü çıkıyor.

NIC

Atilla abi "Savaş Alevleri" hikayesini okudum ve diyebilirim ki Ticci'nin çizimlerine tekrardan hayran kaldım.Normalden daha çok  iki bant kullanması hikayenin etkisini dahada artırmış.Kızılderilileri ve yaşadıkları yerleri kusursuza yakın çizen Ticci olmasaydı Teks şuanki Teks olamazdı!

caretta

Bahsettiğiniz maceraların en güzelini okumuşsunuz.282-283 sayılar olan "Kayıp Dünya"adlı macera ise Ceylan 69'luk Seri 27-29
sayılarda yayınlandı.Gerçekten Teks'in en sıradışı fantastik macerası.Çılgın Profesör Friedrich Steiner sanki Zagor'daki Hellingen gibi.
Kozmik roketler,yıldızlardan gelen uzaylılar sanki "Yedi Cibola Kentini"anımsatıyor.Yılan derili ,Gundarlar denen insan suretinde
yaratıklar da bu macerada.Nicolo da macerayı güzel çizmiş.Bir yerden bulabilirseniz okuyun.Size çok ilginç gelecek...

NIC

Alıntı yapılan: caretta - 25 Mart, 2017, 21:59:07
Bahsettiğiniz maceraların en güzelini okumuşsunuz.282-283 sayılar olan "Kayıp Dünya"adlı macera ise Ceylan 69'luk Seri 27-29
sayılarda yayınlandı.Gerçekten Teks'in en sıradışı fantastik macerası.Çılgın Profesör Friedrich Steiner sanki Zagor'daki Hellingen gibi.
Kozmik roketler,yıldızlardan gelen uzaylılar sanki "Yedi Cibola Kentini"anımsatıyor.Yılan derili ,Gundarlar denen insan suretinde
yaratıklar da bu macerada.Nicolo da macerayı güzel çizmiş.Bir yerden bulabilirseniz okuyun.Size çok ilginç gelecek...
"Yedi Cibola Kenti"  klasik Martin Mystere hikayelerinden esintiler taşıyan güzel bir macera demek oluyorki Teks bu hikayede kalıplarının dışına "oldukça " çıkmış. Hemen sepete atıyorum  ;)

caretta

31.sayı bugün elime geçti.Bendeki nüshanın ön kapağı bir tuhaf.Mumya'da renk kayması var.Zemin soluk.Acaba
hepsi mi böyle basıldı yoksa bendeki mi özürlü?Bir de Orhan Berent'in editoryal yazısı yok.Bu sayıya özgü mü yoksa
artık yazmayacak mı?İç sayfada Orhan Bey'in yazısı yerine son çıkan ve çıkacak olan çizgi romanların reklamları var.
2 tane Aylık Teks reklamı var.Hayalet Kasaba adlı macera 6 aydır beklediğimiz 30.sayı.31.sayı olan 665-666 sayıların
665.sayısı "Karda Ölüm"ün kapağı var.Daha 30.sayı çıkmadan 31.sayı hazır mı?İkisi beraber mi çıkıyor?Bu Aylık
Seri olayını artık açıklığa kavuşturalım.Nisan ayının bir cumartesi günü 30.sayı çıkacak(ne hikmetse bir türlü ne zaman
çıkacağı duyurulmuyor).31.sayı Mayıs ayında mı çıkacak?Yayın periyodu ayda bir?iki ayda bir?Nasıl olacak?Teks Özel
30.sayı "Galveston'da Fırtına"da listede var.Herhalde bu da Nisan ayında çıkacak?

caretta

31.sayıda başlayan Fusco çizimi "Kübalılar Klanı"adlı macera 32.sayıda sona erecek ve "Posta Arabası"adlı Letteri çizimi
bir macera başlayacak.Macera,pek bilindik mekan Tucson'da başlıyor.Kübalılar Klanı adlı macera ilginç bir şekilde Ceylan
Yayınları'nın 186'lık serisinde iki kez yayınlandı.İlki 4-7 sayılarda.Tekrar versiyon ise 177-181 sayılarda.Başlayacak yeni
macera da öyle.7-8 ve 181-183 sayılarda.Ceylan sonra dönmüş 220-223 sayıları 183-186 sayılarda yayınlayarak bu seriyi
işte böyle bata çıka tamamlamış.Çizgi Düşler düzenli yayını ile 30 küsur yıl önceki düzensizliği de toparlamış olacak.Villa,
bu Kübalı macerasını bazı kartlarda canlandırdı.Forumdan arkadaşlara göndermeye çalışacağım.İlk zamanlar Fusco'nun çizgilerini
pek sevmezdim.Ama artık o kanaatte değilim.Canlı,ayrıntılı çizgileri var.Klasik Seri'de daha okuyacağımız ilginç Fusco çizimi
maceralar okuyacağız.

köstebek

Atilla abi, istemediğimiz şey ama kapakların bir kısmını saygıdeğer matbacımız halletmiş. İlyas Beyciğime söyle sana gönderdiği kopyalara azıcık özenli davransın, tembellik yapmasın... Bunları da benden duymuş olma, mesaj zaten kendini bir süre sonra imha edecektir