Teks okumaya nereden başlamalıyım ?

Başlatan Ras Al Ghul, 11 Temmuz, 2014, 09:27:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

İnsanın kendine bir başlangıç noktası bulması, çok zorlu, çok felsefi bir yolculuktur. Hayırlısı...

afu

Alıntı yapılan: Crimean - 20 Haziran, 2015, 00:57:18
Oğlak'ın Altın Klasik 42. kitabından sonra Çizgi Düşler'in Klasik Serisi'ne geçiyorum. Çizgi Düşlerin Klasik Serisi'nin ilk kitabı Navajoların Saldırısı ve Tom Foster'ın İzinde adlı iki çizgi romanı içinde barındırıyor yanılmıyorsam. Çizgi Düşler'in interet sitesinde 11 adet Klasik Seri cildi olduğu görünüyör. Çizgi Düşler'in Klasik Serisi'ni bitirdikten sonra, Oğlak'ın 25 ciltlik Teks Süper Cilt'ini okumam gerekiyor. Bunun ardından tekrar Çizgi Düşler'in Teks Aylık Seri'sine geçmem gerekiyor. Doğru mudur?

evet, doğru.

ufak bir düzeltme ve ilave yapmam lazım:

55 senedir düzenli olarak italya'da aylık çıkan Tex, 656. sayıya geldi.

oğlak bu seriyi ikiye bölerek, bizlere ayda 4 kitap yayınlayarak ulaştırmaya başladı:
altın (klasik) seri : 1. sayıdan başladı. 168. sayıdan sonra çizgi düşler devam ediyor. (bu ay 194. sayı çıktı.)
aylık seri : 401. sayıdan başladı. 605. sayıdan sonra çizgi düşler devam ediyor. (bu ay 632. sayı çıktı.)

oğlak çıkardığı aylık ciltleri sonradan 4 sayı bir arada olarak tekrar yayınladı ki senin okuduğun bunlar.
altın seri (altın klasik cilt adı ile) 42, aylık seri (süper cilt adı ile) 51 cilt çıktı.

ilk 194 sayıyı (bu arada heray 2 sayı çıkmaya devam edecek) okuduktan sonra, 401. sayıdan devam edebilirsin (bu seride de her ay 6 sayı çıkmaya devam edecek)

önerim: hem 1. hem de 401. sayıdan birlikte okumaya başlaman.

arkadaşların cevaplarını da okuyunca, benim de tex okuma isteğim kabardı biranda  :D

Crimean

Cevap veren herkese çol teşekkür ederim. Aklımda hiç soru işareti kalmadı. Peki Maxi, Dev albüm, Renkli Teks gibi sayıları ne oluyor?

hanac

Alıntı yapılan: Crimean - 20 Haziran, 2015, 13:29:03
Cevap veren herkese çol teşekkür ederim. Aklımda hiç soru işareti kalmadı. Peki Maxi, Dev albüm, Renkli Teks gibi sayıları ne oluyor?

Teks okurlarına ana seri yetmeyince tam maceralık yeni yayınlar da çıkmaya başladı.

Almanak da var mesela. Bunlar yılda 1-2 çıkar italya da

Bunların da çoğu bizde yayınlanmıştır.

Hepsinin ayrı başlığı var forum içinde, oradan detaylıca bilgi alabilirsin.

Crimean

Çok çok teşekkür ederim. İyi günler.  :)

caretta

Crimean "Kırımlı" dostumuz nezdinde yeni bir Teks okuru kazandık. Arkadaşlar gerekli ve doğru bilgileri vermişler.

Klasik Seri 1.sayıdan başlamak en doğrusu. Oğlak Aylık Teks 1.sayı (orijinal 401) seriye de klasikleri bitirince başlayın.

Hele Galleppini, Muzzi, Ticci, Nicolo'lu maceraları okuyun. Mali yönden müsaitseniz Oğlak Aylık Seri de alınmaya başlayabilir.

Arada bunlardan da okuyabilirsiniz tabii ki. Sorunuz, maceralarda merak ettiğiniz, takıldığınız konular varsa çekinmeden sorun.

Crimean

Yardım etme konusundaki çabanız için çok teşekkür ederim. Şu anda öğrenci olmamdan dolayı makul düzeyde çizgi roman satın alabileceğim. Keseme en uygun gelecek yer şu anda İdefix gibi görünüyor fakat forumdaki araştırmalarıma göre çok fazla sorun yaşayan var. Cebimi en az zorlayacak ve en temiz ciltleri edinebileceğim mecra neresidir acaba? Koleksiyon konusunda oldukça hassasım. :)

Ayrıca Altın Klasik Serisi'nden ilk iki cilti yani 8 sayıyı okudum. Bana hiç de sıkıcı gelmedi. Klasikleri okumaya devam.

Mister NO

Alıntı yapılan: Crimean - 20 Haziran, 2015, 22:35:19
Yardım etme konusundaki çabanız için çok teşekkür ederim. Şu anda öğrenci olmamdan dolayı makul düzeyde çizgi roman satın alabileceğim. Keseme en uygun gelecek yer şu anda İdefix gibi görünüyor fakat forumdaki araştırmalarıma göre çok fazla sorun yaşayan var.

İdefix'in D&R ye satış sürecinde yaşanan sorunlar bitti. Artık her ikisi de aynı mantık ve düzende çalışıyor. Benim de şikayetçi olduğum sorunlar artık kalmadı.

Ayrıca bu işin merkezi Kadıköy. Oradaki çizgi roman satıcılarından da fiyat alabilirsiniz.

Crimean

Peki bizzat forumdan irtibata geçebileceğim bir kişi var mı? Ne yazık ki İstanbul'a oldukça uzağım ve yakın tarihte gitme imkanım yok. Mecburen internetten sipariş vermem gerekecek. Önceki ciltleri Ankara'daki Dost Kitapevi'nden temin etmiştim. Fakat orada 30tl olan bir cilt, idefix'te 22tl. Bilindiği üzere Teks uzun bir seri ve tüm ciltlere sahip olmak şu an için bütçemi zorlar. Eğer Kadıköy'den bir dükkan sahibinden alışveriş yapsam, bu sefer de kargo masrafı çıkıyor ki idefix bu konuda güzel bir kolaylık da sunuyor. Sanırım İstanbul'a şahsen gelene kadar idefix tek çaremmiş gibi görünüyor.

tommikser

esmile

Teks olsun veya Tommiks olsun veya Teksas Cizgi Romanları olsun. Neden Redkit gibi Hardcover şekilde toplu okumalar yapılmadı  acaba? Çok iyi olurdu bence. Bi ara Aksoy yayıncılık Hardcover şekilde Tommiks'i yaptı ancak bildiğim kadarı ile sırası karıştı o serininde. Baştan sona Hardcover olarak toplu şekilde yapılırsa, arşivlik bir seri olur kanımca.

aa

Aynen katılıyorum. Hele birde renkli ve kuşe kağıt olursa daha iyi olur. HOZ bir ara 2 şer cilt "koleksiyon" diye Teksas ve Tommiks yayınlamıştı.
Esse Gesse Hayranı...

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: esmile - 22 Haziran, 2015, 00:12:15
Teks olsun veya Tommiks olsun veya Teksas Cizgi Romanları olsun. Neden Redkit gibi Hardcover şekilde toplu okumalar yapılmadı  acaba? Çok iyi olurdu bence. Bi ara Aksoy yayıncılık Hardcover şekilde Tommiks'i yaptı ancak bildiğim kadarı ile sırası karıştı o serininde. Baştan sona Hardcover olarak toplu şekilde yapılırsa, arşivlik bir seri olur kanımca.

Şahsi fikrim, bu dediğiniz Tommiks için düşünülebilir zira büyük bir külliyat denemez. Ancak Teks'e böyle birşey yapılması çok çok zor, yan seriler dahil 1000 fasikül civarı belki de daha fazla olan oldukça büyük bir külliyat. Tommiks için düşünülebilir dedim ama yapılır mı, bana sorarsanız yapılmaz. Nedeni ise hem piyasadaki arz belli, hem de yayınevleri yayınlanacak başka seriler varken hakkıyla tamamlanmış bir seri için böyle bir maceraya atılmazlar diye düşünüyorum.

boragoren

Alıntı yapılan: tommikser - 21 Haziran, 2015, 20:13:57
Özelden bir mesaj yolladım.

Bu noktada ; Kadıköyde Büyülü dükkan ve İlyas bey tam adres.

Ralph

Arkadaşlar Teks okumaya karar verdim artık. Baktım para birikecek gibi değil beşer onar taksit taksit toplayayım bari dedim. Orijinal sayı 1'den başlayarak toplamak istiyorum, orijinal yayını atlamadan. Mümkün olduğunca yeni basım olursa iyi olur. Hangi yayınevi, hangi macera? Nereden bulabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.