Asterix ve Obelix'i Sevenler Derneği

Başlatan Ahmet Oktay, 24 Temmuz, 2014, 18:54:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

'Asterix ve Tablolar' hakkinda kisa bir derleme:

https://paneller.blogspot.com/2018/07/asterix-ve-tablolar.html

Buraya da kopyaliyorum:

Buyuk usta Uderzo Asterix albumlerine degisik sanat dallarina, sanat tarihine, popular kultur ogelerine gondermeler serpistirmistir. Bunlardan cesitli ressamlara ve buyuk eserlerine yaptigi gondermeler sadik okurlar tarafindan zaten bilinmekte. Bu gondermelerden bazilar cesitli internet sitelerinde yer almakta ama derli toplu olarak hepsini bulamadigimdan listeyi kendim cikardim. Eksikler varsa bildirirseniz sevinirim. 

Ilk ornek Asteriks Lejyoner (67)'den :  Korsanlar klasik bir batma sahnesinden sonra bir sala siginirlar. Sahne bir Fransiz ressami olan Théodore Géricault'un meshur resmine "The Raft of the Medusa" (1818–1819) bir gondermedir elbette, cizgi roman panelinde kaptan da zaten konusma balonunda buna gonderme yapmaktadir. Resim de zaten 1800'lerin basinda bir geminin batmasindan sonra yasananlar icin yapilmistir. 

Bir sonraki ornek Kahin (72) albumunden. Rembrandt'in "The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp"  (1632)  isimli eserine gonderme yapilmistir. Koye gelen kahinimiz 'okumak' icin bir hayvan istediginde ancak balik verebilirler ve ortaya Rembrandt'in Anatomi dersi resimindeki merakli izleyicilerin bakislarini yansitan bir panel cikar ortaya. Asterix'in kurgusal olarak resimden 16 asir oncesinde yasamakta oldugu goz onune alininca Rembrandt'in bilimi-rasyonelligi merkezine alan tablosunun yerini kehanete-sozdebilime birakmasi, doktorun yerini kahine birakmasi gayet dogaldir. Buna ragmen panelde en enteresan nokta ise herkesin aksine Asteriks'in kahininin yaptigindan duydugu supheden olsa gerek muzip bir bicimde herkes gibi baliga degil de -okuyucuyla arasinda olan duvari yikarak bize bakmasidir. Hurafenin-dalaverenin farkindadir. 

Asteriks Belçika'da (79)   Bruegel (the Elder)'in  "The Peasant Wedding" (1567)  tablosuna bir gonderme yapilmistir. Tablodaki oldukca mutevazi olan dugun yiyecek-icecekleri (ekmek corba vb) elbette Asterix'in abartili solen-yemegi (hele Belcikalilarla birlikte olduklarindan) mantigi cercevesinde cok daha ihtisamli yiyeceklerle degistirilmistir.

Son olarak bir albumde degil de Uderzo'nun ozel olarak yaptigi calismada Eugène Delacroix'in meshur tablosu "Liberty Leading the People" (1830) merkeze alinmistir. Ozgurluk Tanricasi rolu elbette Sef'in esi Impedimenta'ya (Dediğimdediks) verilmistir. Romalilarin flamalari da ustaca tablodaki Fransiz bayragini olusturacak sekilde biraya gelmistir. Koyun demircisi Fulliautomatix'in (Tamotomatiks) tabloda yeralmasi da tesaduf degildir zira Delacroix' tablosuna ozenle her sinifi-yasi temsil edecek karakterler secmistir ki Uderzo da buna uygun davranmistir.

Tablolardan bahsetmisken iki tabloyu daha analim; bunlar Uderzo tarafindan direk olarak kullanilmamistir Asterix albumlerinde ama iddialara gore antik Galyalilar-Roma donemi hakkinda gorsel malzeme - referans saglamistir Uderzo'ya. Tablolardan ilki Évariste Vital Luminais'in bir resmidir. Populer Galyali imajinin -tarihsel olarak yanlis olsa bile - onun tarafindan yaratildigi soylenir. Ikincisi ise Asterix hikayelerinde siklikla atif yapilan Jesar'in unlu Galli komutan Vercingetorix'i yenmesini-teslim almasini betimleyen tablodur (Lionel Royer).

rumar80

Bu yazıyı dün blogda okumuştum.  Ellerinize sağlık.

kharon

Alıntı yapılan: rumar80 - 06 Temmuz, 2018, 09:10:28
Bu yazıyı dün blogda okumuştum.  Ellerinize sağlık.

Tesekkurler...

eysude

Merhaba, forumdaki ilk iletimi Asterix için kullanıyorum, derneğe kabul eder misiniz? :)

haysat

Hoş geldin  Eysude

0 - pizagor (Onursal Başgan)
1 - Ras Al Ghul
2 - Utku Gürsoy
3 - Mrtekin76
4 - designer73
5 - Tarkan Kurt
6 - rumar80
7 - V
8 - antiochia
9 - hanac
10 - tommikser
11 - Mic-Har
12 - yunusmeyra
13 - Alan Ford
14 - lemazmatik
15 - Kerimoğlu
16 - haysat
17 - aaciltan
18 - konnektör
19 - Ahmet Oktay
20 - BüyülüRüzgar
21 - pikofarad
22 - tunaorhun
23 - Pearl Jam
24 - connyapku
25 - Darkwood
26 - Chuck
27 - Bugraltu
28 - Tuco Ramirez
29 - Eysude
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Nemo

1 - Ras Al Ghul
2 - Utku Gürsoy
3 - Mrtekin76
4 - designer73
5 - Tarkan Kurt
6 - rumar80
7 - V
8 - antiochia
9 - hanac
10 - tommikser
11 - Mic-Har
12 - yunusmeyra
13 - Alan Ford
14 - lemazmatik
15 - Kerimoğlu
16 - haysat
17 - aaciltan
18 - konnektör
19 - Ahmet Oktay
20 - BüyülüRüzgar
21 - pikofarad
22 - tunaorhun
23 - Pearl Jam
24 - connyapku
25 - Darkwood
26 - Chuck
27 - Bugraltu
28 - Tuco Ramirez
29 - Eysude
30 - Nemo
Özel Alfa Ajanı

afu

1 - Ras Al Ghul
2 - Utku Gürsoy
3 - Mrtekin76
4 - designer73
5 - Tarkan Kurt
6 - rumar80
7 - V
8 - antiochia
9 - hanac
10 - tommikser
11 - Mic-Har
12 - yunusmeyra
13 - Alan Ford
14 - lemazmatik
15 - Kerimoğlu
16 - haysat
17 - aaciltan
18 - konnektör
19 - Ahmet Oktay
20 - BüyülüRüzgar
21 - pikofarad
22 - tunaorhun
23 - Pearl Jam
24 - connyapku
25 - Darkwood
26 - Chuck
27 - Bugraltu
28 - Tuco Ramirez
29 - Eysude
30 - Nemo
31 - afu

sonunda ben de geldim  ::)

kharon

Asterix ve Duvar
http://paneller.blogspot.com/2018/09/asterix-ve-duvar.html

Asterix serisinin besinci kitabi (Asteriks Galya Turu - Asterix and the Banquet) Romalilarin bir turlu yenemedikleri Galyalilari insa ettikleri buyuk bir duvarla koye hapsetmeleriyle baslar. Asteriks ve Obeliks, duvarin kendilerini durduramayacagini iddia edip istedikleri an koyden cikabileceklerini soylerler ve bunun uzerine Romalilarla bahse girerler. Asil macera da (Meshur Tour de France'e gonderme olan Galya Turu kismi) bundan sonra baslar.

Hikayeyi cocuklugumda ilk okudugumda bu duvar isine pek bir anlam verememistim ; oyle ya kahramanlarimiz istedikleri an serbetlerini icip duvari asabilirlerdi. Duvarin onemini ve sembolizmini yillar sonra ancak Sezar'in Galyalilarla olum-kalim savasi olan Alesia Muharebesini okuyunca anlayabildim. Sezar buyuk bir devlet semsiyesi ya da onder altinda birlesmemis Galyalilari kabile kabile ortadan kaldirirken -ya da anlasarak kendi safina cekerken- Galyalilar sonunda Vercingetorix'in onderliginde toparlanirlar ama Sezar onlari Alesia'da kusatir. Ac kalmalarini ve teslim olmalarini saglamak icin de bu kucuk kale-yerlesim biriminin cevresine kisa surede buyuk bir duvarla tahkim eder. Hatta disaridan gelecek yardimi, biriklerine olasi bir saldiriyi engellemek icin bir de dis duvar-tahkimat yaptirir ve bunlarin icinde bekler.

Uzun lafin kisasi 'Duvar' aslinda Sezar'in askeri dehasinin urunudur ve basarili olmustur, ve tum Galya Romalilarin egemenligine girer; Vercingetorix ise teslim olur.

Goscinny - Uderzo ise zeka dolu bir gondermeyle Galyalilarin yenilgisine neden olan 'Duvar' stratejisini ters yuz ederek kahramanlarimizin alay konusu yaptiklari, eglendikleri bir nesneye donusturerek hem tarihi silbastan yazarlar hem de Galyalilarin milli hassasiyetlerini tamir ederler. Tarihte direnen Galyalilari acliga mahkum eden duvar Asteriks ve Obeliks'in ziyafet turuna vesile olur.

hanac

Alıntı yapılan: kharon - 03 Eylül, 2018, 20:37:52
Asteriks Galya Turu

Okuduğum ilk Asteriks macerası idi. Herhalde 10 kere falan okumuşumdur.  :)

kharon

Alıntı yapılan: hanac - 04 Eylül, 2018, 07:50:54
Okuduğum ilk Asteriks macerası idi. Herhalde 10 kere falan okumuşumdur.  :)

Harika... ilk okudugum hangisiydi diye hatirlamaya calistim, bulamadim ...

seriyi hatirliyorum, tercuman gazatesiydi sanirim haftasonlari ikiye bolunmus halde verirdi maceralari; cumartesi-pazar gazeteyi aldiniz mi macera tamam olurdu. Ama ilk hangisini okudum cidden hatirlamiyorum.

rumar80

Benim ilk okuduğum Asterix macerası Tercüman Çocuk içindeki çorba kazanı macerası idi.
İlk satın aldığım Asterix cildi ise Hailt Kıvanç tercümesi ile Asterix ve Kleopatra idi.

seastar1000

Kayıtlı olmadığımı fark ettım Lutfen benı de ekleyınız Ilk Asterıks i bende Tercüman gazetesi İnci ekinde görmüştüm Halit Kıvanç çevirisi Kervan yayınları vs daha sonradan öğrendiğim bilgiler oldu

pizagor

Alıntı yapılan: seastar1000 - 04 Eylül, 2018, 15:41:01
Kayıtlı olmadığımı fark ettım Lutfen benı de ekleyınız Ilk Asterıks i bende Tercüman gazetesi İnci ekinde görmüştüm Halit Kıvanç çevirisi Kervan yayınları vs daha sonradan öğrendiğim bilgiler oldu

1 - Ras Al Ghul
2 - Utku Gürsoy
3 - Mrtekin76
4 - designer73
5 - Tarkan Kurt
6 - rumar80
7 - V
8 - antiochia
9 - hanac
10 - tommikser
11 - Mic-Har
12 - yunusmeyra
13 - Alan Ford
14 - lemazmatik
15 - Kerimoğlu
16 - haysat
17 - aaciltan
18 - konnektör
19 - Ahmet Oktay
20 - BüyülüRüzgar
21 - pikofarad
22 - tunaorhun
23 - Pearl Jam
24 - connyapku
25 - Darkwood
26 - Chuck
27 - Bugraltu
28 - Tuco Ramirez
29 - Eysude
30 - Nemo
31 - afu
32 - seastar1000
33 - ?

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kharon

ben de kayit yaptirmamisim, yaptirabilir miyim?  :)

pizagor

Alıntı yapılan: kharon - 04 Eylül, 2018, 21:47:13
ben de kayit yaptirmamisim, yaptirabilir miyim?  :)

1 - Ras Al Ghul
2 - Utku Gürsoy
3 - Mrtekin76
4 - designer73
5 - Tarkan Kurt
6 - rumar80
7 - V
8 - antiochia
9 - hanac
10 - tommikser
11 - Mic-Har
12 - yunusmeyra
13 - Alan Ford
14 - lemazmatik
15 - Kerimoğlu
16 - haysat
17 - aaciltan
18 - konnektör
19 - Ahmet Oktay
20 - BüyülüRüzgar
21 - pikofarad
22 - tunaorhun
23 - Pearl Jam
24 - connyapku
25 - Darkwood
26 - Chuck
27 - Bugraltu
28 - Tuco Ramirez
29 - Eysude
30 - Nemo
31 - afu
32 - seastar1000
33 - kharon
34 -?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...