Teks Maxi - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 09 Ağustos, 2014, 21:14:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

köstebek

Maxi 2'nin çizimleri bence çok iyi. Repetto bazen tablo zanaatına yüklenmiş.
Okuyunca göreceksiniz; özellikle aralara serpiştirdiği hayvan çizimleri çok başarılı.
Zaten Teks 504, 505, 526, 527, 544, 565, 566, Almanak 1999, 2002; Maxi Tex 4, 6, 9'da ustalığını konuşturmuştu. Dönüp onlara bir daha göz atın. Çok keyifli...

antiochia

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 24 Şubat, 2015, 23:13:25
Maxi 2'nin çizimleri bence çok iyi. Repetto bazen tablo zanaatına yüklenmiş.
Okuyunca göreceksiniz; özellikle aralara serpiştirdiği hayvan çizimleri çok başarılı.
Zaten Teks 504, 505, 526, 527, 544, 565, 566, Almanak 1999, 2002; Maxi Tex 4, 6, 9'da ustalığını konuşturmuştu. Dönüp onlara bir daha göz atın. Çok keyifli...

KOnusu güzele benziyor..Sepete ekledim abi :)

Mrtekin

Çizgili Köstebek, günaydın,

Daha kaç Teks Maxi basılacak?

Maxiler bittikten sonra, peki?
They drew first blood...

köstebek

Günaydın, bastığımız 2012'ydi, Marttaki Alaska ise 2013 sayısı. Ardından bir tane daha gelecek ve sonra İtalya'yı bekleyeceğiz, ne olacak başka.
Bak, Altay 1944 bile, Tex'lere bu kadar yüklenmeyin diyor.

Mrtekin

Almanaklar olabilir...

Ben de Hikayelere yüklenin desem, olur mu ki?
They drew first blood...

altay1944

orginal 17.sayı

orginal 18.sayı ile seri italya'yı yakalıyor.   Sonra texlerde bekleme dönemi veya yavaşlama dönemi başlar..
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Mrtekin

Almanakların hepsi basılmadı, di mi?

Teks satmaya devam ettikçe, biraz yavaşlamaya zor girer... :)
They drew first blood...

hennessy

Tex Maxi 2 biraz önce bitirdim çizimleri çok güzeldi ama maalesef konusu çok zayıftı son zamanlarda okuduğum en zayıf senaryoya sahipti.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

-DİKKAT SPOİLER İÇERİR-

Maksi Teks 2 "Starker Kanunu"

Macera içinde cesetler olan bir posta arabasının çılgınca koşusu ile başlıyor. Öldürülen kişiler Blackfalls kasabasındandırlar. Arabayı durduran Teks şerif Gregory Starker ve iki yardımcısı ile tanışır. Nick Lewis adlı bir haydudun peşinde olan Teks'in yolu bu kasabaya düşmüştür. Daha ilk görüşte Teks şerif Starker'i tedirgin eder. Posta arabası katliamında Lewis'in parmağı olduğundan şüphelenen Teks; kasabada kalmaya karar verir. Bu andan itibaren de şerif ile aralarında bir kedi fare oyunu başlar.

Starker aslında eski bir kanun kaçağıdır. Ama kendini o kadar iyi kamufle etmiştir ki ondan kimse şüphelenmez. Kasabada sürekli bir idam sehpası mevcuttur. Kasaba halkı şerifi sever. Ne de olsa iyi silah kullanan becerikli biridir. Belediye başkanı ve yargıçtır da. Yardımcıları Fred ve Ronny de suç ortakları olan acımasız tiplerdir. Kurduğu çete sayesinde soygunlar da yaptıran şerifin sırrını bilenler ya topluca ya da tek tek öldürülürler. Arkasında pek ipucu bırakmayan şerifin foyasını meydana çıkarmak için Teks küçük ipuçlarını birleştirir. Macerada pek çok karakter var. Lewis'in haydut çetesi, Malcolm Grover, Porter çifti, değirmenci Cooper, bar sahibi Lieber, mağaza sahibi Morton, zenci çocuk Sammy ve ailesi, kereste fabrikası sahibi Brolin v.s.Hepsinin mevcudiyeti maceraya bütünlük katıyor.

Maceranın bir başka özelliği Teks'in ünlü dayak sahnelerinin sadece iki kere görünmesi. Birincisi şerifin yardımcılarına attığı dayak; ikincisi ise kereste fabrikasında görevli Martin Trevis' iki kez attığı dayak. Çoğu kez şerifle sinirlerin gerildiği sahnelerde bile şerif tek fiske bile yemez. Şerife dayağı ihtiyar Karson atar!

Karson 320 sayfalık maceranın ancak 262.sayfasında görünür. Şerif de Karson'u Teks'i yakalamak için idama mahkum eder. Bir de elinden silah düşmeyen, öbür dünyayı boylayanların haddi hesabı olmayan Teks figürü yok. Macerada Teks'in ebedi huzura kavuşturduğu sadece şerif ve iki yardımcısı.

Faraci çok güzel bir senaryo yazmış. Repetto'nun çizimleri de çok başarılı. Geri planda yırtıcı kuşlar, sincaplar kullanması özellikle dikkatimi çekti. Ağaçlar, kuşlar, atlar, binalar çok ayrıntılı çizilmiş. Konuşma balonu olmayan kareler de çok güzel. Çok usta bir demagog da olan şerif Starker'in mimikleri, yalnızken geçmişe dönerek hatırladıkları, keyifle purosunu tüttürmesi ne güzel anlatılmış. Artık iyice köşeye sıkıştığını hissedip viski bardaklarını peşpeşe yuvarlarken yüzüne yansıyan telaş ve güvensizlik. "Şu Teks Willer de nereden çıkageldi de kurduğum düzene çomak soktu?" tedirginliği.

Uzun zamandır böyle güzel bir Teks macerası okumamıştım. Dar bir mekanda geçen bir  macerayı tam 320 sayfa sürdürmek kolay değil. Üstelik dayak ve silahlı çatışma sahneleri olmadan. Uzun uzun diyaloglar yok. Kurnaz ve kafası iyi çalışan bir şerife karşı sabırla tek başına mücadele eden Teks. Teks meraklıları eminim alıp okumuşlardırlar. Umarım onlar da bu sıra dışı macerayı beğenmişlerdirler.

köstebek

Atilla Abi,

Teks Maxi 3: Alaska da bu öğleden sonra mahallede dağıtıma çıktı. Haftaya herhalde elinde olur. Zagor Maxi 3 ile birlikte. Eline geçtikten sonra ayrıntılı bir yazını bekliyoruz...

caretta

Köstebek Bey Atatürk Havalimanı'daki uyuşuk postacılar kaç gündür bekleyen kolimi bir türlü gönderemediler.

Ben daha 10.sayı aylık ve Klasik sayıları bile alamadım. Bu akşamki yazımı eski maceralara dayanarak yazdım.

Alaska ile ile ilgili  de yazarım.

NIC

Çizer Angel "Lito" Fernandez'in ilk Tex macerası daha önce 2007 yılında Demian çizmiş

afu

maxi 2- starker kanunu
dün okudum.
çizimler harika (repotto), hikaye bildik ama soluksuz okuyorsunuz (faraci)
bu kadar super kahraman, mutant vb içinde arada bir tex okuyunca, kalitesi hemen belli oluyor. çok keyif aldım okurken.
size de tavsiye ederim.  :)

kitaptaki bir ifade ilginç geldi.
"yüce metüşellah"
Carson bunu şerif Starker'e, kendisine silah çekilince söylüyor.
ne demek anlamadım? Nuh'un dedesi olan metüşelah mı demek istendi acaba?
diğer maceralarda da böyle dini göndermeler var mı, bunu da caretta bilir  ;)

haziran00

yüce metüşellah Carsonun genelde kullandığı bir kelimedir yanılmıyorsam Morisconunda böyle kelimeleri var :)