Avengers & X-Men: AXIS - Gerekli Şeyler

Başlatan dean, 16 Kasım, 2014, 10:03:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Marvel'ın şu an yayınladığı event Axis. Kısaca bahsedersek Charles Xavier'in beynini ele geçirmiş olan Red Skull'ın Red Onslaught'a dönüşmesini ve Genoshayı ele geçirmesini anlatıyor. Kahramanlarımız Avengers ve X-Men ise ortaklaşa bu tehdidi ortadan kaldırmaya çalışıyor. Event'ın ana serisi 9 sayı sürecektir.

Checlist;

September 2014 (Prelude: "March to AXIS")
• Uncanny Avengers #24
• Captain America #24
• Loki: Agent of Asgard #6
• Magneto #9
• Magneto #10

October 2014
• Captain America #25 (March to AXIS)
• Uncanny Avengers #25 (March to AXIS)
• Loki: Agent of Asgard #7 (March to AXIS)

• Avengers & X-Men: AXIS #1 (of 9)
• Avengers & X-Men: AXIS #2 (of 9)
• Avengers & X-Men: AXIS #3 (of 9)
• AXIS: Carnage #1 (of 3)
• AXIS: Hobgoblin #1 (of 3)
• AXIS: Revolutions #1 (of 4)
• Deadpool #36
• All-New X-Factor #15
• Magneto #11

November 2014
• Avengers & X-Men: AXIS #4 (of 9)
• Avengers & X-Men: AXIS #5 (of 9)
• Avengers & X-Men: AXIS #6 (of 9)
• AXIS: Carnage #2 (of 3)
• AXIS: Hobgoblin #2 (of 3)
• AXIS: Revolutions #2 (of 4)
• Wolverine & the X-Men #12
• Deadpool #37
• All-New X-Factor #16
• Nova #23
• Nova #24
• Avengers World #15
• Loki: Agent of Asgard #8
• Magneto #12
• Captain America & the Mighty Avengers #1
• Captain America & the Mighty Avengers #2
• Superior Iron Man #1
• All-New Captain America #1

December 2014
• Avengers & X-Men: AXIS #7 (of 9)
• Avengers & X-Men: AXIS #8 (of 9)
• Avengers & X-Men: AXIS #9 (of 9)
• AXIS: Carnage #3 (of 3)
• AXIS: Hobgoblin #3 (of 3)
• AXIS: Revolutions #3 (of 4)
• AXIS: Revolutions #4 (of 4)
• Deadpool #38
• Deadpool #39
• All-New X-Factor #17
• All-New X-Factor #18
• Nova #25
• Amazing X-Men #14
• Avengers World #16
• Loki: Agent of Asgard #9
• Inhuman #9
• Inhuman #10
• Captain America & the Mighty Avengers #3

Trailer'ı;

http://www.youtube.com/watch?v=PctSp3_2OJ0#t=16

Mrtekin

Tanıtım için çok teşekkürler.

Ama bu event bana çok zorlama geldi. Zaten artık herşey birbirine karışmış gibi geliyor bana. Hiç bulaşmadan sizlerin görüşlerini okumak cidden daha zevkli.
They drew first blood...

dean

Alıntı yapılan: Mrtekin76 - 16 Kasım, 2014, 10:34:40
Tanıtım için çok teşekkürler.

Ama bu event bana çok zorlama geldi. Zaten artık herşey birbirine karışmış gibi geliyor bana. Hiç bulaşmadan sizlerin görüşlerini okumak cidden daha zevkli.

Marvel eskiden her yıl bir büyük event yapardı. İrili ufaklı yapardı yine ama her yıla bir büyük event düşerdi. Son 2 yıldır 2 büyük event yapıyor. 2 event olunca da bazen hikayeler kulağa zormala gelebiliyor. Lakin Axis sürpriz yumurta gibi. Hem event'ın kendisi hem de sonrası açısından baya önemli olabilir. İlk zamanlarında bende şüphe ile yaklaşmıştım ama her geçen gün merakım arttı Axis'e karşı. Bütün sayılar çıksın öyle okuyacağım bakalım nasılmış :)

dean

Avengers & X-Men: AXIS

Avengers vs. X-Men'den sonra, Dünya'nın karşılaştığı en büyük tehlikeye karşı durabilmek için bu sefer ilk defa Avengers ve X-Men bir araya geliyor. Red Skull'ın, Professor Xavier'ın beynini kullanarak gerçekleştirmeye çalıştığı yeryüzünden bütün mutantları silme planı, Red Onslaught'ın ortaya çıkmasıyla, bütün dünyayı yok olmanın eşiğine getiriyor. Kendi öfkeleri içine hapsolmuş olan insanlığı Avengers ve X-Men'in bir araya gelmiş gücü bile kurtarabilecek mi? Bunun için önce kendi problemlerini halletmeleri gerekiyor. Bu maceredan sonra hiç kimseye güvenemeyeceksiniz. Siyahla beyaz yer değiştiriyor.

Uncanny Avengers ile başlayan macera, Deadpool, Dr. Doom, Carnage, Sabretooth, Hobgoblin gibi karakterlerin de işin içine girmesiyle muhteşem bir sona doğru yol alıyor.

Avengers & X-Men: AXIS çok yakında raflarda

ferzan

Böylelikle Uncanny Avengers 1-5 ile Axis'i okumak en geç mayıs gibi nasip olacak bana...Çok daha geç olur sanıyordum ama süper olacak böyle...Gerekli'nin hızı harika...Darısı diğer Avengers serisinin ve paralel serilerinin başına...Bu gidişle en geç sonbahara o kitaplar da tamamlanır gibime geliyor... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

dean

Alıntı yapılan: ferzan - 08 Nisan, 2016, 14:27:32
    Böylelikle Uncanny Avengers 1-5 ile Axis'i okumak en geç mayıs gibi nasip olacak bana...Çok daha geç olur sanıyordum ama süper olacak böyle...Gerekli'nin hızı harika...Darısı diğer Avengers serisinin ve paralel serilerinin başına...Bu gidişle en geç sonbahara o kitaplar da tamamlanır gibime geliyor... :)

Bu yıl Now dönemi Avengers'larını tamamlamayı planlıyorlarmış. Herhalde Secret Wars'da çıkar. 2017'ye All-New, All-Diffirent döneme geçerler.

Nightrain

Bu cildi okumadan önce Uncanny Avengers'ları mı okumak gerek?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 08 Nisan, 2016, 14:34:55
Bu cildi okumadan önce Uncanny Avengers'ları mı okumak gerek?

Uncanny Avengers'ları okursan daha iyi olur. Tekil okursan yine hikaye'yi kavrarsın ama Uncanny Avengers'ların ardından okursan çok daha fazla keyif alırsın.

Nightrain

Avengers almayacağım dedikçe basıyorlar, ayıptır. :P Bunlarıda alırız artık. :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 08 Nisan, 2016, 14:49:15
Avengers almayacağım dedikçe basıyorlar, ayıptır. :P Bunlarıda alırız artık. :D

;D Al, al. Now dönemi Avengers'ları baya güzel.

panthei

çok tie in var, o işler ne olacak acaba

dean

Alıntı yapılan: panthei - 08 Nisan, 2016, 18:13:38
çok tie in var, o işler ne olacak acaba

Çıkmayacaktır. Civil War'un Iron Man ve Captain America tie-in'lerinin çıkmadığı bir ortamda AXIS'in tei-in'leri hiç çıkmaz. Fear Itself ve Avengers vs. X-Men'in Avengers tie-in'leri de çıkmamıştı.

dean

HC olarak da çıkmış. Dükkanda satılıyormuş.

Agamotto

Gerekli Şeyler HC versiyonunu çok güzel yapıyorlar ama ne yazık ki çok az sayıda basıyorlar.

Original Sin kaçırmıştım bunu da alamam herhalde.

panthei

Bugün bitti.
Okumadan önce netteki yerli yabancı bloglardaki yorumlar negatif eksenliydi, iyiki ön yargılı yaklaşmamışım.

Teknik analiz yapan arkadaşlar hikayeyi fazla ticari odağa hizmet eden, aceleye getirilmiş, yankısına göre fazla acemi hikaye örgüsü, çok ve uyumsuz çizerli falan bulmuş, kısmen haklı olabilirler. Önce şu eleştiriyi yapayım, olaya eleştirel eksende fazla teknik yaklaşıldığında alınacak keyif de maalesef düşüyor, yapılan eleştri de hakkaniyetini kaybediyor.
Axis'e sert vuran arkadaşların bu hataya düştüğünü düşünüyorum. Ve ironik olan, tam da hikayenin kuramsal altyapısında vurgu yapılan, 7 büyük günah, homo sapiensin ( veya superior) bilişsel kusurları gibi karanlık taraf metalarına örnek oluyorlar.

Bana göre hikaye güzel bir ying yang hikayesi, altmetinlerde buna çokça rastlanıyor. Scarlett ile Strange'in ters çevirme büyüsünün yan etkisi olarak ortaya çıkan çevrimde marvel dünyasının kötülerinin aslında ideolojik olarak bir tutanakları, bir tezleri, çözümleri olduğunu, çevrim hallerini görünce çok daha iyi anlıyorsunuz, benim bir meselem var arkadaş diyorlar. Örneğin bana göre en "cheesy" karakterlerden biri Carnage, olayın sonunda çıkıp tüm suçu üste alıyor, (ki hikayedeki dönüm noktası feda eylemlerinden birini o yapmıştır), bunu neden yaptıklarına da Steve Rogers'in yorumu baya erdem abidesidir.

Diğer tarafta ise Tony gibi karakteri bozuk güya iyilerin, içindeki cehalet, bencillik, kibir, şehvet gibi özellikler saf hali ile ortaya çıkıyor, 7 büyük günaha en çok burada vurgu yapılıyor. Örneğin Tony artık arsız bir kapitalist. Veya bu güya iyiler, iyi takımda erdem için değil iyilerin arasında başka egosal durumlardan dolayı iyiyi oynuyor.

Hikayenin ying yang öğretilerinin tamamı erdem kavramına dair, axis bana göre erdemli ve erdemsizleri ayırıyor. Zor koşullarda doğrunun tarafında olmak bir erdem örneği, ama bilişsel karakteri bulunduğu yere, geçmesi gereken yollardan geçmeden ulaşıyorsa erdem denilen şeye sahip olunamıyor. Bu yüzden axis'de en çok bozanlar mutasyonu görece daha hızlı olan X-menler veya Falcon gibi Steve'in ani yaşlanmasından dolayı mevki sahibi olanlar yada Havok gibi hataları ile yüzleşmeye gücü olmayanlar.

Hikayedeki stratejik karargahların genarellerinin hamleleri veya konumlanmaları ying yang kültürüne uyumlu şekilde "go" oyununu anımsatıyor. Yönetsel merkezler kendi kontrol noktalarını dikiyorlar ve etrafında alanlar kapatıyorlar, yeni konumlanmalara ve durumlara karşı stratejilerini değiştirip, deviniyorlar, öğreniyorlar, gelişiyorlar ve tekrar konum alıyorlar, bunun en güzel örneği Magneto, Steve Rogers ve Doom. Yine aynı persfektiften x-men'nin hikaye boyunca savrulmasında gerçek bir lider eksikliği de etkili.

Sonuç olarak ben eventi beğendim. Evet infinity daha sağlam hikaye, hikaye örgüsü 2 gömlek daha derin, teknik olarak çok önde, ama ayakları yere basma konusunda ve antropolojik olarak axis daha guzel hikaye.