Secret Wars-2015

Başlatan dean, 22 Ocak, 2015, 20:53:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Merhaba arkadaşlar, daha önce dean ile güncel comics haberleri başlığında birçok kez değindiğim gibi Marvel yeni ve belki de en önemli event'ını Secret Wars olarak duyurdu. 2015 yılındaki en önemli Marvel olayı olacağı için kendi sayfasını açtım ve burayı olabildiğince sık güncellemeye çalışacağım. Orjinal Secret Wars ismi aslında 1984-1985'de yayınlanan ünlü Marvel event'ına ait. O event ile ilgili bilgiyi burada yazmama gerek yok. Zaten halihazırda rumar80 tarafından harikulade bir şekilde forumumuzda anlatılmıştı. Linkini ekliyeyim o kadar.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5834.0.html

2015 Secret Wars'a gelirsek bu Marvel'ın son zamanlarda yaptığı sürpriz yumurtadan çıkar gibi gelen eventlardan biri değil. Son yılların en yetenekli yazarı olduğunu düşündüğüm Jonathan Hickman'ın Avengers ve New Avengers çizgi romanlarında yıllardır işlediği muhteşem bir kurgunun devasa finali. Secret Wars'da Marvel'ın bildiğimiz bilmediğimiz bütün evrenleri tek bir gerçekliğe sahip olacak. Artık bütün Multiverse, Battleworld dediğimiz gerçeklikte bir araya gelecek. Battleworld haritası için bkz.

Bütün evrenler demişken bir önemli nokta daha var. Sadece evrenler değil. Marvel'ın ana evreni olan Earth-616'nin kültleşmiş dönemleri de Battleworld'te kendine yer buluyor. Zaten bu da bizi geçen sene Marvel'ın yaptığı event tanıtımlarına götürüyor.

Bu event'ı diğerlerinden ayıran ve Marvel'ın en önemli macerası haline getiren şey ise. Secret Wars'dan sonra Marvel'ın gerçek anlamıyla bildiğimiz Marvel'ın dışına çıkacak olması. Ana gerçekçilik olan Earth-616 yerini bir başka evrene bırakacak. Bu evrenin nasıl şekilleneceği şu an için belli değil. Bilinen tek şey Secret Wars'un birinci sayısı geldiğinde Earth-616'nın olmayacağı. Tabi sadece 616 değil. Ultimate evreni dahil bütün evrenler olmayacak. Tek evren Battleworld. Muhtemel olması en uygun senaryo Battleworld galiplerinin yepyeni bir All-New Marvel Universe'üne geçeceği. Ama tabi bu da tek evren olmasını gerektirmiyor. Battleworld sonrası da bir çok evren oluşabilir.

Şu ana kadar ki bilgiler bu şekilde. Açıkçası bir Marvel fanı olarak bu event için inanılmaz heyecanlıyım. Yeni bilgiler geldikçe buradan duyurmaya devam edeceğim.

rumar80

Merakla hem serinin hem de yazılarının takipçisinin.

dean

Secret Wars için Ghost Racers isimli seriyi Marvel duyurdu. Bu seride birçok evrenin Ghost Rider'ını beraber okuyacağız. Yazar Felipe Smith, çizer Juan Gedeon. Haziranda başlıyor.

dean

Secret Wars'da yayınlanacak bir başka title ise Thors. Yazarlık Jason Aaron'da.

doktor1881

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler sn Dean bayağı emek harcıyorsunuz ABD dede piyasa geniş olduğu için çok çr yayınlanıyor Bence çr nın can damarı fasikül Ama okuma zevki için zorlayıcı olur Yayın periyotu oralarda haftalık mı ay lık mı acaba

dean

Alıntı yapılan: doktor1881 - 25 Şubat, 2015, 15:25:21
Paylaşımlarınız için çok teşekkürler sn Dean bayağı emek harcıyorsunuz ABD dede piyasa geniş olduğu için çok çr yayınlanıyor Bence çr nın can damarı fasikül Ama okuma zevki için zorlayıcı olur Yayın periyotu oralarda haftalık mı ay lık mı acaba

Bazı durumlarda değişim gösterebiliyor ama tamamına yakını aylık. Özel bir durum olduğu zaman 2-3 haftalık felanda olabiliyor. Özellikle eventlarda yayın aralığı daha yakınlaşabiliyor. Mesela Marvel'ın Avengers & X-Men: Axis event'ı üç ayda dokuz sayı yayınladı. Ama geneli aylık.

Animvader

Çıkacak olan seriler gitgide daha çok Dc'nin Flashpoint zamanı serilerine benzemeye başladı.

dean

Secret Wars ile birlikte sona erecek 33 seri aşağıdaki gibi duyuruldu;

All-New Captain America
All-New Ghost Rider
All-New X-Men
Amazing Spider-Man
Amazing X-Men
Angela: Asgard's Assassin
Avengers
Avengers World
Captain Marvel
Cyclops
Deadpool
Elektra
Fantastic Four
Guardians 3000
Guardians of the Galaxy
Hulk
Inhuman
Iron Fist: The Living Weapon
Legendary Star-Lord
Miles Morales: Ultimate Spider-Man
New Avengers
Nightcrawler
Nova
Rocket Raccoon
Secret Avengers
Spider-Man & The X-Men
Spider-Man 2099
Storm
Superior Iron Man
Thor
Uncanny X-Men
Wolverines
X-Men

dean

Merhaba arkadaşlar. Geçen hafta Secret Wars ilk sayısı ile yayına başladı. hennessy'in eklediği resmi görene kadar aslında bi'şeyler yazmayı düşünmüyordum. Ama görünce dayanamadım. Secret Wars başladığına göre burada olan olayları yazmak lazım diye düşündüm.

Avengers serisi 44 sayısıyla, New Avengers serisi ise 33 sayısıyla geçenlerde bitti. Bu serilerin bitmesi de bizi Secret Wars'a getirdi. Marvel evreninin son zamanlardaki en büyük olayı Incursion'dı. Incursion konsepti ise Marvel Multiverse'ündeki (Marvel Multiverse ise bir çok Marvel paralel evreninde verilen genel ad) evrenlerin birbirleri ile Dünya gezegeni üzerinden çarpışması. Bu çarpışma 8 saat sürüyor ve Dünyalardan biri diğerini yok etmez ise karşılıklı gelen iki Dünyanında bulunduğu evrenler yok oluyor. Dünyalardan biri yok edilirse iki evrende sağ kurtuluyor.

İşte Avengers ve özellikle New Avengers, bu süreci anlatan iki seriydi. Bu serilerin bitmesi ile Secret Wars başladı. Secret Wars'da ise multiverse'de sadece iki evren kaldı. Bunlardan biri asıl Marvel evrenimiz Earth-616, diğeri ise Ultimate evreni olarak bildiğimiz Earth-1610. Secret Wars'un ilk sayısı bu iki evreninde çarpışmasını konu alıyor. Çarpışma gerçekleştikten sonrada bizi aşağıdaki resim karşılıyor.

Serinin içeriğine burada girmeyeceğim. Zamanı gelince Avengers cilt tanıtımları ve Marvel cilt tanıtımları bölümünde uzun uzadıya zaten anlatacağım. Ama genel olarak basitçe süreç bu. Marvel evrenini seven herkesin elbetteki okuması gereken maceralar bütünü Avengers, New Avengers ve Secret Wars çizgi romanları. Bundan sonra bildiğimiz Earth-616 olmayacak. Bundan sonra her şey nasıl gelişecek şuan için söyleyemiyoruz tabi ki. Ama şahsen çok büyük bir merakla olacakları bekliyorum.

dean

Secret Wars ile ilgili çizgi romanlara bir bakalım.

Prologues/Time Runs Out

-Avengers #35-44
-Avengers World #17-21   
-Miles Morales: The Ultimate Spiderman #12
-New Avengers #24-33   

Ana Seri

-Secret Wars #0-8

Secret Wars: Battle World

-Age of Ultron vs. Marvel Zombies #1-
-Ghost Racers #1-4
-Inhumans Attilan Rising #1-   
-Korvac Saga #1-
-Marvel Zombies #1-
-Master of Kung Fu #1-4
-Red Skull #1-3
-Runaways #1-   
-Secret Wars Journal #1-5
-Secret Wars: Battleworld #1-4
-Secret Wars: Secret Love #1
-Siege #1-4
-Star-Lord and Kitty Pryde #1-   
-Thors #1-   
-Ultimate End #1-5

Secret Wars: Last Days

-Ant-Man: Last Days #1   
-Black Widow #19-20   
-Captain America and the Mighty Avengers #8-9
-Loki: Agent of Asgard #14-17
-Magneto #18-21
-Ms. Marvel #16-19   
-The Punisher #19-20
-Silver Surfer #13-16

Secret Wars: Warzones

-1602: Witch Hunter Angela #1-   
-1872 #1-   
-A-Force #1-
-The Age of Apocalypse #1-5
-The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #1-
-Armor Wars #1-   
-Captain Britain and the Mighty Defenders    #1-2
-Captain Marvel and the Carol Corps #1-4      
-Civil War #1-
-Deadpool's Secret Secret Wars #1-4   
-E Is for Extinction #1-4
-Future Imperfect #1-
-Giant-Size Little Marvel: AvX #1-5      
-Guardians of Knowhere #1-5
-Hail Hydra #1-   
-Hank Johnson: Agent of Hydra #1
-House of M #1-
-Howard the Human #1
-Inferno #1-
-Infinity Gauntlet #1-
-M.O.D.O.K. Assassin #1-5
-Mrs. Deadpool and the Howling Commandos #1-4
-Old Man Logan   #1-   
-Planet Hulk #1-
-Secret Wars 2099 #1-5
-Secret Wars - Armor Wars #1/2
-Spider-Island #1-
-Spider-Verse #1-
-Squadron Sinister #1-
-Weirdworld #1-
-Where Monsters Dwell #1-5
-X-Men '92 #1-
-X-Tinction Agenda   #1-4
-Years of Future Past #1-   

Bazı serilerin kaç sayı süreceği şuan için belli değil. Lakin genel olarak hepsi 4-5 sayı civarı sürecekler.

dean

Ana serinin üç sayısı çıktı. Okuyan var mı ?

berkuralcan

Ben okudum, şu ana kadar çok ortada ilerliyor seri. Hickman hem hayal gücü / "kurgu yaratma" açısından iyi bir yazar, hem de diyalog - anlatı açısından. Ama bu seride bence ilk konuda sınıfta kalmış. Battleworld Battleworld diye duyurulan kurgu doğrudan Marvel Game of Thrones paralel evreni olmuş, orijinallikten epey uzak.

Ama tabi diyalog açısından tatmin edici sahneler var, tie-in sayıları anlaması kolay ve basit bir mantıkla ilerlemiş, hikayenin gidişatı üçüncü sayıdan sonra ilgi çekici hale geliyor, kurgunun akış hızı fena değil, bunlar artı özellikler.

Her şeyden önce sonucunda yaşananlarla hatırlanacak bir seri olacak Secret Wars, o yüzden bitmeden kesin ve net bir yorum yapmak çok zor.

dean

Alıntı yapılan: berkuralcan - 08 Haziran, 2015, 14:14:58
Her şeyden önce sonucunda yaşananlarla hatırlanacak bir seri olacak Secret Wars, o yüzden bitmeden kesin ve net bir yorum yapmak çok zor.

Haklısın. Zaten Hickman'ın hikayelerine seri bitince ayrı bir bakmak lazım. Ben Avengers, New Avengers, Infinity ve Secret Wars'dan oluşan arc'ın Marvel'ın son yıllardaki en başarılı hikaye arc'ı olacağına inanıyorum. Ama dediğin gibi Secret Wars bitince bakalım nasıl bir büyük resim çıkacak.

hennessy

Secret  war  sonrası iron man örümcek  ağı  atacakmis yok artık Düsunemiyorum   gariban  bir  Tony  Ugh
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Ras Al Ghul

Secret Wars'ın hangi seirleri alınası ???