Mission: Impossible Rogue Nation

Başlatan dean, 22 Mart, 2015, 17:23:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

dean

Animvader

Oyunlarda ve filmlerde artık hep devam serileri ve yeniden yapım/çevirimler görüyoruz, ben şahsen bıktım valla.Zirvede bırakın kardeşim yeter artık.

doktor1881

Alıntı yapılan: Animvader - 22 Mart, 2015, 19:32:00
Oyunlarda ve filmlerde artık hep devam serileri ve yeniden yapım/çevirimler görüyoruz, ben şahsen bıktım valla.Zirvede bırakın kardeşim yeter artık.
Para nerden geliyorsa adamlar orada ;D

Chuck

Alıntı yapılan: Animvader - 22 Mart, 2015, 19:32:00

Katılıyorum. Yeni ve orijinal bir şey göremiyoruz artık.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

dean

Eskiden seri filmler bile üçleme çekilir ve o şekilde kalırdı. 4. filmin çekilmesi bile bir iki örnek dışında rastlanılan bir durum değildi. Ama artık günümüzde franchise modası var. Seyirci sevdiği ve bağlandığı karakterleri bir veya iki kez görmek istemiyor. Sevdiği atmosferden kolay kolay çıkmak istemiyor. Sevdiği karakterleri daha fazla görmek o atmosferde çok daha uzun süre kalmak istiyor.

Yapımcılarda elbette bu sistemi bozmak istemiyor. Aksine bütün stüdyolar franchise peşinde. Artık 6. 7. 8. filmleri bile görebiliyoruz. Hatta doğrusunu söylemek gerekirse seri filmler bile modasını kaybeder oldu. Artık Universe filmleri dönemindeyiz. Her stüdyo kendi evrenini kuruyor. (Disney-Marvel Universe),(Universal-Monster Universe),(Warner Bros-Dc Universe-Harry Potter Universe),(Sony-Ghostbusters için planlıyor hatta Jump Street ve Man in Black'i bile ayrı evrene alabilirler),(FOX-X-Men Universe)

Artık eğilim bu yönde. Açıkçası dizi kültürününde eskisine oranla patlama yapmışçasına arttığı bir dönemde stüdyoların bu yönde filmler çekmesi hiç şaşırtıcı değil. Aksine yapılacak en doğru şey. Popüler kültür tamamen disposable olmuşken tek bir film çıkarmak şu ara inanılmaz riskli. Sinema seyircisinin ciddi bir kısmının filmden çıkınca filmi unutan insanların oluşturdu bir dönemde yapılacak en iyi şeyin büyük Franchise filmler olduğuna inanıyorum.

Sanatsal kaygı taşıyan filmler ayrı tabi. O kısım ayrı bir konu.

xmenac

Ben sinema sektöründe fazla bir değişim görmüyorum. Pek çok film serisi bu şekilde dördüncü ve beşinci filme ulaşmış durumda.

Farklı filmlerin ve karakterlerin ortak evrende ve aynı olay örgüsü doğrultusunda ilerlemesinin ilk örneği ise muhtemelen Marvel filmleridir. Bu konseptte başka bir örnek olduğunu düşünmüyorum. DC Comics içerikli filmler de yakın zamanda bu konsepte bir diğer örnek olacak gibi.

Mrtekin

Diğerleri neyse de, ben, Tom Cruise ve MI hayranıyım, o yüzden ne kadar çekilirse çekilsin kafadan giderim.

Tom Cruise'un seveni kadar düşmanı da çoktur ama Sezarın hakkı Sezara, bu yaşta bu filmleri dublör kullanmadan çeken adama bi 'helal olsun' denir.

Kaldı ki, Tom Cruise arada bir Mı çekip, gelen para ile de çok sevdiğimiz bilimkurgu filmleri (oblivion, edge of tomorrow vs) ve aksiyon@macera@savaş filmlerinin (jack reacher, vallkyrie, vs) prodüktörlüğünü  de yapıyor, yani, cidden çalışıyor.

Ve de adama Ethan Hunt rolü gidiyor...
They drew first blood...

Mrtekin

Bi de ormanda, tom cruise un bilim kurgu filmlerine bu kadar takık olmasının sebeplerinin, Scientology tarikatı ile malum bağlantısı ve bu tarikatın kurucusu ünlü bilim kurgu yazarı L.ron hubbard'ın eserlerinin ya da mesajlarının hayata geçirilmesi ile direkt ilgili olduğunu da söylerler.

Valla kim ne derse desin adama bilim kurgu da yakışıyo arkadaş, oblivion eh de, edge of tomorrow hakkaten son yılların bu janrda en iyi filmlerinden biri idi.
They drew first blood...

Animvader

Alıntı yapılan: dean - 22 Mart, 2015, 20:09:36
  Eskiden seri filmler bile üçleme çekilir ve o şekilde kalırdı. 4. filmin çekilmesi bile bir iki örnek dışında rastlanılan bir durum değildi. Ama artık günümüzde franchise modası var. Seyirci sevdiği ve bağlandığı karakterleri bir veya iki kez görmek istemiyor. Sevdiği atmosferden kolay kolay çıkmak istemiyor. Sevdiği karakterleri daha fazla görmek o atmosferde çok daha uzun süre kalmak istiyor.

Yapımcılarda elbette bu sistemi bozmak istemiyor. Aksine bütün stüdyolar franchise peşinde. Artık 6. 7. 8. filmleri bile görebiliyoruz. Hatta doğrusunu söylemek gerekirse seri filmler bile modasını kaybeder oldu. Artık Universe filmleri dönemindeyiz. Her stüdyo kendi evrenini kuruyor. (Disney-Marvel Universe),(Universal-Monster Universe),(Warner Bros-Dc Universe-Harry Potter Universe),(Sony-Ghostbusters için planlıyor hatta Jump Street ve Man in Black'i bile ayrı evrene alabilirler),(FOX-X-Men Universe)

Artık eğilim bu yönde. Açıkçası dizi kültürününde eskisine oranla patlama yapmışçasına arttığı bir dönemde stüdyoların bu yönde filmler çekmesi hiç şaşırtıcı değil. Aksine yapılacak en doğru şey. Popüler kültür tamamen disposable olmuşken tek bir film çıkarmak şu ara inanılmaz riskli. Sinema seyircisinin ciddi bir kısmının filmden çıkınca filmi unutan insanların oluşturdu bir dönemde yapılacak en iyi şeyin büyük Franchise filmler olduğuna inanıyorum.

Sanatsal kaygı taşıyan filmler ayrı tabi. O kısım ayrı bir konu.

Sinema evrenlerine lafım yok.Benim lafım misal Expendables gibi , devamlılığı pek de olmayan kadroyu toplayıp haydi olaya dalıyoruz türü filmlere.Transformers, Karayip Korsanları, diğer aklıma gelenler.Zorlama uzatılan hikayeler, eskiyen karakterler.

Mesela bir Jurassic World gelecek ki keşke gelmese efsane kalsa geçmişte.Geleceğe Dönüş 4 gelecek olsa acaba kaçımız sevinir? Bence belli bir kültlüğe erişmiş serilerin suyunu çıkarmadan yakasını bırakmalı.Yoksa sonu Türk dizilerine benziyor.

dean

Alıntı yapılan: Animvader - 22 Mart, 2015, 21:12:40
Sinema evrenlerine lafım yok.Benim lafım misal Expendables gibi , devamlılığı pek de olmayan kadroyu toplayıp haydi olaya dalıyoruz türü filmlere.Transformers, Karayip Korsanları, diğer aklıma gelenler.Zorlama uzatılan hikayeler, eskiyen karakterler.

Mesela bir Jurassic World gelecek ki keşke gelmese efsane kalsa geçmişte.Geleceğe Dönüş 4 gelecek olsa acaba kaçımız sevinir? Bence belli bir kültlüğe erişmiş serilerin suyunu çıkarmadan yakasını bırakmalı.Yoksa sonu Türk dizilerine benziyor.

Temelde doğru söylüyorsun tabi ki. Zaten filmlerin fanları her zaman filmlere, onları çeken stüdyolardan daha fazla saygı göstermiştir. Lakin şu anki sistem bu olduğu için ben olaydan keyif alınması taraftarıyım. Nasıl olsa çekilmiş olan iyi fimleri kimse elimizden almıyor. Mesela bana sorsalar Jurassic Park 4(Jurassic World) çekelim mi ? Yok çekmeyin derdim. Ama stüdyolar böyle. Neticede onlar için bu filmler ürün. Fan gibi düşünmezler.

Transformers'ın ve Pirates'in 4. filmleri 1 Milyar gişeyi geçti. Adamlar doğal olarak 5. filmleride çekiyor. Bende 4. Pirates'den nefret ediyorum. Ama adam çekip duruyor ;D yapıcak pek bi'şey yok.

Dediğin gibi bir Back to the Future kaldı, bi'de The Godfather. Ama onlarda yakındır. Ya devam yada reboot kesin gelir birşeyler.

Nightrain

Back to the Future 4 gelmemeli. Umarım böyle bir hata yapmazlar. 4 demişken, Indiana Jones 4'te çok kötüydü. :(
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

Bu işlerde çok önyargılı olmamak lazım. Kötü ise zaten devamı gelmiyor.

Ben kesinlikle Godfather rebootuna da hayır demem mesela, seyrederiz, neticede pazarlama denilen şey bir algı oyunundan ibaret.

IJ 4 konusunda kesinlikle haklısın :) ama bir beşinci de olsa küfrede küfrede yine gideriz, karakterin kafadaki imgelemi yüzünden.

Ama mesela, Ghostbusters'ın tamamı ile kadınlardan oluşarak rebootlanması çok kötü bir fikir, kadın düşmanlığı değil olay, algıyı tamamen yok edip yerine başka bir algı konulması çok çalışmaz...
They drew first blood...

Chuck

Alıntı yapılan: dean - 22 Mart, 2015, 21:26:20
Dediğin gibi bir Back to the Future kaldı, bi'de The Godfather. Ama onlarda yakındır. Ya devam yada reboot kesin gelir birşeyler.

Godfather'a dokunmasınlar stüdyonun patronlarına, filmin yönetmenine oyuncusuna vs.  at başı gönderirim. :D
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Mrtekin

Ed Falco'nun Corleone Ailesi iyidir, o kitaptan yeni film için iyi malzeme çıkartırlar ama Francis Baba ya bırakırlar ise onun kaprisini çekmek zor... :)
They drew first blood...