The Ballad of Buster Scruggs

Başlatan ZGeralt, 03 Ocak, 2019, 14:41:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZGeralt

The Ballad of Buster Scruggs yönetmenliğini Coen kardeşlerin yaptığı 2018 tarihli bir Netflix prodüksiyonu.

Liam Neeson,Tim Blake Nelson, Willie Watson ve Clancy Brown 'ın da yer aldığı kalabalık bir oyuncu kadrosu yer alıyor.

Film 6 kısa hikayeden oluşuyor, her hikaye başında ve bitiminde bir kitap sayfası çevriliyor ve diğer hikaye geçiyoruz. "Western masalı" tadında bir sunumu var.

Hikayeler :

1- The Ballad Of Buster Scruggs : Filme ismini veren hikaye. Gitar çalıp, şarkı söyleyen, beyazlar içinde gezen bir kanun kaçağı Buster Scruggs'un hikayesi. Absürd bir kara mizah.
2- Near Algodones : Muazzam bir açılış planı ile başlayan hikayede ıssız bir yerde bulunan bir bankayı soymaya çalışan kovboyun hikayesini izliyoruz. Kara mizah öğeleri had safhada. Özellikle iki sahneyi baya eğlenceli buldum. Bunlardan biri "tavaya geldi" sahnesi :)
3- Meal Ticket : Kolsuz ve bacaksız bir genç ile yaşlı bir adamın birlikteliğinin hikayesi. Engelli genç bir tiyatro oyuncusu ve birlikte gezici tiyatro yapıp hayatta kalmaya çalışıyorlar. Tam bir trajedi ancak doğa kanunlarının "acımazlığı" üzerine de düşündürüyor.
4- All Gold Canyon : En beğendiğim hikaye, yine muazzam görseller mevcut. Altın arayan bir adamın hikayesi. Şans, sabır, ölüm, intikam ve doğa. Mükemmel bir hikaye, mükemmel bir anlatım.
5- The Gal Who Got Rattled : Yanılmıyorsam süre olarak en uzun bölüm, hayattaki tek yakını olan abisini  beraber çıktıkları bir yolculukta kaybeden bir kadının hikayesi. 
6 - The Mortal Remains : Bir atlı arabada yolculuk yapan 5 kişinin hikayesi . Uzun diyalogların olduğu,  göndermelere yer veren, metafor kullanılan ve gördüğüm kadarıyla bazı izleyicileri anlatılan konu hususunda kararsız bırakmış bölüm.

Hikayelerde özellikle detay vermekten kaçındım, zira bütün keyfi kaçırma ihtimali var.

Özellikle ikinci ve üçüncü hikayelerdeki görsellik takdir edilesi, yönetmenin plan seçimleri, oyuncuların performansları, kurgu, müzik,  hepsi gerçekten tatmin edici seviyede.

Her hikayede bir mesaj olduğunu düşünüyorum, bütününden çıkardığım "ölüm" teması ise  üzerinde düşünmeyi/tartışmayı hakkedecek seviyede diyebilirim, elbette farklı yoruma açık alanları da mevcut. Karanlık bir temayı yer yer olduğu gibi  ele alırken yer yer ise mizahla karıştırıp önümüze koymuşlar diye düşünüyorum. Dördüncü bölümden hafif bir İhtiyar Balıkçı/Hemingway tadı da aldım.

Netflix'in en iyi işlerinden biri, 135 dakika uzunluğundaki film bittiğinde keşke 1-2 hikaye daha olsaymış dedirtti bana.

Güncel IMDB puanı 7.4/10, benim puanım 8/10.

hanac

ZGeralt

Teşekkür ediyorum hanac ; bu sefer ben resim eklemeye çalıştım ama beceremedim :)

hanac

Alıntı yapılan: ZGeralt - 03 Ocak, 2019, 16:32:37
Teşekkür ediyorum hanac ; bu sefer ben resim eklemeye çalıştım ama beceremedim :)

Sanırım forumdaki en büyük sıkıntı bu.

Aşağıdaki başlıkta anlattık ama olmuyor

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1241.0.html

Yakında forum güncellenecek, o zaman kolay olacak gibi.

Hayal Kahvem

ZGeralt,  2018 sonunda severek, şaşırarak seyrettiğim en hoş filmlerden biriydi The Ballad Buster Scruggs.  :) Şöyle yazmışım:

Balad: Batı şiirinde efsanemsi, masalımsı, çoğu zaman acıklı, kimi zaman gülünç olayları,
söylenti niteliğindeki eski hikâyeleri işleyen; bir nazım biçimi ve türü.

The Ballad Of Buster Scruggs'ı dün gece seyrettim.
Coen Kardeşlerin yazıp yönettiği, western tarzında 
altı ayrı hikayeden oluşan bu filme bittim.
Hararetle tavsiye ederim.

ZGeralt

Hayal Kahvem, film beni de şaşırttı, Coen kardeşler etiketinden dolayı kötü bir yapım beklemiyordum ama bu derece iyi bir film çıkması da sürpriz oldu benim için.
Sizin favori hikayeniz hangisi oldu acaba?

Nightrain

Tom Waits ve Liam Neeson'lı hikayeye bayıldım. Coen'ler Nefflix ile yeniden çalışırlar umarım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

kedidiro

Keşke bu filmi dev sinema ekranında izlemek te mümkün olsaydı. Bir kaç bölüm görsel olarak çok etkileyici. Müzikler güzel. Sinema salonunda mutlaka daha keyifli olurdu. Bana gelince; aslolan hikayedir zannımca. Bu noktada filmin liam nielson'lu 3. hikayesi  muhteşem. O kadar hoşuma gitti ki o kısmı üç kez seyrettim. İlk iki hikaye daha mizahi iken 3 ve 5, öykü yürek parçalayan drama sahipler. Görselliğin en üst seviyede olduğu 4. bölüm ise bana göre öykü yönünden en zayıf halkayı oluşturuyor. Her biri ölüme dair 5 öykünün ardından altıncı bölümde ise ölüm üzerine söyleşerek neredeyse çemberi tamamlıyor coen kardeşler. Western severler de coen hikayelerini sevenlerde keyif alacaktır. İyi oyunculuklar ve harika görseller de çabası...

Nomad

Dün izledim ben de anca vakit bulup.
Hikayeler yeni birşey söylemiyor.
Ama görsellik, müzik, oyunculuk 10 numara.
Özetle sunum süper.
Altın arayıcı amcanın hikayesi görselliği ve birebir hissettirdiği duygu ile, nişanlısına giden kızın kervan hikayesi güçlü anlatımı, realist yol öyküsü ve çarpıcı aksiyonu ile favorilerim.
Özellikle kervan hikayesini sevenlere bol ödüllü "Broken Trail" i izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.
https://www.imdb.com/title/tt0482857/

Hayal Kahvem

ZGeralt, ben bu filmi öyle hasbelkader seyretmeye başladım. Neticede  Coen kardeşlere saygım sevgim büyüktür. İlla iyi olacaktı yani.
Lakin her bölüm şaşırtarak neticelenince, bayıldım ne yalan söyleyeyim. :D

Ben de kervandaki kızın hikayesini ve altın arayan amcanın hikayesini en çok beğendim.

Kedidiro, 3. hikayede var ya... seyirci olarak olanı görmüyoruz ama ne olduğunu anlıyoruz ya...  yok artık! yok artıkkk! dedim.  :)

Haklısın valla... Tekar seyredilesi bir film.. Haklısın sinemada seyredeydik keşke... Lakin son günlerde  sinema konusu ayrı bir dert  bizim memlekette.

Güzel film yapmışlar Coen kardeşler.  Kovboy filmlerine selam çakarak  ilgiyle seyrettim.

not- Son bölümde koptum filmden biraz. Tekrar seyredeceğim.  ::)

Mrtekin

Filmi ben de çok beğendim.

Kendi sıralamam;3-1-2-5-4-6.

Cast gerçekten çok iyi
ama 3. öyküdeki, tiyatrocu genç aktörün, Harry Potter'ın kuzeni Dudley Dorsey'i de canlandıran "Harry Melling" olduğunu gördüğümde de çok sevindim. Aslında ne kadar yetenekli olduğunu burada çok iyi göstermiş.

Keza, 4. öyküdeki yaşlı madenci amcamızı "Tom Waits" çok güzel
canlandırmış. Şahsen bu kadar güzel bir performans kendisinden beklemezdim.

Soundtrack'i de çok hoşuma gitti. Özellikle "Book";

https://m.youtube.com/watch?v=MeVKqnokHP4

Ezcümle, Coen kardeşler yine herşeyi ile çok kaliteli bir iş çıkarmış.
They drew first blood...

ferzan

Dün akşam izleyebildim...Tek kelimeyle bayıldım...Altı hikayenin her birini ayrı ayrı çok sevdim...Hikayelerin bazıları his olarak bana öyküleriyle henüz geçen yıl tanışabildiğim Ambrose Bierce 'nin İç Savaş öykülerindeki tadı verdi...Bir tek son hikaye diğerlerine göre benim nezdimde biraz daha geride olmuş olsa da filmin tamamından ve özgün konseptinden müthiş keyif aldım...Western tutkunlarının kaçırmaması gereken şiirsel bir anlatı...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com