Bilka Örümcek Adam Dönemini Sevenler Kulübü

Başlatan pizagor, 27 Eylül, 2012, 09:41:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Ağustos, 2018, 19:48:11
Venomized Galactus...

164. sayıdan...

Özgür Simbiyot Galaktus'u görünce cok meraklandim ama işin asli oldukça farkliymis.Meraklisina orj. web of spiderman 90. sayi(30. yil özel sayisi ayni zamanda)

pizagor

Bu hikayede en az Ben Amca kadar eski ve yine Ben Amca gibi Peter'ın hatıralarında yer eden bir karakter çıkıyor karşımıza  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kharon

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Ağustos, 2018, 07:48:23
Çok azı Marmara Çizgi tarafından renkli olarak yayınlandı. Biraz daha fazlası da siyah beyaz olarak Marvel Team-up'arda Büyülü Çizgi etiketiyle  çıktı. Tatlarıysa asla bir Bilka gibi olmadı bana kalırsa... :)

tesekkurler @pizagor & @connyapku

ilk okudugum orumcekler olmasindan midir nedir, orumcegin en iyi donemi gibi geliyo bana. Bir de orjinal boyuttan renkli (turkce veya Ingilizce) okumak istiyorum bir ara

pizagor

Ne zamandır aklımda olan Bilka Örümcek Adam okuma döngüsünü tamamladım yıllar sonra. O ilk altmışbeş sayıdan sonra gelen ve 5 sene süren aydıngerli rezil dönem tamamen soğutmuştu beni Örümcek Adam'dan. O kadar ki 1992 senesi gibi 112. sayıyla başlayan yeni fotokopi dönemi bile yeniden döndürememişti beni. Gerçi o yıllar tam üniversiteye hazırlandığım zamanlardı ve çizgiroman hayatımdan çıkmış gibiydi. Sonrasında üniversiteyle birlikte gelen, parasal kaynağı çizgiroman yerine eğlenceye aktarma ihtiyacı da vardı ki geri dönemeyişimde bunların da etkisi olabilir. Bu dönemi yirmibeş sene sonra tecrübe ettim ve her karesinden müthiş keyif aldım. Gerçi son on sayının yedisi tamamen eski hikayelerin tekrar baskıları da olsa (bahsettiğim ikincil döneme ait diğer sayılarda da bu tekrarlar 'Mega Macera' altbaşlığıyla yapılıyor) herkese tavsiye ediyorum. Peter Parker'ın geri dönen ebeveynlerinin hikayesi dahi havada kalmıyor, sonuca bağlanıyor.

Şimdi sırada söz konusu döneme ait eksiklerimi tamamlamak var :) Ama o aydıngerli dönemi asla almayacağım, okumayacağım sanırım. Koleksiyonda o elli sayı hep boş kalacak...

Vega

Alıntı yapılan: pizagor - 04 Eylül, 2018, 18:21:27
Peter Parker'ın geri dönen ebeveynlerinin hikayesi dahi havada kalmıyor, sonuca bağlanıyor.

Ah iki sayıcık daha devam edebilseymiş o macera. Sonrasında Örümceğin Bukalemun'u maymuna çevirişini Türkçe okuyabilseymişik...

Örümce Adam'ın bunlar gibi onlarca dark denilebilecek macerası varken (Bilka dönemi Gang Wars, yine 154 ve 157. sayılar, GAng Wars ile bağlantılı Hob Cin'in ölümü, devamında Bilka 160,161 ve sonrasında Bloody Rose maceraları ve daha bir sürü) ne diye sivilceli örümcek filmi çekerler hiç anlamıyorum.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

pizagor

Örümcek Adam o akşam kim bilir kaçıncı defadır kendini eski bir köşkün yakınında bulmaktadır. Kendisini bir mıknatıs gibi çeken bu binada tehlike yaratabilecek herhangi bir durum görünmemesine rağmen Peter yine de içeriyi gözetleme ihtiyacı duyar. Gördüğü yemek masasına oturmuş yaşlı bir adamdır, fark edemediği ise adamın etrafını sarmış olan binlerce örümcek...

Evden uzaklaşan Örümcek Adam bir çiftin çevresini sarmış soygunculara denk gelir az ötede. Olaya müdahalesi alışılmadık şekildedir: her zamanki neşeli pataklama mizacından uzak, kendini kaybetmiş bir halde, soyguncuların tabiri caizse canını çıkarır. Bu durumunun sadece soyguncuları değil mazlum konumundaki çifti de dehşete düşürdüğünü fark eder. Ancak bu farkındalıkla birlikte Peter Parker çok tehlikeli bir eşiği geçmeden evvel hıncına hakim olabilir...

Bu şekilde başlayan hikaye, örümcekleri ve radyoaktif bir örümceğin ısırdığı bir de adamı yönlendirebilen ve vahşi öldürme içgüdülerini tetikleyebilen cihazın mucidine doğru ilerlerken Bilka Örümcek Adam serisinin 5. sayısının bu giriş sayfası, Rick Leonardi'nin sayfaya yayılmış bu güzel paneli, Örümcek Adam'la ilk karşılaştığım kare olarak zihnime kazınır.. Bir yandan da karaktere ve yayıncısına duyduğum sevginin ve tutkunun tohumunu atan çizimdir bu sayfa...

pizagor

Kara Kedi'nin ilk paneli...

Amazing Spider-man #194 'Never Let the Black Cat Cross Your Path!' (1979) ve bizdeki izdüşümü Bilka #2 'Kara Kedi'nin Sırrı' (1983)...

dayıcomics

İşte tam benim sevdamın forumu. Çizgi roman okumaya Bilkanın örümcek adamları sayesinde başlamıştım. Gönlümde ayrı bir yeri vardır bilkanın.

pizagor

Çetele...

https://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2019/11/cetele.html

Örümcek Adam'ın ilk öptüğü kadın kimdir diye sorsam...

Peter Parker'ın ilk tutulduğu kız olan, Molten Man'in kızkardeşi, sonrasında Harry Osborn'un karısı olacak Liz Allen?!!

Yoksa bir diğer lise aşkı, Daily Bugle günlerinin başlamasıyla birlikte muhabir Ned Leeds (ki ne tesadüf onun da alter egosu Hob Goblin çıkacak) ile dünya evine girmeyi tercih eden Betty Brant midir bu mühim deneyimin yaşandığı kişi?!!

Klonuyla ya da kendine tıpatıp benzeyen kızıyla karşısına çıktığı her defasında aklını bulandıran Gwen Stacy ile yaşanmış olabilir mi o ilk?!!

Diğer bir sarışın güzel Debbie Whitman, kendi içinde yaşadığı coşkun aşkı Peter'dan aynı düzeyde karşılık göremese de en azından o ilk öpücüğün işteş fiilinin öznelerinden biridir belki de?!!

Peki ya iyi aile çocuğu Peter dudaklarını müstakbel karısı Mary Jane'e saklamayı tercih ettiyse?

Ya da bütün tövbeleri comics aleminin bana göre tartışmasız en hoş hatunu Felicia Hardy karşısında bozulduysa?

En iddialı Örümcek Adam hayranlarının bile doğru yanıtlayamayacağını düşündüğüm bir soru bu. Örümcek Adam'ı Bilka ile tanımaya başlayan okur için doğru yanıt bu 'zalim altılı'nın yakınından dahi geçmiyor çünkü...

Bilka Örümcek Adam serisinin henüz ilk sayısında tanık olduğumuz bu ilk öpücüğe dair panellerde mekan atmosferin üst katmanları ve Helicarrier... Örümcek Adam'ın dudaklarındaki kızıl dilber ise...

Her şey Örümcek Adam'ın genç bir kadını, Nansi Raşman'ı serserilerden kurtarmış olduğu o gece başlamıştı. Ve o kadın yüzünden neredeyse hayatını kaybedecekti...

Nansi Raşman bir ilkokul öğretmeni olduğunu söylemişti ancak şaşırtıcı şekilde en ileri düzeyde yakın dövüş teknikleri sergilemekteydi. Ve geçmişiyle ilgili kendisine dahi puslu ve muğlak gelen çok şey vardı...

Nansi Raşman kişiliğiyle Kara Panter arasında (Bilka döneminden bir ayrıntıyı hatırlatmak gerekirse bu Kara Panter Wakandalı Black Panther olmayıp aslen Black Widow'dur ve çevirideki bir azizlik sonucunda ismi Bilka literatürüne Kara Panter olarak geçmiştir) bocalayıp duruyordu genç kadın. Hala gerçek kişiliğinden emin değildi...

Yalnız her geçen dakikayla beraber daha çok şey anımsıyordu. Viper'ın planını keşfeden oydu. Ama Nik Furi'ye haber veremeden yakalanmıştı. Viper neler bildiğini ve Nik'e birşey söyleyip söylemediğini anlamak istiyordu. Sorgu günlerce sürdü. Ama o konuşmadı...

Sonunda bir görevliyi gafil avlayarak kaçmayı başardı. Ama bu tecrübe ona pahalıya patlamıştı. Kara Panter kişiliğini reddederken buna kendi de inanmıştı...

Nansi adında bir öğretmendi artık...

Not: Görseller, Bilka Örümcek Adam serisinin 1. sayısından alınmıştır.

pizagor

https://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2020/01/sevgim-seni-utandrd-m.html

Sevgim Seni Utandırdı mı?..

Kayıtsız kalınamayan bir öyküdür 'Kraven's Last Hunt'. Bu çok sert psikolojik gerilim, potansiyelinden beklenildiği üzere hızlıca okurların en beğendiği Örümcek Adam hikayelerinden birine dönüşür. Yazar DeMatteis'in, hikayenin ortaya çıkışını ve evrilmesini anlatan bir de sunuş yazısı bulunur orijinal cildinde. Bu yazıdan öğreniriz ki DeMatteis söz konusu kurguyu Batman ve Joker arasında geçecek şekilde tasarlar ancak fikri DC'ye kabul ettiremez. Sonrasında da mezardan yeryüzüne yolunu açan Batman değil Örümcek Adam olur.

Öyle güzel anlatılır, öyle güzel görselleştirilir ki o enfes kapağına rağmen Örümceğin mezardan çıkış panelleri kapaktan çok daha etkileyici gelir bana...

'Kraven's Last Hunt' macerası Bilka döneminde 'Tabut' adıyla yayımlanır. İşte bu sayfalardan efsane bir temas ve efsane bir monolog!

Bu paneller Bilka Örümcek Adam Süper Cilt serisinin 79. sayısında yer almaktadır. Yıllar önce tutkulu bir 'Bilkasever'in, sevgili Vega'nın, bu hikayenin 183'lük seride bulunmadığını, sadece cilt serisinde yayımlandığını söylemesiyle oldukça şaşırmış ve teyit ihtiyacı duymuştum. Yıllar sonra bir diğer Bilka sevdalısı olan Nemo önemli bir işe girişerek 183'lük seride yer alan her bir sayıdaki her bir hikayeyi, bunların orijinal fasikül referanslarını araştırıp bularak listeledi. Ve bu listede ne Tabut, ne de Kraven's Last Hunt vardı...

dayıcomics

Vay be Bilka ne efsaneler yayınlamış zamanında. :o

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 16 Ocak, 2020, 22:33:49
Sevgim Seni Utandırdı mı?..

Güzel bir yazı olmuş Pizagor.

Emeğine sağlık.

pizagor

yunusmeyra

itiraz demeyelim de  ;)

yukarıdaki panelle açılan ve örümcek adamın 3 farklı orijinal serisinde devam eden macera bizde 183'lük seride yayımlanmadı nemo'nun listesinde de görüleceği gibi. bu serinin tekrar baskıları ve daha önce yayımlanmayan bazı maceraların eklenmesiyle oluşturulan "süper seri"içindeki albümlerde yayımlandı. ancak senin aktardığın haliyle  116'lık süper seri içinde yayımının 79. cilt içinde değilde 38, 39 ve 40. ciltlerde olduğu bilgisini düşelim.

not: bu "süper seri"nin karmakarışık ve "ek"lerle oluşturulan yayınındaki ciltlemeler garipliklerle doludur! dönem dönem aynı içeriklerin farklı cilt no'su ile piyasaya verilmiş olduğunun konuşulduğu kalmış aklımda  ???
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pizagor

Düzeltmeyi düzelteyim, 79 numaralı cildin içinde de bu macera bulunmakta. Oradan okudum da ondan biliyorum  :)