Hikayeler - Le Storie / Çizgi Düşler

Başlatan pearl jam, 26 Mart, 2013, 18:18:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Volto Nascosto da yine daha önceki bir İtalya-Etiyopya savaşını işlemişti.Adamlar sömürge tarihlerinden bile ne güzel eserler çıkartıyor.Bizde varsa yoksa eli kılıçlı klişe karakterler.Şöyle bizim tarihimizin değişik kesitlerinden de güzel çizgiromanlar çıkartılsa keşke.

Mrtekin

Bildiğiniz üzere, Hikayeler-7 çıktı, 6. Cilt, Aralık 2014'te çıkmıştı, yani neredeyse 1 senelik bir rötarla 7. Cildi okuyoruz, o yüzden elimizdeki cildin kıymetini bilelim.

Hikayeler, bana göre şu andaki açık ara en kaliteli fumetti serisi, bağımsız fumetti öyküleri okumak isteyenler kesinlikle kaçırmasın ve fuar fırsatından da yararlanarak tüm 7 cildi de koleksiyonlarına katsınlar derim.

Çizgi Düşlerden de ricam, bu kaliteli seriyi, hak ettiği şekilde hızlandırması.
They drew first blood...

Animvader

Bu seri o kadar güzel ki salt bir çizgiroman değil adeta yaşayan bir tarih.Eskiden Resimlerle İnsanlık Tarihi diye bir gazete promosyonu seri vardı.Küçükken onları okumayı çok severdim.Bu seri bana onları hatırlatıyor.

Ayrıca başlamak için bir önceki sayıyı almanıza bile gerek yok, alın okuyun daha neyi bekliyorsunuz.Ben her bir macerayı bitirdikten sonra o sayının geçtiği tarih, film, konu ne varsa araştırıp onları da izliyorum/inceliyorum maksimum zevk alıyorum seriden.

Mrtekin

Bu mesajı yaklaşık 1 yıl önce atmışım. :)

"Hikayeler-7 kapağında işlenecek konulardan biri olduğunu görünce konu ile ilgili bir ön okuma paylaşmak istedim.

http://bilmediklerimiz.blogcu.com/demir-maskeli-adam/1444335"

They drew first blood...

HacıGeraltEmmi

Hikayeler serisinde okuduklarım içerisinde en beğendiğim Müfreze oldu. Açıkçası başlarken gene amerikan güzellemesi bir vietnam hikayesi okuyacağız diye düşünmüştüm. Hiçte öyle değilmiş. Son karesine kadar merakla okuduğum, yer yer dramatik, bazen korkutucu ve gizem dolu bir hikaye oldu. Çizerini ayrıca beğendim. Yazısız karelerde bile işlenen duyguyu harika yansıtmış, panel geçişleri tam bir sinema şöleni tadında.

Ralph

Alıntı yapılan: Animvader - 29 Ekim, 2015, 22:05:47
Bu seri o kadar güzel ki salt bir çizgiroman değil adeta yaşayan bir tarih.Eskiden Resimlerle İnsanlık Tarihi diye bir gazete promosyonu seri vardı.Küçükken onları okumayı çok severdim.Bu seri bana onları hatırlatıyor.

Ayrıca başlamak için bir önceki sayıyı almanıza bile gerek yok, alın okuyun daha neyi bekliyorsunuz.Ben her bir macerayı bitirdikten sonra o sayının geçtiği tarih, film, konu ne varsa araştırıp onları da izliyorum/inceliyorum maksimum zevk alıyorum seriden.

Fumettinin güzel yanı da bu işte.. Belki çizimleri comiclser kadar güzel değil belki renksiz belki popüler olmayabilir ama ufuk açıcı yönü, eğlendirirken öğretme yönü hala muazzam.

Animvader

hanac

nicholaihel

Forumdaki övgülerin verdiği "itki" ile bir heves tüm ciltleri satın aldım. Yazılanlar, referanslar gayet bana hitap edeceği şeklindeydi ama toplu alınca "ya beğenmezsem" tedirginliği olmadı desem yalan olur  :) Elbette henüz tamamını okuyamadım ama ilk üç cilt itibariyle seriyi beğendim! Keyifle okuyorum.

Öncelikle italyanların ekserisinin çizgileri (bence) diğer avrupa ekollerine göre zayıf. Yine de her cilt iki farklı çizerin çalışmasını tatmak biz çizgi gurmeleri için oldukça zevkli :)

Her cilt iki hikaye var. Doyurucu olmaya yetecek kadar uzun, yormaya başlamayacak kadar kısa. Her cildin girişinde Çizgi Düşler'in mukaddimesi, hikayeci bölümünde ve öykü içinde verilen sinema, edebiyat referansları çok iyi. Tarihi fon, hikayelerden birşeyler öğrenmek, siyah beyaz sunum, ön söz falan olunca eski Doğan Kardeş tefrikalarını hatırlattı bana.

Hikayelerin bir kısmı öyle mucizeler yaratmıyor. Bilindik seyir izleyebiliyor. Kimileri klişe bile diyebilir. Ama bu rahatsız edici, "öf ne olacağı fazlasıyla belli" sıkıcılığında bir klişe hali değil. Hani bazen zihni çok yormadan, gevşemek için, bildiğiniz sularda yüzmek istersiniz ya, işte bu standartta bir klişelik.

Özellikle son okuduğum ciltteki Ayın Karanlık Yüzü hikayesinin çizimlerini de çok beğendim.

Benim gibi (belki de bir parça yaştan ötürü) İtalyanlara mesafeli, yeni lezzetler arayan, koleksiyonuna İtalyan eklemek isteyen, edebiyat, sinema, dünya tarihinden hoşlanan arkadaşlara rahatlıkla önerebileceğim bir seri.

Bu haliyle underrrated. Sadece kapakta kullandıkları materyalin uçları çok çabuk aşınan, hafif ayrılan tipten. Ondan şikayet edebilirim :)

Mrtekin

-Spoiler içerir.-

Hikayelerin 7. Cildinin 2. Hikayesi olan "Kurt Kalbi" güzel.

Ama 1. Hikaye olan "Demir Silahşör'"'ü çok beğenmedim; çok zorlama ve tam bir salata olmuş bazı şeyler; örneğin; dünyada hiçbir güç bana Dartagnanın kötü Adam olduğuna inandıramaz.

8. cildi artık şanslı isek 1 sene sonra okuruz. Devam etsin de kör topal, en azından okumaya bir şekilde devam edelim bu seriyi.
They drew first blood...

s.b

HİKAYELER - 2 SEPOYLARIN İSYANI

NO SMOKİNG

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

kalidor

Bu haftasonu serinin 4. albümünü okudum. Öncekilerin aksine "Müfreze" ve "Kara Sevda" adlı öyküler doğaüstü olayları konu alıyordu. Yine de beğenerek okuduğumu belirtmeliyim.
Crom! Ölüleri Say...

s.b

Ben 3. cildi bugün okuyabildim. Siz benden bir cilt önde gidiyorsunuz. Birazdan resimleri paylaşacağım.
Her kitapta değişik iki macera olunca okunuyor. Kafa dağıtmak için en iyisi Hikayeler serisini okumak.

s.b

HİKAYELER - 3 AYIN KARANLIK YÜZÜ

BERLİN'E DÖNÜŞ

s.b

HİKAYELER 4
                                                      MÜFREZE
YAZAR: FABRİZİO ACCATİNO                                     ÇİZER: GİAMPİERO CASERTANO

KARA SEVDA
YAZAN VE ÇİZEN: GİGİ SİMEONİ