SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aa

Evet köstebekten yeni bilgiler bekliyoruz.Çizgi roman yayınevi-okur arasındaki iletişim açısından şu ana kadar göremediğimiz çok güzel bir iletişim örneği sergiledi doğrusu.
Esse Gesse Hayranı...

afu

kitaplardan ne kazanılıyor? diye üyelerimiz zaman zaman meraklarını dile getiriyorlar.
yaptığım bazı araştırmalar oldu.

sonuç:
20TL, 30TL vb  fiyatlı bir çr dan ne kadar kar edilir sorusu yanlış.
telif + çeviri + grafik düzenleme + baskı + dağıtımcı maliyeti
toplandığı zaman ki bunlar her çr serisine göre çok değişken, eğer 1.000 - 1.500 adet ve üzeri satılmıyorsa kar değil zarar ediyorsunuz. yani satılmadığı sürece fiyatının önemi yok.

çizgi düşler, marmara vb satış adetlerinin az olduğu serileri bile çıkarmaya devam ediyorlar. zarar ettiğini bile bile.
bu nedenle bu serilerin periyodunu sıklaştırma taleplerimizde bana biraz haksızlık ediyoruz gibi geliyor.
senede bir sayı bile olsa bu serilere devam ediliyorsa sonlandırılmadığı için teşekkür edelim.
ne mutlu çr okuyana, sevene, yayınlayana  :)

Ralph

Alıntı yapılan: afu - 19 Eylül, 2015, 18:06:58
kitaplardan ne kazanılıyor? diye üyelerimiz zaman zaman meraklarını dile getiriyorlar.
yaptığım bazı araştırmalar oldu.

sonuç:
20TL, 30TL vb  fiyatlı bir çr dan ne kadar kar edilir sorusu yanlış.
telif + çeviri + grafik düzenleme + baskı + dağıtımcı maliyeti
toplandığı zaman ki bunlar her çr serisine göre çok değişken, eğer 1.000 - 1.500 adet ve üzeri satılmıyorsa kar değil zarar ediyorsunuz. yani satılmadığı sürece fiyatının önemi yok.

çizgi düşler, marmara vb satış adetlerinin az olduğu serileri bile çıkarmaya devam ediyorlar. zarar ettiğini bile bile.
bu nedenle bu serilerin periyodunu sıklaştırma taleplerimizde bana biraz haksızlık ediyoruz gibi geliyor.
senede bir sayı bile olsa bu serilere devam ediliyorsa sonlandırılmadığı için teşekkür edelim.
ne mutlu çr okuyana, sevene, yayınlayana  :)

Elbette. Ondan kuşkumuz yok. Pek çok yayınevi fedakarlıktan kaçınmıyor. Ancak kardan kastım şudur: 1000 adet basım yaptığınız bir kitabı düşünün, 20 tl'den satışa çıkmış olsun. Bunların 500 tanesini sattınız diyelim. 10.000 tl para geçer elinize. İşte nedir; çevirmen atıyorum 2000 tl, telif 2000 tl, baskı şu bu 3000 tl (rakamları sallıyorum)  Geriye 3000 tl kalıyor değil mi farz-ı misal; 3000/1000'den kitap başı 3 tl para kazanılmış olur. Ben bu doğrultuda sormuştum.

Kanımızda var hesaplayan adam olmak :)

köstebek

Ralph,

Şöyle anlatayım.
1. Kitap fiyatının yarısı dağıtıma veya satıcı dükkâna gidiyor. Büyük dükkânların veya ÇR dükkânlarının çoğu %50 indirimle alıyor. Yani ortada dönen  paranın yarısını onlar alıyor (bu paranın ortada dönmesinin tüm sebebi de sensin üstelik, tüm riske giren de sensin, yani sen olmasan ortada satılacak kitap ve böyle bir para da olmayacak). Üretici değil de satıcı veya aracı olmak çok daha iyi görünüyor...

2. Gavurun telifi % 8, ıvır zıvırla (digital kopya parası, vergi vs) birlikte % 10 diyelim, rahat hesaplarız. Sat veya satma adamlar senden bu parayı alıyor.

3. Kaldı mı elinde %40... İşte bütün numarayı bunun içinde döndüreceksin. Baskı parası,çevirmen, kargo paraları, devlete verilen vergiler, eleman paraları, kira, yemek, çay paraları veeee beklediğin bütün KÂR payı bu yüzde kırkın içinde...
Haydi iyi niyetli olakım, bütün matbaa, çeviri, eleman, vergi, çay, yemek vs tüm masrafları % 30 civarında tuttuğunu varsayalım... Eline kalan pay % 10.

Yani 30 tl'ye sattığın bir kitaptan 3 tl kazanıyorsun. Bu 3 liraları biriktire biriktire bir yerlere varabilirsin. Tabii, kitaplarının sattığını düşünürsek... Arada satmadığın bir kitap çıkarsa bu 3 liralarla bir yandan da zararını kapatıyorsun...

caretta

Köstebek Bey o zaman Teks'e yüklenin açığı kapatın.Ama Teks de öyle şakır şakır satılmıyor galiba.Millet indirimleri bekleyip toptan almayı yeğliyor.
Bir tek size devamlı arıza olup "nerede kaldı yeni sayılar?" deyip duruyorum.Bu arada 15 ekime doğru yeni sayıları görür müyüz?

köstebek

Çok rahat görürüz abi...

s.b

Beyoğlu Sahaf Fuarında var mısınız?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Ralph

Teşekkürler Köstebek. İşler düşündüğümden de zormuş.

Mrtekin

Amacımız nedir? Üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?

Tüm hesap kitap tüm samimiyetle bizlere anlatılmış. Bu kadar net bir cevap başka kimden alabilirsiniz? Bu ahval ve şeraitte, çr özellikle fumetti işini devam ettiren yayıncılarımıza saygı duymamız lazım. Suçlamak herzaman işin en kolayı.

Şunu da peşinen belirteyim, ben bir ÇD fanıyım.
Çizgili Köstebek ya da diğer arkadaşlar size efendiliklerinden birşey söylemiyor da olabilirler.

They drew first blood...

Ralph

Eleştirinin dozunu bilmekte fayda var. Lütfedip bizimle iletişime geçen bir avuç yayıncıyı bezdirmeyelim forumdan. Normal bir sektör olsa belki hak veririm ama çizgi roman piyasasının durumu ortada. Bu sektörde bunca yayını bulmaya şükredeceğimiz halde birkaç günlük gecikmeler için birbirimizi kırmaya gerek yok. Onun dışında ben artık "Şu ne zaman çıkacak?" sorularının son bulması taraftarıyım. Maalesef pek iyi sonuçlar doğurmuyor.

Mrtekin

They drew first blood...

Ralph

Alıntı yapılan: Kenny - 19 Eylül, 2015, 22:10:44
Bende JBC klimasıyım ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D. Ortam durgun biraz güldüreyim dedim ;D

Biliyorum kötüydü , kurallara aykırıysa görmezden gelin :)

Tam benim tarzım olan bir espri hehehehe

Nightrain

Alıntı yapılan: Kenny - 19 Eylül, 2015, 22:10:44
Bende JBC klimasıyım ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D. Ortam durgun biraz güldüreyim dedim ;D

Biliyorum kötüydü , kurallara aykırıysa görmezden gelin :)

Ben müridiyim. :D

Edit: şurada ne guzel yayincilar gelip neyin ne olduğunu anlatiyor lutfen sakin olalim, yayincilari kacirmayalim.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Burada bazi yazilar, sorular var ki, coca cola'nin sahibi uyemiz olsa formulunu isterler muhtemelen  :D  :)  :D

köstebek

Çok uzatmayalım artık beyler, herkesin forumlarda bilgi isteme hakkı ve yine herkesin forumlarda bilgi saklama hakkı vardır...

Önemli not: Ülkemizde her ay 10 fumetti ve 3 barbar çizgi romanı çıkmadıkça kimse "barış"a falan güvenmesin...