SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abselemon

Bizim ülkemizde çizgiroman piyasası çoğu insan tarafından önemsenmiyor. Özellikle genç nüfusun çizgiroman ile pek alakası yok. Ayrıca aileler de çizgiromanı boş bir uğraş olarak görüyor. Durum bu olunca da satışlar hali ile bu kadar düşük oluyor. Çözümü ise gençlerin çizgiromanı sevmesi ve de çizgidüşler , hoz gibi firmaların artması. Başka da bana göre yol yok.

antiochia

Alıntı yapılan: abselemon - 29 Mayıs, 2014, 15:16:19
Bizim ülkemizde çizgiroman piyasası çoğu insan tarafından önemsenmiyor. Özellikle genç nüfusun çizgiroman ile pek alakası yok. Ayrıca aileler de çizgiromanı boş bir uğraş olarak görüyor. Durum bu olunca da satışlar hali ile bu kadar düşük oluyor. Çözümü ise gençlerin çizgiromanı sevmesi ve de çizgidüşler , hoz gibi firmaların artması. Başka da bana göre yol yok.
Evet aynen katılıyorum. Ben küçükken de tatiller dışında alıp okuyamazdım. Ama Allah'tan babam çizgi roman severdi de o alışkanlık kaldı. Sonunda ekonomik bağımsızlığımı kazandıktan sonra okumaya tekrar başladım uzun bir aradan sonra..
Biraz gelenekçi olduğumdan herhalde vampir v.b. şeyler pek hoşuma gitmiyor.(bilimkurgu ve fantastiği sevmeme rağmen)

pardus88

kitapların genç okur tarafından alınmamasının önemli nedenlerinden birisi fiyatların yüksek oluşu bir ortaokul veya lise öğrencisi harçlığından 30 tl verip çizgiroman alamaz şimdi basılan çizgiromanlar koleksiyona ve  belli bir gelir seviyesindeki kemik okura yönelik çizgiroman yayıncılarının  yeni okur kazanmak gibi bir düşünceleri yok çizgiroman amerikada Japonya veya italya fransa gibi ülkelerde yüzbinlerce milyonlarca satılıyor çünkü orda daha ziyade 1.2 dolar yada Euro gibi fiyatlardan satılyor ve öğrenciler rahatlıkla alabiliyor bazen dr da falan öğrenciler çizgiromanları incelerken görüyorum ama fiyatlarını görünce bırakmak zorunda kalıyorlar geçen yıl fuarda büyülü çizgi reyonunda bazı çizgiromanlar 2 .3 tl den satılmıştı öğrencilerdende baya alan olmuştu eskiden basılan çizgiromanlar ucuzdu herkes alabiliyordu şimdi bu fiyatlardan yeni okurun alması zor

antiochia

Alıntı yapılan: pardus88 - 29 Mayıs, 2014, 15:45:06
kitapların genç okur tarafından alınmamasının önemli nedenlerinden birisi fiyatların yüksek oluşu bir ortaokul veya lise öğrencisi harçlığından 30 tl verip çizgiroman alamaz şimdi basılan çizgiromanlar koleksiyona ve  belli bir gelir seviyesindeki kemik okura yönelik çizgiroman yayıncılarının  yeni okur kazanmak gibi bir düşünceleri yok çizgiroman amerikada Japonya veya italya fransa gibi ülkelerde yüzbinlerce milyonlarca satılıyor çünkü orda daha ziyade 1.2 dolar yada Euro gibi fiyatlardan satılyor ve öğrenciler rahatlıkla alabiliyor bazen dr da falan öğrenciler çizgiromanları incelerken görüyorum ama fiyatlarını görünce bırakmak zorunda kalıyorlar geçen yıl fuarda büyülü çizgi reyonunda bazı çizgiromanlar 2 .3 tl den satılmıştı öğrencilerdende baya alan olmuştu eskiden basılan çizgiromanlar ucuzdu herkes alabiliyordu şimdi bu fiyatlardan yeni okurun alması zor

Evet doğru bir noktaya bastı arkadaş. Büyük ciltler yerine 100 sayfalık sayılar halinde yayınlansa ve fiyatı maksimum 10 TL olsa satışlar artabilir...

pearl jam

Bence en azından bir kitap için deneme amaçlı şöyle bir şey yapılabilir : Baskının bir kısmı şimdiki gibi kaliteli ve pahalı olur bir kısmı da daha ucuz maliyetli bir basımla çok daha ucuza satılabilir.

dean

Alıntı yapılan: pardus88 - 29 Mayıs, 2014, 15:45:06

Bizde cilt olarak satıldığı için fiyatlar 30 lirayı buluyor. Mesela Siege çizgi romanı 20 dolarken bizde 35 lira ya da avengers endless wartime 25 dolarken bizde 30 lira. Hele doğru yerlerden alınırsa bu çok daha fazla düşüyor. Bu açıdan düşünülürse bizde ucuz bile denebilir.

dean

Alıntı yapılan: antiochia - 29 Mayıs, 2014, 15:56:57
Evet doğru bir noktaya bastı arkadaş. Büyük ciltler yerine 100 sayfalık sayılar halinde yayınlansa ve fiyatı maksimum 10 TL olsa satışlar artabilir...

Özellikle Comics'ler için söylüyorum. Dediğiniz şey imkansız. Hikayelerin başlayıp bittiği yerler var. Onlara uyulmak zorunda. American çizgi romanları ciddi crossoverlar üzerine kurulu. Sıranın şaşmaması bütünü anlama konusunda çok önemli. Herhangi bir romanı ortadan nasıl bölemezseniz çizgi romanıda bölemezsiniz.

antiochia

Alıntı yapılan: dean - 29 Mayıs, 2014, 16:06:55
  Özellikle Comics'ler için söylüyorum. Dediğiniz şey imkansız. Hikayelerin başlayıp bittiği yerler var. Onlara uyulmak zorunda. American çizgi romanları ciddi crossoverlar üzerine kurulu. Sıranın şaşmaması bütünü anlama konusunda çok önemli. Herhangi bir romanı ortadan nasıl bölemezseniz çizgi romanıda bölemezsiniz.
ben italyan serileri için söyledim onların bir sayısı yaklaşık 100 sayfa...

dean

Alıntı yapılan: antiochia - 29 Mayıs, 2014, 16:13:18
ben italyan serileri için söyledim onların bir sayısı yaklaşık 100 sayfa...

Oğlak yayıncılık, lal, Hoz zaten bu tip satışlar yapıyor ama alan yine olmuyor. Sıkıntı para değil. Sıkıntı insanların tercihlerinin çizgi roman olmaması. Bunu çözümüde reklam. NTV kalite olarak çok düşük olan yayınları çatur çutur sattı ve satıyor. Neden ? Çünkü reklamını yapabiliyor. Gazetelerin verdiği kitap eklerinin hepsinde NTV yayınlarının çizgi romanlarını gördük zamanında.

Caped Crusader

Alıntı yapılan: dean - 29 Mayıs, 2014, 16:06:55
Comics için Amerika'da olduğu gibi fasikül olarak çıkarsa anca öyle olur.20-30 sayfa 3-4 dolar değişiyor.Yani ülkemizde fasikül olarak çıkarsa 6-7 lira gibi öğrencilere uyan bütçeyle satılabilir ama yayıncılar bunun zor olduğunu söylemişlerdi.Tabi fasikül olarak çıksa bile dediğiniz gibi reklam olmadan çok satacağını düşünmüyorum.

Ralph

Fasikülün satışları daha da düşüreceği kanaatindeyim. Baktığınızda daha pahalıya geliyor ve tadını alamadan bitiriyorsunuz, saklaması da epey zor. Cilt sistemi bence uygun. Sonuçta minimum 2 ayda bir çıkıyor ciltler, düzenli bir okuyucu şüphesiz ki cildi tercih edecektir.

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: Caped Crusader - 29 Mayıs, 2014, 16:36:40
Comics için Amerika'da olduğu gibi fasikül olarak çıkarsa anca öyle olur.20-30 sayfa 3-4 dolar değişiyor.Yani ülkemizde fasikül olarak çıkarsa 6-7 lira gibi öğrencilere uyan bütçeyle satılabilir ama yayıncılar bunun zor olduğunu söylemişlerdi.Tabi fasikül olarak çıksa bile dediğiniz gibi reklam olmadan çok satacağını düşünmüyorum.

Şahsen fasikül almam, hem daha pahalıya geldiği için hem de 4-5 ay belki daha da uzun süre ayda 20 sayfa okuyarak hikayenin bitmesini beklemem. Dean'ın dediklerine katılıyorum, çizgiromanın satmamasında temel sebeplerden ilki reklam bence, daha sonra da okuma alışkanlığının olmaması ve fiyatlar geliyor.

Alıntı yapılan: Ralph - 29 Mayıs, 2014, 16:47:31
Fasikülün satışları daha da düşüreceği kanaatindeyim. Baktığınızda daha pahalıya geliyor ve tadını alamadan bitiriyorsunuz, saklaması da epey zor. Cilt sistemi bence uygun. Sonuçta minimum 2 ayda bir çıkıyor ciltler, düzenli bir okuyucu şüphesiz ki cildi tercih edecektir.

Dediklerinize katılıyorum, cilt daha mantıklı geliyor.

rumar80

Cilt konusundaki görüşlerinize katılmaktan birlikte Marvel ve DC'nin ciltleri ilk önce hard cover olarak çıkarıp bir de oradan kazıklamaları beni çok kızdırıyor.

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 29 Mayıs, 2014, 22:00:06
Cilt konusundaki görüşlerinize katılmaktan birlikte Marvel ve DC'nin ciltleri ilk önce hard cover olarak çıkarıp bir de oradan kazıklamaları beni çok kızdırıyor.

Ciltler ile alakalı en nefret ettiğim şey.

pardus88

çizgiromanlarda diğer kitaplar gibi cep boy basılsa mesala sherlock holmes Suç Detayda Saklıdır normal boy 17 tl cep boy 8 tl satılıyor   tay yayınlarının bastığı boyda olsa normal boy 30 tl cep boy 15 tl olsa nasıl olur sonuçta çizgiroman çabuk okunan bir şey 20 dk da 100 sayfalık kitap okunuyor. birde  anlamadığım birşey  martı yayınlarından çıkan sherlock holmes 17 tl tutku yayınlarından çıkan 8 tl nasıl oluyor telifse aynı kitap sayfa sayısı aynı boyu aynı fiyat iki katı. çizgiromanlarda da hardcover olunca 30 tl kitap 60 tl oluyor