SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Köstebek Bey 44.sayfada bir soru sormuştum.Hani çeviri,balonlama,cilt ile ilgili.Cevaplayabilirseniz sevinirim.

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 02 Ekim, 2014, 22:28:53
Köstebek Bey uzun zamandır merak ettiğim bir konuyu size sorayım.Teks sayı 177-178.Bonelli firmasından Türkiye'ye nasıl geliyor?Çizgi Düşler veya
İlyas Erkul'un dükkan rafında yerini alana kadar hangi aşamalardan geçiyor?Tercümesi,balonlaması,düzeltmesi,baskısı,cildi v.s.Siz galiba son düzeltmeyi yapıp matbaaya gönderiyorsunuz?Bu konuyu yıllardır çok merak ediyorum.
       Bu arada sizin yarışma sorusu da arada kaynadı gitti.Ne soru soran ne de tahmin yürüten var.Bana göre haydutların yanlarında götürdükleri
bankacı.

şimdi abi,
İlk önce adamlarla bir yazışıyorsun, kaç sayı alacağını söyleyip paranın üçte birini Milano'daki bankalardan birine deviriyorsun. Bu arada ıslak imzalı sözleşmeler gelip gidiyor. Neyse... Parayı yatırınca adamlar net üzerinden dijital malzemeleri sana yüklüyorlar.
sonra digitalleri çevirmene gönderiyorsun, o da başlıyor çeviriye .
Bu arada ikinci kol, yani teknik destek grubu harekete geçiyor.
1. adım: İlk önce balonların içindeki İtalyancalar siliniyor (Bu işi genelde İlker yapıyor) Amerikalılar bu balonları silinmiş gönderiyor, ama İtalyanlar bize benziyor, bırak başkası yapsın yöntemi...

2. adım: Ardından da balonları temizlenmiş sayfalar diğer görevliye geçiyor ve bu adam da onları "indesign" denilen bir programı kullanarak bizim kitap konumuna getiriyor ve baloncubaşına yolluyor. Böylece Zeynep Hanımdan çeviriler beklenmeye başlıyor.

3. adım: Çevirileri eline geçiren baloncu başı onları elindeki indesign'a işlemeye başlıyor. bitirince düşük kaliteli (okuma için) pdf halinde bana yolluyor. Bende işte sağına soluna bakıp son kontrolü yapıyorum. Bazı kitaplarımızda görülen tekrarlanmış balonlar, imla hataları, boş balonlar vs her türlü hatanın sorumlusu benim. Neredeyse yapılabilecek her türlü hatayı yaptığımı da buradan söylemek isterim. "Kusurumuz varsa affola..."

4. adım: Bu arada ben de Orhan Berent ile temasa geçip "yazın hazır mı, abi" meylleri atıyorum. Büyük bir şaşkınlıkla söyleyebilirim ki, şu ana kadar hiç "hazır değil" demedi. Bir de o kadar Martin Amca okumuş. İnsan biraz gecikir, ama hiç yapmadı...

5. adım: Benin düzeltiler asıl dosyaya işleniyor ve ardından matbaaya gönderiliyor.

6. adım: bir hafta içinde de İlyas kitabı sana göndermeye hazırlanıyor... 

caretta

Teşekkürler köstebek bey.Galiba bu aşamalarda en zorlu iş Zeynep Hanım'ın çeviri işi.Herbir Teks sayfasında ortalama 4-6 kare var.Her karede de
uzun diyaloglar.Bunları mesela sayfa 10.soldan sağa 1-2-3-4... diye sıralayıp çeviriyor mu?Balonlama ekibi de bayağı dikkatli çalışmalı.
     Klasik Seri 2015 ocaktan itibaren ayda 3 sayı olabilir dediniz.Yani bir adet ikili (112+112) ve bir de 112 sayfalık mı düşünüyorsunuz?

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 08 Ekim, 2014, 00:04:56
Teşekkürler köstebek bey.Galiba bu aşamalarda en zorlu iş Zeynep Hanım'ın çeviri işi.Herbir Teks sayfasında ortalama 4-6 kare var.Her karede de
uzun diyaloglar.Bunları mesela sayfa 10.soldan sağa 1-2-3-4... diye sıralayıp çeviriyor mu?Balonlama ekibi de bayağı dikkatli çalışmalı.
     Klasik Seri 2015 ocaktan itibaren ayda 3 sayı olabilir dediniz.Yani bir adet ikili (112+112) ve bir de 112 sayfalık mı düşünüyorsunuz?

yok abi, 2 tane klasik cilt (yani 4 sayı, 2x224) ve 1 tane de şimdiki gibi yeni Tex (112+112) düşünüyoruz... Klasikle aradaki farkı kapamalıyız; artık ölmeden bir tam takım Teks görelim evde...

haziran00

Allah gecinden versin çizgiliköstebek abi daha ne seriler tamamlayacağız :)

İnancomic

Vertıgolar bu ay kesın dımı ayın kacı gıbı cıkar acaba

Mrtekin

Bi de mangalardan bahsetmistiniz? Hangi mangalar? Aciklasaniz, sevinsek.

Cizgi dusler, tum ekolleri barindiran bir yayinevi haline donusuyor...Portfoy baya bir cesitlendi....
They drew first blood...

köstebek

Alıntı yapılan: Mrtekin76 - 08 Ekim, 2014, 22:03:24
Bi de mangalardan bahsetmistiniz? Hangi mangalar? Aciklasaniz, sevinsek.

Cizgi dusler, tum ekolleri barindiran bir yayinevi haline donusuyor...Portfoy baya bir cesitlendi....

Vertigo'lar ayın ortalarına doğru çıkar. Mangalar hiç bilmiyorum... şimdilik!

pikofarad

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 08 Ekim, 2014, 23:06:38
Vertigo'lar ayın ortalarına doğru çıkar. Mangalar hiç bilmiyorum... şimdilik!

Mangalardan gönül bir Dragon Ball istiyor :)

Utku Gürsoy

V for Vendetta basmak gibi bir planınız var mı?

antiochia

Alıntı yapılan: pikofarad - 09 Ekim, 2014, 09:32:12
Mangalardan gönül bir Dragon Ball istiyor :)
dragonball olursa iyi olur, berserk ve gintama'ya hayır demem

Utku Gürsoy

Alıntı yapılan: antiochia - 09 Ekim, 2014, 12:46:00
dragonball olursa iyi olur, berserk ve gintama'ya hayır demem
Berserk GerekliŞeyler'de değil mi?

köstebek

Alıntı yapılan: Utku Gürsoy - 09 Ekim, 2014, 10:17:17
V for Vendetta basmak gibi bir planınız var mı?

yok, sen sorunca evdeki rafları bir karıştırdım da, bendeki eski baskıyı bulamıyorum; iş çıkardınız şimdi başıma...

antiochia

Alıntı yapılan: Utku Gürsoy - 09 Ekim, 2014, 14:08:08
Berserk GerekliŞeyler'de değil mi?
Gerekli şeylerin yayınlayacağı yok 15-16 ay oldu..Herhalde vazgeçmişlerdir artık :)

OZAN BALIM

V for Vendetta neden basılmaz diye düşünür dururum, durur durur düşünürüm hep...