SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Konusu en rahat okunan, kolayca hazmedilenler en çok satanlar. Tıpkı senin de öngörebileceğin gibi...

tunaorhun

Fumettinin az satması normal. Çünkü fumetti pahalı bile değil, çok pahalı.
Konuyu örneklerle açıklayayım. Şu anda KM lerin her biri 36 lira, çizgi Düşlerin fumettilerinin en ucuzu ise 30 lira,
şimdi ben bunlardan herhangi birini alsam, bir gün, en geç iki gün içinde okurum. Oysa ben yalnız çizgi roman okumakla yetinen biri değilim. Edebiyat ve özellikle tarih kitaplarını okumasını en az çizgi roman kadar severim. Tarih kitabı olarak almak istediğim kitaplara bir örnek verirsem Say yayınlarından çıkan 744 sayfalık Haçlı Seferleri kitabının normal fiyatı 37.50 lira idefix indirimi ile 24.38 lira bu kitabı alırsam en az bir ay süreyle okurum. Oysa bu fiyata yakın fiyatlarda olan fumettileri ise en geç iki gün içinde okurum. Bu durumda ben ne yapıyorum hazır idefix sanal kitap fuarı varken üstelik bir kısım çizgi romanın alımı için bu fuarı beklemişken, herhangi bir KM ya da çizgi Düşlerin fumettisi yerine Haçlı Seferleri kitabını sipariş ediyorum. Bence  iyi yapıyorum. Ama olan da satılamayan  fumettilere oluyor. Ancak içimden de   bu şekilde hareket etmek geliyor.

afu

Alıntı yapılan: tunaorhun - 15 Aralık, 2014, 13:46:34
Fumettinin az satması normal. Çünkü fumetti pahalı bile değil, çok pahalı.
Konuyu örneklerle açıklayayım. Şu anda KM lerin her biri 36 lira, çizgi Düşlerin fumettilerinin en ucuzu ise 30 lira,
şimdi ben bunlardan herhangi birini alsam, bir gün, en geç iki gün içinde okurum. Oysa ben yalnız çizgi roman okumakla yetinen biri değilim. Edebiyat ve özellikle tarih kitaplarını okumasını en az çizgi roman kadar severim. Tarih kitabı olarak almak istediğim kitaplara bir örnek verirsem Say yayınlarından çıkan 744 sayfalık Haçlı Seferleri kitabının normal fiyatı 37.50 lira idefix indirimi ile 24.38 lira bu kitabı alırsam en az bir ay süreyle okurum. Oysa bu fiyata yakın fiyatlarda olan fumettileri ise en geç iki gün içinde okurum. Bu durumda ben ne yapıyorum hazır idefix sanal kitap fuarı varken üstelik bir kısım çizgi romanın alımı için bu fuarı beklemişken, herhangi bir KM ya da çizgi Düşlerin fumettisi yerine Haçlı Seferleri kitabını sipariş ediyorum. Bence  iyi yapıyorum. Ama olan da satılamayan  fumettilere oluyor. Ancak içimden de   bu şekilde hareket etmek geliyor.
bana pek mantıklı bir kıyaslama gibi gelmedi.  :-\
o zaman size tavsiyem, haçlı seferleri ile ilgili bir film veya belgesel alın, hem de 10TL ödemiş olursunuz.  ;)

Mrtekin

Afedersiniz ama ben de yukarıdaki mantığı çok anladığımı söyleyemem. :)

They drew first blood...

tunaorhun

Alıntı yapılan: afu - 15 Aralık, 2014, 14:07:24
bana pek mantıklı bir kıyaslama gibi gelmedi.  :-\
o zaman size tavsiyem, haçlı seferleri ile ilgili bir film veya belgesel alın, hem de 10TL ödemiş olursunuz.  ;)
Haçlı seferleri kitabı bir örnek. Bende Haçlı seferleri ile ilgili en az on kitap var. Konuyla ilgili  en son çıkan kitap olduğu için bu kitabı almak istedim. Her kitap konuya değişik açılardan yaklaştığı için bir konuda yazılmış, birden çok kitabı okumayı tercih ediyorum.Haçlı Seferleri ile ilgili belgesel  biliyorsanız, adını söylerseniz sevinirim .

tunaorhun

Alıntı yapılan: Mrtekin - 15 Aralık, 2014, 14:20:39
Afedersiniz ama ben de yukarıdaki mantığı çok anladığımı söyleyemem. :)
Bunda anlamayacak ne var, demek istediğim,  fumetti çok pahalı. Bir kaç saatte okuyup bitireceğim, bir kitaba 30 lira vermek istemiyorum.
Kitaba verilen paraya acımam.Evimde 500 ü  çizgi roman, olmak üzere 5000 den fazla kitap var. Ama çizgi roman özellikle fumetti  diğer kitaplara göre  çok pahalı ben de internetten kitap sipariş edeceğim zaman, çizgi roman yerine kitap almayı tercih ediyorum.

köstebek

Sonra da Mrtekin diyor ki, niye yazmıyorsun. :)

pardus88

tuna beye katılıyorum hakikaten kitaplar pahalı bugün idefixden sipariş verdiğim 7 kitap geldi o kadarda indirim olmasına rağmen 150 tl tutuyor hepsini okumak en fazla iki gün sürer comicz lerde bana hitap etmiyor furmettide basılmazsa artık bırakırız çizgiromanı

köstebek

Sorunun sadece bir kısmı çizgi romanın bırakılması gerektiği. Uzun yıllar önce rahmetli babam da bana hep bırak şunları derdi.
Her neyse asıl sorun zaten bazılarımızın bir türlü çizgi romanı bırakamaması. Herkes bıraksa hiç mesele olmayacak. Kişisel olarak canımı sıkan sorunsa benim sevdiğim türde çizgi romanların basılmasının giderek daha da zor bir hale gelmesi. Bu sorunu çözmenin gördüğüm yoluysa onların satışlarını arttırmak olacak. Yani  fumetti okumayı seven kişilerin sayısını arttırmak. Bunun için reklam, tanıtım vs yolları patronlar tarafından döşenmiş ve geçilmesi epey zor parasal engellerle tıkanmış durumda.
Fumettiler zaten "pahalı" olduğundan daha fazla para harcayamayacağıma göre... elimdeki tek şey başkalarının para harcamasını sağlamak olacak. Bu yüzden de etrafımda olan iki kişinin üzerinde çalışmaya başladım bile. Bir torbacı hassasiyetiyle çalışıp en sevebilecekleri kitaplarla adamları yoldan çıkarmaya uğraşıyorum.
yoksa önümde iki seçenek kalacak: Ya eski fumettilerimi döne dolana tekrar tekrar okumayı öğreneceğim. Ya da renkli iç çamaşırlarını taytlarının üzerine geçirip uçan kaçan kahramanlarla baş başa kalacağım.

Mrtekin

Peki, ben, açıkçası çizgi romanın anlatım tarzını çok daha fazla seviyorum. Mesela, Mostar köprüsünün hikayesini, Dampry nin Eski köprünün hikayesinden öğrenmek o kadar keyifli idi ki, verilen her kuruşa değerdi, bazı şeylere hissettirdiği duygular ile de bakmak lazım.

Ben, haçlı seferleri ile ilgili, Amin Maalufun, Arapların Gözüyle Haçlı Seferlerini tek geçerim, gerçi sizde vardır.
They drew first blood...

Mrtekin

Fumetti olarak, ben Teks'çi oldum zaten, napalım, diğerlerini de bastığınız kadarı ile idare ederiz, artık, rüyadan uyanma vaktimiz geldi.

Bari comics açılımınız tutsun da... Vertigolar, çok da fumettileri aratmıyor.

Önemli olan, orta ve uzun vadede çizgi düşlerin kurumsal bir çizgiye bürünmesi...

They drew first blood...

haziran00

Alıntı yapılan: tunaorhun - 15 Aralık, 2014, 14:42:03
Bunda anlamayacak ne var, demek istediğim,  fumetti çok pahalı. Bir kaç saatte okuyup bitireceğim, bir kitaba 30 lira vermek istemiyorum.
Kitaba verilen paraya acımam.Evimde 500 ü  çizgi roman, olmak üzere 5000 den fazla kitap var. Ama çizgi roman özellikle fumetti  diğer kitaplara göre  çok pahalı ben de internetten kitap sipariş edeceğim zaman, çizgi roman yerine kitap almayı tercih ediyorum.

Ben anladığı yazmak istiyorum izninizle siz kitap okumayı seven ucuz olursa çizgi romanda alırım diyen bir kişisiniz sanırım Sevgili Tunaorhun ama ne yazık kı dışardan bakıldığı gibi olmuyor kitap kısmına hiç girmeyeceğim ama okuyucu sayısı az oldukça fiyatları yarı yarıyada indirseniz de fumettiler satmıyor, pahalı olgusuna gelince lafım size değil satış işinde çalışıyorum daha önce başka bir firmada aynı ürüne 30 Tl dediğimde çok diyebilen bir kişi başına bir olumsuzluk gelip bana ulaştığında firma değiştirdiğimden dolayı şimdi 30 dolar dediğimde alabiliyor bu tamamen ihtiyaç yaratmaktan ve ihtiyaç duymaktan geçiyor o yüzden kıyaslamalar her zaman olur ama sadece çizgi düşler değil tüm ÇR yayımlayan yayınevleri hem kendileri bu ÇR leri sevdiği için hemde gönül verdiği için binbir zorlukla çıkartıyorlar bu yayınları :) 

alan ford

Yahu bu fumetti pahalı olayını hiç anlamıyorum. Türkiye'de insan hayatından ve emeğinden başka ucuz olan bir şey yok zaten. Temel sorun bu. Bunu bir tarafa koyarsak fumetti pahalı da comics denen zevat ucuz mu yahu. Aynı yayın evinden örnek verelim Çizgi Düşler'in yayınladığı comicsler çok mu ucuz. Tamam onlar renkli ama. Ama işte.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tunaorhun

Alıntı yapılan: haziran00 - 15 Aralık, 2014, 18:45:43
Ben anladığı yazmak istiyorum izninizle siz kitap okumayı seven ucuz olursa çizgi romanda alırım diyen bir kişisiniz sanırım Sevgili Tunaorhun ama ne yazık kı dışardan bakıldığı gibi olmuyor kitap kısmına hiç girmeyeceğim ama okuyucu sayısı az oldukça fiyatları yarı yarıyada indirseniz de fumettiler satmıyor, pahalı olgusuna gelince lafım size değil satış işinde çalışıyorum daha önce başka bir firmada aynı ürüne 30 Tl dediğimde çok diyebilen bir kişi başına bir olumsuzluk gelip bana ulaştığında firma değiştirdiğimden dolayı şimdi 30 dolar dediğimde alabiliyor bu tamamen ihtiyaç yaratmaktan ve ihtiyaç duymaktan geçiyor o yüzden kıyaslamalar her zaman olur ama sadece çizgi düşler değil tüm ÇR yayımlayan yayınevleri hem kendileri bu ÇR leri sevdiği için hemde gönül verdiği için binbir zorlukla çıkartıyorlar bu yayınları :)

2014 yılında yaklaşık 1500 liralık çizgiroman almışım. Elbette çizgiroman alırken indirim zamanlarını takip ediyorum. Sonuçta parayı kolay kazanmıyoruz. Ama sevdiğim bir çizgiromanı almak için fiyatının iyice düşmesini beklemem. Ancak özellikle fumetti fiyatları bana fazla gelmeye başladı. 2015 yılında bu kadar çizgiroman alırmıyım bilmiyorum.

ferzan

Çizgi romana verilen paranın, normal kitaba verilen paradan daha fazla olmasından mütevellit yazılan görüşlere katılmıyorum...

Çizgi roman, durumu ve içeriğine göre bir kitabın yerini tutmayabilir, aynı yoğunlukta olmayabilir ( kaldı ki bunun aksini ispat edecek çizgi roman üretimleri azımsanamayacak ölçüde mevcut, mevzumuz da çizgi roman - kitap kalitesi, karşılaştırması değil elbette ) ama 300 küsür sayfalık birleştirilmiş bir fumettide yazarın yanı sıra çizerin de emeği olduğu gibi, yazar sadece balonlarda gördüğünüz kadar yazıp köşesine çekilmiyor...Bir kitap sayfasından daha fazla betimleme ve açıklamayı editörüyle çizerine teslim ediyor...Bir zamanlar Amerika'da sayfa başına 8 - 9 Dolar alan yazarlar ile 15 - 20 Dolar alan çizerler vardı...Bu üreticiler de anlı sanlı Marvel'lerin, Dc'lerin üreticileriydi...Bugün bir çizgiroman sayfası, ortalamanın üzerinde bir çizer için 1 gün demek...İnce ince işleyen başkası için 2 gün demek...Fabio Civitelli'nin, gençlik döneminde ayda 8 sayfa çizebildiğini okumuştum...Buna rağmen harika çocuk yakıştırmasını sonuna kadar hakeden yerli ve yabancı çizerler de var...Bu kişiler, bir oturuşta birkaç sayfayı bitirebilecek hızdalar ama istisna oldukları için, bu işin normali en iyi ihtimalle bir güne bir sayfa...Bu hızda çalışan bir çizer 96 sayfalık bir sayıyı 5 - 6 ayda tamamlayabiliyor...Buradan hareketle 300 küsür sayfalık bir fumetti cildinde aşağı yukarı 2 yıllık bir çizer emeği mevcut...Ha, o çizer üretiminin karşılığını orada alıyor zaten...Sayfa başı 80 - 100 euro gibi bir rakam...O da ortalamanın üzerinde bir yayın için...Belki Zagor çizerleri alabiliyordur bu ücreti ama nispeten daha azına çalışanlar var...Bunun bir de yazar parası var ama ucu hala daha bize dokunmuyor...Bize bu sürecin ne kadarı dokunuyor biliyor musunuz, telifine ortalama 500 TL dersek, 400 - 450 adetlik bir tiraj hesaba katılarak bunun baskı, dağıtım ve saire maliyetiyle birlikte etiketine konan ve aslında bu tirajlara göre oldukça normal olan 25 - 30 TL'lik kısmı dokunuyor...Ben, hiç çizgi roman basılmamasındansa, pahalı basılmasına razıyım...Eğer ülkemizde çizgi roman tirajları 20.000'lerde seyrediyor olsaydı evet, 25 - 30 TL için ben de '' Ne oluyoruz ulan! '' der depo basardım...Ama ne yazık ki 20.000 değil, en iyi ve net 200'lerin üzerine çıkabilen bir fumetti tirajı mevcut...Ekseriyeti yetişkin dimağına hitap edip dolu içeriklere sahip olmasına rağmen...

Bugün, en alelade yazarın bile kitabı 5.000 hedeflenerek basılıyor ve geç de olsa o rakamı bulabiliyor...Bunun haricinde normal kitap basımı, albenili kapak kalitesine ve baskısına rağmen iç sayfa kağıdının basımı ve saireyle birlikte normal olarak daha ucuza geliyor...Çizgilerin net görünmesi adına siyahı ekstra boca ederek, mürekkebin arka sayfaya geçmemesi için kağıt kalitesini bir parça daha kalınlaştırarark, en dandik ve ince kağıdın bile yeri geldiğinde bulunamayıp ithal edilmek zorunluluğuna göğüs gererek, çizgi romanın basımı daha meşakatli bir hale geliyor...

Bu ifade ettiğim rakamlar yüzde 100 doğru değil ama inanın yüzde 80 doğru...Hiçbir yayıneviyle bağlantım yok, sadece bir çizgi roman severim ve şu an sigortalı çalışabilen şanslı çizerlerdenim...Çizgi romandan ev geçindirilemediği için de çift mesai ve freelance sonrası kalan vaktimde sosyal hayatımdan kısarak çizgi roman üretmeye çalışıyorum ama daima bir şekilde kesintiye uğruyor...Vakti zamanında sayfa başına 10 TL teklif edilip vazgeçilmesi gibi bir anım da vardır...Dolayısıyla yerli çizgi romanı geçtim, yabancı çizgi romanların ucuz teliflerle bile olsa basılıp bizlere ulaşması başlı başına bir sorun...

Çizgi romana bu kadar para verip de bizi yeteri kadar uzun ve doyurucu bir şekilde meşgul edemediğinden yakınmaya başlarsak, sinemaya verdiğimiz paraya da acımaya başlayabiliriz...Bunun korsanı da var, TV'si de var, bedava izlemenin bin türlü yolu var...Ama farkındaysanız, çizgi roman severler olarak aynı zamanda sanat eseri tüketicisiyiz ve tüm saygımla belirtmek isterim ki, daha ucuza elde edebileceğimiz çoğu kaynağa göre haklı olarak daha pahalı olacaktır...Yazarların yüzde 80'i, geçimlerini sağladıkları başka bir işten kalan zamanlarıyla yazarlık yapıyorlar ama bir çizgi romancı için bu durum aynı değil...Çizer iseniz ya çizgi romana vakit ayırırsınız, ya da çizgi romandan başka herşeye...Çizgi roman böyle kıskanç ve bencil bir meslektir...Haliyle üretiminde olduğu kadar tüketiminde de özen ister...

Comics ve Frankofon detaylarına, hatta manga çizerlerinin yarım asırdan fazla bir süredir haftalık 16 saat uyku ve 2 saat boş zaman harici stüdyoda yatıp kalkma zorunluluğuna rağmen üretim yaptıkları periyodik tablolarına hiç değinmiyorum...Sırf bunların yüzü suyu hürmetine bile, bizdeki komik satış rakamları dolayısıyla fahiş fiyatlarda bize sunulan çizgi romanlara karşı daha hoşgörülü olabiliriz diye düşünüyorum...Evet, söz konusu eserin üretici yayıncısı değil buradakiler, 70 - 80.000 tirajla hem yayını, hem yayınevini, hem de yazar - çizerini ayakta tutma gibi bir yükümlülüğü yok hiçbirinin...Yayıncılarımıza düşen sadece 500 ila 1000 TL civarı değişen, daha da azalan ya da artan teliflerle 500 adet basıp bunu satarak zararını karşılamak ve sonraki sayının bütçesine de zemin hazırlamak...Ne kadar kolay gözüküyor, oysa bu bile layığıyla gerçekleşemiyor...Sonuç hep aynı kapıya çıkıyor...Tirajlar...Çizgi roman pahalı diye alınmıyor, alınmadığı için de satmıyor ve pahalı kalmaya devam ediyor...Geriye yayıncının bir zaman sonra tükenecek olan müsamahası ve nakiti buhar olup uçunca, biz de senelerdir olduğu gibi bağrımıza taş basıp yerimize oturuyoruz...Arada bir idealist çıkıyor, gaza gelip bir müddet basıyor yayınlarını, sonra onun hevesi de tükenmiş mum gibi söndüğünde gene bakakalıyoruz...Aslında çizgi roman yayıncılığı ve okurluğu son 10 senedir böyle yürüyor...

Ha, fumetti sevmiyorsunuzdur, comicse nazaran fiyat farkını yadırgıyor olabilirsiniz...Diğer yandan haklı olarak tirajlardan ve maliyetlerden haberiniz olmayabilir, çizgi romanı neden pahalı okuduğumuzu dile getirmişsinizdir...Bu noktada yerden göğe haklısınız...Hepimiz haklıyız...Kimse parasını sokakta bulmuyor, her birimiz normal üzeri gayretlerle kendi ülkemizin şartlarında geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz ve bu bile başlı başına bir olay...Tıpkı bu şartlarda çizgi roman yayınlanabilmesi ve yüksek fiyata rağmen almaya çalışmamız gibi...Bu bambaşka bir konu ama çizgi romanın sizi meşgul tuttuğu süreyle normal kitapların meşguliyet süresini karşılaştırıyorsanız, çok afedersiniz ama fil ile serçeyi, eşek ile bülbülü çiftleştirmeye çalışıyorsunuz diyebilirim... 
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com