SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Anlamadigim birsey var. Fumetti satmiyor amerikana yonelicez diyorsunuz ama surekli yeni fumetti haberleri geliyor ( lukas, adam wild ) amac nedir ? :)

xmenac

Alıntı yapılan: Ralph - 29 Haziran, 2015, 23:35:52
İnternet sitenizden neden alışveriş yapamıyoruz?

Online alışveriş (sermaye gerektirir mi bilmiyorum satıcı için) çok iyi olurdu. Hem eski yayınları da değerlendirmiş olurdunuz. Böyle bir şey düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız neden?

İnternet sitesinden alışveriş gerekli mi bilmiyorum ama eski yayınlar konusuna değinmekte yarar var. Genelde yayınevlerinin depolarında uzun süre eski sayıların durduğu söylenir, böyle bir durum söz konusuysa, bu yayınları mevcut sayılarla paket yaparak özel fiyatlarla bir şekilde okuyucuya ulaştırmaya çalışmakta yarar var. Telif alınırken yapılan sözleşmedeki şartlar bunu engeller mi bilemiyorum ama, örneğin iki farklı Bonelli yayını bir arada paketlenip biraz daha yüksek indirim oranıyla satış yapılabilir.

Bunun dışında, daha önce forumda konusu geçmişti, önceki Nathan Never sayılarının makul bir fiyatla set halinde sunulması da güzel olabilir.

Ralph

Alıntı yapılan: xmenac - 30 Haziran, 2015, 00:57:02
İnternet sitesinden alışveriş gerekli mi bilmiyorum ama eski yayınlar konusuna değinmekte yarar var. Genelde yayınevlerinin depolarında uzun süre eski sayıların durduğu söylenir, böyle bir durum söz konusuysa, bu yayınları mevcut sayılarla paket yaparak özel fiyatlarla bir şekilde okuyucuya ulaştırmaya çalışmakta yarar var. Telif alınırken yapılan sözleşmedeki şartlar bunu engeller mi bilemiyorum ama, örneğin iki farklı Bonelli yayını bir arada paketlenip biraz daha yüksek indirim oranıyla satış yapılabilir.

Bunun dışında, daha önce forumda konusu geçmişti, önceki Nathan Never sayılarının makul bir fiyatla set halinde sunulması da güzel olabilir.

Eski yayınlar hakkında söylediklerinize ben de katılıyorum. Ben Yalova'da oturuyorum, İstanbul'da veya Bursa'da olmadığım dönemler çizgi romanlarımı internetten sipariş ediyorum. İnternet alışverişi olmasa övündüğüm koleksiyonumu gerçekleştiremezdim.

D&r, idefix gibi siteler varken ne gerek diyeceksiniz, haklısınız. Bu siteler büyük ölçüde tatmin edici fakat dediğim gibi eski yayınları bu sitelerden bulamadığımız oluyor. Koleksiyonerler için yayınevlerinin eski yayınları satışa çıkartması şart, eğer bir telif sorunu yoksa.

Nightrain

Çizgi düşler bence bunu pas geçmemeli:

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

Alıntı yapılan: Mrtekin - 29 Haziran, 2015, 22:49:53
Çetin Abi, iyi akşamlar,

Teks imiz ayın 1 inde geliyor di mi?

Bir tanıtım yapsanız?

Bi de bu ay Hikayeler ve Edelweiss i patlatın artıkın...

çetin abi, tatile çıktı... :)

ona, sting den, "la belle dema sans segrets" şarkısını gönderelim....
They drew first blood...

OZAN BALIM

80'li yılların ortalarından itibaren çizgi romana başlayan bizler, özellikle küçük il ve ilçelerde gazete ekleri dışında ancak 3'ü 4'ü bir arada gazete bayilerine gelen oradan buradan oluşturulmuş ciltlerle başladık çizgi romana. O günden bugüne çok şey değişti tabii ama bu tarz bir kampanya olursa yeni okurlar kazanılabilir.

köstebek

Alıntı yapılan: OZAN BALIM - 06 Temmuz, 2015, 22:55:48
80'li yılların ortalarından itibaren çizgi romana başlayan bizler, özellikle küçük il ve ilçelerde gazete ekleri dışında ancak 3'ü 4'ü bir arada gazete bayilerine gelen oradan buradan oluşturulmuş ciltlerle başladık çizgi romana. O günden bugüne çok şey değişti tabii ama bu tarz bir kampanya olursa yeni okurlar kazanılabilir.

Hepimiz gazete bayilerinden başladık. Ama şu anda kendi adımıza Çizgi Düşler olarak gazete bayilerinin çok uzağındayız. Çünkü az basılıyor (Fumetti adına konuşuyorum, bizimkiler ortalama 1.000 basılıyor ve fiyatları da yüksek; bunun sebebi de bütün masrafı  500 civarında çıkarmaya uğraşıyoruz, güya geri kalan 400, 500 kitap da uzun vadede (çok çok uzun bir vadede) yayınevinin kârı olacak. Sonuçta doğal olarak gazete bayilerine dağıtma sisteminin epey dışındayız; elimizde kaç kitap var ki, onları büyük şehirlerdeki bayilere acayip indirimlerle dağıtabilelim. Zaten oralara nasıl ulaşacağımız da muamma.

Haydi diyelim, forum üstünden ya da kişisel bağlantılarla 20 ilde 100 bayiyi seçtik. Gayet fantastik bir şekilde bağlantılar yürüdü. Dedik ki adamlara kitap 30 lira, ama ben sana 5 liradan vereyim, sen de 10 liradan sat. Parayı peşin ver, diyorsun "abi yok ki şimdi sonra verelim" diyor. Zaten adam almış 40 tane kitap 5 tl'den 200 lira; paranın peşine nasıl düşeceğiz. Bunu da şöyle çözelim: Peki abi diyoruz, Ozan Balım kendi şehrindeki 3 gazete bayinin peşine düşecek, her hafta sonu uğrayıp herifleri bunaltarak, kavga gürültü parayı alacak. Böylece elimizde kalan, uzun vadeli kâr diye düşündüğümüz (aslında tamamen depo yükü de, neyse, olumlu yaklaşalım, olumlu olsun) kitaplardan vazgeçip maliyetinin bile altında satalım, maksat gençler okusun, belki bir kısmını ileride iyi birer ÇR okuru yapabiliriz. Buraya kadar iyi geldik; ama şimdi madalyonun diğer yüzüne bakalım...

Bu olay, ucuza gazete bayileri kampanyası patladıktan ve ÇR okurları öğrendikten maksimum 15 gün  sonra... Ozan Balım ve iki arkadaşı internetten ve kendilerine en yakın ÇR dükkanından alış veriş yaparlarken, aralarında şu konuşma geçecektir:

O.B. : Bakın, Lilith 5. sayı çıkmış.
1. Arkadaş: Gördüm, gördüm, daha önce birkaç sayısını okumuş ve beğenmiştim aslında; ama şu aralar ona ayıracak param yok; bir yıl bekler, bizim gazete bayine geldiğinde 5 liradan alırım.
O.B. : Lan oğlum, saçmalama, al oku işte, bir yıl ne bekliyorsun...
2. Arkadaş: Adam haklı Ozan, görüyorsun, zaten ayda 30 ÇR çıkıyor. Hepsine güç yeter mi, hacı. Bir Comics, bir vertigo, bir tane Zagor veya Teks alırım, yeter, 20 liradan 100 lira yapıyor. Gerisini de bir ara 3 liraya 5 liraya düştüğünde alırız.  Hadi yürü maça gidelim, bakalım bu sefer de Wesley, Volkan'ı bir sağa sola yatıracak mı? (Tamamen şaka, kızmaca yok :)
O.B.: Niye böyle saçma sapan konuşuyorsun, abi ya...
Yani O.B. ne kadar zorlarsa zorlasın, diğerlerini ikna edemez; hatta kendisi bile yavaş yavaş benzer bir mantığa geçmek zorunda kalacaktır. Çünkü insanoğlu düşünen ve karşılaştığı yeni durumlara karşı kendisini yeniden konumlandıran bir varlıktır. 

Sonuç olarak kendini ÇR almaya zorlayan büyük bir grup insan kampanya kovalamaya başlayacak, bizim satmaya uğraştığımız o ilk 500'lük satış da babalara gelecek. Bu kaçınılmaz... Düzenli (veya düzenliye yakın) kampanyalar (ki hepimizin bildiği gibi bunu yapan yayıncılar var), aslında yayınevinin kendi ayağına sıkması veya dinamitle balık avlamasıdır. Başka bir şey değil... 

Biraz uzun oldu, can sıkmışsam affola... :)

köstebek

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 30 Haziran, 2015, 00:35:56
Anlamadigim birsey var. Fumetti satmiyor amerikana yonelicez diyorsunuz ama surekli yeni fumetti haberleri geliyor ( lukas, adam wild ) amac nedir ? :)

Yaptığımız işi nasıl saçma sapan yaptığımızı gösteren en önemli delil bu.
Açayım biraz: Şimdi bizim Çizgi Düşler elemanları ve patronları kompile ÇR okuru; hem de yıllardır okuyor. Yani kendi sevdiğimiz kitapları basarak, bunları diğer ÇR okurlarının da çok seveceğini düşünen bir avuç iyimser adamız. Salak demenin bir başka çeşidi aslında.
Bu konuyu aramızda tartışmaktan vazgeçtik, çünkü aklımız hâlâ daha fazla ÇR basmak, daha doğrusu sevdiğimiz ÇR'leri daha fazla basmak. Kısaca şöyle diyebilirim: Bir adam kendi sevdiği işin ticaretini pek yapmamalı; ticari kaygıları çok fazla veya yeterince öne çıkaramıyor çünkü...

Sorduğun sorunun yanıtı bu: Amaç pek yok aslında... Amerikan gireceğiz derken gidip Vertigo'lara ağırlık verdik. Oysa hepimiz (ve hepiniz) biliyorduk ki, comics âleminde taytlı, pelerinli kardeşlerimizin hükümranlığı sürüyor. Bununla birlikte bizim ÇR seven kalplerimizde çok fazla tayt, pelerin, avuçtan fışkıran ateş topları falan yok. Çizgi romanın sanat olduğuna ve Türk okurlarının uçan kaçanların yanı sıra daha farklı ürünleri okumaya hakkı olduğunu düşünüyoruz. Sonuçta hep karşımıza benzer şeyler çıkıyor: Evet, hakkı var, ama pek de ihtiyacı yokmuş, şeklinde yorumlanabilen mevzular bunlar.

Her neyse, evet, comics'e verdiğimiz ağırlık sonbahara doğru biraz daha artacak. Bu kez taytlı kardeşlerin âlemine biraz daha yakınlaşacağız görünüyor.  Çünkü eninde sonunda .... insanın aklı kalbine  üstünlük sağlıyor... ama aklın sunduğu hayat da kalbin istediği maceraların yanında pek bir yavan kalıyor... Kısa amacımız bu, lakin açmazımız da bu...

xmenac

Abi daha önce de değinmişizdir muhtemelen bu konuya ama gazete bayilerinden ziyade; Migros, Carrefour, Kipa gibi marketlerin dergi-kitap reyonlarında çizgi romanların yer alması çok yararlı olur düşüncesindeyim. D&R ile çalışmaktan farklı mıdır bu marketlerle çalışmak bilemiyorum, fakat okurların çizgi roman farkındalığı için büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Fumetto serileri belki çok iyi bir tercih olmaz ama sizin Vertigo yayınlar bu raflarda ilgi çekebilir.

Ayrıca istenilen satış oranlarını yakalayamayan kitapları da Bim, A101, Şok gibi marketlerin aktüel ürün günlerine denk getirseniz aynı şekilde farkındalık için güzel olur.

pearl jam

Taytlilarla kiyaslanmaz ama vertigolarin da ayri bir alici kitlesi oluşuyor bence. Yillar once binbir romanin sahibi soylemisti piyasanin buyumesi icin beyaz yakalilara ulasmak sart diye. Boyle demisti ama o donem sartlarinda greystormla falan ulasamadi tabii ama tespit cok dogruydu. Etrafimdan da gordugum kadariyla Vertigolar bu kitleye ulasabildi. Yabanci dizilerin etkisindeki  :D bu kitleye o dizilerdeki anlatim tarzina yakin vertigolari verince sevdiler galiba. Boyle de sacma tespit yaparim iste  ;D

Mrtekin

Bence süper bir tespit, aynen katılıyorum.

Bu doğrultuda, en önemli örnek de, Wd'dir.
They drew first blood...

Nightrain

Vertigo'larda kullandığınız kağıt çok kötü. Geçenlerde D&R'da  Savage Wolverine'i incelerken kullanılan kağıdın farklı ve daha güzel olduğunu gördüm. Vertigolar'da neden farklı kağıt kullanılıyor? Marmara ve Gerekli Şeyler'in kullandığı kağıdı kullansanız daha güzel olur. Bir de Y: Last Man'in yerine Vertigo basacak mısınız?

köstebek

Alıntı yapılan: Nightrain - 07 Temmuz, 2015, 09:45:00
Vertigo'larda kullandığınız kağıt çok kötü. Geçenlerde D&R'da  Savage Wolverine'i incelerken kullanılan kağıdın farklı ve daha güzel olduğunu gördüm. Vertigolar'da neden farklı kağıt kullanılıyor? Marmara ve Gerekli Şeyler'in kullandığı kağıdı kullansanız daha güzel olur. Bir de Y: Last Man'in yerine Vertigo basacak mısınız?

Evet, kâğıt gerçekten kötü. Hayat bazen insanın elini kolunu bağlıyor.

Y'nin yerine yeni bir seri basmaktansa şu aralar Y'yi tamamlamanın keyfini sürüyoruz. Önümüz bayram, bu boşluktan yararlanarak Y'nin 10 cildini ve diğer Vertigo'ları okumanızı veya tekrar okumanızı tavsiye ederiz.

Not: Bu arada fırsat bulursanız, Amerikan baskı Vertigoları da bir inceleyin, onların kâğıdı konusunda da fikrinizi öğrenmek isterim....

Nightrain

İnceleme imkanım yok. Neden farklı bir kağıt kullanıldığını sordum, cevap vermek zor olmasa gerek?

Orjinalinde de aynı kağıtlar kullanılıyorsa bilemem.

emre ozdamarlar

Amerikan Vertigolar'da da 100 Bullets olsun, Y The Last Man olsun, cok ince, saman kagida yakin bir kagit kullaniliyor. HC ciltlerde daha kaliteli kagit kullaniyorlar genelde, onlarin da fiyati daha kallavi oluyor.