SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

çizgidüşler

Merhaba,

Bu haberi hiç sevmedim. Yazık oldu. Keşke sınırlı sayıda büyük bassaydınız. Nathan gibi indirimsiz satış olabilirdi mesela.

Başka mecralari bilmiyorum fakat bu forumda çizgidüşler yayınlarının okuyucularla olan iletişimi harika, çok begeniyorum. Okuyucuyu müşteri değil arkadaş gibi görüyor öyle karşılık veriyorlar.
Bunları yazma sebebim ise bu iyi hislerime rağmen, Tex olarak ne çıkarsa almama rağmen, eğer büyük boy Tex'leri ufaltıp basma ve satma istekleri varsa ben kendi adıma asla almayacağımı belirtmek istiyorum.

İsteklerinize hak veriyorum, bizim de tercihimiz büyük boy olarak devam etmekti, ki ilk cildi aynı formatta büyük basmamızın sebebi de buydu. Ama ne yazık ki sonuçta geldiğimiz nokta bu kitabın büyük boy olarak maliyetini çıkarmaktan uzak olduğu gerçeği oldu.

Yıllardır, kısa vadede olmasa bile uzun vadede bu eserlerin satacağına inanıyorduk, bu sebeple seriler satmasa bile arkalarında durduk. Ama 3 yılın sonunda gördük ki kendimizi kandırıyormuşuz. Bu eserler uzun vadede de yükselen bir satış eğrisi göstermek yerine her bastığımız kitabın satışı daha da düştü.

Bu sebeple Teks Gigante serisi bundan sonra normal Teks sayılarının boyutunda basılıyor olacak. Bu seriyi bırakma konusunda da tercihlerinize saygı duymak dışında elimizden gelen bir şey yok ne yazık ki...

hanac

Alıntı yapılan: seferkaraca - 21 Şubat, 2016, 16:12:22
bir tane yayıncı buralarda suallere cevap veriyor onudamı küstürecekesiniz.

Kimsenin küstüğü yok Sefer Bey.

Ne güzel konuşuluyor, sorular soruluyor-cevaplar veriliyor.

Hemen küser gider diye düşünmeyin; köstebek abi, çizgidüşler ve tulgan da bizlerden biri.

BAHADIR

Malumunuz Tex değer verdiğimiz ve sevdiğimiz bir seri... Her ne kadar (sizin söyleminizle) satmasada Ken Parker gibi Tex'de okuyucusu için ayrıcalıklı serilerin başında geliyor....

Bu bağlamda insan keşke demeden edemiyor... Keşke... zarar ediyorsa küçük basmak yerine hiç basmamayı tercih etseniz... Belki ileride birileri büyük basma cesaretini gösterebilir... Ama bu sayılar basıldıktan sonra kimse tekrar basmak istemeyecektir...

Benimkisi "ZÜĞÜRT TESELLİSİ" masili "ZÜĞÜRT TEMENNİSİ" gibi oldu... ;)

Neyse sağlık olsun diyelim...

tulgan

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Şubat, 2016, 13:59:09
Artı okuyucuya (ve aynı zamanda müşteriye) karşı bu gereksiz ve çok yakışık kalmayan sertliği anlamadık.

Nedir yani; bize mi sardınız? Satmayan yayınlarınızın sebebi biz miyiz?

Merhaba Mrtekin,

Sertlik yok, üslup var sadece. Benim, sizin ve herkesin kendine göre bir uslubu vardır. Ben ki sizli bizli konuşmayı bile çizgi romanın doğasına aykırı bulurken bu forumda öyle yapıyorum çünkü bu forumun istediği -gerek kişisel deneyimlerim, gerek gördüklerim sonucunda- bu.

Sorularınıza karşılık olarak her şey açık olarak anlatılıyor, bir kitabın çeviri-grafik masraflarına kadar dökülüyor. Yayınevinin kazandığı miktarın ne kadar olduğu ve nasıl bir sürece yayıldığı bile sizlere açıkça izah edilmiş durumda.

Resmi bir dille yazılmış ve ana fikri "tahminlerinizi alayım, yerimde olsanız basar mıydınız?" olan yazıları sertlik olarak algılamayınız. Buradan bakıldığında, sırf bu sorunuzun içinde bile sinir ve saldırı öğeleri var, üstelik karşımızda bir ses tonu ya da söyleyenin lafını hangi niyetle söylediğini anlatacak bir surat ifadesi bile yok. Bu şekilde karşılık alsanız işin ucu nereye varır? Bu durum "comicsten kazanılan parayı haram mı sanıyorsunuz?" ve forumda örnekleri sıkça görülen durumlarda ne gibi sıkıntılar yaratabilir, lütfen düşünün.

Çizgi Düşler (hem yayınevi, hem de bey olan :) )bu serileri sürdürmek için elinden geleni yapıyor. Bu uğurda çektiği sıkıntılar da az değil. Çizgi Düşler'in deposunda yer gök fumetti kitabı, kurumun sahibi ben olsam fumetti basmayı bırakalı çoooook uzun zaman olmuştu.

Daha önce bu forumda bir yerlerde belirtmiştim, kimse sizlerden alkış ya da bizi omuzlara almanızı beklemiyor. Anlayış yeterli.

pearl jam

Ben de Çizgi düşler in brendon a verdiği ilk cevap dışında üslup açısından bir sıkıntı görmüyorum. Tulgan ın da dediği gibi ıncığına cıncığına kadar herşey açık açık yazılıyor, bizden bir tahmin istemek, iddiaya girelim demek samimiyet göstergesidir diye düşünüyorum. Mesajlarda takıldığımız ufak tefek noktalar olabilir ama büyütülecek şeyler değil bence. Örneğin Teks in küçültülmesiyle ilgili açıklama teksin küçültüleceğinin duyurulduğu ilk mesajda yapılsaydı daha iyi olurdu mesela ama dediğim gibi bunları büyütmeye gerek yok, iyi niyeti bilmek önemli. şurada kaç kişiyiz zaten.

seastar1000

Buradan Çizgidüşlere tekrar bu forumdaki duruşları, katılımları, cevapları ve bilgilendirmeleri için teşekkürler ediyorum.
Fumetti mevzuu için benim fikrim; ortamı çeşitlendirmek ya da fumettiye yeni okurlar çekmek ya da bu satar abi gazına gelerek aşırı dizi bastılar ama satamadılar ellerinde kaldı, bu iş seneler önce Çağlayan yayınevinin kapanmasıyla sonuçlanmıştı.

Tex mevzuna gelirsek; alan belli satan belli zaten yeni arayışlara girmeden Tex, Zagor, Martin, Julia gibi tanınan fumettilerle devam edin derim nacizane.

Akıl vermek bana düşmez ama yine de yazayım, Comics den anlamam bir bilenler bu konuda konuşur yazar, alır da
satar da.

Ben tekrar tekrar bravo derim, çabalarına teşekkurler.

Not: Keşke herkes sizin kadar Nathan sevseydi de bol bol basabilseydiniz :))))))

köstebek

Yayınevinin içindeki köstebek olarak, aslında ben alkışlanmayı, omuzlara alınmayı falan istiyorum ve bekliyorum.

Bunu çok açık söylemiş olayım...

carson

Yayınevine fazla yüklenmeyelim.

Ben kendi şahsıma ayakta durmaları için çevremde kalmış bir kaç dinozoru zorluyorum ki çıkarmaya devam etsinler.

haziran00

Alıntı yapılan: BAHADIR - 21 Şubat, 2016, 16:40:25
Malumunuz Tex değer verdiğimiz ve sevdiğimiz bir seri... Her ne kadar (sizin söyleminizle) satmasada Ken Parker gibi Tex'de okuyucusu için ayrıcalıklı serilerin başında geliyor....

Bu bağlamda insan keşke demeden edemiyor... Keşke... zarar ediyorsa küçük basmak yerine hiç basmamayı tercih etseniz... Belki ileride birileri büyük basma cesaretini gösterebilir... Ama bu sayılar basıldıktan sonra kimse tekrar basmak istemeyecektir...

Benimkisi "ZÜĞÜRT TESELLİSİ" masili "ZÜĞÜRT TEMENNİSİ" gibi oldu... ;)

Neyse sağlık olsun diyelim...

Abi yaklaşık 1 aydır dükkandayım çok da haraketli bir yer neresi derseniz sürpriz olsun MrTekin abim ve diğer abilerin söylediklerine istinaden şu gözlemimi paylaşayım okurlar diğer Teksleri takır takır alırken bu seride var takip ediyor musunuz dediğimde hemen hemen herkes  1 tane bile dev albüm Teks almadığını ve boyutlarından dolayı almayacaklarını belirttiler keza renkli olduğu için renkli Teks için de geçerli bu gözlemim, kime ne söylersem söyleyeyim çoğu insan burun kıvırdı ve aksinbe küçük boyda olsaydı alırdık dediler öte yandan ziyaret ettiğimde ÇD deposunu da gördüğüm için dev Teksler üstüste dünya kadar yer kapladığını da gördüm :) Bu saatden sonra kimse Comicslerin hatta mangaların satış adetlerinden sonra Fumetti basmaz :) sevgilerle

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: haziran00 - 21 Şubat, 2016, 22:24:42
...1 tane bile dev albüm Teks almadığını ve boyutlarından dolayı almayacaklarını belirttiler...

Onlardan birisi de bendim vaktiyle. :)
Ama mahalle baskısı neticesinde almak zorunda kalmıştım tüm sayıları.
Keşke Oğlak en başında böyle başlamasaydı...
Keşke daha çok satsaydı bunları hiç konuşmasaydık...
Keşke... Çizgi Düşler ilk yayınladığı sayıyla böyle bir karar vererek başlasaydı.
Ama niye böyle yaptıklarının gerekçelerini yukarıda açıklamışlar. Diyecek birşeyim yok kendi adıma.
Neyse ebat küçüleceği için çizgiler daha toparlanacaktır diyerek kendimi avutuyorum.
Mini dev albüm diye adlandırılmayacak zaten...
Yeni bir seri gibi 1. sayıdan başlayacağı için güzel bile olur belki (kendime avuntu v2.0) :D

sultanhisar

dampyr çıkıcak mı  ???

hanac

Alıntı yapılan: sultanhisar - 22 Şubat, 2016, 01:33:39
dampyr çıkıcak mı  ???
Alıntı yapılan: çizgidüşler - 21 Şubat, 2016, 12:20:40
DAMPYR BASMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ...

Her zaman aklımızda, hep düşünüyoruz.

Bir önceki sayfa cevabı verildi.

EyupAlyuz

DAMPYR soranlar çoğaldı biraz hızlandırsa.

HacıGeraltEmmi

Dikkat ederseniz soranlar hep aynı kişiler  :)

caretta

İlginç olan birşey var.Oğlak Yayıncılık kısa aralıklarla tam 23 adet dev albüm Teks yayınladı.Bunlar satıldı ki 23 adet yayınlandı.Bu Teksleri alanlar da aynı kişiler.Yani Aylık,Klasik,Almanak v.s. gibi serileri eksiksiz alanlar şimdi ne oldu da bu Çizgi Düşler'in yayınladığı ilk ve tek 24.sayıyı almaktan
kaçınıyorlar?
       Abbas Bey'in söylediklerine bir ekleme de ben yapayım.Dev Albüm Teks Çizgi Düşler'in yayınladığı Aylık,Klasik,Maksi ve Renkli seri ile aynı
boyutta olacağından bir bütünlük olacak.Artık Dev Albüm Teks Oğlak Yayıncılık'ın 23 sayısı ile kitaplığa dizilecek;yeni seri Dev Albüm de "Teks Özel
Seri 1" diye kitaplıklarda yerini alacak.Bakın serinin adını bile verdim.
        Çizgi Düşler ilk yayına başladığında Oğlak Yayıncılık'ın tekli formatı bozulacak diye epey gürültü kopmuştu.Zamanla ben ikili formata alıştım.Teks
maceraları (Aylık Seri)genellikle 2 sayıdan 228 sayfa olarak yayınlanıyor.Ne güzel bir defada macerayı okuyup bitiriyoruz.Hele bir şu küçük boylu albüm
çıksın görelim,eleştirilerimizi veya takdirlerimizi yazarız.