2015 Yılı Çıkan Yayınlar Toplamı

Başlatan afu, 16 Ocak, 2015, 13:03:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xmenac

Elinize sağlık, çok güzel çalışmalar. :)

Fiyatların yüksekliği gerçekten dikkat çekici. Özellikle fasikül sayıların reklam alması mümkün olsa belki daha ucuza kitap okuma imkanımız olur. Tabii arka kapağında ya da iç sayfasında reklam olan bir sayıyı okuyucular ve özellikle koleksiyoner arkadaşlarımız nasıl karşılar bilemiyorum. Güzel bir anket konusu olabilir bu. :)

500 ile 1000 arasında satışı olan eserlere reklam vermek için rağbet olur mu ya da yayıncılar reklam alma hususunda ne düşünür bilemiyorum.

köstebek

Afu Bey'in ortaya attığı ortalama 22.5 TL eğer kitapların üst fiyatıysa bu konuda birkaç şey söylemek isterim:
Bu forumu okuyup yazan, yani ÇR ile nispeten yakın ilişkide olan kişilerin çok büyük bir bölümünün kitapları üst fiyatlarıyla aldığını hiç sanmıyorum.
Üstelik indirimli kitaba ulaşmaları da öyle atla deve bir mesele değil. Örneğin İdefix'te bile bizim kitaplar kafadan %28 indirimli...
Demek istediğim şu, ortalama % 30 indirime çok rahat ulaşıldığı şu günlerde ... kendimizi kandırmadan asıl ortalama kitap fiyatının 15 TL civarında olduğunu bilerek düşünelim ve yorumlayalım ki, gerçeğe biraz daha yaklaşabilelim.

köstebek

Bu arada bir arkadaş da son 3 yılın ilk çeyreğinin (hepsi Afu Bey'in listelerinde var) fumetti, bd, comics, manga ve yerli üretim durumlarını karşılaştırmalı verebilirse, oldukça şık ve sevgi dolu bir hareket yapmış olur... Sonuçta üstünde konuşulmaya değer bir konu olacaktır...

xmenac

30 TL'lik bir kitabı %35 indirimli bir şekilde 19.5 TL'ye almak mümkün. Bu fiyattaki kitaplar da genelde 240-300 sayfa arasında oluyor. İşin maliyetini de göz önünde bulundurduğumuzda bu kitabı 10-15 TL arasında bir fiyata almamızın mümkün olmadığı aşikar. Ancak fuar gibi durumlarda %50'ye yakın indirimlerle temin edebilmemiz ihtimal dahilinde ki popüler serilerin ne kadarını bulabiliriz o dönemlerde bilmiyorum.

Fiyat konusunda yapılabilecek fazla bir şey yok zaten. Belki ileride tirajlar ve bu doğrultuda satışlar artarsa bir şeyler değişebilir. Sahi, sayın çizgiliköstebek bizi bilgilendirebilir misiniz bu konuda; bugün 500 civarı satışı olan bir kitabın satışları üçe veya dörde katlansa, fiyatı ne ölçüde aşağı çekebilme opsiyonu sağlar bu yayınevine? Örnek verirken somut isimler yerine soyut kavramları kullanabilirsiniz, amacım sadece değişim oranı hakkında bilgi sahibi olmak.

afu

yoğun olan 3 ekolü dikkate aldım.
bir de fumettileri eşitlemek için fasikül olarak adetledim. (yani 1 cilt tex, 2 adet gibi)
veriler 2015 ilk üç ay içindir.

EKOLADETTOPLAMORTALAMA
fumetti56 adet750TL13TL
comics29 adet773TL27TL
manga9 adet123TL14TL

köstebek

Alıntı yapılan: xmenac - 31 Mart, 2015, 00:34:10
30 TL'lik bir kitabı %35 indirimli bir şekilde 19.5 TL'ye almak mümkün. Bu fiyattaki kitaplar da genelde 240-300 sayfa arasında oluyor. İşin maliyetini de göz önünde bulundurduğumuzda bu kitabı 10-15 TL arasında bir fiyata almamızın mümkün olmadığı aşikar. Ancak fuar gibi durumlarda %50'ye yakın indirimlerle temin edebilmemiz ihtimal dahilinde ki popüler serilerin ne kadarını bulabiliriz o dönemlerde bilmiyorum.

Fiyat konusunda yapılabilecek fazla bir şey yok zaten. Belki ileride tirajlar ve bu doğrultuda satışlar artarsa bir şeyler değişebilir. Sahi, sayın çizgiliköstebek bizi bilgilendirebilir misiniz bu konuda; bugün 500 civarı satışı olan bir kitabın satışları üçe veya dörde katlansa, fiyatı ne ölçüde aşağı çekebilme opsiyonu sağlar bu yayınevine? Örnek verirken somut isimler yerine soyut kavramları kullanabilirsiniz, amacım sadece değişim oranı hakkında bilgi sahibi olmak.

15 TL rakamını Afu Bey'in ortalama 22.5'undan yola çıkarak yapmıştım. Eğer ortalamayı 30 tl bazından alırsak rakam 20 TL'ye çıkar.

Fiyat meselesine gelirsek, ikiye ayırarak hesaplamak istiyorum. Yayınevlerinin genel yaklaşımı ilk etapta maliyeti çıkarmak. Bu işlem de siyahbeyazda 500, renklide 1000 satış üstünden yapılıyor. Elbette bu rakamlar ortalama, ama size bir fikir verebilir.

1. Siyah beyazda 30 TL'den 500 satış = 15.000 / 2 (ortalama %50 indirimle veriliyorsa) = 7.500 tl ile maliyeti büyük oranda çıkarabilirsiniz. Geri kalan 500 kitabı da zaman içinde satarak yayınevinin kıçını kurtarma (vergiler, masraflar vs) çabaları karşılanıyor.
Eğer satışların arttığını söylerseniz, yani kitabı ortalama 1.500 sattığımızı düşünüyorsak ve maliyeti 1000 satışta çıkarmayı hedeflersek: 7.500 TL (yaklaşık maliyet) / 1000 = 7.5 TL x 2 (%50 satıcı ve dağıtımcı payı) = 15 TL üst fiyattan satılabilir. Yani ortalama satış 500'den 1000'e çıkarsa kitabın fiyatı da AYNI ORANDA YARIYA DÜŞEBİLİR...

2. Renklide minimum 1000 satışta maliyeti kurtarılabiliyor. Yani yine 30 tl üstünden hesaplayalım: 30x1000 = 30.000 /2 = 15.000 rakamı bulunuyor.
Satışlar artmış ve 2000'in üstüne ulaşmışsak, maliyeti 1.500 satışa yükleyebiliriz. Yani: 15.000/1.500= 10 TL x 2 (dağıtım ve dükkan indirimi) = 20 liralık bir fiyata ulaşıyoruz. sonuçta fiyat bir anda 20 tl'ye inebilir...

Anlaşılmayan bir yer varsa sorabilirsin...

köstebek

Alıntı yapılan: afu - 31 Mart, 2015, 00:38:23
yoğun olan 3 ekolü dikkate aldım.
bir de fumettileri eşitlemek için fasikül olarak adetledim. (yani 1 cilt tex, 2 adet gibi)
veriler 2015 ilk üç ay içindir.

EKOLADETTOPLAMORTALAMA
fumetti56 adet750TL13TL
comics29 adet773TL27TL
manga9 adet123TL14TL

Afu Beyciğim sırasını savmış... 2014 ve 2013 yıllarının ilk çeyreği için iki kişi daha lazım görünüyor. :)

xmenac

Cevabınız için teşekkür ederim. 15 TL'ye yönelik hesaplamayı size yönelik olarak yapmamıştım. %35 indirimin fiyata ne kadar yansıttığını göstermek için düz hesap amacıyla 30 TL'yi alınca böyle çıktı sonu. Fiyatlar aynı olunca biraz tesadüf olmuş.

Verdiğiniz örnekten de gördüğümüz gibi daha uygun fiyatlar için tek çözüm satışların artması.

Mrtekin

Sırf Comicsseverin yükü ağır.

Bi de satışlar artsa bile, fiyatlar bence köklü bir şekilde maalesef düşmez. Örnek: Jbc'nin gelecek yayınları. Baskılar tükeniyo olsa bile fiyat köklü bir şekilde düşmüyo.

Bunu da anlayışla karşılamak lazım, çr hakikaten zahmetli iş, yayınevlerimiz biraz gelir elde etsinler ki, önlerini de görebilsinler.

Sırf Dylan fasikül ve Rosario Vampire'a dönersem yırttığımın resmidir :)
They drew first blood...

alan ford

Alıntı yapılan: Mrtekin - 31 Mart, 2015, 09:26:45
Sırf Comicsseverin yükü ağır.

katılmıyorum. Afu abinin listesindeki fiyatlardan konuşalım Bütün fumettileri alan biri 750 tL , comicslerde tulum çıkartanlar 773 Tl veriyor, aradaki fark sadece 23 TL. Uzun vadede fumettiler kitaplıkları daha çabuk dolduracağı için fumetticiler daha bile masraflı diyebiliriz ;D Bu arada ekol ayırt etmeden alanlar , frakofonlara , sert kapaklara gönül verenler hepten yanmış.( kendimden biliyorum  ;))
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Mrtekin

Neye katılmadığınızı anlamadım, Alan Ford Bey.

Afu Beyin, ortalama rakamına bakıyorum ve fumetti ile comics arasında tam 14 tl fark var. Yani comics pahalı oldukça, bu fark kapanmaz.

Sepet çeşitliliğinin adamı göçerttiği doğru, o tespiti de yaptık. Sepetin maliyetini düşüren tek şey, manga ve fumettiye abanılması.
They drew first blood...

alan ford

Çok basit fumetti ucuz ama çok. Fumetticinin çıkan bütün fumettileri aldığını keza comicperverlerin de her comics'i aldığını düşünün. Ceplerinden çıkan parada 23 TL fark var sadece. Ha comics sayısı artar fumettiye yetişir işte asıl o zaman battığınızın resmidir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Ayrıca Fumettinin comicse göre renksiz, daha küçük ebatlarda, kağıt kalitesinin daha düşük ve muhtemelen telifinin de daha uygun olduğunu unutmayalım. Bu fark 14 TL'ye denk gelir mi, bilemem. ???
Crom! Ölüleri Say...

Mrtekin

Hmm, burada bir sıkıntı daha var.

Fumettiyi fasikül bazına çevirdik ama

Comics ciltlerini fasikül bazına çevirmedik, her bir comics cildi ortalama 5 fasikülü kapsıyor ise,

Comics fasikülünün fumetti fasikülüne göre neredeyse yarı yarıya ucuz olduğu da söylenebilir.

Bu bakış açısı ile, sırf comicsseverler fiyat açısından şanslı demektir.
They drew first blood...

pizagor

Dayanamadım yazacağım, 3 kilo çilek, 7 kilo elma ve 15 kilo armudu toplayıp 25 kiloluk sepete bölüyoruz şu anda. Ortalama fiyat belirleme metodolojisi için biraz kafa yormakta fayda var gibi.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...