Fear the Walking Dead

Başlatan dean, 18 Şubat, 2015, 03:06:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Alıntı yapılan: Ahmet Oktay - 11 Temmuz, 2015, 12:37:49
Boynuz kulağı geçebilir diye mi düşünüyorsun abi ? Açıkçası fragmanı izledikten sonra bu düşünce geldi benim aklıma.

Aynen, olayların başlangıç noktasını izlemek çok daha keyifli olacak bence...
They drew first blood...

Pulluk

Bu projeye başından beri sıcak bakmayan birisi olarak Walking Dead'in 6. sezon fragmanından çok daha fazla beğendim fragmanını...
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

Ahmet Oktay

AMC ikinci sezonun 15 bölüm olacağını açıklamış.

ferzan

Dizi bugün ilgili ortamlara düşmüş, altyazısı da anında çevrilip yine ilgili yerlere iliştirilmiş...Başka birşey ararken tesadüfen görüp oturdum başına...20 dakika kadar önce bitirdim ilk bölümü...

Başroldeki kadın karakter nereden tanıdık geliyor diye düşünürken, HBO'nun 10 yıl evvelki efsane western dizisi Deadwood'da yer alan Joannie Stubbs isimli karaktere can veren Kim Dickens olduğunu farketmemle daha da içine girdim pilot bölümün...Birkaç sefer ne oluyoruz desem de genel itibariyle bu ilk bölüm beni tatmin etti...Sıkmadan izletti...İlerleyen bölümlerde olayların daha farklı boyutlara ulaşacağı aşikar...

Yalnız ben hep The Walking Dead'deki Rick'in bulunduğu doğu coğrafyasında geçiyor sanarken bu prequel'in tamamen batıda, Los Angeles dolaylarında geçtiğini öğrenmekle birlikte kafamda mevcut salgın ile ilgili bambaşka kurmacalara gittim...Olur da benim gibi gözden kaçıracak olanlar olursa açıklayayım dedim...Ana dizi ile bu prequel arasında en az dört adet Türkiye yüzölçümü kadar mesafe var...Biri kıtanın doğusunda, biri ise en batısında...Bunu bilmeden önce hastane sahnelerinde en azından Rick'i hatırlatması adına acile kaldırılmış bir polisten bahsedilmesini bekliyordum ana diziye gönderme adına lakin öyle birşey şimdilik yok...

Bilindiği üzere The Walking Dead evrenindeki salgının başlangıç aşaması ve uygarlığın henüz çökmediği ama ufaktan kaosa sürüklendiği, iletişimin ve modern yaşamın hala var olduğu ilk zamanlar işleniyor...IMDB'den anladığım kadarıyla 6 bölümlük bu ilk sezondaki karakterler ikinci sezonda görülmeyecek...Muhtemelen True Detective hesabı ikinci sezon başkalarının hikayeleri anlatılacak diye düşünüyorum...

Karakterlere ısındım, ortalama bir The Walking Dead bölümünden daha fazla zevk aldım bu pilottan...Aman aman değil ama yer yer bozulan ve dumura uğrayan The Walking Dead dizi atmosferinin artık nadiren kendini gösteren ciddiyet ve kalite odaklı ruh haline oldukça yakın buldum ve The Walking Dead'deki bazı gereksiz karakterlerin aksine, hiç boş konuşma yahut artistik triplerle aksan içinde kalma gibi şeylere maruz kalmadım...The Walking Dead'i seven bunu da sever ama The Walking Dead'den hazetmeyen, bunu çok daha fazla sever...Çünkü The Walking Dead'de olması gereken ortalama üzeri film atmosferini hissettim ben bu pilot bölüm itibariyle ve karakterleri sevdim...

Öyle işte...Taze taze izleyin derim vakit bulursanız...Anneanne evinde ayrı bir odada uyuklarken kalın bordo-turuncu güneşliklere vuran ikindi güneşi huzuru yahut GTA 5 etkisi yaptı bünyemde...Dediğim gibi, abartılacak bir dizi değil ama son derece keyifli, huzur verici ve bu dinginliği salt gerilimle vermesi de ayrıca ilgi çekici...Rahatlıkla 8,5/10 diyebilirim kendi çerçevemde...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

gamlıbaykuş

Gaza getirdin beni Dorukhan  :) Bulup da izleyeyim bari...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

nicholaihel

Spoiler olmayacağını düşünüyorum.

Bir ayrıntı. İlk bölümde, derste Türkiye'de Çizgi Düşler'in frankofon versiyonunu bastığı Jack London'ın "Ateş Yakmak" hikayesini tartışıyorlar. Hatta öğretmen derste çizgi roman okuyan bir öğrenciyi şakayla karışık ikaz ediyor "Bende çizgi roman severim ama şimdi sırası değil" benzeri bir replik ile.

Harun Ça

İlk bölüm beklentimi karşılamadı, ben salgın hızlı bir şekilde başlar diyordum bölümün sonuna kadar pek birşey göremedik. Bu kötü olduğu anlamına gelmez diğer bölümlerde koas ortamını bolca göreceğimizden eminim.

doktor1881

Bölüm:1 Tatil dönüşü bugün ilk izlediğim bölüm Amerika'da 10 milyonun üzerinde kişiye ulaşmış Çok iyi bir rakam.
Ferzan arkadaşım geniş bir analiz yapmış ellerine sağlık.
Olayların başlangıcını sentetik bir uyuşturucuya bağlamışlar.
İlk kurban (Psikolojik olarak) Nicky çok iyi oyunculuk çıkarıyor.Yaşarken bile yürüyüşü zombi gibi
Bölüm Notu:8/10

Pulluk

İlk bölümden sonra bıraktım. Bu saatten sonra dizide devrimsel bir düzelme olmazsa devam etmeyi düşünmüyorum.

Animvader

İlk bölüm yavaş başlasa da ikinci bölüm itibariyle dizi rayına oturdu diyebiliriz.Olayların başlangıcını görmek açısından güzeldi.Ben bu dizide de insanların zombiye dönüşme sebeplerini açıklayacaklarını zannetmiyorum, zaten ilk iki bölüm de Walking Dead'in öncesi olsa da yine de her şeyin öncesi değil, hastalığın olduğunu ama devletin bir şekil örtbas etmeye çalıştığını görebiliyoruz.

Benim tek beğenmediğim kısmı baş roldeki karakterlerin zombilere bu kadar kolay alışması falan oldu.Yahu insan bir çığlık atar, panikler, n'oluyoz lan der.

ferzan

İlk bölümle ısınmıştım diziye, 2. bölümle bağlandım...3. bölümden beklentim yüksek bayağı, bir anda seviverdim, ihtiyacım varmış alternatif tada The Walking Dead evreni için...

Salgın mevzusunun nasıl başladığına bence de girmeyecekler, zaten ana serinin alamet-i farikası salgının başlangıç meselesi...O sebeple bol bol bu yeni durum karşısında ne yapacağını bilemeyen ve leblebi gibi harcanan tipleri görmeye devam edeceğiz sanki... :D

Bu yeni seride, ısırılmayıp da eceliyle yahut ısırık harici bir sebeple ölenlerin de dönüşebilme olayı, salgının başlangıcı adına diğer klişe ısırılma olaylarından daha ön plana çıkıyor...Zira ilk iki bölümden anladığım kadarıyla ısırılan olduğu kadar aşırı doz yahut cinayet ya da donma ve saire sonucu ölenlerin de dönüşme olayları, kargaşanın büyümesindeki en göz çarpan unsur...Oysa biz buna ana serinin ikinci sezon finalinde uyandırılmıştık ( ki aslında Rick ilk sezon finalinde öğrenmişti )...O sebeple bu ısırılmadan normal ölümler akabindeki dirilme ve virüsün bu şekilde yaygınlaşması olayının üzerinden gidilmesi, temelden sapılmaması hoşuma gitti...3. bölümü hevesle bekleyeceğim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

doktor1881

Bölüm:2 (Güncel) İnsanlar daha zombi olayını algılamadığı  için panik yapmıyorlar Hastalık diye kabul ediyorlar Bu da peşinden anarşiyi getiriyor
Çok ilgi görürse bu seriden bazı insanların  ilerleyen bölümlerde TWD  ile ortak bölümleri muhakkak olacaktır
Bölüm Notu:8/10

Pulluk

2. bölümle ilgili forumdaki olumlu yorumlar sebebiyle 2. bölümü izleyerek diziye devam kararı aldım. İlk bölüme nazaran daha iyiydi hikaye ama genel oyuncu kadrosu, maalesef Walking Dead kadrosuna göre oldukça vasat oyunculuk sergiliyor...

battlehammer

dizide henüz görülmemiş ama çizgi romanda şu aralar hayli önemli roller alan karakterlerden birini bu spin off'da görmek isterim açıkçası. çok da emin değilim ama bir Jesus, bir Ezekiel izlemek değişik olabilirdi (elbette tüm o yıllar sayesinde edindikleri karakterleri değil de geçmişteki halleriyle)

nicholaihel

İkinci bölümü ilkine nazaran daha fazla beğendim.

Açıkçası (biraz da evde izleniyor diye) TWD izlemeye devam ediyorum. Bence TWD ilk 2 sezon sonrası efsane çizgi romana göre ağır, vasat bir performansa sahip. Çizgi roman okuma şansı olmayanlar daha fazla beğeniyordur eminim. Mesela otoban kenarında konuşlanıp kaç bölüm Sophia'yı aramaları, Daryl-Beth üzerine yoğunlaşan sezon gibi (orijin eserde bunca malzeme varken) sündürülen, uzatılan, (çizgi romandaki ana hikayeye) eklenen kısımlar genelde hayal kırıklığı.

Burada aksiyon olsun her yer kan dolsun arayışında olduğum sanılmasın. Aksine insan davranışları, yalnızlık, zorlukla mücadele (TWD'de Bob'un grubu bulana dek yalnız mücadele ettiği süreyi izlediğimiz bölüm örneğindeki) gibi ağır tempolu bölümler favorim. Hikayenin odağı zorlama ve uzamış hissettirmemeli.

Apokaliptik hikayelerde de "kuruluş" aşamasını ilerleyen süreçten daha fazla severim. Bu dizi o açıdan yeni bir heyecan. O sebeple ikinci bölüm itibariyle insanların şaşkınlığı, olayı anlama çabası, kaosun yavaş yavaş üremesi, mücadeleye başlamalarını beğendim. Berber dükkanı sahneleri ve oradaki karakterleri de başarılı buldum. Umarım ilk seride yukarıda bahsettiğim hatalardan arınmış iyi bir seri olur bu da. Bir farkı da şimdilik karşılaştıracak bir çizgi roman metni olmadığı için daha sürprizli ilerliyor. Ümitliyim, bakalım.