Nisan 2015

Başlatan afu, 24 Mart, 2015, 21:47:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

hanac

Dylan Dog 2 renkli ve fiyatı 13.50 TL.

Orfani'ye göre çok ucuz, Orfani ikinci sayısının 18 TL olacağını düşünürsek.

Mrtekin

Biri yeni yayın biri Nuhu Nebiden kalma.(telif farkı)

Biri alışmış fumetti aslarını basmaya, en kötü ihtimalde şrak diye kesmeye, biri, dişini, tırnağına takıp habire yeni ürünlerle okuyucuları buluşturuyor.

Biri, okuyucu ile lütfedip hiç tenezzül etmez konuşmaya, biri, her türlü eleştirilir.

Bence Çizgi Düşler ile Lal arasında farklar aynen budur, paramda, beni en azından yeni ürünler ile buluşturana gitsin, yoksa, daha çok bakardık Bonellinin sitesinden karakterlere, helali hoş olsun.

Bunlar tabi ki benim kendi özgün düşüncelerim.

They drew first blood...

köstebek

Savunman için çok sağ ol, Baytekin,

Senin saydıklarına birkaç sebep veya bahane daha ekleyebilirim. ama sonuçta, rakamlara bakıldığında admin haklı... daha pahalıyız. Bu konuda şu an için bir şey yapamıyoruz.

Yine de şunu bir kez daha belirteyim ki, "kitaplarınızı okumak istiyorum, ama o kadar param yok" diyenler bana özel mesaj'dan ulaşabilirlerse uygun bir noktada buluşabiliriz.

kalidor

Alıntı yapılan: Mrtekin - 24 Mart, 2015, 22:28:26
Biri yeni yayın biri Nuhu Nebiden kalma.(telif farkı)

Biri alışmış fumetti aslarını basmaya, en kötü ihtimalde şrak diye kesmeye, biri, dişini, tırnağına takıp habire yeni ürünlerle okuyucuları buluşturuyor.

Biri, okuyucu ile lütfedip hiç tenezzül etmez konuşmaya, biri, her türlü eleştirilir.

Bence Çizgi Düşler ile Lal arasında farklar aynen budur, paramda, beni en azından yeni ürünler ile buluşturana gitsin, yoksa, daha çok bakardık Bonellinin sitesinden karakterlere, helali hoş olsun.

Bunlar tabi ki benim kendi özgün düşüncelerim.

Baytekin ilk maddeye katılamayacağım. Dylan Dog İtalya'da en çok okunan 3 çizgiromandan biri. O sebeple telifi çok düşük değildir. Bir de Tex değil ki bu 60 yıldır yayınlansın 1986 çıkışlı, 30 seneyi daha önümüzdeki sene dolduracak :D
Crom! Ölüleri Say...

Mrtekin

Kalidor Bey,

Görüşlerinize saygılıyım ama şu aşağıdaki noktalar da bence önemli.

a-) Dylan'ın İtalya'daki performansı iyi bile olsa, Türkiye'de iyi değil. Öyle olsaydı, Türkiye'de kesintiye uğramaz, en son, Hoz devam ettirirdi diye düşünüyorum, tabi yanılmayı çok isterim ama, eğer, ilgi göremezse, Lal de yayınını durdurmakta gecikmez.

b-) Lal'ın Dylanı portföyüne dahil edişinin sebebinin, telifinin düşüklüğü, öyle ya da böyle Türkiye'de tanınmış olması ve Çizgi Düşlerin fumettideki performansı ile ilgili olduğuna inanıyorum. Asıl önemli sebep ise, rekabet sebebi ile portföy genişletme ihtiyacı.

c-) Orfani bildiğiniz gibi limitli bir seri ve Bonellinin ilk renkli dizisi. Bu açıdan da, telif farkının olduğunu düşünüyorum. En doğrusunu Insider Abimiz bilir.

d-) Lal'e düşmanlık falan da gütmüyorum, aksine, fumetti adına çok önemli hizmetleri var ama biraz riske girip bizi yeni kitaplar ve karakterler ile neden tanıştırmıyorlar? Tüm derdim bu, aslında.

e-) Bi de şöyle yapsalar daha iyi olmazmıydı? 2 li cilt, bir fasikül klasik old boy bir fasikül sıfırlanmış new boy. Biz, yeni Dylanı ne zaman okuyabileceğiz sizce?
They drew first blood...

HacıGeraltEmmi

Piyasada kimse bu işlere girmezken her ay düzenli olarak çr yayınlayan bir yayınevidir Lal.
Kitaplarında kullandığı kağıdı vs hiç beğenmesem de hakkını teslim etmek lazım; düzenli yayıncılıkta ve fiyat konusunda eline su dökemez diğerleri.
Büyülü Rüzgar'ı, Zagor KM leri bitirmiş, Mister No KM bitti bitecek, diğer sarileri her ayın başında raflarda.

Tabi ki bu yazdıklarım Çizgi Düşler'in yaptıklarını görmezden gelmemize sebep değildir. ;) Kendileri gönlümüzdeki yerlerini her daim koruyacaklardır. Bunun için Thorgal, Brendon (ağır aksak olsa da) ve Scalped basmış olmaları bile yeter sebetir benim için :D

kalidor

İlgi görmezse Lal, kafasını kolunu kesip yayını kesinlikle durdurur, katılıyorum. Bunu renkli Conan yıllıklarında yapmıştı zaten. Yeni seriyi bu hızla bir 20 sene sonra okuyabiliriz. Çünkü 99. sayı Aralık 1994 tarihli :D Dediğiniz gibi bir edisyon da iyi olurdu. Satışlar iyi giderse Lal belki yeni seriye de "Yeni Maceralar" adıyla başlar  :)
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Konuyu ben açtım sonra ortadan kayboldum.  :)

Mehmet aka Mrtekin telifin toplam maliyete etkisi tahmın ettiğin kadar yüksek değil.

Büyük bir ihtimalle teliften dolayı Dylan ve Orfani arasında maliyet farkı yoktur.

xmenac

Telifler standart olarak ortalama %8 değil mi zaten, en fazla ne kadar düşük ya da yüksek olabiliyor?

Bir maliyet farkı varsa dijital malzemelerden olabilir belki.

Mrtekin

Hasan Ağabeyim,

O zaman kur veya kardır. Çizgi Düşler yeni bir yayınevi, finansman ihtiyacı Lal'e göre çok daha fazla, ve Lalin amiral gemileri de onlarda yok, kaldı ki habire de basıyolar. O kadar olsun, bana göre.

Peki, Bi de lalin km ciltlerini yıllardır 36 tl den aldık? Bu fiyat normal miydi? (Tabi ben foruma üye olduğum tarih olan temmuz 2014'ten itibaren yapıyorum bu tespiti  :) )

Çizgi Düşler'e verdiğimiz her kuruş fazla bize yeni yayın olarak dönüyor.

Ama Lal e verilen her kuruş fazla bize yeni yayın olarak dönmedi. Bi yıl 2015
Şubat tex bi de dylan, aman allahım, ne büyük açılım.

Zaten bence Prestijin de fiyat yükseltmesi ile de ucuz çr dönemi bitti. 30 tl yeni psikolojik eşiğimiz oldu, indirimsiz alanımız var mı bilmiyorum, ben şahsen yetişemiyorum.

They drew first blood...

HacıGeraltEmmi

İlgi görmezse elbet bırakmakta haklı olacaktır bana göre, ki ilgi görmeyen bir yayın olduğu zaten ortada Dilanın ;D Büyük risk aldılar vesselam ;D Peki bu riski almış olmaları yayın durunca bizim söylenmemize engel midir, bence değildir :D

haziran00

Arkadaşlar her 2 yayınevinin gönlümüzdeki yeri sabittir, unutulmaması gereken çizgi roman sevdası ile bu piyasada yer almalarıdır, öte yandan Dylan Dog siyah beyaz, orfani renkli bir seridir, oyüzden telif alınırken nasıl olur bilemem ama orfani hep renkliyken dylan 100 sayıda bir renkli :)

Sakızlı Ohannes Paşa

JBC'den bu ay bir atak var en sonunda. Marmara'dan da bekliyoruz artık.

caretta

Kuvayı Milliye ve Ramazan Türkmen'in Afşin Bey'i çıkmadı mı?