Posta pullarında çizgi roman karakterleri

Başlatan hanac, 04 Şubat, 2012, 20:11:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Aralık, 2014, 13:24:03
Sayın hanac, ilk iletindeki linkleri güncelleme şansın var mı?

Sayın pizagor, ne yazık ki resimler artık bende yok. Atilla abi yeniden yollarsa yükleyebiliriz.

Ama bu sefer 6 ay sonra resimlerin kaldırıldığı bir siteye değil de facebooka yüklemek lazım.

doktor1881

Alıntı yapılan: afu - 10 Aralık, 2014, 14:50:48
istanbul'daki pulcularda bulma ihtimali var bence.
yolum düştüğünde sorar, bilgi veririm.
(damgalı ya da damgasız farketmez sanırım)
damgasız tercih olunur mahçup ettiniz

ginobili

Bu konu beni uzun zamandır heyecanlandırıyordu, yaklaşık 6 ay önce çizgi roman karakterlerinin yer aldığı pulları toplamaya başladım, sonra anladım ki, çok geniş bir yelpazesi var, sandığımdan daha çok çalışma yapmak gerekiyor, denk geldikçe alıyordum, sistematik ilerlemek, ve kataloglara hakim olmak gerekiyormuş, ben de çok enerji harcayamadığımdan, rast geldikçe almaya devam ediyorum, salla pati bir şekilde 6 ayda 40 civarı pulum oldu, hepsini Türkiye'den ve internet vasıtasıyla aldım, ebay fiyatları ile karşılaştırdığımda yaklaşık 2 katına mal oldu diyebilirim, Avrupa'da yerinden temin etmeye kıyasla 3 katı bile olabilir. Hiç pulcuya gitmedim, bir ara da o yöntemi deneyeceğim ;D

caretta

Yaklaşık iki buçuk yıl önce bu başlığı açtığımda pek ilgi görmemişti. o pulları toparlayıp,tarayıcıya yatırıp kaydetmek neredeyse imkansız.Zaten mint
(damgasız)pulları taramaya kalksanız hepsi mahvolur.En uygunu damgalı pulları bu işleme tabi tutmak.Türkiye Posta idaresi çizgi roman ve masal
kahramanlarını pullara konu etmiştir.Masal kahramanı Keloğlan ve Nasrettin Hoca.Çizgi roman kahramanlarından Karaoğlan,Abdülcanbaz.Karikatür
olarak Cemal Nadir Güler'in "Amcabey" karakterini hatırlıyorum.Belçika ve Fransa kendi frankofon kahramanlarından Red Kit ve Tenten'i bol  bol
konu ettiler.Amerika ve Kanada doğal olarak comicsleri.En ilginci Japon pullarında yer alan manga karakterleri.Genellikle 20 pulluk tabakalar
halinde manga karakterlerine pullarında yer verdiler.İtalya da çizgi roman kahramanı Teks ve Corto Maltese'yi bir seri pulda kullandı.
        Uzun zamandır pullarımla pek ilgilenemiyorum.Eminim daha birçok seriler vardır.Ginobili'nin dediği gibi katalogları taramak gerekir.İlginç bir
konu.Özellikle Avrupa ülkelerinin ve Amerika'nın yüzakı çizgi roman karakterlerini pullarında kullanmaları çok iyi birşey.Aklıma şöyle hınzırca bir
öneri geliyor.İster misiniz PTT şimdi Osmanlıca ile yatıp kalktığımız bu dönemde Osmanlıca yayınlanmış mizah dergilerinden bir seri pul bassın.PTT
son zamanlarda epeyce Osmanlı konulu pullar basmakta.Davul,Diyojen,Deccal,Resimli Perşembe gibi mizah dergileri tam bu iş için biçilmiş kaftan!

ginobili

Sadece basılan pul değil, hatıra blok, karne, ilk gün zarfı, posta idaresi tarafından o pula özel çıkarılan kartpostallar da koleksiyona dahil olunca toplayacak epeyce efemera oluyor, uçsuz bucaksız bir alan çizgi roman karakterleri ama tabi senelerdir pul koleksiyonu yapanlar için, örneğin olimpiyatlar toplayan bir koleksiyoner için nispeten çok az sayıda çıkmış pul var denebilir. Başlarken taş çatlasa 100-200 pul fln vardır diye içimden geçiriyordum ama 6 ayda vardığım kanaat, binli sayıların üzerinde olduğu, özellikle son yıllarda comics karakterlerinin filmlere ve dizilere konu olması değişik ülkelerin de bu karakterleri ve filmlerini kendi pullarına yansıtmalarına sebep oluyor, en son Spiderman konulu Benin ve Tacikistan pulları almıştım.

doktor1881

Benin pul ticaretinden çok para kazanıyor ve çok renkli pullar çıkarıyorlar