Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Soru net değil Köstebek Bey!

köstebek

Abi, Tex basan türk yayınevlerinden biri... kitaplarının içinde "Tex koleksiyon değeri olan tek dergidir" cümlesini yazmış; hatta birkaç sayı üst üste tekrarlanmış. Bu yayınevinin adı nedir?

caretta

Behzat Bey NIC dostum haydi bulalım şu sorunun cevabını.Çizgiliköstebek kıs kıs gülüyordur cevabı bulamadılar diye.Ben şahsen evi darmadağın
ettim.Aksoy,Galaksi,Alfa,İnter,Doğan Egmont,1001 roman,ceylan baktım.Bir sürü Oğlak sayılarına da  bakacak halim yok.Böyle acaip soru sorarak
insan ters köşeye yatırılmaz."Teks koleksiyon değeri olan tek dergidir" kim yazmışsa yazmış.Bu stresle bu akşam Teks okumak da içimden gelmiyor.
Kitaplığımdan bir Kinova çektim,koltuğuma kuruldum!

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 30 Haziran, 2014, 19:43:29
Özgür Bey dostum 1970'den itibaren bütün Teks arşivim var.Ayrıca başka kaynaklardan ,listelerden de yararlanıyorum.San Francisco derken Alameda Hotel ve sahibi Mike Tracy'i de unutmamak gerekir.Teks'in başka San Francisco maceraları da var ama ben bu Temmuz ayında yayınlanacak
olan maceraya kadar olanları hatırlattım.
         Bu arada fellik fellik aramama rağmen çizgiliköstebeğin sorusunun yanıtını bulamadım.Bir yerde rastladım ama bir türlü hatırlamıyorum.

Sevgili Caretta bey,
Alameda oteli'nin sahibi Mike Tracy'den bahsettiniz, ya... gerçekten sıkı bir adamdır. Şöyle bir örnek veriyorum: Mesela çin mahallesi macerasında, biliyorsunuz, bizimkiler bir çinliyi korumak için (Küçük Şahin ve Kaplan'la birlikte) gizlice alameda oteli'ne gönderirler. Kendileri de Tom Devlin'le birlikte yine polis merkezine giderler. Neyse, bir süre sonra Küçük Şahin ile Tiger da gelirler ve şöyle bir sohbet olur:

Tom Devlin: Mike bir şey dedi mi?

Küçük Şahin: Merak etmememizi söyledi. Otelin bir mil yakınında bir Çinli görürse, onu bir tencereye sığacak hale getirecekmiş.
Teks (elinde sigarasıyla ve gülümseyerek): Et suyuna çorba yapmak için mi?

Küçük Şahin: O kadarını söylemedi.

Ardından Tom devlin kadehleri doldurur ve sohbet koyulaşır...

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 02 Temmuz, 2014, 21:31:41
Behzat Bey NIC dostum haydi bulalım şu sorunun cevabını.Çizgiliköstebek kıs kıs gülüyordur cevabı bulamadılar diye.Ben şahsen evi darmadağın
ettim.Aksoy,Galaksi,Alfa,İnter,Doğan Egmont,1001 roman,ceylan baktım.Bir sürü Oğlak sayılarına da  bakacak halim yok.Böyle acaip soru sorarak
insan ters köşeye yatırılmaz."Teks koleksiyon değeri olan tek dergidir" kim yazmışsa yazmış.Bu stresle bu akşam Teks okumak da içimden gelmiyor.
Kitaplığımdan bir Kinova çektim,koltuğuma kuruldum!

Abi, adı geçen yayınevi senin baktıkların arasında yok. Böyle bir ipucuyla hemen bulursun... Ne kaldı ki geride. Çok çok eskilere gitmene gerek yok...

tommikser

Çizgi düşler demiştir.Neden acaba :D

köstebek

Alıntı yapılan: tommikser - 02 Temmuz, 2014, 21:53:42
Çizgi düşler demiştir.Neden acaba :D

Nerede bizimkilerde böyle bir uzakgörü.

Neyse, bu arada Kit Carson'un alkol düşkünlüğü üstüne (Zeynep Akkuş çevirisiyle) bir örnek vermek istiyorum.
Beyaz Kızılderili macerasının son kareleri. Olaylar bitmiş ve üç kişi atlarının üstünde dönüş yoluna geçmişlerdir... Pinkerton ajanı kafaderisini kurtarmanın verdiği rahatlıkla olaysız bir şekilde bir an önce evine dönmek istediğini belirtir.

Kit: Neşelen. Bu yol üzerinde sadece bizi devasa bifteklerin ve patates kızartmalarının beklediği sakin kasabalar var.

P. Ajanı: Umarım yanında içeçek bir şeyler de veriyorlardır. İçerek unutmak istediğim dertlerim var.

Kit: "Bir şeyler"den kastın sütse, kendine başka arkadaşlar bul.

Teks: Hah! Hah! Hah!

bir macera daha böylece biter.

NIC

saydıklarınızdan geriye bir tek Süper Teks Çetin Karakoç Yayınları kalıyor,heralde bunun içindedir

köstebek

Alıntı yapılan: NIC - 02 Temmuz, 2014, 23:11:18
saydıklarınızdan geriye bir tek Süper Teks Çetin Karakoç Yayınları kalıyor,heralde bunun içindedir

O da değil, abi

NIC

çok merak ettim Atilla abinin saymadığı ne kaldıki

Milliyet Çocuk ve 1001 romanın çıkardığı almanaklar var

Bilmediğim hangi yayınevi çıkardı teksi

Yoksa Demirbaşmı  ;D

caretta

Oğlak Teks'leri pek incelemedim.Editoryal yazılar da Zeynep Akkuş tarafından yazılıyordu.İlk çıkan dev boy Teks'lerin bazılarına baktım.Yine "Macera
perest Çizgi" eklerine baktım.Böyle bir yazı yok. Zeynep Hanım'la ilgili bir ibare olabilir ve bu da Oğlak Yayınları'na işaret eder.

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 03 Temmuz, 2014, 01:29:55
Oğlak Teks'leri pek incelemedim.Editoryal yazılar da Zeynep Akkuş tarafından yazılıyordu.İlk çıkan dev boy Teks'lerin bazılarına baktım.Yine "Macera
perest Çizgi" eklerine baktım.Böyle bir yazı yok. Zeynep Hanım'la ilgili bir ibare olabilir ve bu da Oğlak Yayınları'na işaret eder.

Oğlak hiç değil, abi. Nic bir değindi geçti, ama fark etmedi bile!

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

NIC

Alıntı yapılan: pizagor - 03 Temmuz, 2014, 07:03:49
1001roman

1001 romanı Atilla abide söylemişti ama genede 1. almanağa baktım böyle bir yazı göremedim.

Milliyet çocuk teks fasikülleri bende yok geriyede bu kalıyor

köstebek

Alıntı yapılan: NIC - 03 Temmuz, 2014, 10:38:57
1001 romanı Atilla abide söylemişti ama genede 1. almanağa baktım böyle bir yazı göremedim.

Milliyet çocuk teks fasikülleri bende yok geriye de bu kalıyor

Evet, Milliyet Çocuk....
Künye sayfasında şöyle yazıyor: "Düşüp kaybolmasın diye derginizin ortasına telleniyor. Dikkatlice çıkarıp katlayın. (Sayfa numaraları birbirini takip ediyor.) Biriktirin (yakınlarınız da zevkle okusun)... Tex koleksiyon değeri olan tek dergidir." Hatta 8. ve son sayısında bu cümlelere "... Biriktire biriktire Tex koleksiyonunuz artıyor her hafta değil mi, çocuklar?" sorusu da eklenmişti.

Belki de orada, o sırada Tex fanatiği biri vardı ve bu cümleyi çocukların genç dimağına kazımaya çalışıyordu. O isimsiz kahramana saygılarımla...