Zagor Sohbet Odasi

Başlatan Underfined, 23 Aralık, 2009, 19:01:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saki

Bayram dostumuz ve diğer Zagorseverlere çok güzel bir macera

Orjinal Sayı 233-234 Düşmanın yüzü ve beş tüy.

İzcilerin yıllık şenlik toplantısında herkez çok mutlu. Tabi ki Zagor ve Çiko da bu şenliklere katılıyorlar...

Ne yazık ki bir katil esrarengiz bir şekilde bazı izcileri oklarla öldürmeye başlıyor ve her ölümden sonra oka takılan tüy sayısı azalıyor, bunun için da maceranin ilk sayısının ismi Gavranova pera- Karga tüyleri, ikinci sayının ismi ise Görünmeye intikamci- Nevidljivi osvetnik...

İntikam en büyük suçları işlemeye teşvik ediyor...

Zagor bu esrarengiz katili bulmaya çalışıyor...

Kinowa59

Yarın sabah İlk işim, kahvaltı eşliğinde Saki dostumuzun önerdiği klasik Zagor No 233 ve 234 sayıları yeniden okumak. Yıllar geçtikçe daha evvel okunan kitaplar unutuluyor. Birde çizeri G. Ferri ise tam bir Zagor şöleni bekliyor beni.

Saki

Tabiki Ferri, böyle esrarengiz ve trajedi içeren maceraları ancak Marcello Toninelli yazabilir ve
Ferri çizebilir.

Ben belki 50 defa okudum ama bu macera okadar acı dolu ki...Bayram dostum, burada son 200 Zagor macerasında görmediğimiz ki ne yazık izcilerin yılda bir toplandıkları ve doyasıya yemek ve içki ile kutladıkları şenlikleri görüyoruz...stripovi.com sitesinde maceranın incelenmesi var ve bu demek ki macera top Zagor maceralarından biridir..

Toninellinin, bu parlak anları ve altın dönemi, söz konusu Ferri olduğunda fazla söze gerek yok, mükemmel bir çizim ve bu sete eşlik eden kasvetli ve karanlık bir atmosfer mükemmel bir şekilde okuyucunun bu hikayeden tamamen zevk almasına izin veriyor

Saki

İşte bu trajedi dolu iki sayfanın yüzünden bu macera unutulmaz...Bu sayfalara ne baksam içim gidiyor, hem anneyi hem de kızı vuruyorlar, hadi git de dayan hadi git de unut bakalım...

Saki

Vurulan annenin ismi Gavranovo krilo, Türkçe Karga kanadı demek, onun için eşi katilleri üzerinde karga tüyleri olan oklarla vuruyor,

Böyle güzel bir senaryo için sana aşkolsun Toninelli, dedim ben Bonelli yayınevi dünyada bitanedir...

gargaris

Son iki sayıdır Zagor ve diğer Lal yayınlarını Zeynep Akkuş çevirmeye başlamış... Ay Barka çevirmenliği mi bırakmış acaba... Her ikiside sevdiğim çevirmenler, Ay Barka'yı merak ettim. Bigisi olan paylaşırsa sevinirim.

Saki

Ay Barka çekilmiş olabilir. Eskiden Mister No çeviriyordu ve editoryal yazılar yazıyrdu. Herhalde ayrılmıştır...

Saki

Zagor'un egzotik adalarda yaşadığı maceralar hep güzel oluyor...Manetola'nın ölümünden sonra Çiko ile Haitiye gidiyorlar..

Zagor'un Haiti macerasında, orijinal sayılar 100 den sonra, karşımıza ilginç bir şahıs çıkıyor, Bu Guede Dancer'dir. Çok ilginç ve iyi kalpli bir zencidir. Eskiden New Orleans barlarında çok aranan bir dancer, Haiti'de ise tamamen açlıktan ölüyor...Zagor'a yardım ediyor...

Yine bir Haiti macerasında\ sanirım ki Zagor karşı Mortimer, Hamad ve Mortimer'den başka bu ilginç şahıs yine karşımıza çıkıyor..

Zagor ve Çiko, her zaman neşeli olan Guede dancer tarafından kulübeden kurtarılıyorlar..

Zeljko

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Saki

Of of of, Zagor de kim ne isterse her şey var ve Denizin altında yirmibin fersah ve Kaptan Nemo ya da artık sıra geldi..

Kinowa59

Zagor PIU Cilt 4 bugün itibariyle okudum ve çok çok beğendim. Senaryo olarak da yıllarca evvel büyük boy Tex özel sayıların birinde gördüğüm ve Tex'in tarafsız kaldığı bir bıçaklı düello sahnesi canlandı zihnimde. O sahnede de bir beyazla yerlinin düellosu vardı. Düellonun Sonu biz okuyucuları üzen biçimde sonuçlanmıştı. Zagor PIU Cilt 4 ise biraz şaşırtsa da " eh adalet yerini bulmasada, idere eder " düşüncesini edinmemi sağladı. Maceranın çizeri E. Barison gittikçe geliştirdiği birazda karanlık çizgileriyle Zagor evrenine yakışan çok güzel bir iş çıkarmış. Ben Zagor PIU serisinin, bütün Zagor tutkunlarının kitaplığında bulunması gerektiğine inanıyorum.

Zeljko

Zagor Piu 4. Cildin Italya'daki anketlerde yılın en iyilerine seçildiğini okumuştum linki bulursam atarim buraya.Bakalim bende merak ettim
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

aytaç

korona dan önce her ay kadıköy e giderdim zagor almaya koronadan sonra 2-3 ayda bir gitmeye başladım. halkalı dan gitmek ayrı bir dert tabi :) yaş 48. ferri donatelli ile büyüdük.
şu italyanlara söylesek onların çizimleri ile çıkarsalar zagor u eski günlerdeki gibi. monalisa tablosunun bile aynısını yapıyorlar. çok zor olmasa gerek. özlüyorum. istiyorum. birde fenerbahçe şampiyon olsun istiyorum. iyi akşamlar :)

Nomad

Lal Zagor okumaları yapıyorum.
Fasikül serisi 57-58 lerdeyim.
Ramath, Thug lar ve büyücü Dharma nın olduğu macera.
Sıklıkla "Kali'nin Gölgesi" macerasına referans veriyor.
Elimde neredeyse full Zagor külliyatı (Tay Yayımları ve Çizgi Düşler Maxi serisi hariç) var ama bu macerayı hatırlayamadım, bulamadım.
Araştırdım, aşağıdaki bilgilere ulaşabildim.
Nerededir bu?

1999

256 Ölümcül Şimşek (Lampo Mortale)
257 Cinler Prensi (Il principe degli elfi)
258 Kali'nin Gölgesi (L'ombra di Kali)
259 Paralı Askerler (I mercenari)
260 Çiko Gazeteci (Cico giornalista)
261 Mortimer'in İntikamı (La vendetta di Mortimer)
262 Kelso'ya Tek Kurşun (Una pallottola per Kelso)
263 Kan Kardeşler (Fratelli di sangue)

Kuzgun

Alıntı yapılan: Nomad - 24 Ağustos, 2023, 10:57:42Nerededir bu?

Dediğiniz macera İtalya'da yayımlanan Speciale Zagor dizisinin 11. sayısının ekinde yer alan 32 sayfalık bir macera.

Speciale Zagor yayımlanmaya başladığında ilk 11 sayısında "Volumetto allegato" adında ek kitapçıklar verildi. Bunların ilk 5 tanesi çeşitli bilgiler veren kitapçıklardı. Kalan 6 tanesinde ise Zagor'daki yan karakterlere ayrılmış 32 sayfalık maceralar yer aldı. Bir liste durumunda şöyle verebiliriz:

* L'eredità del pirata (Kazmakürek Bill)
* Il Bambino Rapido (Bat Batterton)
* Una canzone per Kimberly (Gitar Jim)
* La corsa delle Mongolfiere (Baron İcaro La Plume)
* Il colpo della pistola (Trampy)
* L'ombra di Kalì (Ramath)

Bunlardan yalnızca Kazmakürek Bill'le ilgili olanı "Korsanın Mirası" adıyla, Maceraperest Çizgiler'in yayımladığı Efsanevi Zagor Dizisi'nin 3. cildinde ek olarak verildi. Öbürleri ülkemizde yayımlanmadı.

Sizin sözünü ettiğiniz macera Speciale Zagor'un 11. sayınında verilen ek ve Ramath'la ilgili.

Zagor'u zamandizinsel olarak okumak için Lâl Kitap yayınlarını öneririm. Lâl Kitap'ın yayınlarında benzer durumlar için gerekli referanslar veriliyor. Örneğin Yeni Zagor'un 56. sayısında Ramath'ın bu macerasıyla ilgili geniş bilgi var. İlgili sayfası aşağıda.