2019 Temmuz - Çizgi roman listesi

Başlatan afu, 01 Temmuz, 2019, 15:34:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Gerekli'den OP 42, KaraKarga'dan Ortam 3, Aras'dan Varto, Ginko'dan Sahi Nedir Faşizm? kitapları da Temmuz'da raflarda yerini aldılar.

ferzan

Afu Abi, Ortam #3 ile Varto 'nun boynu bükük kaldı...Onlar da Temmuz 2019 yayınları, hem de dibine kadar çizgi roman...

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12309.15.html

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

afu

Ortam'ı eklerim  :)

Ermeni Ninem gibi Varto'yu da kabul etmediğimiz bir olayı destekleyen konularından dolayı eklemedim

hanac

Alıntı yapılan: afu - 05 Ağustos, 2019, 16:59:08
Ermeni Ninem gibi Varto'yu da kabul etmediğimiz bir olayı destekleyen konularından dolayı eklemedim

Vay sansür  ;D

afu

Forum yönetimi ekle derse kerhen eklerim  :(

Nomad

Alıntı yapılan: afu - 05 Ağustos, 2019, 16:59:08
Ortam'ı eklerim  :)

Bahsi geçen çizgi romanları okumadım, içeriklerini bilmiyorum ama "sözde ermeni soykırımı" konusunda aykırı içerikleri varsa yaklaşımınızı tebrik ediyorum. Soykırım iftirasına direk veya dolaylı destek verenler kesinlikle karalistede olmalı.

ZGeralt

Ben burada sizlere katılmıyorum.

Mesele gerçekten soykırım olup olmaması değil, ki ben de soykırım olduğunu düşünmüyorum.

İfade özgürlüğünden anladığım, bireyin düşünceleri toplumun genel kabulleri, adetleri, ideolojisi hatta kutsalları ile çelişse dahi bunu ifade edebilmelidir. Sansür başladı mı bunun sonunu, boyutunu kestirmek imkansız. Çoğunluğun "doğrularını" kabul ettirme baskısına dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.

En berbat, en "adice" faşist düşünceler bile ifade edilebilmeli. Ancak ifade özgürlüğü, eylem özgürlüğü demek de değildir. "İfade ettiği" konular hakkında eyleme geçen, örgütlenen veya eylem hazırlığı yapanlara muhakkak ki mevcut kanunlar çerçevesinde müdahale edilmelidir.

Aksi halde, baskıcı ve sansürcü sistemler iktidar değişse dahi karakterlerini değiştirmezler. Dün A yasaksa bugün B yasak olur.

Özgür düşüncenin, bilimin ve felsefenin "ifade özgürlüğü" bulunan toplumlarda daha rahat geliştiği, toplumların kültür ve refahına uzun vadede hizmet ettiğini düşünüyorum.

İnsanları bir takım kötü ruhların ve/veya günahlarının hasta ettiğini kabul etmeyen alimler/doktorlar olmasaydı bugün belki hala basit bir enfeksiyon ölümümüze sebep olabilirdi.

Ben Altın Madalyon gibi bol bol okuyanın, düşünenin, tartışanın olduğu bir ortamda herhangi bir sansüre itiraz ediyorum.

Saygılar,

BlackBishop

ZGeralt'a sonuna kadar katılıyorum.

Ermeni soykırımı olduğuna inanmıyorum o yüzden olayı destekleyen çizgi romanları listeye koymam mantığı çok sığ bir mantık.

Biri de çıkıp Süper Kahramanlara inanmıyorum onları da listeye koymayın dese ne olacak. Marvel ve DC'yi komple listeden mi çıkaracaksınız.

Her türlü yayın yapılmalı ve listelere alınmalıdır. Aklı selim insanlar zaten doğruyla yanlışı ayırt ederler.

ferzan

Ermeni Ninem ve Varto 'yu kendi başlıklarında irdeledim...Dikkat edilirse genel olarak çizgi roman tekniğine ya da aktarım ikna ediciliğine girdim...İçeriğe ve fikrine bulaşmadım...

Bunları okuduğum için beni vatan haini, yandaş ya da dışarıklı kanı bozuk sütsüz biri olarak görecek üyelerimiz olur mu bilmem...Beni az çok tanıyan yerli çizgi romancılığımıza ve üretilmiş nitelikli örneklerimize olan tutkumu ve tanıtmak için verdiğim çabayı da iyi kötü fark etmiştir...Karaoğlan 'a bayılırım...Son Osmanlı serisine hem ayılır hem bayılırım...''Bir Türk dünyaya bedel'' zamanlarından, ''köhne Bizans'' yaklaşımlarına kadar her üretimi coşkuyla okumuşumdur...Yine ayıla bayıla Abdullah Ziya Kozanoğlu ve Nihal Atsız okumuşluğum da vardır geçmişte...Bunları okumam beni at gözlüklü ve kafatasçı faşist biri yapmayacağı gibi vakti zamanında İletişim 'den sessizce çıkan Yıldız Tutulması 'nı okumak da terör örgütü sempatizanı biri yapmaz...

Gerek günlük hayatımda, gerekse iş hayatımda karşıt olduğum görüşlere sahip insanlarla muhatap olduğum olabiliyor...Sosyal medyada severek takip ettiğim biri, benim için kırmızı çizgi denebilecek bir sınır aşımında bulunmuş olabiliyor...Ya da çayını içmeye gittiğim çok hatırlı bir akranım, hiç katılmayacağım bir konuda serzenişte bulunurken kendini frenleyebiliyor...Çünkü ne ben, ne de o kendi sınırımızı aşmamaya çalışıyoruz...Aşarsak birbirimize gireriz çünkü...Şahsen bunu medenice bulmuyorum...Medenice bulduğum şey, katılmadığımız fikirlere bile şayet bir saldırı şeklinde maruz bırakılmadığımız sürece ortalıkta olabilmesi yönünde...Doğru ya da yanlış...Katılalım ya da katılmayalım...

Propaganda yapılmadığı, cadı avına sevk etmediği sürece ben her içeriğin, her düşüncenin umuma açık olmasından yanayım...Birisi benim katılmadığım bir konuda fikir belirtiyorsa, şayet hakaret ve nefrete sebebiyet ölçütünde değilse onu susturmam ya da susturmaya çalışmam söz konusu olmamalı...

Fikirler her eylemin temelidir ama fikrin karşı hamlesi fikirle desteklendiğinde adil bir karşılaşma olur...Aksi takdirde görmezden gelmek ya da ulaşılmasını kısıtlamak adil olmaz...Zamanında YKY, Tetikçi 'deki orijinal metni sırf Ermeni meselesinden ötürü okur tepki vermesin diye sansürlediğinde ve bu durum anlaşıldığında yine bu forum ve bu forumla alakalı bireysel oluşumlardan tepki gelmişti YKY 'nin yersiz sansürüne karşı...Şimdi ise tam zıttı bir atmosfer söz konusu...

Çizgi roman listeleri, şimdiye kadar Türkçe 'de çıkan ve çizgi roman türüne giren her yayını içerdi...Bu sefer de öyle olması temennim...Biz katılsak da katılmasak da bu üretimler istatistik olarak listelerde yer almalı diye düşünüyorum...Forumda da farklı düşüncelere, farklı dünya görüşlerine ve farklı etnik kökenlere sahip üyeler olduğunu biliyorum...Bugün hoşumuza gitmiyor diye Varto 'yu, Ermeni Ninem 'i bilinçli olarak dahil etmeyiz...Yarın başka bir şeyi...Atıyorum ABD ile bir gerilim olduğunda comics başlıklarını engelleyelim ya da western fumettileri olduğu gibi silelim forumdan...Bunun sonu yok arkadaşlar...İçeriğini beğenip beğenmememize göre listeye alıp almama kararı vermemeliyiz diye düşünüyorum...Ha, gene kendi ana başlıklarında karşıtlığını dile getirmek isteyen forum kuralları çerçevesinde dile getirebilir...Bu konuda da kimseye mani olunacağını sanmıyorum...

Ermeni meselesiyle ilgili fikrim de, çalıştığım yer gereği tarihçi refakatinde dört senedir önümden gelip geçmiş devlet arşivlerinden alınma belgelere dayalı edindiğim bilgilerim de bana kalsın...Yalnız şu kadarını söyleyeyim, ben her zaman doğup büyüdüğüm, yetiştiğim coğrafyaya ve insanına yönelen oklardan rahatsız olurum...Buna rağmen sırf hoşlanmadım diye kimsenin de fikrini yasal çerçevede beyan etmesinin önüne geçilmesini kabul edilir bulamam...

Söz konusu kitapları okumaya başlarken gergindim ve psikolojik olarak gardımı almıştım ama okurken endişemi abarttığımı fark ettim...Değerli arkadaşlar, herkes bazı konularda fikrini belirtirken bizler kadar acımasız ve saldırgan olmayabiliyor, hatta o irkildiğimiz üretimlerde bizzat kendimizden güzellikler gördüğümüz bile oluyor...Yersiz direncini kırıp okuyanların yanına bu detaylar kar kalıyor...Tıpkı benim Ayvali grafik romanına sırf benim gibi düşünmeyen bir arkadaşımın yanlış tanıtımı yüzünde gıcık olup uzun zaman okumadığım, okuyunca da düşündüğümden çok farklı bir eser olduğunu gördüğüm gibi...

Katılalım ya da katılmayalım...Sevelim ya da sevmeyelim...Türkçe 'de bir çizgi roman çıkmışsa ve yasal olarak ulaşılabilir durumdaysa, tepkisi olanımız okumamakta, bahsetmemekte ya da üretimi yermekte serbest...Yalnız hali hazırda Türkçe 'de yayınlanmış ve milli kütüphaneye bir örneği gitmiş bir üretimi yok sayamayız...Sırf bizim görüşümüze ters geliyor diye de listede yer vermeme gibi bir düşünceye kapılmamalıyız diye düşünüyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kedidiro

Ferzan söylenmesi gerekenleri söylemiş zaten. Bu forumdaki dostların bir çoğu ile karşılaştırıldığımda bana çizgi roman okuru demek onlara haksızlık olur. Örneğin bu ayın listesinden aldığım alacağım topu topu üç kitap var ki onlardan biri varto (anne frank - küçük ırmaklar diğer ikisi) Ama böyle değerli bir arşiv çalışmasının kişisel düşüncelerle eksik bırakılması altın madalyon'a yakışmaz diye düşünüyorum. Varto'yu henüz okumadığın için olumlu olumsuz görüş belirtmem mümkün değil. Ama çizgi roman olduğuna eminim. Adamların anlatacak bir hikayeleri var ve anlatıyorlar. Tüm kitaplar ve diğer sanat ürünleri gibi bu da okurunu, alıcısını arıyor. Ulasabildiğine ulaşıyor. Keşke bu tür hikayeler, derdi olan eserler daha çok yazılsa. Ve keşke bizim toprağımızın yazarları çizerlerinden de böyle işler çıksa. Ben "ermeni ninem"in hikayesindeki naifliği sevenlerdenim. Ayvalı da ha keza. Gönlüm bu toprağın hikayelerini acılarını mutluluklarını sevinçlerini kavgalarini bu toprağın çizerlerinden okumak ister. Ancak o güne kadar ırkçı, hamasi bakışlarla yazılmamış bunlara da eyvallah...

memospinoz

Aras'dan "Varto", Ginko'dan "Sahi Nedir Faşizm?" kitapları kaldı bu ay eklenmeyen.

KenParker

Varto konuyu hangi ölçekte ele almış bilmiyorum. Basan yayınevi gördüğüm kadarıyla Ermeni meselesini kendine iş edinmiş görünüyor. Öte yandan Türkiye'den gidipte Rus ordusu içinde Osmanlıya karşı savaşan Ermeniler bugün sır değil. Hınçak ve Taşnak örgütlerinin yaptıkları ortada. Konuyu dallandırıp Ermeni vatandaşlarımızı incitmek de istemiyorum. Çünkü bu insanlara yapılan yer değiştirme hadisesi neresinden bakarsan bak berbat bir durum. Adamı yerinden yurdundan ediyorsun.
Aklıma şu geldi. Acaba Ermeni terör örgütlerinin silahsız köylülere yaptığı vahşetler çizgi roman yapılsa Ermenistan'da satabilir miydi?  Hiç zannetmiyorum.

Nomad

Think global, act local
Benim mezhebim o kadar geniş değil.
Uluslararası arenada gerek koz olarak kullanmak, gerekse çıkar devşirmek için sürekli ısıtılan ve önümüze sürülen soykırım iftirası tiksinti getirdi.
Yetti artık bu iftira üzerinden çıkar devşirme çabaları.
Başka topraklarda yazsın çizsinler özgür şekilde.
Ortadoğu da yapılan katliamlara da bir el atsınlar.
Halen sürenlerine.
Terörize edilen enerji bölgelerine
Çin de devam edenlere.
Bosna, ya
İtalya ve Belçika nın sömürgelerindeki katliamlarına.
Ama yok, varsa yoksa sözde ermeni soykırımı.
Nasılsa bizim sesimiz çıkmıyor.
Nasılsa çıkan sesi basın özgürlüğü, sanat özgürlüğü diye bastırırız.
Ben bıktım artık bu bazıları daha özgür muhabbetinden.
Ben de yarın Hitler e güzellemeler dizeyim o zaman. Nasılsa ifade özgürlüğü var.
Sabahına evden alırlar adamı Cia Mossad ortak opeasyonu ile.
Hayallerdeki gibi pembiş bir dünyada yaşamıyoruz.
Sınırlarını çizmek ve korumak gerek.
Think global, act local demiş miydim?

Not. Tel den yazıyorum. Typo sorunları için özür.

afu

memospinoz

Merhaba arkadaşlar,

Alt tarafı bir listeye bir çizgi roman eklenecek, bunu büyütüp hayat memat meselesi haline getirmeyelim lütfen. Eğer amaç bir katalog oluşturmaksa mecburen bu yayınları da -hoşumuza gitse de gitmese de- eklemeliyiz. Mevzuyu büyütüp uzatmanın, olayı başka boyutlara taşımanın anlamı yok.

Ben de geçen gün Netflix'te bir bilimkurgu dizisi izlerken -Another Life 2. bölüm- bölümün ortalarında bir karakter Dünya'dayken ninesinin çok acılara katlandığını falan söylerken yine Ermeni soykırımına lafı getirdiklerini görünce "Ulan bilimkurgu dizisinde de mi be! Öehhh!" dedim ve kapadım. Bir süre de devam etmeyeceğim izlemeye. Ama sonradan sırf diziyi merak ettiğim için tamamlayacağım.

Yani bunu niye anlattım, birisi bir şey yazıp çizdi, söyledi diye bunun gerçek olacağı yok, sinirlenmemize de gerek yok. Aslında yapılması gereken gayet açık: milli tarih doktrinimize göre olay nasılsa, arşivlere bakılarak detaylı bir araştırma raporu hazırlanır ve bu rapor dünyada ses getirecek bir şekilde tanıtılır, böylece bu olay sonlanır mı sonlanmaz ama olayın en azından tek taraflı olmadığını tüm dünya görmüş olur. Eee bu da kimin görevi Türk Tarih Kurumu'nun, tarihçilerin, akademisyenlerin, siyasetçilerin.

Çizgi romana gelirsek de isteyen alır okur, isteyen görmezlikten gelir. Ama bu durum, bu çizgi romanın ülkemizde yasal bir yayın olarak basılıp dağıtıldığı gerçeğini değiştirmez. Böyle de bir gerçek var.

Sevgiler.