Tekrar Yayındayız!

Başlatan kalidor, 05 Aralık, 2013, 15:06:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: Zeljko - 20 Temmuz, 2022, 13:02:38
Forumu katarlilara devretmişsiniz diyorlar  :o adi da el altınül şakşakül mabalyon oluyormuş

KAP a resmi açıklama gönderdik.

Manchester City veya PSG gibi oluruz bundan sonra inşallah.

nicholaihel

Çok geçmiş olsun korktuk vallahi:)

gevheri

Forum kapanınca çok üzüldüm. Senelerdir yazılan güzel yazılarla hem bilgi dolu hem de arşiv niteliğinde bir yer burası benim için. Neyse ki geri açıldı, iyi ki geri açıldı.

KenParker

Nerde kaldı bu forum, gözüm yollarda kaldı.

DAMPYR

Foruma ne oldu kaç gündür yoktu çöktü mü yoksa başka bir sebep mi vardı ?

Kinowa59

Forumdan uzak kaldığımız sürede YouTube 'da çizgi roman paylaşımlarına bakarken " Mister Zak" rumuzlu, yanılmıyorsam eski Yugoslavya halklarından birine mensup bir fumetti tutkununa rast geldim. Profil resmi Zagor gömleği olunca dahada bir ilgimi çekti. Sayın Mister Zak, ne harika, ne güzel bir çizgi roman koleksiyoneri. Dilini anlamasam bile yaptığı görsel paylaşımlar kaç gündür beni kendine bağladı. Başta Tex ve Zagor olmak üzere pırıl pırıl parlayan ve oldukça zengin bir koleksiyona sahip. YouTube dan, "Mister Zak" diye giriş yapan çizgi roman tutkunlarının izleyip beğeneceğine inanıyorum. Farklı ülkelerin yurttaşları olsakta, birbirimizin lisanina yabancı olsakta çizgi romanların evrensel birleştiriciligiyle değerli " Mister Zak'a saygılarımı sunuyorum.

hanac

Alıntı yapılan: DAMPYR - 20 Temmuz, 2022, 21:45:38
Foruma ne oldu kaç gündür yoktu çöktü mü yoksa başka bir sebep mi vardı ?

Yahya, Hosting yenilemesi ile uğraştık.

Mösyö Lejant

Foruma günde bir defa ya da günaşırı girmek benim uzun zamandır değiştirmediğim rutinlerimdendir. Ancak forum beş günlüğüne kapalı kalınca elbette bu rutinim de değişmek durumunda kaldı. Forum niye bu kadar kapalı kaldı ben de merak etmiştim. Site açıldığında da sebebi anlatılır diye düşündüm ama beş günün ardından yazılan ilk mesaj Madame Web isimli bir filmle alakalı gelişme oldu... Bir saatten uzun bir süre sonrasında ise forumun tekrar yayında olduğu duyurusu yapıldı.

Arkadaşlar, gerçekten böyle mi olmalıydı bu konunun açıklanma şekli? İlk başta düşündüm ki herhalde uzun zamandır sözü edilen forum güncellemesi yapılıyor. Fakat site açılınca gördüm ki her şey aynı şekilde kaldığı yerden devam ediyor. Zaten durum güncelleme değilmiş, hosting yenilenmesiymiş. Bu kelime nedir diye baktım, İngilizcem iyidir fakat bazen böyle kelimeler birden fazla manaya geldiği için detaylı araştırayım istedim, teknik bir tabirmiş. Sitenin internette durduğu bilgisayar gibi bir karşılığı var anladığım kadarıyla. Pekala. Arkadaşlar bu yenileme tarihi önceden bilinen bir tarih değil miydi? Önceden duyuru yapılamaz mıydı veya site beş gün kapalı kalmadan halledilemiyor muydu? Diyelim ki tarih unutuldu, cuma günü ben dahil birçok üye forumun kapandığını gördü, forum yönetiminden hiç mi gören olmadı? Eğer görüldü ise neden çarşamba gününe kadar beklenildi ben anlamadım arkadaşlar.

Bir diğer konu, beş gündür üyelerin bir kısmı forumda ne oldu ne bitti bilmiyordu. Forumun whatsapp grubundaki üyeler belki haberdardır ama büyük bir çoğunluk site neden kapalı bilmiyordu. Forumda yıllardır üye olan bazı arkadaşlarla benim irtibatım var, onlar sayesinde detay öğrenebildim. Peki hiç haberdar olmayan üyeler? Forumun sosyal medya sayfalarından bir duyuru yapmak mümkün değil miydi? Twitter'da 2012 yılında kurulmuş bir Altın Madalyon sayfası var, 300'den fazla takipçili. En son paylaşım ne zaman yapılmış biliyor musunuz, 2019'da... Bu sayfadan bir duyuru yayınlansaydı da haberdar olsaydık. Eskiden Instagram'da da bir Altın Madalyon sayfası vardı, çizgi roman tanıtımları yapılıyordu ne güzel. Ne oldu anlamadım, aniden kapandı yıllar önce.

Niye böyle oluyor arkadaşlar ben anlamıyorum. Eskiden forumda en iyi çizgi roman anketleri yapılırdı, üyelerin çizgi roman yorumlarını yazdığı senelik dergi içeriği çıkardı. Forum buluşmalarıyla ilgili anılar yazan olurdu, biz de okurduk. Yayınevleri duyurular yapar, yayınlarını tanıtır ve soruları yanıtlardı. Şimdilerde yayınevini temsilen kaç üye forumda ben bilmiyorum. Yeni çizgi romanların aylık listelendiği bir başlık vardı, o başlık bile birkaç ay içinde kaç defa değişti.

Aradan geçen sürede niye böyle oldu arkadaşlar, forumda ne değişti de böyle oldu.

Animvader

Hanac abi yazmak istemiyor galiba ama ben yazayım.

Eski admin olarak durumu az çok tahmin etmiştim zaten, kendisine sorunca da öğrendim.

Arkadaşlar forumun devam etmesi için servis sağlayıcısına belli bir miktar para ödenmesi gerekiyor. Para ödenemediği için kapandı forum. Çökme, yenilenme, güncellenme vs. değil yani tamamen maddi. Sonuçta bu forum sitesi herhangi bir gelir elde etmiyor, yönetici arkadaşlar gönüllü olarak maddi destekte bulunuyor.

Hanac abiden durumu öğrenince ben de gönderebildiğim kadar az da olsa bir miktar yolladım.

Benim önerim bu konuyla ilgili bir başlık açalım, destek olmak isteyen forumdaşlara da yol göstermiş oluruz.

hanac

Alıntı yapılan: Mösyö Lejant - 21 Temmuz, 2022, 09:43:58
Foruma günde bir defa ya da günaşırı girmek benim uzun zamandır değiştirmediğim rutinlerimdendir. Ancak forum beş günlüğüne kapalı kalınca elbette bu rutinim de değişmek durumunda kaldı. Forum niye bu kadar kapalı kaldı ben de merak etmiştim. Site açıldığında da sebebi anlatılır diye düşündüm ama beş günün ardından yazılan ilk mesaj Madame Web isimli bir filmle alakalı gelişme oldu... Bir saatten uzun bir süre sonrasında ise forumun tekrar yayında olduğu duyurusu yapıldı.

Arkadaşlar, gerçekten böyle mi olmalıydı bu konunun açıklanma şekli? İlk başta düşündüm ki herhalde uzun zamandır sözü edilen forum güncellemesi yapılıyor. Fakat site açılınca gördüm ki her şey aynı şekilde kaldığı yerden devam ediyor. Zaten durum güncelleme değilmiş, hosting yenilenmesiymiş. Bu kelime nedir diye baktım, İngilizcem iyidir fakat bazen böyle kelimeler birden fazla manaya geldiği için detaylı araştırayım istedim, teknik bir tabirmiş. Sitenin internette durduğu bilgisayar gibi bir karşılığı var anladığım kadarıyla. Pekala. Arkadaşlar bu yenileme tarihi önceden bilinen bir tarih değil miydi? Önceden duyuru yapılamaz mıydı veya site beş gün kapalı kalmadan halledilemiyor muydu? Diyelim ki tarih unutuldu, cuma günü ben dahil birçok üye forumun kapandığını gördü, forum yönetiminden hiç mi gören olmadı? Eğer görüldü ise neden çarşamba gününe kadar beklenildi ben anlamadım arkadaşlar.

Bir diğer konu, beş gündür üyelerin bir kısmı forumda ne oldu ne bitti bilmiyordu. Forumun whatsapp grubundaki üyeler belki haberdardır ama büyük bir çoğunluk site neden kapalı bilmiyordu. Forumda yıllardır üye olan bazı arkadaşlarla benim irtibatım var, onlar sayesinde detay öğrenebildim. Peki hiç haberdar olmayan üyeler? Forumun sosyal medya sayfalarından bir duyuru yapmak mümkün değil miydi? Twitter'da 2012 yılında kurulmuş bir Altın Madalyon sayfası var, 300'den fazla takipçili. En son paylaşım ne zaman yapılmış biliyor musunuz, 2019'da... Bu sayfadan bir duyuru yayınlansaydı da haberdar olsaydık. Eskiden Instagram'da da bir Altın Madalyon sayfası vardı, çizgi roman tanıtımları yapılıyordu ne güzel. Ne oldu anlamadım, aniden kapandı yıllar önce.

Niye böyle oluyor arkadaşlar ben anlamıyorum. Eskiden forumda en iyi çizgi roman anketleri yapılırdı, üyelerin çizgi roman yorumlarını yazdığı senelik dergi içeriği çıkardı. Forum buluşmalarıyla ilgili anılar yazan olurdu, biz de okurduk. Yayınevleri duyurular yapar, yayınlarını tanıtır ve soruları yanıtlardı. Şimdilerde yayınevini temsilen kaç üye forumda ben bilmiyorum. Yeni çizgi romanların aylık listelendiği bir başlık vardı, o başlık bile birkaç ay içinde kaç defa değişti.

Aradan geçen sürede niye böyle oldu arkadaşlar, forumda ne değişti de böyle oldu.

Sayın Lejant,

Yıllar geçtikçe çoğu kişide eski heyecan kalmadı. Yazan üye sayısı, katılım azaldı.

Ki bu çok doğal bir süreç, yeni üye katılımları olsa da mesaj sayıları günden güne düştü.

Verdiğiniz örnekler hep eski güzel günlerden, o zamanlar günlük mesaj ortalaması 100 idi.

Herkes canla başla katkı veriyordu; instagram sayfası ile ben ilgilenirim, twitter bende deniyordu.

Neyse, belki bu forumda vadesini doldurdu, kapanma vakti geldi de geçti.

Şu anda esas hedef, mesaj sayısı azalsa da forum sayfasının yaşıyor olması.

Çok değerli yazılar var, çizgi roman piyasasının son 13 yılını mükemmel özetliyor.

Sayfa kapanması ile bunlar yok olacaktı, dostların katkıları ile tekrar açabildik. Herkese tekrar teşekkürler.

Dövizin yükselmesi ile maddi olarak çok büyük rakamlar tutmaya başladı bu tür yenilemeler.

Hepimiz çalışan insanlarız ve forumu hobi olarak götürmeye çalışıyoruz. Lütfen bizden profesyonel bir yönetim beklemeyin, ama katkı sağlamak isteyen herkese kapımız açık.

Mesela TKnKT arkadaşımız aylık listelere katkı vermeye başladı. Ona da özel bir teşekkür edeyim buradan.

Ama aylık satış anketlere katılım iyice düştüğü için artık bıraktık. Üzücü tabii ki, forumun gelenekselleşmiş bir etkinliği idi.

Kısaca durum böyle, forum gidebildiği kadar gidecek.

hercai

Selâm forum dostları;
Özellikle başta hanac ve emek veren diğer emektar arkadaşlar🙏
Sizlerle çok şey paylaştık; bir çok yayını okuduk, yorumladık, paylaştık...sayfayı ararken "takı sitesine" yönlendirilmek kadın olsam da hiç hoş değildi inanın🙂
20 gün önce başka bir şehre ev taşıdım...daha ev internetim bile bağlanmadı!...Allahım o kadar çok kitap kolisi taşındı ki, daha açılmayanlar var...endişe yok; eskiden de olduğu gibi forumu mobilden takibe ve ayakta kalmasını desteklemeye devam!
    Sevgiler sizinle olsun...

Rossi

Başta Hasan olmak uzere emegi gecen herkese teşekkürler.

Forumların kaderi bu. Bir süre sonra ilgi azalıyor.

Az olsun öz olsun diyelim.

TKnKT

Alıntı yapılan: Mösyö Lejant - 21 Temmuz, 2022, 09:43:58

Yıllanmış bir üyeymiş gibi caka satmak değil niyetim. Ancak, acı bir gerçek olsa da "Nerede o eski bayramlar?" klişesi yaşantımızda özlemden fazla bir çıktı sunmuyor. Özlemek, beklemek, umut etmek güzel şeyler lakin aktif üretim olmadıkça pasif eylem/duygu olarak kalmaları baki. Bir nevi komün sistemindeyiz, ne kadar birlikte üretirsek o kadar birlikte tüketebiliyoruz. Üretilmediği vakit zaten tükenerek biteceğiz.  En fazla -belki- bir arşiv sistemi ile bahsi geçen yıllanmış katkılar korunur, fazlası bana da bir miktar sürpriz gözüküyor.
"The man who opens topics faster than his shadow"

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 21 Temmuz, 2022, 10:43:28
Kısaca durum böyle, forum gidebildiği kadar gidecek.

Katılım - katılım - katılım... Okuduklarıyla ilgili üç beş cümle yazacak birileri, bunlara yorum yapacak, konuyu genişletecek, yazanı motive edecek, yorum yapanın niye yazıyorum ki, okuyan yok zaten düşüncesinden sıyrılmasını sağlayacak diğerleri. Bunlar olmayacaksa kapatın gitsin; hasta çoktan ölmüş...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

DAMPYR

Forumun Eski Katılım gücünü Kaybettiğini Bende görüyor ve çok üzülüyorum Bunun olmaması için Fumetti Kitap tanıtımlarımla ve her nekadar korsanda olsa ::) internetten bulabildiğim ilginç makalelerle elimden geleni yapmaya çalıştım ama gördüğüm kadarıyla o 2013 ve 2014 yıllarındaki ve daha önceki yılların heyecanı neyazıkki kalmadı Bazen buna kızıp Forumdan ayrıldım ama dayanamayıp geri döndüm Eski heyecanın yok olmasında yeni neslin başka yöne yönelmesi Geçim sıkıntısı ve döviz kurlarının çok yükselmesinin ve eski neslin yavaş yavaş aramızdan ayrılmasınında etkiside var ne diyelim Gidebildiğimiz yere kadar :'(