Beyaz Gölge

Başlatan rumar80, 29 Eylül, 2010, 11:02:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Unutamadigimiz diziler basliginda geçmisi yad ederken bahsettigimiz dizilerden biri olan Beyaz Gölge'den biraz bahsetmek istedim.
80'li yillarda tek kanalli televizyon dünyamiza bomba gibi bir giris yapan ve birçok çocugu ve genci salonlara tasiyan, basketbolun daha yaygin hale gelmesini saglayan bir dizidir.
   Hersey Boston Celtics'in yildiz oyuncusu Ken Reeves'in maç sirasinda sakatlanmasi ve aktif spor hayatina veda etmesi ile baslar. Eski bir okul arkadasi ile karsilasan Reeves ondan müdürü olduüu lisede basketbol takiminin koçu olmasi için teklif alir ve kabul eder. Culver lisesi gelir düzeyi düsük ailelerin (özellikle de zenci ve göçmen) çocuklarinin okudugu bir lisedir ve gençler her türlü batagin da içindedirler. Koç ise baslar baslamaz müdür yardimcisi Sybill Buchanan ile atismaya baslar. Buchanan egitimin basketboldaki basaridan daha önemli olduguna inanmaktadir.
  Takim ise birbirinden renkli karakterlerle doludur. 1 ve 2 numarada Hayward, Thorpe, Gomez  3 numarada Salami, Jackson 4 numarada anne kuzusu Goldstein ve 5 numarada efsanevi Warren Coolidge. Koç bu gençleri hem takim haline getirmeye çalismakta hem de okul içi ve disi sorunlarla ilgilenmektedir.
  Iki sezon süren dizi gerçekten kalplerimizde taht kurmustu. Koçun takima ortak mont yapisi, Harlemle yapilan maç, dizinin son bölümünde eski takimla yeninin maçi ve tabi ki dusta takim halinde söylenen sarkilar.
  DVD'sinin bulunamadigi dizi yillar önce Avrupa Basketbol Sampiyonasina ev sahipligi yaptigimiz dönemde kisa bir süre tekrar TRT tarafindan yayinlanmis ve eski günleri anmistik.
   Sevgilerle

peyami

Bir zamanlar benim de kaçırmadan takip ettiğim bir diziydi. Hatta geçen sene Rambo IV'de Koç Reeves ile karşılaştığımda eski bir tanıdığı görmüş gibi olmuştum.

Benim hatırladığım kadarıyla Reeves, "Chicago Bulls"da sakatlanıyordu. Bir de lisenin adı "Culver" değil "Carver" olması lazım, bundan eminim. Ama çizgiromanlarla çok haşır neşir olunca belki Tommiks'deki meşhur "Kulver kalesi" ile karıştırılmış olabilir diye tahmin ediyorum.
Selamlar

rumar80

Sevgili Peyami,
    Carver konusunda haklısın, yazarken nasıl da dalmışım. Chicago konusunda da haklıymışsın nedense ben de hep Boston gibi kalmış
    Bu yazıyı okuyan ve paylaşan biri olduğu için sevindim. Düzeltme için teşekkürler.

Tarkan Kurt

Aslında 2005 ve 2006 yıllarında birinci ve ikinci sezon Amerika'da DVD olarak yayınlanmış. Belki bulunabilir.

rumar80

Vallahi çok aradım, arattım bulamadım. Gene bir aranayım o zaman.

peyami

Tarkan beyin söylediği doğru DVDler çıkmış. Hatta bir iki sene önce birinci sezonu internetten bulmuştum. Oyuncularla röportajların olduğu bir ekstra da vardı içinde. Sanırım nette ufak bir aramayla hala bulabilirsiniz Rıza bey.

Selamlar

Mister NO

1978-1981 arasında 54 Bölüm çekilen ABD dizisi ülkemizde 1982-1983 yıllarında gösterilmişti.Balkan Turnuvası döneminde Efe,Erman gibi oyuncularla iyi bir turnuva oynamıştık.Bu dizi de basketbola olan ilgiyi arttırmış hatta sevdirmişti.2 Taştan kale yapıp futbol oynayanlar telden çember yapıp ağaçlara duvarlara pota olarak asıp oynamaya başlamıştı.
Duşta şarkı söyleyen kahramanlarımız kendilerine "Duş Kuşları"adını vermişlerdi.Bir bölümde de öğrencilerden biri vurularak öldürülüyordu.Dizinin  oyuncuları ve karakterleri :

Ken Howard  ...  Ken Reeves (54 episodes, 1978-1981) 
Kevin Hooks  ...  Morris Thorpe (50 episodes, 1978-1981) 
Byron Stewart  ...  Warren Coolidge (50 episodes, 1978-1981) 
Timothy Van Patten  ...  Mario 'Salami' Pettrino (50 episodes, 1978-1981) 
Joan Pringle  ...  Sybil Buchanan (47 episodes, 1978-1981) 
Thomas Carter  ...  James Hayward (37 episodes, 1978-1981) 
Ken Michelman  ...  Abner Goldstein (36 episodes, 1978-1981) 
Ira Angustain  ...  Ricky Gomez (36 episodes, 1978-1981) 
Nathan Cook  ...  Milton Reese (35 episodes, 1978-1981) 
Erik Kilpatrick  ...  Curtis Jackson (34 episodes, 1978-1980) 
John Mengatti  ...  Nick Vitaglia (32 episodes, 1979-1981) 
Ed Bernard  ...  Jim Willis #2 (29 episodes, 1978-1980) 

hanac

Alıntı yapılan: Mister NO - 28 Temmuz, 2011, 12:09:34
Timothy Van Patten  ...  Mario 'Salami' Pettrino (50 episodes, 1978-1981) 

"Salami" Timothy van Patten şimdi yönetmen oldu.

Şu anda Game of Thrones'u çekiyor.

darkwood

Lise yıllarıma denk gelen bu güzel dizinin gazı ile,  okulda basketbol  oynamaya başlamıştım. Neyseki İtalya'nın şampiyon olduğu 1982 Dünya kupası ile tekrar futbola dönüş yaptım.  ;D
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Ben de onlarla birlikte basketbola başladım, az buçuk oynadım da. Spor ve sergi sarayı (şimdiki Lütfü Kırdar Kongre merkezi) okula yakında. Az maça gitmezdik. Bu nedenle basketbol kandan temizlenemedi.
   İyi de oldu

Mister NO