Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Bu popüler olamayan bilimsel yazım tarzı sanırım bana hitap etmiyor sevgili alan ford, zihnimde hiçbir iz bırakmadan gidiyor. Boşa kürek çekiyormuş hissi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

battlehammer

Alıntı yapılan: pizagor - 25 Ağustos, 2023, 09:11:49Sıkıcı kitapları bulmakta özel bir yeteneğim olduğunu düşünüyorum. Bu sefer de teknik yazılmış, kesinlikle içine giremediğim, neler umup da birşey bulamadığım Darian Leader'dan Neden Uyuyamıyoruz kitabı sürünüyor ellerimde. Şimdilik sadece, insanın normalinin iki fazlı uyku olduğu - arada birkaç saatlik uyanıklık arası olan gece uykusu - kafayı koydum, deliksiz sabaha kadar uyudumun da sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan emeği daha da sömürme maksatlı bir olgu olduğu iddiası ilgimi çekti. Bu şekilde değişen normalle birlikte de buna uymakla zorlanan insanların uyku sorunu olduğunun kabul edilmesinin asıl sorun olduğunu söylüyor. Şu sıralar Freud'un rüyaya yaklaşımı bölümünü ıkına sıkıla okuyorum.

"Devrimden sonra deliksiz uyuyacağız!" diye dur yere gaza geldim. Hafif bir overanalyse sendromu varmış sanki kitapta ama olsun :)

Freud'un yaklaşımı da kesin "babanızın penisi yüzünden uykusuzsunuz" çıkacak :D

Bu herifin (Dairan) "neden hasta oluruz?" diye bir kitabını okumuştum ben. Psikanalizi ota boka uyarlayacağım, toplumsallaştıracağım diye çok zorlama bağıntılar kuruyordu diye kalmış aklımda. "Kafanda kurma, hasta olursun"u dolaylı yoldan savlıyordu. Uykuda ne yapmış acaba, inceden bir merak ettim ^^

Konuya babanemin hiç unutamadığım bir sözüyle ben de katkıda bulunarak bitireyim madem:
"Yatakta ekmek yime yavrım, korkuturlar..."

battlehammer

Alıntı yapılan: kedidiro - 08 Ağustos, 2023, 14:57:133- Zorba ( Nikos Kazancakis): Filmini izlemiş olsam da okumakta geciktiğim bu hayat güzellemesinden her gün bir bölüm okuyorum
Onu seven bunu da sevdi yapacağım:

Kazancakis'in İspanya: Yaşasın Ölüm diye bir kitabı var. İspanya'yı gezerken tatlı tatlı muhabbet ediyor. O kadar güzel bir üslubu var ki. Hafif İsa'ya takık falan ama olur o kadar.

battlehammer

Alıntı yapılan: pizagor - 12 Nisan, 2023, 13:29:00Brezilya baskısının kapağıymış:

Çok geri gittim tarih olarak ama görünce yazmadan edemedim. Can Kantarcı çevirisi gerçekten harika. Ben uzun yıllar eski baskısından tiksinip yarıda bırakmıştım. Can Kantarcı çok iyi bir çevirmen, şu ana kadar elinden çıkmış ne varsa beğendim. Ama YKY'den çıkmış Dracula çevirisi MUHTEŞEM! İthaki'den N*ran Elçi adlı tanımsız varlığın içine ettiği güzelim Dracula, Can Kantarcı'nın elinde o kadar yalın, net, güzel bir kitap olarak çevrilmiş ki Türkçe'ye. Muazzam bir deneyimdi bunca yıl sonra Dracula'yı doğru düzgün tekrar okumak. Bir sonraki durağım Kantarcı'nın çevirdiği Frankenstein'ı okumak olacak.

alan ford

Alıntı yapılan: battlehammer - 25 Ağustos, 2023, 16:20:30Çok geri gittim tarih olarak ama görünce yazmadan edemedim. Can Kantarcı çevirisi gerçekten harika. Ben uzun yıllar eski baskısından tiksinip yarıda bırakmıştım. Can Kantarcı çok iyi bir çevirmen, şu ana kadar elinden çıkmış ne varsa beğendim. Ama YKY'den çıkmış Dracula çevirisi MUHTEŞEM! İthaki'den N*ran Elçi adlı tanımsız varlığın içine ettiği güzelim Dracula, Can Kantarcı'nın elinde o kadar yalın, net, güzel bir kitap olarak çevrilmiş ki Türkçe'ye. Muazzam bir deneyimdi bunca yıl sonra Dracula'yı doğru düzgün tekrar okumak. Bir sonraki durağım Kantarcı'nın çevirdiği Frankenstein'ı okumak olacak.

Niran Elçi Zaman Çarkı'nda da pek iyi iş çıkartamamıştı. Dracula da onun muymuş, yarıda bırakmıştım. Şu Can Kantarcı çevirilerine bakayım
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Kraven'ın Son Avı'nın roman versiyonuna başladım. Sonra araya kediler ve hastalıkları girdi, maalesef yarım kaldı. Şu sıralar yeniden döneceğim.

Merak ediyorum acaba çizgiromanının tadını verebilecek mi?

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Kasım, 2023, 08:02:00Merak ediyorum acaba çizgiromanının tadını verebilecek mi?

Maalesef. Yanına dahi yaklaşamıyor :(

Civil War (İç Savaş:Bir Marvel Romanı - İthaki)'da da aynısı olmuştu...

Kinowa59

Yaşadığım topraklara aylardır yağmur yağmıyordu. Bu sabah saatlerinde müthiş bir gökgürültüsü, şimşekler ve yağmur sesleriyle uyandım. Memleketim, Doğu Karadeniz gibi kapkara yağmur bulutları göl'ün üstünü kaplamış, göl görünmez hale gelmişti. Aylardır hasret kaldığım toprak kokusunu doya doya içime çektim. Toprakla yağmurun kucaklasmasını mutlulukla seyrettim. İlçemizde her sokakta bulunan ince kanalların suları artacağı için sevindim. Bu kanallarda yaşayan su kaplumbağaları, yengeçler ve küçücük balık yavrularının " Can suları geldi "diye sevindim. Uzun yağmurluğumu omzuna atarak kanalları ve evimizin yanındaki dereyi tek tek kontrol ettim. Evet, beni mutlu kılacak, beni sevindirecek kadar yükselmişti sular. Belki milyonlarca yıldır bu alanları kendilerine yaşam bölgesi yapmış olan su kaplumbağaları, yengeçler ve küçücük balık yavrularının en azından bir süre daha yaşama tutunduklarını görmem, aylardır bu küçük dostlarımızın geleceğiyle ilgili duyduğum kaygıyı bir süreliğine de olsa ertelememi sağladı. Gözü doymak bilmeyen, kendi türü de dahil bütün canlıların yaşam alanlarını istila eden insan türünü birkez daha lânetle andım.

Gabby

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Kasım, 2023, 08:02:00Kraven'ın Son Avı'nın roman versiyonuna başladım...
Merak ediyorum acaba çizgiromanının tadını verebilecek mi?
Alıntı yapılan: pizagor - 09 Kasım, 2023, 12:44:25Maalesef. Yanına dahi yaklaşamıyor :(
Civil War (İç Savaş:Bir Marvel Romanı - İthaki)'da da aynısı olmuştu...

Sinemalara İlk kez Red Kit'in çizgi filmi gelmişti yıllar önce. Statik çizgi roman panellerinin tersine, beyaz perdede hem sesli hem hareketli izlemek kimbilir ne keyifli olacaktır diye düşünerek soluğu en yakın sinemada almış, filmin sonuna kadar zor sabretmiştim... :D 

Yine seksenli yıllarda TRT'de yayınlanan ve James Clavell'in aynı adlı romanından uyarlanan Shogun dizisi final yaptıktan sonra Altın Kitaplar'ın "Tohum" adıyla yayınladığı -daha sonraki baskılarda yayıncı dizinin popülaritesi dolayısıyla kitabın adını "Shogun" olarak değiştirmişti- romanını da bi' okuyayım dedim ama diziden sonra çok yavan geldiğini hatırlıyorum...

Bu arada Avcı Kraven'in kapak pozu size de canlı konserlerinde ayaklı mikrofonla sahnede her türlü varyeteyi yapan Freddie Mercury'i çağrıştırmadı mı? :D 

pizagor

Evrenin nasıl sonlanacağına dair bilimsel teorileri anlatan, Katie Mack'in yazdığı 'Her Şeyin Sonu'nu okurken (daha doğru tabir 'tırmalarken' olabilir), yazarın popüler kültür öğelerine yaptığı referanslar arasında süper kahramanlar da karşıma çıktı:

... Öyle bir durumda Higgs vakumu sadece yarı kararlıdır. Neredeyse kararlı... gibi... şimdilik. Öyleyse alan, potansiyelin bir vadinin tabanı gibi görünen ama aslında daha çok vadi duvarında bir çıkıntı olan bir yerinde takılı kalmış oluyor. Orada uzun süre -galaksilerin büyümesine, yıldızların doğmasına, yaşamın evrimleşmesine ve herkesin isteyebileceğinden çok daha fazla süper kahraman filminin çekilmesine yetecek kadar- takılı kalabilir ama yeterli büyüklükte bir müdahalenin onu kenardan aşağı yuvarlama olasılığı sürekli vardır ve sonrasında vadinin esas tabanına yuvarlanmasını hiçbir şey engelleyemez. Öylesi cidden, sahiden, kıyamet ölçüsünde kötü olacaktır.

Gabby

Herkesin isteyebileceğinden çok daha fazla süper kahraman filmi de çekildiğine göre çok zamanımız kalmadı, uzatmaları oynuyoruz desene... :)

YzbVolkan

Ben Leviathan'ı okuyorum. Mangacı olmasam da uzay bilimkurgusu seviyorum. Ah keşke Nathan devam edebilseydi.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

YzbVolkan

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Şubat, 2024, 08:14:34Evrenin nasıl sonlanacağına dair bilimsel teorileri anlatan, Katie Mack'in yazdığı 'Her Şeyin Sonu'nu okurken (daha doğru tabir 'tırmalarken' olabilir), yazarın popüler kültür öğelerine yaptığı referanslar arasında süper kahramanlar da karşıma çıktı:

... Öyle bir durumda Higgs vakumu sadece yarı kararlıdır. Neredeyse kararlı... gibi... şimdilik. Öyleyse alan, potansiyelin bir vadinin tabanı gibi görünen ama aslında daha çok vadi duvarında bir çıkıntı olan bir yerinde takılı kalmış oluyor. Orada uzun süre -galaksilerin büyümesine, yıldızların doğmasına, yaşamın evrimleşmesine ve herkesin isteyebileceğinden çok daha fazla süper kahraman filminin çekilmesine yetecek kadar- takılı kalabilir ama yeterli büyüklükte bir müdahalenin onu kenardan aşağı yuvarlama olasılığı sürekli vardır ve sonrasında vadinin esas tabanına yuvarlanmasını hiçbir şey engelleyemez. Öylesi cidden, sahiden, kıyamet ölçüsünde kötü olacaktır.

Bu kitabı ben de alayım dostum.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

hanac

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 17 Şubat, 2024, 14:02:34Ben Leviathan'ı okuyorum. Mangacı olmasam da uzay bilimkurgusu seviyorum. Ah keşke Nathan devam edebilseydi.

Okuduktan sonra aşağıdaki başlığa yorumlarınızı bekliyoruz Yüzbaşım.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=18218.0