Tercuman Cocuk ve Milliyet Cocuk

Başlatan Nemo, 24 Temmuz, 2019, 16:37:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Bir cilginlik yaptim ve 1981-1982-1983 yillarina ait Milliyet Cocuk dergilerini aldim. Hedefim Tercuman Cocuk dergileri simdi.

Kucukken ben Turkiye Cocuk alirdim. Dergilerimi sonradan ne yaptigimi ise hatirlamiyorum. Pismanligim keske iyi saklasaydim.

Tercuman Cocuk'a ise yetisemedim acikcasi. Ama cok merak ediyorum.

Milliyet Cocuk dergilerinin ise 90 ve 92 yilindaki sayilarini okudugumu hatirliyorum. Allahtan Teks ilavelerini saklamisim.

Hedefimde bu iki dergiyi tamamlamak var. Sizin de bu iki dergi hakkindaki yorumlarinizi merak ediyorum. Ozellikle cocuklugunda okumus olan abilerimin. Ya da bu dergilerin koleksiyonlarini yapan var mi? merak :)

Özel Alfa Ajanı

kedidiro

Alıntı yapılan: Nemo - 24 Temmuz, 2019, 16:37:16
Bir cilginlik yaptim ve 1981-1982-1983 yillarina ait Milliyet Cocuk dergilerini aldim. Hedefim Tercuman Cocuk dergileri simdi.

Kucukken ben Turkiye Cocuk alirdim. Dergilerimi sonradan ne yaptigimi ise hatirlamiyorum. Pismanligim keske iyi saklasaydim.

Milliyet Cocuk dergilerinin ise 90 ve 92 yilindaki sayilarini okudugumu hatirliyorum. Allahtan Teks ilavelerini saklamisim.

Hedefimde bu iki dergiyi tamamlamak var. Sizin de bu iki dergi hakkindaki yorumlarinizi merak ediyorum. Ozellikle cocuklugunda okumus olan abilerimin. Ya da bu dergilerin koleksiyonlarini yapan var mi? merak :)
E-dergimizde yazmıştım. Çocukluğumda cennete düştüğümü sandığım anların en unutulmazı; sürekli okuru olduğum ilçe kütüphanesindeki görevlilerin beni kimseyi almadıkları üst kata çıkarıp önüme milliyet çocuk, tercüman çocuk ve doğan kardeş ciltlerini serdikleri andır. O günden sonra neredeyse kütüphaneden çıkmaz olmuştum. Doğan kardeş o yıllarda yayınlanıyor muydu bilmiyorum ama diğer ikisinin yayın hayatı devam ediyordu ve ben özellikle milliyet çocuktun sıkı bir takipçisine dönüştüm. Çocukken çizgi romanları takas yoluyla okurduk ve neredeyse çizgi romana hiç para vermedim diyebilirim. Zaten sınırlı olan harçliğımı milliyet çocuk için harcardım. Hatta itiraf edeyim bu amaçla zaman zaman rahmetli babamın cebimden para aşırmıslığim dahi vardır. Ben gizlice yaptığımı sanıyordum ama sonradan babamın bunu farkettiği halde ses çıkarmadığını ama artık kendisinden istemem gerektiğini annem kanalıyla öğrenmiştim. Tercüman çocuk ise amcaoğlumun takibi sayesinde okumaya devam ettiğim bir dergiydi. Zaman zaman onun aksatmasi halinde özellikle thorgal için tercüman çocuk almısliğım da vardır. Hasılı kelam bu dergiler bizim cocukluğumuzdur. Benim için nostaljik değerdedir. Elimde dağınık ciltlenmiş birkaç milliyet çocuk var. Çok bütçem olsa koleksiyonuna girişir mıyım? Onca saygımda sevgime rağmen galiba hayır...

worldman

Nasıl anlatayım bilmiyorum.1981 yılında başladım bu sevdaya.Önce Türkiye çocuk sonra Milliyet Çocuk sonra da bu da yetmez diyerek Tercüman Çocuk. Dergilerin çıkacağı gün eğer haftasonu ise sabah saat 7'de gazete bayisinin önünde beklerdim.Babamla çok tartıştık niye bunlara para veriyorsun oğlum derdi sürekli.Sonra zaman geçtikçe yılların birikimini dağıttım ya da attım.Şimdi çok pişmanım :-[

rumar80

İlk defa okuduğum dergi kuzenimin biriktirdiği ve bana getirdiği Doğan Kardeşlerdir. Ateş top, Zero X, Tarkan gibi çizgi romanları okurken acayip zevk almıştım ama favorim Işın kaptandı. Sonra dergiler zamanın "hışmına" uğradılar. Ben de milliyet çocuk ile tanıştım.  İlk okuduğum sayıda Red Kit imparator macerası ve tam da Red Kit'in mahkemesi vardı. Zevkle okumuştum. Ama nedense babamları almaya ikna edemedim. Uzun yıllar Milliyet Çocuk okumadan geçti. Ama dergide çıkardıkları resimli klasiklerin cilt şeklinde basildiklarini kaçırmadan aldım. Yıllar sonra da özel sayilar bastiklarinda onları topladım.
  Milliyet Çocuk yalan olmuştu ama yeni bir dost vardı karşımda.  Tercüman çocuk.  Önce gazete ebatinda sonra dergi seklknde basıldı. İkisini de okumak şansına sahip oldum. Asıl çıkış dergi formatında oldu. Neler basmadı ki?  Dani Futuro? Asterix,  Thorgal,  Yüzbaşı Volkan, Superman vs. Tabi bir de en sevdiğim dergi olan Yaman kapanınca Buddy Longway ve Luc orient. Dergi kapanana kadar düzenli aldı.
   Tabi ilk sayıdan sonuna kadar aldığım diğer dergi de Yaman idi. Gerçek bir çizgi roman dergisi idi ve Thor ile Hulk karşıma çıktılar.  Benim çocukluğumun açık ara bir numarası Yaman oldu.

kharon

Ben Milliyet Cocuk okuyamadim ama Tercuman Cocuk'un oldukca cok miktarda sayisini okudum.

Cok bilinen Asteriks Redkit gibi kahramanlar disindaki Frankofon dunyaya acilan muhtesem bir pencereydi; Thorgal, Tunga, Valerian, Luc Orient, Korkusuz Badi ve Komanci ilk aklima gelenler. Beni bunlarla tanistirdigi icin mutluyum. Bir kismini sonradan yapilan Turkce-Ingilizce baskilarla tamamlamak imkani oldu ama bir kismi halen bitmemis bir hasret olarak durmakta  :D

Ama Milliyet Cocuk okumadigim icin kiyaslayamam dogrusu.

BlackBishop

Ben kendi çocukluğumdan kalan Milliyet Çocuk'ların çoğunluğunu korumayı başardım. Zaman zaman da yenilerini alıyorum. Şu an elimde 560 tane oldu. Tamamı lot şeklinde. Salondaki masanın üstünü onlara tahsis ettim. Orada mutlular :)

Mrtekin

Sağ en alttaki Star Wars'lı kapağı hatırladım. Bir an çocukluğuma gittim. Çok güzel bir histi.

Teşekkür ederim, BlackBishop.
They drew first blood...

Nemo

Paylasimlariniz ve fikirleriniz icin cok tesekkur ederim :)
Özel Alfa Ajanı

pizagor

Alıntı yapılan: BlackBishop - 25 Temmuz, 2019, 09:00:46
Ben kendi çocukluğumdan kalan Milliyet Çocuk'ların çoğunluğunu korumayı başardım. Zaman zaman da yenilerini alıyorum. Şu an elimde 560 tane oldu. Tamamı lot şeklinde. Salondaki masanın üstünü onlara tahsis ettim. Orada mutlular :)

Ne güzel bir manzara :)

Özer Sahaf'ta Milliyet Çocuk sayıları cilt cilt duruyordu bir ara. İlgilenenler, sahiplenmek isteyenler varsa bir sorsun derim.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BlackBishop

Alıntı yapılan: Mrtekin - 25 Temmuz, 2019, 09:17:21
Sağ en alttaki Star Wars'lı kapağı hatırladım. Bir an çocukluğuma gittim. Çok güzel bir histi.

Teşekkür ederim, BlackBishop.

Ortak mutlulukları paylaşmak güzel bir şey... Ben Teşekkür ederim, Mrtekin.

aitor03

72'de gazeteyle çıkan 8 sayfalık ilk fasiküllerden beri milliyet çocuk alırdık. önce abim, ardından ben. her hafta heyecanla beklerdim. ta ki 84'e kadar düzenli aldık. zaten o sıralarda bir şeyler oldu, yazı işleri mi değişti, ne olduysa artık içerik zayıfladı (gerçi bob moran falan vardı o sıralar). taşınırken koliyle anneannemin evine götürdüm tüm sayıları. başına bir şey gelmesin diye de evin içine değil, ardiye olarak kullanılan odunluğa -ki odunluk olarak kullanılmıyordu gerçekten de- zulaladım. ve ortalığı temizleyip "gereksiz (!)" şeyleri atmaya pek bir hevesli anne ve teyze takımı yüzünden kayboldu bir gün. uzun yıllar boyunca sanki bir yerden çıkacakmış gibi defalarca girdim çıktım o ardiyeye... bu hayatta en üzüldüğüm şeylerden biridir.
ama seneler içinde giderek büyüyen, ağırlıklı olarak frankofon çizgi romanına sevdamın müsebbibidir milliyet çocuk.

ha, o yıllarda bilirsiniz, gazete okuma mevzu babadan oğula geçerdi resmen. milliyetçiler, hürriyetçiler, tercümancılar, cumhuriyetçiler vardı. hürriyet çocuk ve tercüman çocuk arada sırada elime geçerdi, denk geldiğim yerde yalar yutardım ama fasikül başına dört sayfa hikayenin takibi için seri olması lazım, malum. hürriyet çocuk uzun soluklu olmasa da, tercüman'da da yadsınamayacak bir frankofon ağırlık vardı (gaston, yallah fettah, thorgal vs)...

ne güzel günlerdi bee...

Mister NO

Alıntı yapılan: Nemo - 24 Temmuz, 2019, 16:37:16

Milliyet Çocuk Dergisi'nin özellikle 1977-1980 arası sayılarını özellikle tavsiye ederim.

Uygun fiyatlarla, temiz, ciltli olarak da bulunuyordu bir ara çeşitli yerlerde. (İnternet dahil)

DAMPYR

Milliyet Çocuk Dergisinin Tarihçesini açıklayan Önder Çakı güzel bir yazı yazmış Bende onunla aynı kanıdayım o Çocukluğumuzun geçtiği yıllar çok güzeldi dolu dolu çizgi roman okurduk ve her hafta o derginin çıkmasını hasretle beklerdik:

Milliyet Çocuk Dergisi, 7 EKİM 1972 tarihinde 1'inci sayısı ile yayın hayatına başlamıştır.26 Mayıs 1976 senesinde yayınlanan 190 nolu sayı ile ilk dönem sona ermiştir. İlk sayısı 16 sayfa olarak başlamış;190'ıncı ve son sayısı 36 sayfaya kadar çıkmıştır.Yine son sayıda formatın bir sonraki sayıda değişeceği ilan edilmiş ve çizgiromanların tümü tamamlanarak ilk dönemin finali yapılmıştır.190 sayılık süre içerisinde iki defa Pembe Panter ilavesi vermiştir.İlk verdiği seri 14 adet,ikinci verdiği seri 13 adettir.İkinci verilen 13 adetlik seri karton kapaklı cilt olarak ayrıca da yayınlanmıştır.Milliyet çocuk ayrıca 190 sayılık seri içinde TATİL MAGAZİN ilavesi vermiştir.Derginin iki katı boyunda ortadan katlanarak dergi içine yerleştirİlmiş bu ek daha çok kız okuyucularına yönelik bir konseptedir.İçindeki çizgiromanlar TATLI CADI ve HANNA'dır.Çok fazla bilinmeyen bu ekler 16 adet yayınlanmıştır. Yine bu dönemde Milliyet Çocuk Dergisi'nin hediye ettiği Fatoş Oyuncaklarının imal ettiği Pembe Panter peluş oyuncaklar hep aklımızda kalmıştır.Dev boyutta verdiği Atatürk ve Mega boyda verdiği dört büyüklerin posterleri unutmayalım. Artık yarım kalmış çizgiromanılarını da; başlayacağını ilan ettiği yeni formatına taşımadan kendi içinde çok özel bir seri oluşmuştur.Seri ayrıca 12 adet karton kapaklı cilt içinde de satışa sunulmuştur.

1972-1976 yılları arasında çıkan 190 sayılık ilk dönemden sonra,1977 senesinde tamamen farklı ebat ve formatla yayınına 1 numaradan tekrar başlamış dergi.
1977 senesinin 21'inci sayısında HEİDİ ile Resimli Klasik dönemi başlamıştı.
1980 senesi 51 numaralı son sayısına kadar devam eden bu seri ben ve bir çoğumuzun bugün klasiklerin tamamını hissetmeden okumamıza sebep olmuştu.Daha sonra Resimli Klasikleri dergi içinden ayırarak 6'lı 29 özel cilt içinde toplayıp tekrar satışa sunmuşlerdır.Resimli Klasiklerin 9 adedi hariç hepsi bu ciltlerde toplanmıştır.Toplam 183 adet klasik yayınlanmıştır.1980 senesinde ayrıca ilave olarak 37 adet Çizgi Roman Dergisi ilavesi vererek bizleri adeta çizgiromana doyurmuştur.
1981-1986 üçüncü dönemde tekrar format değiştirmiş ve haftalık maceraları devam eden çizgiromanlar ile yayınına devam etmişti.
Sadece 1982 senesinde o sene dergi içinde yayınlanan çizgiromanların tam macera albümlerini ÖZEL SAYI adı altında 11 adet olarak, dergilerden bağımsız olarak aylık formatta yayınlamıştı.
1987 senesinde yine format değişmiş ilk sayıdan itibaren içeriğinde ki ,çizgiromanları ''Çizgi Roman Dergisi''adı ile ilave olarak vermiştir.Aynı yıl 47'inci sayıda bu ilaveler sonlanmış;48'inci sayıdan itibaren yine çizgiromanlar dergi içine serpiştirilmiştir.
1988 senesinde de aynı formatta devam ettikten sonra;
1989 senesinde ikinci Resimli Klasik denemesini yapmıştı.Ancak,bildiğimiz formatta değildi.Derginin yarısı kadar ebatta ve renkli idi bu seri.Yıl sonuna kadar yayınlanmıştı.Okunması çok kolay olmayan bu seri çok fazla hatırlarda da kalmadı.8'inci sayıdan 53'üncü sayıya kadar ilave verilmiştir.Toplam 46 daet renkli,küçük boy klasik yayınlanmıştır.
1990 senesinde ise çok radikal bir değişiklik yaptı dergi.Dev boyutta(Gırgır boyutunda) parlak kağıda basılı olarak az sayıda çıktı.Yıl içinde 25 adet yayınlanmıştır.Ücretli olarak satılan bu serinin son sayısında 3 ay sonra buluşmak üzere denilerek son sayı tescillenmiştir.Alıştığımız Milliyet ÇOCUK Dergisi'nden çok farklı olan bu seneye ait derginin büyük sayfalarında çizgiromanların bazılarının iki sayfası bir sayfaya basılmıştır.Çok uzak tarih olmamasına rağmen bu seneye ait dergiler sahaflarda tek,tük görünür.
1991 senesinde Milliyet Çocuk'tan hiç haber alınamadı.Bizler büyümüştük ve anlaşılan yeni nesil takip etmiyordu.
1992 yılında tekrar göründü Milliyet ÇOCUK.Ücretsiz gazete ilavesi olarak 8 sayı çıktı.En önemli özelliği o tarihe kadar yayınlanmamış olan 1,5 TEX macerasını ek olarak vermesiydi.Format biraz daha dar ebattaydı alıştığımızdan.Sessiz sedasız, haftaya buluşalım dilekleri ile;içinde ki çizgiromanları yarım kalarak 9'uncu sayı yayınlanmadı.
1993 senesinde tekrar yayına ara verildi.
1994 senesinde yeniden format değişti.Daha büyük boy ve kuşe kağıda basılı olarak ,gazete ile önce 15'ici yaı dahil ücretsiz verildi;16'ıncı sayıdan itibaren ücretli satıldı 27'inci sayıda sonlanan Milliyet Çocuk Dergisi ile bir tarih kapanmış oldu.Yine derginin devam etmeyeceğine dair hiç bir bilgi yoktu bu son sayıda.Yalvaç URAL'ın haftaya görüşelim dileği gerçekleşmemişti.
1994 senesinde yayınlanan 27 numaralı son dergi ile Milliyet Çocuk Dergisi 1982 senesinde yayınlanan 11 adet Özel Sayı dahil tam 936 sayı yayınlanmıştır.

Ben 190'lık ilk dönemi de çok beğenirim.Belki de çocukluğuma şahitlik ettiği içindir,Belki alternatifi olmadığı içindir.Belki Örümcek Adam içindir.
Belki tv olmadığı içindir.
Ama severim,

Çocuk dergileri çok önemli idi bizler için.Çizgiromanı o dergilerin sayfalarında öğrendik.36-50 sayfalık dergileri bir hafta okurduk.
Çok şanslıymışız.

Milliyet Çocuk Dergisinin içindeki Çizgi Romanların Bazıları:               

Lary Yuma                                                                                                   
Siyah Kısrak
Tarzan
Red Kit
Cimcime
Pembe Panter
Şirinler
Kaptan Cousteau
Moby Dick
Tonton Ailesi
Alice Harikalar Ülkesinde
Beşler Çetesi
Mırnav
Uzaylı Robensonlar
Hoşmemiş
Mac Coy
Ormanlar Kralı Robin
Uzay Çocukları Mıstık
Demir Yumruklu Adam
Çılgınlar Ormanı
İnce Memed
Jigantik - Pençe Harekatı
Küçük Kız
Hafiye 99
Altı Kafadar
Üç İzci
Totoş
Barelli
Keskin Göz
Yıldırım Teğmen
Maskara
Papilio
Şimşek Santrfor
Koçis
Baytekin
Teks
Cingöz Kardeşler
Zehir Hafiye
ve Daha Niceleri...

Milliyet Çocuk Dergisinin içindeki Bölümlerden bazıları :

Bizden Size
Okurun Sesi
Çocuk Kulübü
Halit Kıvanç Sizlerle
Pıtırcık'ın Serüvenleri
Herodot Bile Şaşmıştı
Evliya Çelebi de Şaşmıştı
Doktor Cüneyt Arkın
Kırk Ambar
Mektup Arkadaşı
Dahiler de Öğrenciydi
Anadolu Efsaneleri
Tarihimizden Öyküler
Bilim Teknik
Baştan Başa Türkiye
Sinema-Tv
Yaşanmış Serüvenler
Rekorlarla Şaşırtıcı İnsanlar
Dünyanın Dört Bucağından
Bunları Biliyor musunuz?
Basketbol Nasıl Başladı, Nasıl Gelişti?
Edebiyat Sevgisi
Bir Öykü Yazalım
Gezerek Söyleşerek
Okunacak Kitaplar
Gelecek Zaman İçinde
Tarihte Bu Hafta
Bilmece Bulmaca
Orhan Boranla Yuki
Bodrum Çetesi Fotoramanı
Çizgi Roman Klasikleri
ve Daha Niceleri....

Orontes81

Teks i ilk kez milliyet çocuk da okumuştum :))

Saki

İnternette bazılarna baktım, kapak çizimleri çok güzel...