Mis

Başlatan TKnKT, 04 Nisan, 2022, 15:34:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TKnKT

"Türkiye'nin en yoğun, en zengin ve en çeşitli içeriği, en çok çizeri ve en çok öyküsü olan çizgi roman dergisi" tanımlaması ile Emrah Ablak, Memo Tembelçizer, Yetkin Gülmen ve Bülent Üstün tarafından duyurusuna denk geldiğim çizgi roman dergisi. Bu kadar iddialı bir dergi aylık ya da dönemlik olacaktır diye düşünüyorum. Gecikmiş 1 Nisan şakası olmasına pek ihtimal vermesem de tereddüt ile yaklaştığım bir duyuru olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Her çizerin içinde düştüğü NFT dünyasından başını kaldırıp bir dergiye girişmesi şu saatten sonra beklediğim bir girişim değildi. Hoş gerçekçi bir girişimse dahi uzun soluklu olmasına -basılı yayına olan ilgiyi göz önünde bulundurarak- ihtimal vermiyorum ama dilerim ben yanılırım. Bir gelişme ya da güncelleme ile karşılaşırsam buradan sizleri de haberdar ederim.
"The man who opens topics faster than his shadow"

nicholaihel

Ablak'ın sağdaki gün batımı karesini paylaştığını hatırlıyorum. Ben kitap zannetmiştim. Dergi fikri beni heyecanlandırdı. En azından ilk sayıyı alırım.

TKnKT

Dört bir yandan gelen duyurular ciddi bir girişim olduğunu ortaya koydu. Öğrendiğim kadarıyla süreli bir yayın olarak çıkmıyormuş. Albüm formatında yayınlanacakmış. Yakın zamanda çıkan Ters Dergi Albüm benzeri formatta bir ürün ortaya koyulacak sanırım. Marmara Çizgi'nin de duyuruyu paylaşması üzerine onlar tarafından basılacak bir çizgi roman albümü geliyor olarak bakabiliriz sanırım. Zaten kısa sürede ortaya çıkar pek spekülasyona sürüklemeye gerek yok. Süreli yayın olmadığı bilgisini iletmek istedim.  :)

TKnKT

Alıntı yapılan: TKnKT - 04 Nisan, 2022, 15:34:35
Her çizerin içinde düştüğü NFT dünyasından başını kaldırıp bir dergiye girişmesi şu saatten sonra beklediğim bir girişim değildi.

Hadi derginin dijital kopyasına erişim izni vermeye yönelik satılmasını anlıyorum. E-kitap misali. Ancak bu dergiyi -ki dergi demek biraz ilginç oluyor artık- basılı olmasının yanı sıra NFT olarak da piyasaya süreceklermiş. Bu NFT sanki öyle bir şey değildi  ???

Neden dergi demek ilginç oluyor, çünkü kendisi 600 sayfa olacakmış. Biraz laf kalabalığı yapıyorum lakin bu konuda biraz heyecanlıyım.  ::)

nicholaihel

600 sayfaya bende şok oldum!

Rutin dergi formatı için alışıldık değil ama böyle cilt gibi özel sayı hazırlayanlar olur. Mesela Hece Dergi Türk Şiiri Özel sayısı diyor, 688 sayfa.

Tabi dergi kavramının mantığı periyodik olması. Böyle bir hacim söz konusu olunca periyot çok uzayacaktır. Üç ayda bir? İyimser. Altı ayda bir? Olabilir. Yılda bir? Albüm deseydik?

NFT konusu da ayrı ilginç. Ablak zamanın ruhunu yakalama hususunda jenerasyonunun ötesinde. Acaba bu 600 içeriği parça parça bölüm bölüm satışa mı çıkaracaklar?

Hülasa bekleyip göreceğiz. Herhalukarda heyecan verici bir yeni soluk.

gevheri

Derginin haberini görünce çok heyecanlandım, çok sevindim. Bir çizgi roman dergisinin eksikliği benim canımı sıkıyor uzun zamandır. Ben derginin içerisinde usta çizerlerin yani sıra yeni çizerlerde çokca yer verileceğiniz düşünüyorum, umarım öyle olur. Yayın periyodu kaç aylık olur yıllık mı olur bilemiyorum ama inşallah uzun seneler yayın hayatıni sürdürecek güzel bir dergi olur. En kafama yatmayan şey ise derginin adı. Mis ismi pek olmamış gibi sanki biraz tuhaf geliyor bana.

Saint2

50 çizer olacak.
Marmara Çizgi çıkarıyor.

pizagor

600 sayfa ise dergi değil de albüm olur gibi geliyor bana da. Ya da devam sayılarının arasının iyice açıldığı, yılları bulduğu bir şekilde ilerler düşüncesindeyim. Kesinlikle alacağım.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Saint2

Hoşuma gitmeyen bir haber aldım.
2 çizer hariç diğerlerinin eski işleri olacakmış. Yeni birşey hemen hemen yok yani.

kedidiro

Alıntı yapılan: Saint2 - 14 Nisan, 2022, 18:30:59
2 çizer hariç diğerlerinin eski işleri olacakmış. Yeni birşey hemen hemen yok yani.
Dillendirmeyeyim de başıma gelmesin diyordum ama faydasızmış... Korktuğum her türlü geliyor başa. Arkadaş 600 sayfa 50 kişi.... Adam başı ortalama 10  11 sayfa tutar. Bu kadar mı tembel bu ülkenin çizeri... Üretemiyor musun yeni bir ürün için bir on sayfacık? Yani hamam yeni ama eski kurna eski tas eski tellak...

battlehammer

"bitik çizerler nft ile adam silkeliyor" projesi gibi görünüyor.

pizagor

Alıntı yapılan: Saint2 - 14 Nisan, 2022, 18:30:59

Peki bu eskiler daha önce bir şekilde albümleştirilmiş işler mi?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Saint2

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Nisan, 2022, 11:07:41
Peki bu eskiler daha önce bir şekilde albümleştirilmiş işler mi?

Ondan emin değilim.
Bir de bardağın dolu kısmı var arkadaşlar... Bu 50 çizerin en iyi hikayelerinin tek bir yerde toplanmış olması da güzel birşey.
Bilmiyorum, belki benimkisi züğürt tesellisi.

kedidiro

Alıntı yapılan: Saint2 - 15 Nisan, 2022, 13:44:09
Ondan emin değilim.
Bir de bardağın dolu kısmı var arkadaşlar... Bu 50 çizerin en iyi hikayelerinin tek bir yerde toplanmış olması da güzel birşey.
Bilmiyorum, belki benimkisi züğürt tesellisi.
Çehov'un "Bir evlenme teklifi"nin Çubukof'unun dediği gibi "Acaba, inşallah ve daha bir sürü..."

nicholaihel

Şimdi yazdıklarınızı okurken aklıma geldi. Önce bu eski iş basılması hoşuma gitmemişti. fakat sonra birincil olarak naber dergi tüm sayıların bir ciltte, ikincil olarak umut sarıkaya külliyatının (kemik memik ne varsa) bir başka ciltte toplanıp basıldığını hayal ettim. Mest oldum. İnşallah bu da gerçek olur.

Böyle düşünürken Mis'e de ısındım. Muhtemelen edinirim.