Tarkan Sohbet Odası

Başlatan kültürelgüncel, 19 Aralık, 2010, 20:42:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Solomon Kane

tam hatırladığım gibi oğul kurt Tarkan' a katili gösteriyor millet tam dayaklık :@
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

haysat

Biliyorum herkes bu aralar comics'lere gömülmüş,mangaların peşinden koşuyor,fumettiler ne olacak diyor ama eskiler asla unutmaz  yeni nesilde unutmasın ki bizimde bir kahramanımız vardı...TARKAN

Tarkan'ı bize kazandıran rahmetli Sezgin Burak'ın arkasından arkadaşları,sevenleri neler söylemiş.

Kaynak : TASEYAD

SEZGİN BURAK'ı Daima Sevgi ve Özlemle Anıyoruz...
(Hürriyet Gazetesi, 8 Ekim 1978) 

HÜRRİYET'in SEZGİN BURAK'a ayırdığı PAZAR EKİ ONUN İÇİN GAZETECİ MESLEKTAŞLARI NELER SÖYLEDİLER?
Sezgin Burak artık yok... "Bizimkiler" ve "Tarkan" da yok... Ancak birlikte çalıştığı, dostluk, arkadaşlık ettiği pek çok kişide anısı kolayca silinmeyecek.

Sanatçıyı, duygusal, coşkulu çalışma arkadaşımız Sezgin Burak'ı kaybettiğimiz haberi karşısında dostlarının pekçoğu önce inanamadı, inanmak istemedi, sonra duygularını şöyle dile getirdi:

NEZİH DEMİRKENT: "Çığır açan bir sanatçıydı. Hissettiği gibi yaşadı ve hayal ettiği dünyaya bir başka insan olarak göç etti."

OĞUZ ARAL: "Ne diyeyim. Ne denir. Bilemiyorum. Dalyan gibi delikanlıydı."

HALDUN DORMEN: "Sezgin'i yıllardan beri tanırım. Onunla birlikte film çalışmalarımız olmuştu. Sürekli olarak amatör ruhla çalışan ve heyecanını asla yitirmeyen bir dosttu. Elini attığı her işte başarılı oldu. Onu en verimli çağında yitirdiğimiz için ne denli üzüldüğümü kelimelerle anlatamam. Sanat dünyamızda kolay doldurulamayacak bir yer boşaldı."

SALİM BAYAR: "Kendine özgü bir yaşamı, buluşu, yaratıcı gücü olan bir sanatçıydı. Toplumumuzun ender yetiştirdiği insanlardan biriydi. Eserleri ve unutulmaz kişiliğiyle anılarımızda daima yaşayacak. Okuyucuları heyecandan heyecana sürükleyen Tarkan'ı, Bizimkiler"i ölümsüzleştirerek aramızdan ayrıldı."

NEHAR TÜBLEK: "Sezgin Burak otuz senelik arkadaşım ve meslektaşımdı. Yaratıcı gücü en kuvvetli çizerdi. O "Tarkan"ın kendisi idi. Çok üzgünüm. Ne söyleyeyim. Sanatçıdan ilgiyi esirgemeyin ne olur!"

YALÇIN KAMACIOĞLU: "Günümüz şartları ne olursa olsun gerçek bir prensti O... Aramızdan biri olarak dolaşan, Burak Ailesinin yıllanmış kültürü, geleneği, saygınlığı ile başını daima dik tutan prensi... "Tarkan"ın "Gümüş Eyer" hikayesi ailesinin yaşanmış öyküsü idi. Yüzündeki sıcak sevgi kalbimizden silinmeyecek. Anılarımızda gerçek bir prens olarak kalacak."

ÇETİN ALTAN: "Aynı odalarda çalışmanın ve aynı mahallede oturmanın büsbütün yakınlaştırdığı bir ilişki çok acı bir sonla noktalandı. Sezgin Burak, gazetecilik dünyasının  başarılı bir çizgisi ve kalemi idi. Kendi gönül derinliklerindeki bilinmez bir cehennemin kahredici pençesinden kendini kurtaramadığı bu acı sonla anlaşılıyor. Dostlarının acısı büyüktür. Ne çare ki acılar ne kadar büyük olsa; yitirilen değerlere birer yarın sağlayamıyor."

BEDRİ KORAMAN: "Tanrı özene bezene yaratır da, toplum özenmek ne kelime, kabaca kemirir, ezer sanatçı yapıdaki adamı! Hele bizimki gibi oturmamış, geçiş dönemi yaşayan çarpık bir toplum ruhsal bunanılımlara iter sanatçıyı. Sezgin'in bir çıkış yolu bulamamasına yandım. Durgun görüntüsünün gerisinde büyük çelişkilerle dolu acılar gizlediğini hep duyardım. Çalışkan ve dürüst bir sanatçıydı, son günlerde pek göremiyorduk. Bu yüzden duyduğum acı daha da büyüdü. Ailesine, dostlarına, çalıştığı müessesedeki iş arkadaşlarına, tüm sevenlerine başsağlığı dilerim."

ABDULLAH TURAN: "Sezgin Burak, çizgiromana yenilik getiren şahsiyet sahibi, dürüst bir sanatkardı. Çizgiromanı paralelinde karikatüristliği de ona ayrı bir değer kazandırmıştır. Güzel ve az konuşur, şık giyinir. Dudaklarından tatlı tebessümünü hiç eksik etmezdi. Onu hiç unutmayacağım."

CEMAL DÜNDAR: "Değerli meslektaşım, sevgili dostum, akademi sıralarından arkadaşım Sezgin'i yalnız ben kaybetmedim. Yetiştirebileceği çıraklarının, okurlarının, arkadaşlarının ve dostlarının acısı en az benimki kadardır. Tanrı, geride bıraktıklarına güç versin."

RIDVAN YELEKÇİ: "Sezgin Burak'la 16 yıl aynı çatı altında çalıştık. Branşlarımız değişik olduğu için sık sık karşılaşmazdık. Karşılaştığımız anda ise "Vay sporcu arkadaşım nasılsın?... Topçuların durumu ne alemde?" derdi. Ayaküstü bir iki dakika sohbet ederdik. Kendine has gülüşü ve konuşmasıyla espri yapıp, gevrek bir kahkaha atardı. En son karşılaşmamız 1 ay önce olmuştu. İçine kapanık bir hali vardı. Gazetenin merdiveninde görmezlikten geldi. "Tarkan dalgınsın!" dedim. Döndü... Yüzünde mahçup olmuş bir insanın ifadesi vardı. "Kusura bakma Rıdvan" dedi. "Tarkan'ın yeni maceralarının peşindesin herhalde..." dedim. "Yok, kafamın içinde birşeyler var, atamadım..." diye yanıtladı. Yemeğe çıktık. Konuştuk ve söylediği son cümle şu oldu. "Rıdvan'cığım, gazeteciliğin öyle güzel mesleğini seçmişsin ki, ayak takımı ile meşgul oluyorsun..." dedi. "Beyin takımı ile uğraşanların bizden üstün bir tarafı yok" diye yanıtladım. Espri karşısında ikimiz birden güldük. Kendisi ile daha uzun yıllar böyle karşılıklı konuşmalarda bulunabilmeyi ne çok isterdim. En olgun çağında yazık oldu Sezgin'e... Nur içinde yat Sezgin."

FARUK GEÇ: "Sevgili Sezgin, taa çocukluk günlerinden bu yana o kadar çok ki ortak anılarımız. Her zaman bir şeyler yapmak, bir şeyler yaratmak sancısıyla yaşadın. Fırtınalı, sanatçı kişiliğine ters düşüyordu bu dünya, bu ortam. Bizleri çok erken terkettin."

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

haysat

haysat

Bir zamanlar büyük bir zevkle ve heyecanla okuduğum Tarkan dergilerinden kapak resimleri .

Zaman zaman paylaşacağım.

Tüm seriyi tamamlamamıza bir kaç sayı kaldı, ama ne yazık ki kimse yayınlamayacak sanırım.

doktor1881

Hey gidi günler ekmek almaya bakkala gittiğimizde ekmeği 1 adet az alıp parayı Tarkan'a harcar sonra da dayakyerdik ;D ;D

haysat

Ah be doktorum ne günlerdi.

Çarşamba günleri sabahdan gazete bayiisine gider gelecek  olan gazete paketini beklerdim,geldiğinde heyecanla bu hafta nasıl bir kapak var diye merak içinde beklerdim.

En sonun da dergiyi elime alıp eve giderken yüzümde mutlu bir gülümseme ve  tarifi imkansız bir heyecan olurdu.

Kolay mı geçen haftadan kalan maceraya devam edeceğim,eve gelip hemen sayfalara dalardım.

Ne günler di ya...

Mrtekin

Biraz önce mesaj kutuma düşen maile göre; "Tarkan, e-dergi formatında ("Dergilik") yayınlanacak."

Mail aşağıdaki gibi;

"Sevgili TARKAN Dostları,
Sezgin Burak'ın Ölümsüz Eseri TARKAN'ı geleceğe taşımak adına tarihi bir yayın projesine hep birlikte adım atıyoruz.

70'li ve 80'li yılların efsane çizgiroman dergisi TARKAN'ın ilk dijital versiyonu 6 Şubat Çarşamba günü DERGİLİK uygulaması üzerinden okurlarıyla buluşuyor.

Emsalsiz maceralarından "MARYO'NUN KUŞLARI" macerası ile bu tarihi yayına başlıyoruz. Her hafta Çarşamba günü dergimizin 16 sayfalık yeni bir sayısını okurlarıyla buluşturacağız. E-Dergi'nin yayın planında 70'lerdeki ilk yayın sırasını örnek alacağız.

En baştan, aslına sadık kalarak renklendirilen emsalsiz TARKAN maceralarını, bugüne kadar hiç görülmemiş netlikte ve HD görüntü kalitesinde heyecanla, keyifle okuyacaksınız.

DERGİLİK uygulamasını, kullanmakta olduğunuz cihazın teknolojisine göre aşağıdaki linkler üzerinden indirebilirsiniz.

TARKAN'ı geleceğe taşımak adına başladığımız bu çağdaş yayıncılık çalışmasında sizleri de mutlaka yanımızda görmeyi diliyoruz.

DERGİLİK uygulamasında görüşmek üzere.

Sevgi ve Saygılarımızla.

Tan Burak
ALTAR MEDYA"
They drew first blood...

haziran00

Alıntı yapılan: Mrtekin - 05 Şubat, 2019, 15:03:57
Biraz önce mesaj kutuma düşen maile göre; "Tarkan, e-dergi formatında ("Dergilik") yayınlanacak."

Mail aşağıdaki gibi;

"Sevgili TARKAN Dostları,
Sezgin Burak'ın Ölümsüz Eseri TARKAN'ı geleceğe taşımak adına tarihi bir yayın projesine hep birlikte adım atıyoruz.

70'li ve 80'li yılların efsane çizgiroman dergisi TARKAN'ın ilk dijital versiyonu 6 Şubat Çarşamba günü DERGİLİK uygulaması üzerinden okurlarıyla buluşuyor.

Emsalsiz maceralarından "MARYO'NUN KUŞLARI" macerası ile bu tarihi yayına başlıyoruz. Her hafta Çarşamba günü dergimizin 16 sayfalık yeni bir sayısını okurlarıyla buluşturacağız. E-Dergi'nin yayın planında 70'lerdeki ilk yayın sırasını örnek alacağız.

En baştan, aslına sadık kalarak renklendirilen emsalsiz TARKAN maceralarını, bugüne kadar hiç görülmemiş netlikte ve HD görüntü kalitesinde heyecanla, keyifle okuyacaksınız.

DERGİLİK uygulamasını, kullanmakta olduğunuz cihazın teknolojisine göre aşağıdaki linkler üzerinden indirebilirsiniz.

TARKAN'ı geleceğe taşımak adına başladığımız bu çağdaş yayıncılık çalışmasında sizleri de mutlaka yanımızda görmeyi diliyoruz.

DERGİLİK uygulamasında görüşmek üzere.

Sevgi ve Saygılarımızla.

Tan Burak
ALTAR MEDYA"

Bana da geldi mail aklımda deli sorular  ??? ::) :o

caretta

Renkli Tarkan, fasikül Tarkan, orijinal Tarkan, e-dergi Tarkan, tıpkıbasım Tarkan. Ben bu Tarkan'dan artık sıkıldım.
Yanılmıyorsam yarım kalan tek macerası "Milano'ya Giden Yol" yayınlanırsa külliyat tamamlanacak.
Ben onun dışında artık hiçbir Tarkan edisyonunu almayacağım. O da kitap halinde basılırsa...

Animvader

Halbuki Avrupa'da ve Amerika'da da kendini kanıtlamaya başlamış yazarlarımızdan ve çizerlerimizden bir ekip kurularak Tarkan maceraları günümüz çizgiromanının standartlarında yeniden hayat bulsa, güzel bir tanıtım kampanyasıyla iyi de satıp ardından dizisi veya filmi gelse ne güzel olurdu. Ama ne gerek var çizilmiş şeyleri elli tane edisyonla tekrar tekrar basmak dururken.

darkwood

Okuduğumuz ve elimizde olan maceraların e-dergi versiyonları bana göre de değil.
Renkli çıkan kendini yenilemiş Mister No gibi, Tarkan'ın yeni maceraları yazılır, çizilir ve baskılı olarak yayınlanırsa takip ederim.  ::)
Darkwood Sakinleri..

pizagor

Tarkan'ın 1970'te başlayan dergilerinin yayımcısı kimdir acaba, gazetenin devamı olduğu üzere yine Hürriyet etiketiyle mi çıkmıştır bunlar?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

Alıntı yapılan: pizagor - 11 Şubat, 2019, 12:58:02
Tarkan'ın 1970'te başlayan dergilerinin yayımcısı kimdir acaba, gazetenin devamı olduğu üzere yine Hürriyet etiketiyle mi çıkmıştır bunlar?

1970 yılından itibaren yayıncısı "veb ofset" firmasıydı. "veb ofset", "hürriyet" ve  "günaydın" gazetesinin de sahiplerinden basın patronu Haldun Simavi'nin idi. ilk sayısı gazete ile ücretsiz verilir ve sonra her hafta çarşamba günleri tüm yurda dağıtımı yapılacaktır. 70'lerden itibaren kardeşi Erol Simavi Hürriyet yönetimini devralır. Tarkan bir yandan da yeni maceralarına hürriyet gazetesinde devam etmektedir. Simavi kardeşlerin sahipliğini yaptıkları çok bilinen dergi ve gazeteler: hürriyet, kelebek,günaydın, gırgır, fırt, amatör, 1001 roman(1965), hafta sonu, tv'de 7 gün, çarşaf, gong ve gösteri ... "Tarkan'ın yaratıcısı Sezgin Burak- Hayatı ve Eserleri(taseyad)" adlı 2009 yılı baskılı kitapta Türkay Burak kısaca bu yayının başlangıcına değinir,

"1970 yılı başlarında Hürriyet gazetesinde yayınlanmakta olan TARKAN resimli romanlarına özellikle Güneydoğu Anadolu bayilerinin verdikleri bilgilere göre okurların
gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle o sıralarda GÜNAYDIN gazetesinin kurucu sahibi olan Haldun Simavi "TARKAN"ı haftalık mecmua halinde basmayı teklif eder. Sezgin Burak da bu yayına olumlu bakınca artık TARKAN'ı günlük olarak gazeteden takip eden okurları için Çarşamba günleri de her hafta iple çekilen bir gün olmuştur."

Haldun Simavi, Tarkan'ı 1973 yılından itibaren avrupa'da da basarak dağıtımını yapar. yukarıda bahsettiğimiz kitabın yazarı ve Sezgin Burak'ın eşi Türkay Burak'ın bu konuyu özetleyen satırları şöyledir:

"TARKAN'ın Türkiye'de okurlardan gördüğü büyük ilgi üzerine VEB Ofset'in sahibi Haldun Simavi TARKAN dergisini yurtdışında da çıkarmanın iyi bir fikir olacağını düşünür.
Bunun için Londra'da bulunan ofisi vasıtasıyla yurtdışında basım ve dağıtım işini organize eder. TARKAN'ın maceraları İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç ayrı yabancı dile çevrilerek başta İngiltere, Fransa, Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde hatta çok daha uzaklardaki Avustralya ve Yeni Zellanda'da da okuyucuların beğenisine sunulur. Ancak TARKAN'ın tüm maceraları bu dillerde basılamadan yayın sona erer. Çok ilginçtir, TARKAN'ın maceralarını zaten günlük olarak Hürriyet gazetesinden takip eden okurlar aynı maceraları sonradan dergi olarak yayınlandığı halde azalmayan bir ilgi ile takip etmeye devam etmişlerdir. Çarşamba günleri gazete bayilerinin önünde sabahın erken saatlerinde toplanarak o haftanın TARKAN dergisini ilk alıp okuyan kişi olmak için iplerle paketlenmiş halde duran gazete paketlerinin yanında nöbet tuttuklarını anlatan pek çok TARKAN okuru vardır. Sevgili TARKAN okurlarından halen gelmekte olan mesajlardan anlaşılmaktadır ki babası ya da bir akrabası gazete bayisi olanlar kendilerini bu nedenle çok şanslı görmüşlerdir. TARKAN dergisini herkesten önce alıp bir solukta okuyabilmek onlar için tarifsiz bir mutluluk ve ayrıcalık olduğunu bu mesajlarda aktarmaktadırlar."

yunusmeyra

Alıntı yapılan: darkwood - 06 Şubat, 2019, 00:08:49
Okuduğumuz ve elimizde olan maceraların e-dergi versiyonları bana göre de değil.
Renkli çıkan kendini yenilemiş Mister No gibi, Tarkan'ın yeni maceraları yazılır, çizilir ve baskılı olarak yayınlanırsa takip ederim.  ::)

dergilik olayını takip eden var mı gerçekten  ??? bu deneyimi bizle paylaşacak olan dostlardan dinlemek isterim...